Jeden z nejčastějších zdravotních problémů, se kterým se lidé potýkají, je bolest nohou. S bolestí se potýkají malé i větší děti3, těhotné ženy24, dospělí lidé a samozřejmě také lidé trpící různými onemocněními a lidé staří. Bolest se může objevit náhle s různou intenzitou, ale může také přetrvávat dlouhodobě a znepříjemňovat tak kvalitu života.
Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT
V rozhovoru s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT se dozvíte odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se těhotenství:
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epinal?
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
Příčin bolestí nohou je nespočet, a tak je všeobecně doporučováno podstoupit lékařské vyšetření, které příčinu odhalí a bolest tak může být následně léčena. Bolesti nohou se léčí odpočinkem, protahovacími cviky, léky2 proti bolesti nebo také změnou obuvi či vlatních návyků.
Velmi často si budoucí maminky stěžují na bolesti a nepříjemné křeče v nohou. Mezi nejčastější příčiny těchto bolestí patří nedostatek hořčíku, tedy magnesia6 obsaženého ve svalové tkáni. Takovéto bolesti je možné zmírnit větším přísunem minerálních látek ve stravě nebo popíjením minerálních vod, které obsahují vyšší obsah magnesia. Pokud ani toto ke zmírnění bolestí nohou nepomáhá, je vhodné tento problém konzultovat s lékařem, který nastávající mamince předepíše magnesium v tabletkách.
Velmi častou příčinou bolesti nohou v těhotenství jsou i křečové žíly. Pokud nastávající maminka křečové žíly má nebo se jí začínají tvořit, je důležitá snaha nohám co nejvíce odlehčit. Několikrát v průběhu dne je vhodné nechat nohy odkrvit, což lze provést velice jednoduše. Těhotná žena se pohodlně posadí či položí a nohy si opře o zeď či položí na stůl nebo židli. Pomoci od bolesti také mohou speciální zdravotní elastické punčochy nebo gely určené k léčbě křečových žil.
Tato bolest se objevuje zejména po dlouhodobějším stání a může za ni především váhový přírůstek15 nastávající maminky. V tomto případě dokáže obtíže zmírnit správný výběr ortopedické obuvi, která nohu zafixuje tak, aby nedocházelo k nechtěnému propadání nožní klenby.
Otoky nohou9 jsou poměrně častým průvodním jevem těhotenství, zvláště pak v posledních týdnech před porodem29. Příčinou může být nadměrné množství vody v organismu, zhoršený odtok tkáňového moku nebo také projev lokálního zánětu. Zpravidla však za původem otoků stojí váhový přírůstek nastávající maminky nebo také křečové žíly.
Zmírnit tyto obtíže může pomoci vyvážená strava, dodržování pitného režimu7, nesetrvávat delší dobu v jedné poloze, tzn. vyhýbat se dlouhodobému stání či sezení, výborně může být nápomocné těhotenské cvičení9, masáže chodidel, studené obklady a neméně důležitá je také vhodná a prostorná obuv.
Zvláště ke konci těhotenství se mohou objevit u těhotné ženy nepříjemné bolesti kyčlí4. Tyto bolesti jsou způsobeny zejména hormony, které uvolňují pánevní vazy a vazy stydké spony, čímž se tělo připravuje na blížící se porod. Svou roli hraje také velká děloha3 nebo naléhání hlavičky miminka na dno pánevní. Úlevu přináší častý odpočinek.
Začne-li si děťátko stěžovat na bolest nožiček, je vhodnější návštěva lékaře. Ačkoliv může jít např. o růstové bolesti, bolení nožiček může mít také další daleko vážnější příčiny - záněty kostí, infekce, hematologické potíže, metabolické poruchy nebo nádory a jiné. Proto je zapotřebí obtíže konzultovat s lékařem, který provede dostupná vyšetření ke zjištění pravé příčiny bolení nožiček u dítěte.
Děti toho v průběhu celého dne hodně naběhají a naskáčou a leckdy se tyto aktivity neobejdou bez pádů a různých kolizí. V takovém případě jsou většinou následky jen v podobě modřin a podlitin, které se během pár dnů vstřebají samy. I bolest je v takovém případě přechodná, ačkoliv naraženina může pozlobit i několik dnů.
Ačkoliv se většina miminek rodí se zdravými nožičkami, velmi častým jevem u dnešních malých dětí je plochá noha. Onemocnění ploché nohy patří mezi tzv. funkční poruchy a vzniká tehdy, pokud se nesprávně vyvíjí příčná a podélná klenba nožičky. Nejlepší prevencí je vhodný výběr kvalitních botiček13 s dostatečným nadměrkem již od prvních krůčků děťátka, chůze co nejvíce na boso (venku i doma), cvičení pro zdravé nožičky (senzorické koberečky, uchopování předmětů nožičkama, svlékání ponožky z jedné nohy druhou nohou, aj.).
V případě, že si dítko stěžuje na bolest nožiček, je vhodná návštěva lékaře - ortopeda, který navrhne vhodné cviky a doporučí také vhodné obutí.
Růstové bolesti u dětí se nejčastěji projevují mezi 3. - 12. rokem věku. Největší růstové tempo je u dítěte do druhého roku věku, následně mírně klesá. Během třetího roku života děťátko vyroste v průměru o 5 cm za rok. V následujících letech je průměrný výškový nárůst až do puberty cca 5 cm ročně. Mezi třetím rokem života až do období puberty probíhá několik rychlejších a pomalejších fází růstu a právě v období rychlejšího růstu se mohou objevit růstové bolesti.
Bolesti se objevují převážně v noci a mnohdy jsou tak silné, že dítko vzbudí. Růstové bolesti se projevují jako hluboká vnitřní svalová bolest, povětšinou přední strany bérce, lýtka, stehen nebo podkolenní jamky. Nejedná se však o bolest kostí, nýbrž okolních měkkých tkání, které svým napínáním dráždí nervová zakončení. Růstové bolesti se netýkají kloubů.
Dítěti může pomoci jemná masáž nožiček, při které je možno aplikovat chladivé gely nebo analgetické masti. Vhodné jsou také teplé zábaly nohou. V případě, že masáž či zábaly nepomáhají, je možno dítěti podat slabá analgetika.
Více se o růstových bolestech u dětí dočtete v hlavním článku na téma: Růstové bolesti3
Bolesti lýtek se nejčastěji objevují v souvislosti s onemocněním svalového, nervového, cévního nebo kostního původu.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu