Bolest hlavy, tzv. cefalgie může mít řadu různých příčin a její diagnostika je tedy velmi obtížná. Lekáře je třeba navštívit v případě, pokud se bolest hlavy objeví náhle, je silná, atypická a nebo se stupňuje a běžnou léčbou se nezmírňuje. K lékaři je třeba zajít, pokud bolest hlavy doprovází jiné potíže, jako je např. ztuhnutí šíje, poruchy vidění či vědomí.
Chronickými nebo opakujícími se bolestmi hlavy trpí 10 až 20% lidí, ženy dvakrát častěji než muži. Primární bolest hlavy je onemocněním sama o sobě, tvoří většinu chronických a opakujících se bolestí hlavy (migrény7, tenzní bolesti hlavy). Sekundární bolest hlavy je projevem jiného onemocnění nebo zdravotního problému, tvoří asi desetinu případů chronických a opakujících se bolestí hlavy.
Více o chronické bolesti hlavy, tedy migréně, se dočtete v samostatném článku: Migréna7.
umístění bolesti (za očima, za ušima, za čelem, v týle, jednostranná nebo oboustranná)
intenzita, doba trvání, četnost výskytu (náhlá, postupně narůstající, akutní, chronická, opakující se) a charakter bolesti (tupá, pulzující, bodavá, svíravá) v závislosti na denní době, námaze
anamnéza: onemocnění pohybového aparátu, dědičné nemoci, metabolické poruchy, celkový zdravotní stav, užívaná léčiva, vliv dosavadní léčby
délka dolních končetin, vyšetření páteře (osa těla, skolióza, výška postranních hřebenů pánevních kostí)
další příznaky onemocnění - nevolnost8, nespavost6, silná reakce na hluk či ostré světlo, zahlenění dýchacích cest, poruchy vidění, horečka1, bolest jiných částí těla, poruchy vidění, poruchy vědomí, poruchy hybnosti
změření tlaku krve
vyloučení jiných onemocnění
krevní obraz, sedimentace, C-reaktivní protein (CRP)
vyšetření moči diagnostickými proužky
CT
Léčba bolestí hlavy
Léčba bolestí hlavy velmi závisí na zjistěných příčinách těchto bolestí.
léčba primárního onemocnění, které je příčinou bolestí hlavy
režimová opatření
aromaterapie (používání éterických olejů dle příčiny bolestí, zdravotního stavu, snášenlivosti a dle rad zkušeného aromaterapeuta, nevhodný výběr může uškodit): mandarinka, eukalyptus, citrón, jasmín, růže, bazalka, máta, meduňka, levandule (pozor, snižuje tlak krve), růžové dřevo, heřmánek modrý, mateřídouška
fytoterapie (pití bylinných odvarů dle příčiny bolestí, zdravotního stavu, snášenlivosti a rad zkušeného fytoterapeuta, nevhodný výběr může uškodit): heřmánek, dobromysl (oregano), řimbaba, jalovec, jitrocel, mateřídouška
tejpování, masáže, rehabilitace, fyzioterapie, Dornova metoda
léčiva (analgetika, antipyretika)
Bolest hlavy v těhotenství
Bolest hlavy105 je jedním z prvních, ale ne příliš obvyklých, příznaků těhotenství24, vzhledem k hormonálním změnám v organismu a zvýšenému množství krve se bolest během období těhotenství vyskytuje častěji než mimo těhotenství. Bolest hlavy v těhotenství může být způsobena i různými výše uvedenými příčinami. Ve vyšších stádiích těhotenství, především ke konci třetího trimestru13, může být projevem preeklampsie18.
Obecně je vhodné se během těhotenství vyhýbat lékům, není-li jejich použití nezbytné. Proti bolesti hlavy2 lze ve vážných případech po poradě s lékařem použít léky na bázi paracetamolu (Paralen1, Panadol), nelze podávat kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin) či ibuprofen (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen).
Díky několikahodinovému dennímu mobilování jsem přišel o zub. Dnes, když volám pět minut, tak mě rozbolí zub s korunkou a bolí tak tři dny. Když nemobiluji, tak nebolí :slight_smile:.
Když mobil dokáže toto se zuby, tak co pak dokáže s hlavou...
Na bolesti hlavy jsme trpěla asi od puberty. Byly to bolesti, že jsem omdlela, několikrát mě vezla záchranka, vždy společně s urputným zvracením, nízkým tlakem apod. (takové zaáchaty byly cca 7-10x do roka).
Prošla jsem tisícirými vyšetřeními a vyzkoušeli na mě mraky léků, nakonec to nic nespravilo (jen kapačka s Manitolem v nemocnici).
V těhotenství se bolesti sem tam objevily (asi abych nezapomněla), ale žádné léky jsem brát nesměla, tak jsem to vždycky nějak přetrpěla.
Od porodu prvorozeného na migrény (jako dříve) vůbec netrpím!!!! Už je to skoro dva roky a nemůžu uvěřit tomu, že jsou pryč! :-) Vědět to dřív, tak rodím už v 16-ti :-D . Sem tam mě sice chytne bolest hlavy, ale řekla bych, že je to taková ta "klasická", čili nic, co by se nedalo přežít.
Před těhotenstvím i v těhotenství mě bolest hlavy netrápila. Zaútočila na mě v podstatě hned první ráno po porodu v porodnici. :-( Od té doby už mě trápí skoro každé ráno, někdy celý den. Je to již 5 měsíců od porodu a hlava bolí a bolí. Prášky nezabírají, jediné co pomáhá, je čerstvý vzduch a studená voda. Snad se to brzy zlepší! :)
Zdravím, po přestěhování do ciziny jsem první rok bolestmi hlavy trpěla hodně, následující dva roky jsem byla v pohodě a objevily se s těhotenstvím. Objevují se pravidelně při každé změně počasí a teplot. Zrovna na podzim se nám tu střídají teplé dny (28) s chladnými (20). Zatím jsem nic efektivního nenašla, celodenní bolest hlavy je opravdu děsná :( Musím to přetrpět... :-(
na migrény jsem před otěhotněním trpěla tak 3x do roka a na běžnou bolest hlavy mi vždy stačilo se víc napít nebo se provětrat na čerstvém vzduchu. Teď jsem v 18. týdnu těhu a od začátku ledna tohoto roku jsem každý den trpěla na bolesti hlavy a celkovou malátnost. Pokud to tak mohu popsat, tak mě bolel i krk a vůbec hlava byla nějak těžká. Paralen mi nikdy nezabíral. Obvodní lékařka mi doporučila magnezium a když to nepomáhalo tak mě poslala na celkový krevní obraz, výsledky vyšly ok, s tím, že mám malinko zvýšené leukocyty. Prý je to v těhu normální a odpálkovala mě, že mi nemůže nic dát, no asi má pravdu.
Můj gynekolog mi doporučil jedno malé slabé kafe ráno. Ačkoli jsem kafi nikdy před tím moc neholdovala, tak jeho rada zabírá. K tomu se snažím pít 3 - 4 litry tekutin denně. Ráno začnám litrem čaje ke snídani a pak během dne vypiji alespoň 2 PETky 1,5l vody. K tomu doma hodně větrám a nepřetápím.
Také mi hodně pomáhá nechodit spát příliš pozdě a zase se ráno nepřespat. Dříve jsem prospala celé dopoledne, když bylo volno. No teď, když se nevykopu před devátou hodinou ranní z postele, tak mě čeká den plný bolesti hlavy a s mokrým hadrem na čele :/
Snad Vám některá z mých rad pomůže. Hezký sluníčkový den, Vám přeje Jana :)
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu