Mekonium

Pokud čekáš miminko, určitě se setkáš s pojmem mekonium neboli smolka. Proč o něm bude řeč v porodnici a v jakém kontextu se o mekoniu můžeš dozvědět už v těhotenství? Pojď si o tom přečíst víc.

Mekonium, smolka, stolice novorozence

Obsah plenky někdy poukazuje na zdravotní problém miminka.

Co je to mekonium?

  • Mekonium neboli smolka je první stolice novorozence. Vytvářet se začíná již v těhotenství20 a to tak, že miminko v bříšku pije plodovou vodu, čímž si trénuje nejen močové ústrojí, ale i trávicí soustavu.
  • Dalo by se tedy říci, že mekonium se skládá z natrávené plodové vody a složek, které tato tekutina obsahuje. Jmenovitě jde o lanugo – primární ochlupení miminka, které v závěrečné etapě těhotenství z tělíčka opadává –, odumřelých kožních buněk, žlučových barviv a hlenu.
  • První stolice děťátka po jeho narození má černozelenou barvu, řídkou konzistenci a je bez zápachu. Vylučování smolky ustane, jakmile začne miminko přijímat potravu – ať už mateřské nebo umělé mléko. Postupně se tak barva stolice změní z tmavé na hořčicově žlutou.
  • Vyloučení smolky je znakem, že organismus čerstvě narozeného děťátka funguje správně. I to je důvod, proč lékaři v porodnici budou na první kakání miminka čekat a udělají o něm zápis do dokumentace. Vyloučení první stolice proběhne již v porodnici, přičemž den, kdy se tak stane, se může z miminka na miminko lišit.

Mekonium v ​​plodové vodě – aspirační syndrom novorozence

  • V případě, že smolka opustí střevo děťátka již před jeho narozením, plodová voda2 se infikuje bakteriemi, které mohou miminko ohrozit. Dítě totiž plodovou vodu stále přijímá do svého žaludku a při porodu hrozí i její vdechnutí. Pokud prostředí plodové vody přestává být důsledkem mekonia sterilní, hrozí infekce dýchacího ústrojí, jejíž rozsah může být různý, a někdy dokonce vyžaduje antibiotickou léčbu.
  • Důvodů, proč se plodová voda infikuje smolkou, může být několik:
    • porod po termínu – přenášení,
    • preeklampsie18 – těhotenské onemocnění, které se může rozvinout již ve druhém trimestru,
    • vysoký krevní tlak matky v těhotenství,
    • (těhotenská) cukrovka,
    • nitroděložní růstová retardace plodu,
    • nedostatek plodové vody – tzv. oligohydramnion5,
    • kouření v těhotenství,
    • chronická srdeční nebo respirační onemocnění matky.
  • Zakalení plodové vody se zeleným odstínem je příznakem, že nastalo její infikování smolkou. Za normálních okolností by totiž měla být odtékající plodová voda čirá a bez zápachu. Jakmile bys zpozorovala, že je plodová voda zabarvená dozelena, měl by to být pro tebe signál, že je třeba okamžitě vyhledat lékaře a nečekat s odjezdem do porodnice například až do rozjetí kontrakcí.
  • Přečti si víc o odtoku plodové vody v samostatném článku:

Odtok plodové vody

Asi každá prvorodička se během těhotenství ptá, jestli pozná, až jí praskne plodová voda. Pokud tě zajímá, jaký pocit budeš vnímat a kdy můžeš tento moment očekávat, čti dál. Dozvíš se zde například i to, co dělat, když ti plodová voda odteče předčasně.


Video: Po příchodu z porodnice

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Koupání novorozence

Přestože ti personál v porodnici ukáže, jak vykoupat novorozené miminko, doma mohou být první pokusy poněkud nejisté. Jak tedy správně koupat novorozence a jak často se to doporučuje? Na co si dát pozor, potřebuješ nějaké speciální pomůcky a jaká by měla být například teplota vody? To, a řadu dalších informací, se dozvíš v našem článku.

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.


Více na Modrém koníku

  • Zařaď se do tematických skupin, kde se potkávají uživatelky, které spojuje nějaké téma.
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s mekoniem

Máš zkušenost s mekoniem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce