Diagnostické metody vyšetření ženy

Diagnostické metody vyšetření ženy u neplodnosti3 jsou:

  • Anamnéza - lékař zjisťuje informace o menstruaci2 (její pravidelnost, délka, síla krvácení), frekvence pohlavního styku, překonané operace a choroby, užívání léků2, nemoci rodinných příslušníků.
  • Symptotermální metoda - měření bazální teploty3 plus sledování dalších příznaků hormonálních změn v těle - hlen, poloha, otevřenost a měkkost děložního čípku
  • Zobrazovací metody - RTG a ultrazvukové vyšetření
  • Hormonální vyšetření - vykonává se u neplodnosti nebo větších nepravidelnostech menstruačního cyklu. Stanovují se zejména hodnoty LH, FSH, prolaktinu3, estradiolu a progesterónu
  • Imunologické vyšetření - zjisťují se antispermatozoidní a antiovariární protilátky. Vyšetřuje se cervikální hlen. Používá se test podle Kremera, mikroaglutinační test, postkoitální test, ELISA1
  • Operační metody - Hysteroskopie5, Laparoskopie4
  • Ambulantní ultrazvuková metoda - sono HSG - hysterosalpingografie - Metoda spočívá ve vstříknutí fyziologického roztoku s kontrastní látkou (tenkým katetrem přes děložní čípek) přímo do dělohy. Následuje ultrazvukové vyšetření. Pomocí této metody lze prohlédnout struktury v děloze (polypy. myomy), děložní sliznici, endometriální srůsty, vrozené defekty a abnormality dělohy a vejcovodů. Vyšetření je bezbolestné a nevyžaduje od pacientky žádnou speciální přípravu. Výsledek se pacientka dozví ihned po vyšetření.

Více o diagnostických metodách vyšetření ženy na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://www.gennet.cz/asistovana-reprodukce/vysetreni-zeny/
  2. http://www.stopneplodnosti.cz/lecba-neplodnosti/vysetreni-zeny/hysterosalpingografie/
  3. http://www.ulekare.cz/clanek/specialni-vysetreni-delohy-barvivo-napovi-kde-je-problem-16632

Hodnocení a zkušenosti s diagnostickými metodami vyšetření ženy

Máš zkušenost s diagnostickými metodami vyšetření ženy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
7siobhan  26. led 2017

Hycosy Gennet

Podstoupila jsem v Gennetu vyšetření průchodnosti (hycosy/hsg). Bála jsem se, že mě to bude hodně bolet. Ale zavedení trubičky jsem vůbec necítila a při napouštění látky mě bolelo břicho jako při menstruaci, ale bylo to děsně rychle a bylo po všem. Naštěstí jsem měla vejcovody průchozí :-) .
no_title  20. dub 2016

HyCoSy

Byla jsem na HyCoSy. Výhodou tohoto vyšetření je, že není pod narkózou a nemá riziko srůstů jako při laparoskopii, ale není tak spolehlivé. Pokud se na vyšetření ukáže neprůchodný vejcovod, nemusí to ještě nic znamenat, žena se může stáhnout stresem a kontrastní látka neprojde. Přesně to se stalo mě, a tak mě museli chytit čípek americkými kleštěmi, protože tam nešly nacpat nástroje. To bolelo hodně, sestra už věděla, tak mi raději držela nohy, abych doktorku nekopla. :-)

Potom to bolelo při zavedení kontrastní látky, jelikož mám pravděpodobně neprůchodný vejcovod, a ten právě při vyšetření bolel (stejnou mírou jako ty americké kleště). Prý to teda více bolí ty, které mají neprůchodné vejcovody. Bolest bych asi srovnala s velmi silnou menstruační bolestí, doporučuji to prodýchat jako při porodu, to jediné mi pomohlo. :-)

Teď mě čeká laparoskopie. Zpětně ale nelituju, každá anestezie je riziková a já nechtěla laparo podstupovat zbytečně. Myslím, že kdyby se to při vyšetření neukázalo, že tam je vysoká pravděpodobnost neprůchodnosti, asi bych na laparo čekala dlouho, třeba několik let a zbytečně bych se trápila, proč nemůžu otěhotnět.

Vyšetření stálo 1000,- a trvalo asi 15 minut.
jani2013  7. lis 2014

Neinvazivní typy vyšetření průchodnosti vejcovodů

***HSG = Hysterosalpingografie - ke zobrazení dělohy a vejcovodů po jejich naplnění kontrastní látkou se užívá rentgenové záření
***HyCoSy = Hysterosalpingo Contrast Sonografie - vyšetřením za pomoci ultrazvuku po náplni dělohy a vejcovodů speciální vstřebatelnou tekutinou

Narozdíl od laparoskopie se jedná o mnohem méně spolehlivé metody vyšetření průchodnosti. Kontrastní látka může tlakem procházet i místy, která běžně průchozí nejsou a naopak můžou být vejcovody "stresem" stažené a látka jimi neprojde. Výhodou je, že jde o ambulantní zákrok v délce max. 15 minut.

Byla jsem na HyCoSy, údajně jde o méně nepříjemnou variantu - nemusí se fixovat čípek a odpadá radiační zátěž z RTG. Bohužel díky umístění dělohy se doktor u mě nedostal kanylou s kontrastní látkou až k vejcovodům a průchodnost tedy nebyla ověřena. Dalším krokem je laparoskopie.
terezkax  3. lis 2014

HSG

V Gennetu mi doporučili místo laparoskopie nebo hysteroskopie ultrazvukovou hysterosalpingografii (HSG).

Jde o neinvazivní postup používaný při zjišťování průchodnosti vejcovodů s použitím kontrastní látky. Ultrazvukově kontrastní látka se pomocí speciální trubičky vpraví do děložní dutiny a dále volně proniká do vejcovodů. Ultrazvukem se pak zjišťuje její pohyb a případné omezení. Vyšetření trvalo cca 10min a mohla jsem jít ihned domů. Bylo to nebolestivé.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce