Stříhání nehtů u novorozenců

Možná tě to překvapí, ale stříhání nehtíků novorozenci, je poměrně kontroverzní téma. Pravděpodobně se setkáš třeba i s názorem, že není vůbec potřeba, případně na internetu najdeš zvláštní rady a postupy. Pojď si tedy udělat jasno a přečíst si, jak opravdu správně ostříhat nehty miminku, kdy s tím začít a jaké pomůcky budeš potřebovat.

Stříhání nehtů u novorozenců

Stříhání nehtů miminku si žádá dodržovat jistá opatření a zásady.

Proč miminku stříhat nehty?

I když se stříhání nehtů na malých prstících nejspíš obáváš, pravidelným a bezpečným stříháním předejdeš těmto komplikacím:

  • Miminko se nepoškrábe – delší nehtíky pro miminko představují nebezpečí v tom, že se jimi může nepěkně poškrábat, a to klidně i na tvářičce. Pohyby novorozence ještě nejsou koordinované, a tak je riziko poranění, které bude děťátko štípat i pár dní, poměrně vysoké.
  • Nezlomí se přerostlý nehet – neobroušený nebo nezastřižený nehet se při pohybech miminka může zlomit, a to dokonce v nehtovém lůžku. Pokud se ti něco podobného někdy stalo, určitě víš, že takové zranění bolí i několik dní.
  • Děťátku nebudou překážet dlouhé nehty – mít dlouhé nehty není pro miminko nic příjemného. Mohou se mu zachytávat o oblečení nebo deku.

Pomůcky na stříhání nehtů novorozencům

Tvé manikúrové nůžky s miminkem určitě nevyužijete. Mají totiž ostré břity a v kombinaci s pohyby děťátka by už zakrátko mohly vést k nepěknému zranění, které by oplakalo nejen maličké, ale bezpochyby i ty. Zjisti proto, čím se na stříhání nehtů u novorozence vybavit:

  • Speciální nůžky se zaoblenou špičkou – v podstatě jde o manikúrové nůžky, které jsou upraveny tak, aby manipulace s nimi byla v případě děťátka bezpečná. Zaoblená špička předchází škrábancům, ale i střihnutí do nežádoucích míst. Přestože vypadají jako z hračkárny, zachází se s nimi opravdu dobře.
  • Kleštičky na dětské nehty – pokud jsi fanoušek kleštiček, potěší tě zpráva, že se tato pomůcka vyrábí ve verzi určené na dětské nehty. Plocha, která nehtíky zkracuje, je mnohem menší, což zaručuje lepší preciznost při manipulaci. Některé maminky používají nůžky na nehty na rukou a kleštičky zase na „dětskou pedikúru.“
  • Brusný pilník – v případě, že v tobě první stříhání drobných nehtíků vzbuzuje příliš velký strach, můžeš je zabrousit pilníkem. Je však potřeba počítat s tím, že to bude trvat déle než stříhání a výsledek nemusí být optimální. Zvol co nejužší pilník se středně hrubým brusným povrchem a vyhni se skleněným i kovovým pilníkům.
  • Dezinfekce na ošetření případných poranění – před stříháním dětských nehtů si pro jistotu připrav dezinfekci a odličovací tampon. Zvol takový přípravek, který je určený pro děti a neštípe. Pokud by se stříhání vymklo kontrole a miminko by přece jen navzdory vší tvé snaze utržilo nějaké maličké poranění, vyhneš se panice a následnému hledání dezinfekčního přípravku.

Jak správně stříhat nehty miminku

  • Nehtíky se stříhají rovně – na pěknou manikúru s výraznými obloučky si bude muset děťátko ještě chvíli počkat. Takto drobné nehty na rukou je totiž lepší zastřihnout do roviny, přičemž okraje by měly zůstat zabroušené.
  • Nechávej si rezervu pár milimetrů – určitě se s nůžkami nebo kleštičkami nedostávej až k ploše růžového nehtového lůžka. Pokud bys šla „na doraz“ zvyšuješ tím riziko poranění. Při stříhání vždy postupuj tak, že jemně oddálíš polštářek prstu a nůžkami nebo kleštičkami odstřihneš nehet tak, abys nechala alespoň milimetrovou rezervu.
  • Zkontroluj, jestli není nehet ostrý – bříškem svého prstu přejeď po zastřiženém nehtu a pozoruj, jestli v některé části nezůstal ostrý. Pokud ano, zbrus tuto oblast pilníkem dohladka.
  • Pokud miminko protestuje, nelámej to přes koleno – v případě, že se děťátku tato činnost nelíbí, odlož ji na později. Jeho neklid ti při stříhání nehtů moc nepomůže a zbytečně se dostaneš do stresu i ty. Nezapomínej, že stříhání by mělo být hrou, proto na miminko mluv, případně se ho snaž rozptýlit hračkou, na kterou dosud vždy spolehlivě zaměřovalo svou pozornost. Pokud máš strach stříhat mu nehty sama, vezmi si na pomoc blízkou osobu, která ti děťátko podrží a zabaví.

Video: Péče o novorozence – pláč, koupání a stříhání nehtíků

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Koupání novorozence

Přestože ti personál v porodnici ukáže, jak vykoupat novorozené miminko, doma mohou být první pokusy poněkud nejisté. Jak tedy správně koupat novorozence a jak často se to doporučuje? Na co si dát pozor, potřebuješ nějaké speciální pomůcky a jaká by měla být například teplota vody? To, a řadu dalších informací, se dozvíš v našem článku.

Pláč novorozence

Zdánlivě bezdůvodný a neutuchající pláč dítěte dokáže přivést do úzkostlivých stavů i ty nejklidnější rodiče. Proč novorozenec pláče a jak ho utišit? Co miminko prožívá, když ho rodiče nechají „vyplakat“, a může být jeho pláč projevem rozmazlenosti či nudy? Pojď si přečíst o největších mýtech, které jsou s dětským pláčem spjaty, a zjisti, jak rozpoznat další signály, které spolu s pláčem přicházejí.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se stříháním nehtů u novorozenců

Máš zkušenost se stříháním nehtů u novorozenců?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce