Narazily jste na zkratku FSH ve své lékařské zprávě nebo při brouzdání na internetu a nevíte, co tato zkratka znamená. Možná vás zmátlo, že se o FSH mluví v souvislosti se ženskou, ale i mužskou plodností? FSH je zkratka pro folikulostimulační hormon. Někdy se mu také říká folitropin. Tento hormon koluje v krvi mužům i ženám a u obou pohlaví je důležitý pro správnou funkci pohlavních orgánů.
Zdroj: Nejsport.cz
Folitropin se řadí do skupiny hormonů, které stimulují vývoj a činnost pohlavních orgánů. Takovým hormonům se odborně říká gonadotropiny. Mezi gonadotropiny patří ještě LH (lutropin) a hCG (choriogonadotropin), někdy se mezi ně řadí i LTH (prolaktin)3.
Popis obrázku: Takto složitá je struktura hormonu folitropinu.
Možná vás to překvapí, ale folikulostimulační hormon se vytváří ve vašem mozku. Jedná se o část mozku s názvem podvěsek mozkový neboli hypofýza. V přední části tohoto mozkového útvaru jsou buňky, které produkují hormony. Tato část se jmenuje adenohypofýza a obsahuje několik druhů sekrečních buněk. Proto se v adenohypofýze tvoří nejen FSH, ale i růstový hormon (somatotropní hormon, STH), luteotropní hormon (prolaktin, LTH), thyreotropní hormon (TSH) a mnohé další.
Hypofýza je tzv. žláza s vnitřní sekrecí, což v překladu znamená, že své hormony vypouští přímo do krve. Zároveň je hypofýza velice citlivá na hladiny hormonů, které v krvi již cirkulují a na základě toho upravuje svoji činnost. O tom si povíme dále.
“Nadřízeným” hypofýzy je hypotalamus (část tzv. mezimozku) prostřednictvím vlastních hormonů. Ty se označují zkratkou GnRH (Gonadotropin-releasing hormone) nebo jako gonadoliberiny. Tyto látky hypofýzu nutí produkovat více hormonů. Naopak hormony označované jako gonadostatiny (GnIH - Gonadotropin-inhibiting hormone) činnost hypofýzy tlumí.
Popis obrázku: Na obrázku vidíte, jak dochází k řízení produkce hormonů u muže. Hypotalamus prostřednictvím gonadoliberinů (GnRH) aktivuje hypofýzu (+) k vyšší produkci folitropinu a lutropinu (FSH +, LH+). FSH a LH působí na varlata, která začínají produkovat více testosteronu. Vyšší hladina testosteronu v krvi zpětně tlumí činnost hypotalamu i hypofýzy (-). U žen je situace velice podobná - místo varlat si dosaďte vaječníky, úlohu testosteronu přebírají estrogeny a progesteron, hormony vaječníků.
Již samotný název, folikulostimulační hormon, nám napovídá, co má vlastně FSH za úkol. Folitropin stimuluje růst a zrání folikulů - to jsou váčky, které se nachází na vašich vaječnících. V těchto váčcích jsou bezpečně uložena vajíčka. Během zdravého měsíčního cyklu ženy dochází k růstu (zpravidla) jednoho váčku (tzv. Graafův folikul) a dozrání vajíčka uvnitř. Za to může právě FSH, který k tomuto růstu dává pokyn. Úloha FHS vrcholí s ovulací6 - prasknutím váčku a uvolněním zralého vajíčka.
Protože je FSH potřebný především v první polovině cyklu (od menstruace k ovulaci), neprodukuje ho hypofýza stále stejné množství, hladina FSH kolísá. Do ovulace jeho hladina v krvi stoupá, po ovulaci pak náhle klesne a drží se nízko až do začátku dalšího cyklu. Je to způsobeno tím, že po ovulaci se ve vaší krvi zvýší množství hormonu progesteronu a ten hypofýze “říká”, že FSH již není třeba v takové míře. Progesteron se totiž tvoří ve žlutém tělísku, které vznikne na místě prasklého folikulu. Nový měsíční cyklus začíná první den menstruačního krvácení2.
Popis obrázku: V řádku A vidíme růst a zrání folikulu, jeho prasknutí (ovulaci) a poté tvorbu žlutého tělíska. V řádku B je znázorněno kolísání hormonů v cyklu - 1 FSH, 2 Estrogeny, 3 LH, 4 Progesteron. FSH najdeme i u mužů a dětí.
Stejně jako u žen, i u mužů produkuje folikulostimulační hormon adenohypofýza. Na rozdíl od žen, u zdravých mužů hladina FSH nekolísá a drží si od puberty3 stálou hodnotu až do konce plodného období. Mužský FSH stimuluje tvorbu a dozrávání spermií, tzv. spermatogenezi.
I u dětí se tvoří folitropin, a to především u novorozenců7 a kojenců. Asi v 6 měsících u chlapců a v 1-2 letech u děvčat jeho hodnota klesne a drží se nízko zhruba do 6-8 let, kdy se opět začíná v krvi jeho množství zvyšovat a pomalu se přibližuje období puberty.
Nyní, když už víte, jak důležitý je folitropin pro plodnost páru, vás jistě nepřekvapí, že stanovení hladiny FSH v krvi je součástí vyšetření při problémech s početím, menstruačním cyklem nebo menopauzou. Problém je ten, že množství FSH v krvi je velice individuální a někdy i lékaři jen obtížně zjišťují, zda je daná hodnota v normě či ne.
Popis obrázku: Zde vidíme velkou variabilitu ženského cyklu i množství FSH. Růžový sloupec (Ovulation) ukazuje proměnlivost dne ovulace mezi 9.-21. dnem cyklu, modrý sloupec (Next menstruation) zase začátek následujícího cyklu mezi 23.-36. dnem. Modrá křivka představuje hladinu FSH v jednom konkrétním cyklu. Tato křivka se může v různých cyklech téže ženy výrazně měnit - to představuje zelené pole. Žlutá barva zahrnuje i odlišnosti mezi různými ženami. Dobře je zde vidět vzestup FSH v období ovulace a pokles v druhé polovině cyklu.
Při odběru krve u ženy je důležité uvést, který den cyklu byla krev odebírána. Krev se odebírá z loketní žíly, jako pro mnoho jiných vyšetření. Často se ve vzorku vyšetřuje více parametrů naráz nebo se dělá tzv. hormonální profil, což je opakované odebírání krve v různých fázích ženského cyklu. U hormonálního profilu se zjišťují hladiny pohlavních hormonů (LH, FSH, prolaktin, progesteron, estradiol, androgeny), tedy i folikulostimulační hormon.
U mužů se folitropin zjišťuje, pokud bylo v ejakulátu nalezeno málo spermií. U dětí se zase FSH zkoumá v případě předčasné nebo naopak opožděné puberty.
Někdy se může hladina folikulostimulačního hormonu zjišťovat i z moči, která se sbírá po celý den. Lékař tak zjistí více o vylučování FSH v průběhu dne.
Příliš nízké hodnoty FSH mohou u žen i mužů ukazovat na problémy s hypofýzou nebo hypotalamem, které neprodukují dostatek hormonů. Nedostatek FSH bývá častý u lidí s anorexií nebo s extrémně nízkou hmotností.
Zvýšené hodnoty folitropinu ukazují na selhání funkce vaječníků/varlat - ať už jde o jejich nevyvinutí nebo poškození, například radioterapií nebo chemoterapií, které se využívají při léčbě nádorových onemocnění; autoimunitní chorobou, kdy imunitní systém poškozuje vlastní orgány; nebo úrazem. Také při chronické anovulaci (to je stav, kdy žena dlouhodobě z různých příčin neovuluje) je folitropin zvýšen. V období menopauzy dochází také ke zvýšení hodnot FSH, ale v tomto případě je to normální jev.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu