Výpočet týdne těhotenství může nejednu nastávající maminku zaskočit. Krátce poté, co měla pozitivní těhotenský test, jí totiž lékař může říct, že je už v šestém nebo sedmém týdnu těhotenství. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jak se počítají týdny těhotenství a které okolnosti se považují za rozhodující.
Týden těhotenství určí lékař již během první kontroly v těhotenství na základě data poslední menstruace.
Jak se počítají týdny těhotenství?
Při výpočtu týdne těhotenství většinou lékaři a těhotenské kalkulačky vycházejí z data poslední menstruace, kterou žena měla před otěhotněním. Konkrétně se jedná dokonce o první den menstruace, který se zároveň stává totožným se začátkem těhotenství. I to je důvod, proč mnoho žen překvapí, že jsou krátce po pozitivním těhotenském testu třeba v šestém týdnu těhotenství.
Počítají se totiž i týdny, během kterých žena těhotná ještě není, protože k početí došlo až o pár týdnů později.
Když se na první kontrole v těhotenství počítá, ve kterém týdnu si, vychází se z těchto předpokladů:
pravidelná menstruace,
ovulace, která proběhla přibližně 14. den menstruačního cyklu.
První den poslední menstruace se zároveň stává i dnem, na jehož základě lékař stanoví předpokládaný termín porodu. Jelikož se první den menstruace považuje za nultý den těhotenství, k tomuto datu se přičte 280 dní, tedy období, po které těhotenství v průměru trvá.
Proč se do týdnů těhotenství započítají i dny, během kterých těhotná fakticky nejsi? Odpověď je jednoduchá – datum poslední menstruace představuje údaj, který lze zpětně určit se stoprocentní přesností. Buď ho má žena zapsaný, nebo si vzpomene. Zatímco ovulaci a den početí nelze s přesností stanovit.
Pokud žena mívá nepravidelnou menstruaci, případně ovulace nenastala uprostřed menstruačního cyklu, ale o něco dříve či později, může se stát, že její lékař týden těhotenství v průběhu prvního trimestru ještě dodatečně poupraví. Učiní tak na základě CRL měření plodu, při němž zjišťuje délku miminka od temene po kostrč. Pokud hodnoty CRL nekorespondují s týdnem těhotenství, který se stanovil na základě poslední menstruace, lékař určí „nový“ týden těhotenství i spolu s termínem porodu.
Zápis týdnů těhotenství
Týdny těhotenství a s tím související události (výsledky důležitých vyšetření či data kontrol v těhotenské poradně) se zapisují do těhotenské průkazky. Lékař však nezapíše údaj, že jsi právě ve 12. týdnu těhotenství22, ale k příslušnému týdnu poznamená i konkrétní den. --Abys nebyla překvapená, že se týdny těhotenství zapisují vlastně „o týden dozadu,“ nezapomeň, že první těhotenský týden se zapisuje jako nultý týden těhotenství.
Například 12. týden těhotenství je v těhotenské průkazce zapsán následovně:
11tt + 0 = první den 12. týdne těhotenství,
11tt + 1 = 11 týdnů + jeden den (druhý den 12. týdne těhotenství),
11tt + 2 = 11 týdnů + dva dny (třetí den 12. týdne těhotenství),
11tt + 3 = 11 týdnů + tři dny (čtvrtý den 12. týdne těhotenství),
11tt + 4 = 11 týdnů + čtyři dny (pátý den 12. týdne těhotenství),
11tt + 5 = 11 týdnů + pět dní (šestý den 12. týdne těhotenství),
11tt + 6 = 11 týdnů + šest dní (sedmý den 12. týdne těhotenství),
12tt + 0 = první den 13. týdne těhotenství.
Těhotenská kalkulačka
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Gestační vs. fetální věk plodu
Slyšela jsi už o gestačním a fetálním věku plodu? Jedná se o dva odlišné údaje, přičemž v porodnictví se „spoléhá“ jen na jeden z nich.
Gestační věk se počítá stejně jako týdny těhotenství, které máš zapsané v těhotenské průkazce – podle data prvního dne poslední menstruace. I proto můžeš v ambulanci gynekologa slyšet, že si právě procházíš například 12. gestačním týdnem.
Fetální věk plodu je tzn. skutečný věk – počítá se od data početí, které je však jen orientační, protože, jak zde již bylo zmíněno, přesný moment, kdy bylo vajíčko oplodněno spermií, nelze vždy na 100 % určit.
Těhotenství trvá zhruba 280 dní, přičemž toto období je rozděleno na 40 týdnů, 9 měsíců a 3 trimestry. Přečti si více informací o tom, co se v jednotlivých etapách těhotenství odehrává. Postačí, když klikneš na trimestr, měsíc či týden, který tě právě zajímá.
Těhotenství trvá v průměru 40 týdnů. Ty lze rozdělit na:
9 kalendářních měsíců, které trvají buď 30, nebo 31 dní, a buď 4 týdny, nebo 5 týdnů.
10 lunárních měsíců, přičemž každý z nich trvá 28 dní a 4 týdny.
S výpočtem lunárních měsíců těhotenství se však v praxi setkáš jen výjimečně. Pokud tě zajímá, jak jsou těhotenské měsíce „rozdělené“ do kalendářních měsíců, koukni se do naší tabulky.
Trimestry, měsíce a týdny těhotenství.
Video: Co byste měli vědět o těhotenství
rozhovor s vedoucím lékařem IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpánem Machačem
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného – třeba podobný termín porodu. Poznáš zde tedy maminky, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
Odborné poradny
Zeptej se na svou otázku některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
Diskuse
V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelů naší stránky.