Být těhotná po 30 je dnes zcela běžné. Benefity pozdějšího těhotenství jsou zřejmé a většinou se dají označit jako socioekonomické. V pětatřiceti již s větší pravděpodobností, než třeba o 10 let dříve máte:
Pakliže plánujete otěhotnět, máte v tuto chvíli perfektní předpoklady stát se výborně připravenou maminkou. Vaše těhotenství24 bude velmi informované (hodně čtete, vyhledáváte informace, nebojíte se zeptat), miminku i sobě chcete dát zkrátka to nejlepší. Pravděpodobně se budete aktivně účastnit různých těhotenských cvičení9 a budete dbát na zdravou a vyváženou stravu1.
Být těhotná po 30 ale neznamená pouze benefity. Po 30. roce začínají pomalu ale jistě klesat hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu a také dochází k pozvolnému vyčerpávání ovariální rezervy (počet vajíček). Tato skutečnost má za následek fakt, že pomalu klesá schopnost otěhotnět, a to zejména po 35. roce věku. Tento věk je v České republice vnímán jako taková hranice mezi těhotenstvím, které je považováno za bezproblémové a těhotenstvím, na které je již nutné více lékařsky dohlížet.
Společně s tím, jak se zvyšuje počet svíček na vašem dortu také mimo jiné “stárnou” vaše vajíčka. Čím déle vaše vajíčka čekají na oplodnění, tím větší je pak riziko chromozomální vady. Díky této skutečnosti se také u těhotenství po 35. roce věku více sleduje jeho průběh. Existuje vyšší riziko genetických vad a také samovolných potratů3. Zkrátka a dobře - vajíčka již nejsou tak kvalitní, jako dřív a navíc vaječníky pomalu ztrácí funkci nekvalitní vajíčka rozpoznat a nedopustit, aby byla oplodněna.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se po 35. roce dočkáte automaticky jednoho vyšetření navíc - amniocentézy. Amniocentéza je odběr plodové vody2, díky jejímuž rozboru dokážou lékaři vyloučit některé genetické vady, např. Downův syndrom.
Amniocentéza se provádí ambulantně mezi 16.29 a 20. týdnem těhotenství21 (pouze u vícečetného nebo rizikového těhotenství můžete být hospitalizována v nemocnici). Velmi tenkou jehlou je vám odebrán vzorek asi 20 ml plodové vody. Po celou dobu odběru jste zároveň pod kontrolou ultrazvuku, lékař má možnost sledovat polohu plodu36. Následně v rámci vyšetření sledují lékaři tzv. chromozomální aberaci, což je změna počtu chromozomů, která může mít vliv na zdraví plodu. Na základě toho jsou poté schopni určit potenciální riziko vývojové vady u plodu. Bezprostředně po vyšetření byste se měly vyhýbat zvýšené fyzické námaze, další omezení většinou nutná nejsou.
Více se o amniocentéze můžete dočíst v samostatném článku na téma: Amniocentéza17
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je také pravděpodobné, že otěhotnění nemusí vyjít tzv. na první dobrou. V okamžiku, kdy je vám víc než 35 let, nechají vás lékaři obvykle zkoušet početí přirozenou cestou zhruba 6 měsíců. V případě, že budete muset podstoupit umělé oplodnění24, je vaše šance na úspěch cca 15 %.
Více informací o umělém oplodnění najdete v článku: Asistovaná reprodukce
Pokud se právě snažíte otěhotnět, držíme vám palce, ať se zadaří. A v případě, že už těhotné jste, užívejte si svůj stav každým douškem!
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu