Cysta je dutina s různým, nejčastěji tekutým obsahem, mazivem nebo vzduchem. Je to patologický útvar. Jedná se o dutinu s výstelkou, bývá vyplněná tekutinou. Obsah tekutiny v cystě může mít několik litrů nebo může jít pouze o malou několikamilimetrovou cystičku. Výstelka ohraničuje cystu od vlastní tkáně. Existují i útvary, které se cystám pouze podobají – např. pseudocysty (jsou ohraničeny tenkou membránou) nebo abcesy (dutiny vyplněné hnisem).
Cysta vzniká z různých důvodů. Příčinou vzniku cysty může být uzavření nebo rozšíření vývodu žlázy, nádor, vývojová anomálie a další. Cystu může vytvořit i parazit, klasickým příkladem jsou tasemnicové boubele.
Cysta bývá ve většině případů neškodná a lékaři ji pouze sledují. Pokud cysta ale znepříjemňuje člověku život, tlačí na okolní orgány nebo člověk začne krvácet, přechází se k jejímu chirurgickému odstranění. Je-li cysta na ultrazvuku podezřelá, lékař ji pošle na histologii, zda se nejedná o zhoubný nádor.
Cysta je dutá, myom nikoliv. Myomem je nezhoubný útvar, který vzniká pomocí svalových buněk. Nejčastěji se myomy objevují v orgánech, hlavně v děloze ženy. Je-li myom bolestivý a znesnadňuje ženě otěhotnět, lékař jej operativně odstraní, pokud neškodí a nebrání otěhotnění, lékař jej pouze sleduje a kontroluje.
I když jsou cysty přirozenou součástí lidského těla, lze jim předcházet:
Cysty se mohou objevit v těle člověka na různých místech, např.
Cysta na vaječníku vzniká z folikulů, které během menstruačního cyklu2 nepraskly a nemohou spolu s uvolněným vajíčkem opustit ženské tělo. Cysty na vaječnících se objevují při hormonální nerovnováze ženského organismu nebo jako vedlejší účinek užívání hormonální antikoncepce3. Cysta ve většině případů sama zmizí.
Dojde-li k samovolnému prasknutí cysty (ve většině případů jde o funkční cystu), ženu bolí břicho4, má nevolnosti8 a zvrací3.
Při zvětšené cystě nebo při bolestech jsou ženě předepsána antibiotika1 nebo může dojít k laparoskopickému odstranění cysty. Velké množství cyst, tzv. syndrom polycystických ovárií4 způsobuje neplodnost3 a je nutné jej léčit.
Byla-li ženě objevena cysta na vaječnících během těhotenství, má žena vyšší riziko potratu13 v prvních měsících těhotenství37 nebo mohou vznikat během těhotenství různé komplikace13.
Během samovyšetření prsu může žena objevit bulku2, která může být pouhou cystou. Žena je poslána na vyšetření na mamograf, popř. biopsii, aby se vyloučila rakovina prsu.
Více v samostatném článku: Cysta v prsu.
Objevuje se na zadní straně kolenního kloubu. Jde o onemocnění, které není možné zaměnit s tumorem, neboť se nezvětšuje ani se nepohybuje jinými směry po lidském těle.
Součástí Bakerovy cysty může být chronický zánět kolena nebo tekutina v koleni. Člověku je po objevení cysty ve většině případů diagnostikována artróza, poranění vazů nebo menisku.
Léčba se zaměřuje na původní onemocnění kolene a obvykle jsou pacientovi podávány kortikoidy nebo léky na záněty. Vodu z cysty je možné také odsát, ale tekutiny bývá příliš hustá na to, aby šla jednoduše odsát jehlou.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu