Kojencem je dítě od ukončeného 1. měsíce věku do dosažení 1 roku. Kojenec v tomto období zvládne největší pokrok, kterého za celý život dokáže v tak krátké době dosáhnout.
Kojeneckému období předchází období novorozenecké7, které trvá pouhý měsíc po narození dítěte. Oslavou 1. narozenin končí období kojenecké a následuje dvouleté období batolete2.
Kojenec se ve svém věku naučí spoustu motorických dovedností počínaje pasením koníčků a konče třeba i samostatnou chůzí. Do jeho jídelníčku začnou přibudat běžná jídla, speciálně připravována tak, aby vyhovovala jeho potřebám a začne se pomaličku vyjadřovat i různými "slovy" a nebo znakováním, tzv. Baby signs.
Více o motorickém vývoji dítěte v samostatném článku: Motorický vývoj8.
Kojení70 alespoň do 6 měsíců věku dítěte6, pokud kojení není možné, přechází se na umělou stravu49. Pokud matka kojí, měla by dbát na vyváženou stravu a zdravou výživu, aby dítě v mateřském mléce7 mělo všechny potřebné vitamíny a obranné látky.
Od 4. měsíce věku3 je možno dítěti se začátkem zavádění příkrmů10 nabízet také vodu a některé druhy čajů. V případě, že je dítě krmeno umělým mlékem, je potřeba dodržovat pitný režim7, nejvhodnější je voda, případně rooibos či fenyklové nebo jiné bylinkové čaje.
Od ukončeného 6. měsíce věku (u nekojených dětí od ukončeného 4. měsíce věku) se dítěti začínají přidávat10 rozmixované příkrmy34. Zpočátku zelenina, později ovoce a maso se zeleninou.
Při zavádění příkrmů se u dětí mohou začít objevovat různé potravinové alergie, např. alergie na lepek1, na mléko15, na vejce9 aj. Více o alergiích v článku: Potravinová alergie6.
Mezi 4. a 6. měsícem se u dítěte zlepšuje koordinace ruka-oko. Palec se staví v opozici oproti ostatním prstům. V tomto období je dítě schopno dát prsty u nohy do pusinky.
Kojenec si začíná hrát s hračkama, které by měly být bezpečné, hygienické a odolné vůči dětskému zacházení (otřesy, okusování, pády z výšky apod.). Hračky by měly dítě motivovat ke hrám a experimentům.
Pro kojence jsou vhodné pravidelné procházky na čerstvém vzduchu. K procházkám není doporučováno větrné počasí, teplota vzduchu pod -5°C a smogové ovzduší.
Během prvních měsíců kojeneckého období je nárůst hmotnosti vyšší. Během 1. roku by mělo dítě vyrůst zhruba o 25 cm a v 1 roce dosáhnout délky 75 cm. Porodní hmotnost by se měla kolem 4. měsíc zdvojnásobit (dítě by mělo mít asi 7 kg), kolem 12. měsíců by hmotnost měla být trojnásobkem porodní hmotnosti a dítě by mělo mít zhruba 10 kg.
U dítěte se začínají objevovat první slova, která mají určitý význam. Na konci kojeneckého období začíná dítě mluvit vlastní řečí, které nejvíce rozumí rodiče a nejbližší příbuzní. K popisu věcí používá gesta rukou a hlavy, tzv. znakování.
Více o dětské řeči v článku: Baby signs.
Dítě se během prvního roku nejvíce vyvíjí, objevuje okolní svět a zdokonaluje své pohyby a dovednosti. Rodiče by měli své dítě motivovat, aby mělo chuť a snahu zdokonalovat svou koordinaci a zlepšovat se.
S dítětem je možné navštěvovat různé kurzy plavání kojenců6 nebo cvičení pro kojence11.
Více o péči o kojence v samostatném článku: Péče o kojence.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu