Kdy otěhotnět po potratu? To je otázka, kterou si klade každá žena, má-li za sebou smutnou a bolestivou zkušenost se ztrátou děťátka. Načasování dalšího těhotenství po potratu je však nesmírně individuální záležitostí, a proto není možné stanovit ten „nejlepší čas“ pro všechny ženy obecně. Pojď se spolu s námi podívat, jaké faktory mohou plánování dalšího těhotenství ovlivnit.
U těhotenství po potratu se obvykle k radosti přidává i větší strach.
Šestinedělí po potratu
Nejprve je důležité říci, že i po potratu by žena měla dodržovat šestinedělí. V praxi jde o období šesti týdnů, během kterých se dostaví menses a činnost jednotlivých orgánů se vrací do normálního režimu.
Kromě toho by se žena měla šetřit – jak psychicky, tak fyzicky. Děloha se během šestinedělí zmenšuje na původní velikost před těhotenstvím, tím pádem není žádoucí náročná fyzická aktivita. Rovněž je to čas, kdy by se měla věnovat sama sobě, protože ignorování jakýchkoli emocí se v budoucnu nemusí vyplatit.
O šestinedělí po potratu máme samostatný článek. Pokud se v tomto období právě nacházíš, určitě ho nepřehlédni 👇
Pokud po potratu byla nutná kyretáž (často je nezbytným zákrokem po zamlklém těhotenství či umělém přerušení těhotenství), tím spíš je třeba dodržovat šestinedělí. Objevuje se bolest v podbřišku, která je podobná předmenstruační nebo menstruační. Také se vyskytuje krvácení slabší nebo středně silné intenzity, které je způsobeno manuálním zásahem do děložní sliznice.
Rekonvalescence po potratu a následné kyretáži si tedy žádá přísnější klidový režim a důslednější hygienická opatření:
Nezatěžovat břišní svalstvo – v prvních dnech po kyretáži není žádoucí zvedat těžká břemena. Děložní svalstvo se totiž potřebuje v klidu zregenerovat. Zvedání těžkých věcí by mohlo vést ke zhoršování bolesti, kterou žena cítí, a rovněž k nadměrnému krvácení.
Pravidelné sprchování – zvýšená hygiena vnějších intimních partií zabraňuje vzniku infekcí, přičemž je důležité, aby se k mytí používala pouze čistá voda, nikoli parfémované přípravky pro intimní hygienu. Koupání se ve vaně, případně na veřejných koupalištích a bazénech se během šestinedělí po potratu nedoporučuje.
Vyhnout se pohlavnímu styku – po dobu šesti týdnů po kyretáži by žena neměla mít vaginální pohlavní styk. Hrozí zde totiž přenos infekce do vaginálního prostředí.
Další těhotenství po potratu – kdy po potratu otěhotnět?
Přestože i načasování dalšího těhotenství po potratu podléhá individuálním faktorům, přece jen lze mluvit o jakémsi nepsaném obecném pravidle. Pokud se v těhotenství, které skončilo spontánním potratem, nevyskytly se žádné komplikace a lékaři nechtějí zahajovat žádný diagnostický proces, většinou ti další otěhotnění doporučí podle toho, co se stalo:
Biochemické těhotenství - biochemické těhotenství je takové, během kterého sice dojde k oplodnění vajíčka, avšak již nenastane jeho úspěšné uhnízdění na výstelce dělohy. Oplodněné vajíčko se tedy vyloučí během následující menstruace. Žena biochemické těhotenství nejčastěji odhalí, pokud absolvovala umělé oplodnění, ale drtivá většina žen, které si biochemickým těhotenstvím projdou, o tom ani netuší.
Další otěhotnění je možné již během další ovulace, neboť těhotenství nezanechalo v ženském organismu žádné změny, které by si žádaly zotavování.
Spontánní potrat neukončený kyretáží – zda žena po spontánním potratu podstoupí kyretáž, nebo ne, závisí na skutečnosti, zda se obsah dělohy z těla vyloučil celý samovolně.
Pokud kyretáž nutná není, lékaři ti ve většině případů doporučí, aby ses při pohlavním styku chránila před otěhotněním minimálně do další menstruace. Často se ovšem stává, že doporučení zní, abys počkala alespoň dva či tři menstruační cykly.
Spontánní potrat nebo zamlklé těhotenství ukončené kyretáží – je-li po potratu nutná kyretáž, žena by měla dodržovat šestinedělí, po kterém se dostaví menstruace.
Většina lékařů pak doporučuje, aby nechala proběhnout alespoň tři menstruační cykly.
Potrat ukončený vyvolaným porodem – porod se nejčastěji vyvolává při umělém ukončení těhotenství z důvodu, že plod trpí závažnou vadou, případně těhotenství vážně ohrožuje zdraví či život matky. V tomto případě je nesmírně obtížné říci, kdy lze znovu otěhotnět. Kromě toho, že by se mělo dodržovat šestinedělí a následně počkat, až proběhne pár menstruačních cyklů, je třeba přihlížet k příčině potratu, především pokud byla na straně těhotné ženy. Komplikace, které u ní nastaly, si často žádají dlouhodobější léčbu, proto se i další otěhotnění musí posunout.
Další faktory, které ovlivňují, kdy po potratu otěhotnět:
Zdravotní komplikace těhotné ženy – patří sem (těhotenská) cukrovka, preeklampsie, velké děložní myomy a jiné. Pokud jimi žena trpí, může se stát, že lékaři nejprve budou chtít stabilizovat její zdravotní stav, případně daný problém nejprve zcela vyřešit.
Vývojové vady plodu – pokud byla potvrzena vývojová nebo chromozomální vada dítěte, která se stala příčinou potratu, možná bude lékař nejprve chtít provést genetické vyšetření.
Důležitá informace: Samozřejmostí je, že při plánování otěhotnění po potratu bys měla přihlížet nejen na svůj fyzický, ale i psychický stav. Pokud se na další těhotenství necítíš, určitě se nenech do něj dotlačit.
Rizikové těhotenství po potratu
Častou otázkou je, zda je další těhotenství po prvním spontánním potratu automaticky hned rizikové. Tady je opět poměrně náročné dát obecnou odpověď, protože do hry vstupuje velké množství faktorů.
Pokud žena absolvovala první potrat, jehož příčinu lékaři neodhalili, protože nebyla zjevná, v drtivé většině případů těhotenství po prvním potratu rizikové není. Míra potratů je totiž poměrně vysoká, a proto se lékaři prvním spontánním potratem zatím neznepokojují.
Jiné je to však například v těchto případech:
Diagnostikovaná preeklampsie – pokud těhotenství předčasně skončilo důsledkem preeklampsie18, případně eklampsie či dokonce HELLP syndromu, je těhotná žena během druhého těhotenství sledována na rizikové poradně, ačkoli zde neplatí, že by se preeklampsie a její přidružené komplikace musely znovu zopakovat.
Vývojová nebo chromozomální vada plodu – pokud byl děťátku diagnostikován některý syndrom ze skupiny trizomií (Downův syndrom, Patauův syndrom, Edwarsův syndrom) nebo jiné vývojové vady, jako je rozštěp páteře, je dost možné, že bude plod v druhém těhotenství lékaři víc sledovaný.
Problémy na straně placenty – mezi nejčastější placentární komplikace způsobující potrat patří abrupce placenty či nedostatečnost placenty. Přestože se tyto problémy nemusí opakovat, lze předpokládat, že další těhotenství po potratu bude označeno jako rizikové.
Rodinná anamnéza – nepříznivá rodinná anamnéza znamená, že se potraty vyskytují v příbuzenské rodinné větvi. Tento faktor také může částečně ovlivnit skutečnost, zda bude, nebo nebude další těhotenství po potratu rizikové.
Opakovaný potrat – v případě, že by se potrat opakoval, lékaři mohou další těhotenství označit jako rizikové či tzv. patologické. Pokud se vyskytlo tři a více potratů, jedná se již o infertilitu.
Komplikací, jejichž důsledkem je těhotenství zařazené mezi rizikové těhotenství, je mnohem více, proto určitě nepřehlédni náš samostatný článek 👇
Je možné se na těhotenství po potratu nějak připravit? To je znovu poměrně obecná otázka, na kterou nelze jednoznačně odpovědět. Pokud jde o přípravu tvého organismu, můžeš si být jistá, že tato skutečnost je v rukou lékařů, kteří tvůj zdravotní stav během těhotenství a po potratu sledovali. Neváhej se jich tedy zeptat na cokoli, co tě zajímá.
Druhou stranou mince je psychická příprava – potrat totiž poznamená psychiku ženy, i když se snaží být sebevíc silná. Proto je důležité, aby ses po potratu, ať už proběhl v kterémkoli týdnu, věnovala sama sobě a „neutíkala“ před svými pocity.
Pusť si naše videa, ve kterých psycholožka a porodní asistentka v jedné osobě hovoří o tom, jak se vyrovnat s potratem 👇
Máš otázku, na kterou nemůžeš najít odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízí možnost anonymity.
Diskuse
Nech si poradit nebo si jen čti obsah našich fór. V jednotlivých diskusích určitě najdeš něco, co tě zaujme. A pokud náhodou ne, klidně vytvoř vlastní vlákno a počkej si na reakce ostatních uživatelek naší stránky.