Pláč novorozence

Zdánlivě bezdůvodný a neutuchající pláč dítěte dokáže přivést do úzkostlivých stavů i ty nejklidnější rodiče. Proč novorozenec pláče a jak ho utišit? Co miminko prožívá, když ho rodiče nechají „vyplakat“, a může být jeho pláč projevem rozmazlenosti či nudy? Pojď si přečíst o největších mýtech, které jsou s dětským pláčem spjaty, a zjisti, jak rozpoznat další signály, které spolu s pláčem přicházejí.

Pláč novorozence

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj: Nejsport.cz

Zdroj: Nejsport.cz

Co znamená, když dítě pláče?

  • Na začátku je třeba říci, že pláč novorozence nikdy není bez důvodu a rozhodně nejde o akt, kterým by si unuděné děťátko jen vynucovalo tvou pozornost. Pláč je totiž jedním z mála signálů a komunikačních prostředků, kterými čerstvě narozené dítě disponuje, a tak právě pomocí něho s tebou komunikuje a dává ti najevo, že momentálně nejsou dostatečně naplněny jeho potřeby.
  • Po příchodu z porodnice domů se budete s miminkem stále více seznamovat a prohlubovat váš vztah. Proto je logické, že třeba i během šestinedělí10 nebudeš umět rozlousknout, co přesně ti chce miminko dát najevo. První dny, respektive týdny, se proto budou nést v duchu pozorování, zkoušení, dosahování výsledků v utišení dítěte, ale i selhání, kdy se vůči jeho pláči budeš cítit bezmocná.
  • Po čase naopak zjistíš, že není pláč jako pláč, přičemž rozhodně nejde jen o jeho razantnost a intenzitu. U pláče totiž miminko vysílá i jiné signály, kterých je potřeba si všimnout a zpětně spojit s jeho potřebou, po jejímž naplnění nářek ustane. Podívej se proto, jaké další projevy mohou jednotlivé typy dětského pláče doprovázet:

Pláč dítěte kvůli hladu

  • S tímto nářkem se některé maminky setkávají nesmírně často, jiné zase téměř vůbec – vše závisí na tom, jak vypadají začátky kojení, zda je miminko správně přisáté, případně zda miminku stačí interval krmení umělým mlékem, který si zpočátku nastavíte.
  • Pláč novorozence hlady může zpočátku připomínat jemné kňourání, a pokud mu do pár chvil není nabídnuto „jídlo,“ může přerůst do silnější intenzity. Důležitým rozpoznávajícím faktorem jsou také ručičky dítěte – k ústům si přikládá pěst, pokouší se cucat prsty nebo klidně i roh deky, kterou má právě po ruce.

Pláč dítěte od únavy

  • Není na škodu si uvědomit, že i ten nejbanálnější podnět je pro miminko nový. A pokud jich má během dne víc, jde o takový nápor na jeho psychiku až může být obtížné ho večer uspat.
    • Mezi nové podněty lze zařadit návštěvu ve vaší domácnosti, první delší procházku, zkoušku nosítka nebo jakoukoli další změnu, která se miminka týká.
  • Pláč od únavy provází zívání a mnutí očiček, přičemž se často vyskytuje v podvečerních nebo večerních hodinách. Intenzita pláče může být různá – zatímco jedno miminko bude jen neklidně kňourat a vyžadovat tvou přítomnost, jiné může spustit skutečně hlučný vřískot.

Pláč dítěte bolestí

  • Pláč, jehož příčinou je bolest, má silnou intenzitu, připomíná křičení a může být doprovázen kroucením se v postýlce či ztuhlostí tělíčka, pokud dítě právě držíš na rukou. Často trvá dlouhé hodiny a objevit se může během celého dne či noci.
  • Bolest může pocházet například od bříška nebo později od rostoucích zoubků. Další příčinou takového pláče bývá nářek kvůli nepřebalené plence – jedná se o diskomfort, jenž miminko vyrušuje, a to především tehdy, pokud ho plná plenka na zadečku studí, případně dráždí zapařenou pokožku.

Pláč dítěte při dětské kolice

  • Pláč způsobený dětskou kolikou25 je specifický – objevuje se nejčastěji v podvečerních nebo večerních hodinách, trvá více než tři hodiny a miminko se zmítá v bolestivých křečích. Tento scénář se někdy opakuje i tři týdny.
  • Typickými signály jsou: výrazná červeň v obličeji, velký nářek a přitahování nožiček k bříšku. Miminko se v postýlce kroutí a nepomáhá houpání ani jakékoli jiné tišení.
  • Přečti si o dětské kolice víc v samostatném článku a dozvíš se, jak můžeš miminku co nejdříve ulevit od bolesti bříška:

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika (tzv. tříměsíční kolika, v mírnější verzi také lidově řečeno prdíky) je obvykle charakterizována jako stav vysoké dráždivosti s náhlým začátkem i koncem, projevující se obtížně utišitelným pláčem, křikem, kroucením, kopáním a přitahováním nožiček k bíšku, napjatým bříškem, zatínáním pěstiček, zrudnutím obličeje, často také dochází k odchodu plynů a stolice.


Pláč dítěte ze strachu nebo separační úzkosti

  • Pro novorozence je vše cizí a jediným bezpečným přístavem je jeho máma. Důvěrně zná její vůni a tlukot srdce, a tak je přirozené, že se dožaduje její blízkosti právě ve chvílích, kdy se cítí nejisté. Přestože se takto malé miminko nebude bát strašidel pod postelí, jistá forma strachu může pramenit právě z odloučení od maminky.
  • Miminko, které pláče ze strachu nebo smutku z odloučení, je na pohled neklidné, ručkami si může třít tělíčko a hlavičku, může se nemotorně pohybovat ze strany na stranu, jako by hledalo osobu, po jejíž blízkosti touží.

Vyplakání dítěte

  • Možná od někoho uslyšíš tvrzení, že i novorozenci umí manipulovat a jedinou záchranou tvého psychického zdraví je nechat je vyplakat. A možná se také setkáš s „radu“, jak bys děťátko neměla často brát na ruce, ani k němu běžet, jakmile zakňourá a zapláče. Jde o nesmysl, protože miminka skutečně nemají sklony k manipulaci a pláč je pro ně stále prostředkem vyjádření aktuální emoce či prosby o pomoc a naplnění potřeb.
  • Pokud rodič nechává své dítě „vyplakat“, dává mu tím najevo, že jeho komunikační prostředek nefunguje. Tím pádem se dítě skutečně odnaučí plakat, ale z této zkušenosti, nasbírané v raném stádiu života, si odnese jen jedno – pocit osamělosti. Touto zastaralou „výchovnou metodou“ si rodič narušuje vztah se svým dítětem a navíc mu ukazuje, že se už v útlém věku nemá, na koho spolehnout.

Jak utišit plačící dítě?

Pokud chceš utišit plačící miminko, prvním krokem je zjistit, co přesně ti chce svým pláčem sdělit. Za předpokladu, že je nakrmené a přebalené, ale přesto stále pláče, můžeš vyzkoušet následující tipy, které se čerstvým maminkám osvědčily nejvíce:

  • Snažit se zůstat v klidu – ano, víme, tato rada je někdy v praxi jen těžko splnitelná. Několikahodinový dětský pláč totiž rodiče přivádí k zoufalství, kdy mají doslova chuť vzdát se rodičovských povinností. 🙂 Nicméně je třeba mít na paměti, že miminko reaguje na atmosféru, která doma panuje, a rovněž na pocity, jaké vysílá jeho maminka. Proto můžeme prohlásit, že jde o tu nejdůležitější radu – nebudeš-li klidná ty, neutišíš ani své děťátko.
  • Houpavý pohyb – miminka mají ráda houpavé pohyby, které je doslova ukolébají ke spánku. Ať už ho budeš provádět při chůzi, v kočárku, nebo sedě na míči, děťátko, které nic nebolí a má naplněné své potřeby, by se mělo po čase uklidnit. Jistou formou houpavého pohybu je také jízda autem – ne jeden rodič startuje auto i v noci, aby své hlasitě plačící miminko uspal.
  • Bližší kontakt s maminkou – pokud dítě pláče, protože se dožaduje matčiny blízkosti, často se stává, že jakmile si ho maminka přivine k sobě, spustí ještě silnější pláč, který však do pár minut ustane. V případě, že tvé dítě vyžaduje tělesný kontakt téměř neustále, zvaž koupi šátku nebo nosítka. Tvojí páteři se sice odlehčí jen částečně, ale aspoň budeš mít během dne volné ruce.
  • Bílý šum – hračky s bílým šumem si některé maminky nemůžou vynachválit. Většinou jde o plyšové zvířátko, které má v sobě zabudovaný přístroj vysílající různé zvuky – šum moře, bouře nebo vysavače atd. Tato pomůcka je nesmírně užitečná především tehdy, když děťátko pláče únavou, je neklidné a má problém ponořit se do spánku.
  • Pevné zavinutí – některá miminka tuto metodu bojkotují, jiná jsou spokojená, protože jim pevné zavinutí připomíná těsné prostředí dělohy, ve kterém se cítila bezpečně. Na trhu je množství zavinovaček a spacích pytlů, které miminku znemožní pohyb, důsledkem čehož se uklidní především tehdy, pláče-li od vyčerpání a únavy.
  • Cvičení s nožičkami a masáž bříška – pokud jde o pláč kvůli bolesti bříška, neměla bys zapomínat na pravidelné cvičení s nožkami a masáž bříška. Tyto techniky klidně využívej i preventivně, tedy v době, kdy je děťátko spokojené a zrovna nepláče. Při záchvatu pláče se může zase jednat o formu rychlé pomoci.

Video: Péče o novorozence – pláč, koupání a stříhání nehtíků

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Koupání novorozence

Přestože ti personál v porodnici ukáže, jak vykoupat novorozené miminko, doma mohou být první pokusy poněkud nejisté. Jak tedy správně koupat novorozence a jak často se to doporučuje? Na co si dát pozor, potřebuješ nějaké speciální pomůcky a jaká by měla být například teplota vody? To, a řadu dalších informací, se dozvíš v našem článku.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s pláčem novorozence

Máš zkušenost s pláčem novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce