3. měsíc vývoje dítěte

Dítě ve 3. měsící svého vývoje začíná o sobě dávat vědět, ať už milými úsměvy nebo pokřiky. Začíná kolem sebe vnímat děj a pozoruje, co se kolem něj odehrává. Maminka začíná rozumět jeho pláči12 a rozpozná, zda ma dítě hlad, má počůranou plenku33 nebo se chce pochovat.

Pro maminku skončilo období šestinedělí10 a může se dostavit první menstruace2 po porodu29. Mateřské mléko7 během menstruace může dostat jinou příchuť a dítě ho může začít odmítat, pravděpodobnější ale je, že dostavení se menstruace je následkem nesprávné techniky kojení (i když se mamince může zdát správná), kojení dle časových harmonogramů, používání náhrad bradavky (láhve, kloboučku, dudlíku85), dítě tedy odmítá prs jako reakci na nízký tok mléka. Pro matku i dítě je důležité tuto situaci nevzdávat a snažit se kojit70 i nadále, vhodné je v takovém případě zavolat laktační poradkyni10. Pokud ale matka nemůže z vážných důvodů kojit nebo se kojení i přes veškerou snahu nedaří, je možné dítě krmit umělým mlékem49.

3. měsíc vývoje dítěte

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček4,26,07,7
holčička4,05,46,9

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček56,161,166,1
holčička54,959,564,2

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - dítě zvládne pást koníčky s ručičkama opřenýma o předloktí, zvedá pomalu hlavičku do úhlu 45°, kterou chvíli udrží vztyčenou. Šikovné děti už zvládnou pasení koníčků s nataženýma ručičkama a vzpřímenou hlavičkou.
  • na zádech - dítě zkoumá a ochutnává své ruce. Ruce dokáže zvednout nahoru k hlavě. Šikovné děti se začínají pomalu přetáčet ze zad na bříško. Je důležité dávat dětem podněty, aby se mělo za čím otáčet.
  • přitahování - při přitahování za ruce do sedu udrží hlavičku. Na samotný sed je ale příliš brzy. Přitahování se do sedu (tzv. pasivní sed) není pro vývoj páteře zdravé, miminku tuto možnost (kromě kontroly motorického vývoje8 u lékaře) v žádném případě nenabízíme. K vývoji sedu dochází z polohy na čtyřech, z lezení.

Smysly:

  • zrak: pozoruje zavěšené hračky, za hračkama na zemi se zvládne pomalu otáčet. Při pohledu do zrcadla dokáže zaostřit (svůj odraz pozná až kolem 15. měsíce)
  • sluch: reaguje na zvuky, které slyší a otáčí se za nimi.
  • hmat: dítě zvládne obě ručičky spojit k sobě a udržet v nich hračku, kterou sleduje. Na zavěšené hračky cíleně bouchá pěstičkama a snaží se je chytit.

Dítě a sociální vývoj

Miminko má rádo kontakt, komunikuje i s cizími lidmi, kteří se mu budou věnovat a dělat na něj obličeje. Ve 3 měsících si už umí mezi lidmi vybrat, kdo mu je sympatický a kdo méně. Když dítě uslyší hlas matky, začne radostí kopkat nožičkama nebo si broukat.

Pokud matka udrží dětskou pozornost, může začít s pomalým čtením pohádek. Důležité je měnit intonaci a tón hlasu.

V tomto období umí dítě vykřikovat radostí a smát se. Při broukání používá "písmenka" p, b, h.

Při hraní mají děti rády lesklé a šustivé hračky a dobře uchopitelná chrastítka. Při představování nové hračky je důležité dítěti ukázat, co hračka umí a dokáže a poté nechat dítě, ať si hračku prostuduje samo. Nové hračky by se měly ukazovat postupně.

Video: 3 měsíční miminko si povídá

Dítě a jeho spánek a zažívání

Dětský noční spánek se zkracuje na 10 hodin. Pro matku je přes den důležité, aby své dítě zabavovala a nenechala jej se nudit. Pokud dítě spí hodně přes den, v noci bude bdělé a nebude se mu chtít spát. Nastavit správný spánkový režim je velice důležité pro další vývoj dítěte. K usnutí dítě potřebuje pohodlí a pocit bezpečí, zdravému spánku matky i dítěte může pomoci společné spaní29, to usnadňuje i noční kojení20.

Dítě a lékaři

Potřebná výbavička pro dítě od 3. měsíce věku

Dítě začíná zkoumat svět kolem sebe a rozvíjet své motorické dovednosti. K podpoře rozvoje dítěte je vhodné dítěti pořídit:

  • šustící hračky, knížky
  • hračky nebo knížky se zrcátkem, které se budou dítěti líbit díky blýskavosti zrcátka
  • závěsné hračky nad postýlku nebo do kočárku22

Odmítá-li dítě mateřské mléko, a ani přes veškerou snahu matky a laktační poradkyně se kojení nedaří, měla by maminka pořídit:

  • lahvičky na mléko s vhodnou velikostí savičky
  • kartáč na láhve
  • možno je dokoupit také sterilizátor nebo ohřívač láhví
  • vybrat vhodné umělé mléko, které bude dítěti vyhovovat
  • důležitý je také pitný režim7 dítěte a výběr vhodného dětského čaje

<< 2. měsíc vývoje dítěte2 / 4. měsíc vývoje dítěte >>3

Více o 3. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. http://www.jaknamiminka.cz/3-mesic-zivota-miminka-kojence-a57.html
  4. Pediatrie pro praxi
  5. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/

Hodnocení a zkušenosti s 3. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 3. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
loriana21  18. dub 2021

Malá si začala breptat a zvedá hlavičku, sama se snaží posadit

Malá měla už 3 měsíce, směje se nahlas, začala si breptat a začíná mi zvedat hlavičku sama, jako kdyby si chtěla sednout sama, a když jí to nejde, začne se vztekat... :D Otáčí se sama ve spánku na bok, a když má plnou plínku, tak se ozve sama...no prostě úplná zábava s ní ..sleduje i televizi, pouštím jí takové pohádky, kde je to hodně barevné, například Binga, Cry babies, usíná mi při poslechu pohádky, co jí pouštím, nejrychleji usne při Popelce ...A má ráda pejsky...Mám doma Čivavu kluka, tahá ho za uši a on jí nic neudělá a žárlí na ni, takže u mě je to samá zábava a klid mám jen večer, když mi spí už celou noc, že se i já s ní můžu vyspat, že nejsem unavená, jak na začátku... Je to můj miláček❤️.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce