Jsou suché červené flíčky ekzém anebo alergie?

Zodpovězené
4. únor 2019

Dobrý den,

od léta s dcerou řeším problém. Nejprve to měla na jednom oku pouze na horním víčku, postupem času se to rozlézá okolo obou očí.
Začalo to v létě, vždy, když malá plakala, tak se jí udělaly červené kruhy kolem očí a takové tečky, jakoby sražená krev, když máte cucáka. Když to neměla červené, tak to místo bylo jen suché a šupinaté, takže jsem to promazávala bambuckým máslem nebo sádlem. Bylo to jak na houpačce, chvíli klid a pak znova. Tak jsem s dcerou zajela k lékárníkovi, co se zabývá pokožkou a míchá zrovna masti. Ten mi řekl, že má kolem očí narušené PH pokožky, že mám oplachovat octovou vodou, namíchal mastičku, kterou jsem aplikovala jen ráno a večer v tenké vrstvě a super. Jinak jsem jí ty oči musela promazávat co dvě hodiny. Jenže mastička došla a problém se zas objevil.

Tak jsem zašla k naší Dr. Ta si myslí, že je to atopický ekzém, napsala nám kortikoidy, Infadolan a Erevit. Kortikoidy mazat nechci, neřeší to prostě celý problém. Řekla ještě, že to může být i reakce na lepek a mléčné výrobky. Lepek dcera nijak nejí, snažím se vařit zdravě, používat skutečné potraviny.

Žádné zlepšení se zatím nekoná, včera plakala, takže to má zas chudina ty oči hrozné a já už jsem zoufalá, co je špatně. Přemýšlím, zda jít na nějaká vyšetření, co by ukázala, na co dcera reaguje a co víc udělat, abychom se toho zbavili? ☹

Dobrý den,

děkuji za dotaz a zaslané fotky. Abych řekla pravdu, lokalizace kolem očí se mi moc nelíbí, dost často se právě zde projevuje kontaktní ekzém. Roli mohou pochopitelně hrát i alergeny jiného původu, strava, imunita, očkování, ale na skupině máme mnoho pacientů s reakcema kolem očí a na víčkách právě s diagnozou kontaktní ekzém.

Proto bych vám doporučila primárně přechod na NT domácnost, momentálně zkuste pár dní nulovou terapii, než se zorientujete v tom, co je vše nutno zalternovat. Pokud je kůže v reakci, obvykle ji dráždí jakákoli mast a dokonce i ty přírodní. Jestliže jde o alergickou reakci, obvykle to žádný tuk nezklidní, maximálně bych jednou denně udělala obklad bavlněným kapesníkem namočeným v roboois čaji, pro mírné zklidnění, ale především je potřeba zajistit, že dítě nebude vystaveno iritaci.

Pro lepší orientaci v přechodu na NT domácnost doporučuji přihlásit se k nám do skupiny, můžete mě kontaktovat v sz, abychom vaši žádost vyřídily přednostně, případně uveďte u vstupních otázek "vstup do skupiny doporučen na Modrém koníkovi kvůli ekzému". Na skupině se na mne můžete obrátit, pomohu vám zorientovat se (jsem součástí admin teamu). Skupinu naleznete zde: https://www.facebook.com/groups/209740806026764/

Přeji Vám krásný den.
Pavla