Děložní čípek

Děložní čípek je trochu jako paní Colombová. Také ho jen tak neuvidíte, ale přesto má (stejně jako ona) v ženském těle velice významnou roli. Stejně jako ona zajišťuje svému muži (tedy našemu tělu) pohodlí a komfort, ale přitom zůstává taktně v pozadí. O chodu domácnosti (hormonální pochody) má ale velice dobrý přehled a pokud si nejste jistá, ve které fázi ovulace se nacházíte, ona (děložní čípek) to ví s přesností matematika na ČVUT.

Co je to děložní čípek?

Jak už bylo řečeno, čípek neuvidíte pouhým okem, ale lze ho nahmatat. Je to taková spojka mezi pochvou a dělohou3. Ta má tvar obrácené hrušky. V horní buclaté části jsou uloženy vaječníky. Směrem dolů se zužuje, a na samém konci najdete čípek. Zůstaneme-li v ovocné terminologii, pak je to taková šťopka. Děloha v tomto malém bodu volně přechází do pochvy. A právě čípek (někdy také nazývaný děložní hrdlo) drží tyhle dvě části hezky od sebe. A to i přes to, že má v průměru asi jen 2,5 až 3 cm a na délku 3 až 5 cm.
Děložní čípek

Popis obrázku: Pohled na děložní čípek “zespodu”.

Ochranná úloha děložního čípku

Pojďme se tomuto bodyguardovi podívat pod slupku. Děložní čípek (neboli cervix uteri) je tedy nedílnou součástí dělohy, konkrétně její spodní částí. Chrání ji před průnikem nečistot a infekce z pochvy jedním směrem, aby tím opačným umožnila odchod menstruační krve z těla2. Zároveň však dovolí spermiím dostat se k vajíčku.

Je to díky tzv. cervikálnímu hlenu, který během ovulace produkuje děložní hrdlo. Říká se mu také plodný hlen, protože jeho stav (nebo spíše kvalita) určuje, jak dlouho přežijí spermie v našem těle. Platí jednoduchá rovnice:

Žádný hlen = spermie nepřežijí několik hodin
Plodný hlen = spermie mohou žít až 5 dnů

Neplodný hlen se objevuje ihned po menstruaci. Je hustý, lepivý a to z něho dělá ideálního parťáka pro soutěživé spermie. Plodný hlen má naopak vodnatou a kluzkou konzistenci asi jako sulc (někdy dokonce jako moč). Signalizuje, že se tělo připravuje na ovulaci6.

Díky tomuto hlenu tedy čípek změní svou konzistenci a spermie mají volnou cestu. Během menstruace se kanálek děložního čípku mírně roztáhne, aby mohla menstruační krev volně vytékat.

V těhotenství24 je děložní hrdlo uzavřeno hlenovou zátkou8, která se před prvními porodními bolestmi10 uvolní. Je to zkrátka osobní strážce každé ženy.

Poloha děložního čípku

Pokud se snažíte o dítě, počítáte plodné dny, používáte menstruační kalíšek nebo zkrátka nepoužíváte antikoncepční pilulky16, tak určitě víte, jak důležité je sledování ovulace. A zde opět přichází na scénu čípek. Jeho poloha se menstruačním cyklem mění. Stačí znát jeho polohu a tvrdost.

  • V době menstruace je čípek nízko, prodloužený a tuhý (asi jako špička nosu).
  • V době ovulace se čípek zkrátí až tak, že je obtížné jej nahmatat a je měkký (asi jako rty).
  • V těhotenství je čípek prodloužený, tvrdý a uzavřený.

Ovulace a otevírání děložního čípku

Popis obrázku: Fáze otevření děložního čípku během ovulace.

Jak nahmatat děložní čípek?

Pro zjištění jednotlivých fází nepotřebujete žádné složité pomůcky nebo nástroje. Vystačíte si sama. A to hmatem. Není se čeho bát, je to obdobné, jako když si zavádíte tampon. Nejvhodnější poloha pro test je dřep, polodřep. Asi jako když jedete na lyžích nebo se chystáte odrazit míč ve volejbale. Není to ale jediná možnost, časem přijdete třeba na jinou, která vám bude vyhovovat více.

Další vyzkoušená poloha je naopak ve stoje s jednou nohou opřenou o židli či vleže s pokrčenými koleny. Ne každé z nás je tato aktivita příjemná. Pocit, že si “něco” strkáte do těla nemusí každé vyhovovat. Každá jsme jiná, každé vyhovuje něco jiného. Ze začátku veďte prsty jen tak, kam je vám to příjemné a kam to vnitřní hlas dovolí. Netlačte na pilu a nestresujte se. Nikdo si dobrovolně nechce ublížit, a pochva není až tak velká, abyste se v ní ztratily. Děložní čípek si určitě nahmatáte.

Přirovnání děložního čípku ke šťopce bylo přenesené. Daleko více se podobná kuličce hroznového vína. Jeho tvrdost se mění. Záleží na ovulační fázi, od měkké hrozinky po korálek:

  • 1. den cyklu a po celou dobu menstruace by měl být děložní čípek měkký a otevřený
  • 6. - 12. den cyklu čípek ztvrdne
  • 14. den cyklu se děložní čípek opět změkčí a je otevřený
  • 15. - 28. den cyklu děložní čípek je opět tvrdý

Onemocnění děložního čípku

I superhrdinové a osobní strážci jsou občas nemocní. Tak to zkrátka je, a nevyhne se tomu ani náš děložní čípek. Nahrává tomu zejména fakt, že jeho spodní část zasahuje do pochvy, kam se nějaká nečistota dostane celkem snadno. Jaká nebezpečí a nástrahy tedy číhají na našeho hrdinu?

Záněty

Zřejmě nejčastější onemocnění čípku. Jdou ruku v ruce s již zmiňovanou infekcí pochvy. Příčinou mohou být banální situace a stavy jako stres, prochlazení, hormonální změny během těhotenství, změna partnera, perorální antibiotika1 a podobně.

Mezi záškodníky řadíme bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, které jsou, mimo jiné, původce kapavky. Jak už jste asi pochopily, přenáší se nechráněným pohlavním stykem. Další infekce se tvoří jako přirozený důsledek stavu pochvy, např. používání pomůcek typu pesarů či nevhodné spodní prádlo (tj, umělé a neprodyšné materiály).

Zánětu čípku se definitivně určí na mikrobiologickém vyšetření stěru. Ten provede váš lékař na gynekologické prohlídce. Léčba je poměrně jednoduchá, nasadí se antibiotika.

Genitální opar

Opar5 kolem rtu už měl v životě asi každý. Vzniká nejčastěji leknutím nebo stresem. Oproti tomu genitální opar, neboli Herpes simplex virus (dále HSV) se přenáší výhradně pohlavním stykem. Na vnitřních stranách stydkých pysků nebo mezi pochvou a konečníkem se náhle objeví malé puchýřky. Později jsou na dotek značně bolestivé, přidá se zvýšená teplota a výtok7 či špinění. I v tomto případě se nasazují léky, konkrétně antivirotika.

V případě výskytu HSV u těhotných žen6, které rodí vaginálně29, hrozí nebezpečí přenesení infekce na dítě. Proto se v těchto případech provádí císařský řez81.
Pánev organismu ženy

Popis obrázku: Anatomie ženské pánve

Polypy

Jsou to malé výrůstky, které vyrůstají uvnitř sliznice děložního čípku. Jsou velké jen pár milimetrů, ale i přesto je můžete nahmatat. Nemusí se navenek nijak nepříznivě projevit, ale pokud zasahují přes vnější branku až na poševní povrch čípku, mohou způsobovat občasné špinění, případně bolesti při pohlavním styku.

Dobrou zprávou je, že jsou benigní. To znamená, že nemají nádorovou povahu. Jejich odstranění není nikterak náročné. Provádí se jako malý chirurgický zákrok, tzv. kyretáží16. Jde o kompletní odstranění polypů a poslání výsledků na histologii, aby se vyloučil nádorový charakter.

Video: Polyp v dutině děložní a jeho odstranění ambulantním hysteroskopem

Karcinom děložního čípku

Oproti polypům je rakovina či karcinom děložního hrdla nádorové onemocnění, kdy se buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit. Předchází mu stav přednádorové změny buněk, tzv. prekancerózy. S ním se organismus snadno vypořádá a nemají ani výrazný průběh, který by nás upozornil, že se v našem těle něco děje. Odhalí je pouze speciální cytologické vyšetření.

Proto je tak důležité chodit na pravidelné gynekologické prohlídky. Zpravidla jednou do roka. Většina zdravotních pojišťoven je nehradí, ale stojí za to si připlatit a být v klidu. Pokud se totiž na tyto přednádorové buňky přijde včas, lze je úspěšně léčit. Čím později ale dojde k jejich odhalení, tím je léčba náročnější a, bohužel, také méně úspěšnější.

Koho může rakovina děložního čípku postihnout?

Rakovina děložního čípku patří společně s karcinomem tlustého střeva a prsu mezi nejčastější typ onkologického onemocnění, které mohou ženu postihnout. Jak už její název napovídá, najdeme ji v buňkách děložního čípku, který napadl lidský papillomavirus (HPV). Spouštěcím mechanismem je začátek pohlavního života. Zajímavé je, že už od 2 let po prvních sexuálních zkušenostech se infikuje až 60% (a do pěti let dokonce až 80%) žen.

Nejrizikovější skupinu představují ženy kolem 40 let, v poslední době ale přibývá případů, kdy onemocní i mladé dívky. Alarmující je, že od prvních milostných zážitcích je už do 2 let nakaženo až 60%, do pěti let dokonce až 80 % žen. Po nákaze většinou dojde k jeho spontánnímu vymizení, někdy ovšem vypukne naplno, případně i vzniku prekancerózy a nádoru. V průběhu života (respektive toho aktivního sexuálního) pak dochází k nákazám a vymizení viru opakovaně.

Například v USA byla zjištěna přítomnost viru na čípku u zhruba 60% žen ve věku kolem dvaceti let, když byly testovány každé tři měsíce po dobu tří let. Avšak u většiny těchto žen (81 %) virus vymizel do 18 měsíců od jejich prvního pozitivního testu (u většiny vymizel do 6-ti až 12-ti měsíců).

V České republice je ročně diagnostikováno kolem 1000 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocnění každý rok umírá. Každých dvacet hodin jí podlehne jedna z nás.

Stav čípku a jeho případné změny

Popis obrázku: Schéma stavu děložního čípku. První obrázek přestavuje normální a zdravý čípek. Druhý, třetí a čtvrtý pak jednotlivá stádia rakoviny. Vidíme změny tvaru a přítomnost krve.

Virus HPV

Virus HPV je poměrně odolný a nenáročný. Ve vlhkém prostředí (jakým přechod mezi pochvou a dělohou bezesporu je) může vyvolat infekci i za několik měsíců. V současné době je známo již více než 130 různých typů HPV. Z toho asi 40 druhů postihuje pohlavní orgány.

Všechny jeho podoby tvoří pouze DNA nebo RNA řetězce. To jsou typy nukleových kyselin a najdeme je v každé buňce, a to i ve virech. Pod pojmem DNA se ukrývá obyčejná kyselina deoxyribonukleová. Stará se o dobré uložení genetické informace a najdeme ji především v jádře buňky. Druhou nukleovou kyselinou je RNA, tedy kyselina ribonukleová, která zajišťuje realizaci genetické informace. V praxi to znamená, že právě tyto dvě kyseliny jsou nositelkami genetické informace. Tedy to, jak bude dítě vypadat a jaké vlastnosti si ponese životem.

Viry nejsou schopny samostatného života, řadí se proto mezi cizopasníky, tzn. že parazitují v buňkách svého hostitele. Poté, co se viru podaří proniknout do hostitelské buňky, začíná produkovat množství dalších virů. V okamžiku, kdy je hostitelská buňka virem přeplněna, zaniká a virus se takto uvolní do okolí.

Jak vzniká?

Virus HPV způsobuje zejména vznik genitálních bradavic5, které postihují muže i ženy. U těch se projevují jako nezhoubné nádory na malých a velkých stydkých pyscích, klitorisu, v ústí močové trubice, na hrázi, v konečníku a jeho okolí, v pochvě, na čípku a na zadním rozštěpu velkých stydkých pysků. Kromě nich se sledují i přednádorové změny děložního hrdla a rakovinu děložního čípku.

Nakazit se virem HPV je poměrně snadné. Stačí mít nechráněný pohlavní styk. Ale i při obyčejném mazlení, dotýkaní holé kůže a sliznice je poměrně snadné nakazit se raz dva. Zejména u mladých a zvídavých párů, které teprve objevují taje svých těl při pettingu a neckingu (mazlení od pasu nahoru) nebo při mazlení směrem dolů bez přímého proniknutí penisu do pochvy. Nakazit se můžete také používáním stejného ručníku, na kterém ulpí zbytek slin a jiných tělních tekutin. V neposlední řadě (i když poměrně vzácně) se setkáme s přenosem z matky na dítě, a to při průchodu porodními cestami u HPV pozitivních žen.

HPV virus

Popis obrázku: Na schématu výše vidíme zleva doprava dlaždicový epitel, který infikuje HPV virus. Od zcela zdravé tkéně (vlevo) po onkologické onemocnění - karcinom hrdla děložního (vpravo), jsou plynulé přechody.

Rizikové faktory

  • promiskuita
  • nízký věk při prvním pohlavním styku
  • první porod ve velmi mladém věku
  • genetické dispozice
  • slabý imunitní systém2
  • neléčené infekce
  • kouření
  • alkohol
  • drogy
  • vysoký počet porodů/potratů13

Příznaky

  • V počátečních fázích příznaky pozná pouze lékař. Nejsou viditelné (žádná vyrážka, drobné výstupky nebo výtok) ani je na sobě nepoznáte (chybí např. zvýšená teplota nebo malátnost). Teprve ve chvíli, kdy se virus dostane do močového měchýře, jater, střev nebo plic je poznáte i vy.
  • Abnormální vaginální krvácení

Může se objevit také při zánětech, infekcích hormonální nevyváženosti a podobně. Pamatujte, že každé krvácení mimo menstruaci (včetně toho po intimním styku) je podezřelé.

  • Neobvyklý vaginální výtok

Do jisté míry je (malé množství) vaginální výtok normální. Pakliže se jeho frekvence a četnost dramaticky zvýší, páchne nebo má nepravidelný vzhled (bledý, hnědý, vodnatý nebo smísený s krví) něco není v pořádku.

  • Bolest během pohlavního styku

Žádná bolest při sexu není pořádku. V případě rakoviny děložního čípku už bolest ukazuje na pokročilé stádium nemoci.

  • Bolesti v oblasti pánve

Možná patříte mezi šťastlivce, které během periody nemají bolesti v podbřišku2. Nicméně, ženy s rakovinou děložního hrdla a čípku v pokročilých stádiích pociťují silnou bolest výrazně častěji a agresivněji i mimo menstruaci.

  • Obtíže při močení

Pálivá, řezavá bolest při močení je dalším možným (nikoli však stoprocentním) příznakem. Kromě rakoviny to může signalizovat infekci močových cest7, kvasinkovou infekci5 nebo jinou pohlavní nemoc.

  • Těžší a delší menstruační období

Dalším varovným signálem je menstruační cyklus, který trvá déle, má těžší a bolestivější průběh. Kromě toho může jít o hormonální nerovnováhu, polypů, zánět, onemocnění jater nebo ledvin.

  • Ztráta kontroly močového měchýře (inkontinence)

Tento příznak už značí pokročilou fázi rakoviny, protože nemoc se rozšířila až na močový měchýř nebo jiné části močového traktu. V krajních případech je v moči krev.

  • Nevysvětlená ztráta hmotnosti

Pravda, úbytek hmotnosti je důvod k radosti. Neobvyklá ztráta kilogramů bez zjevného přičinění (cvičení, úprava stravy) může symbolizovat rakovinu či jinou závažnou nemoc. Když se objeví rakovina, náš imunitní systém se pustí do boje s touto nemocí. V procesu naše tělo produkuje cytokiny. Jedná se o velmi malé proteiny, které spalují tuky mnohem rychleji, což vede ke ztrátě hmotnosti, bez ohledu na vaši stravu.

  • Dlouhotrvající únava

Únavou trpí občas každá, zejména na konci dne. Pokud ale usínáte i přes den, cítíte se bez života a energie několik dní po sobě, něco je špatně. Při rakovině jsou zdravé červené krvinky nahrazeny bílými krvinkami, což způsobuje anemii (chudokrevnost). Ta způsobuje chronickou únavu a ztrátu chuti k jídlu (a to souvisí s úbytkem váhy).

  • Bolesti nohou a zad

Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku často trpí na otoky a bolesti v nohou2. Otok děložního čípku může bránit průchodu krve, což následně vede i k otoku nohou a doprovodným bolestivým pocitům.

Vyšetření

Z celkového počtu žen, kterým byla diagnostikována rakovina děložního čípku, je polovině mezi 35-55 léty. Mnohé z těchto žen přišly pravděpodobně do styku s HPV v průběhu dospívání nebo okolo 20. roku života. Ačkoliv u většiny infikovaných žen virus samovolně vymizí, u některých k tomu nedojde a pokud nejsou infikované buňky odhaleny včas a stav není léčen, virus může způsobit předrakovinové léze a později rakovinu děložního čípku.

Testy na přítomnost HPV viru zatím nejsou povinnou součástí preventivní prohlídky u gynekologa. Dělají se pouze v případě podezření (se zhoršenou onkologickou cytologií) nebo na vyžádání samotné ženy.

Onkologická cytologie

Jde o základní screeningovou (odhalující) metodu. Kontroluje kvalitu a stav buněk z povrchu děložního čípku (hrdla) v nátěru. Test odhalí případné nepravidelnosti buněk, které se liší od normálního stavu.

Odebraný vzorek se v laboratoři rozetře na sklo a zafixován (zakonzervuje) alkoholem. To proto, aby se předešlo vzniku případných odchylek, které by výsledek mohly zkreslit. Takto zajištěné sklíčko se opatří popiskem a společně s průvodkou ho odešlou do cytologické laboratoře.

Tam je stěr podroben detailnímu zkoumání. Laborantky vyřadí vzorky s podezřelými nálezy a předají je cytologovi k zhodnocení. Abnormální (tj. s odchylkou od normálního stavu) nálezy by měl uzavřít pouze odborník - cytolog, nikoli laborantka. Následnou plnou zodpovědnost za další diagnostické či léčebné postupy nese gynekolog, který prováděl odběr onkologické cytologie.

Kolposkopie

Ne zrovna příjemné vyšetření mikroskopem slouží k pozorování změn na děložním čípku. Gynekolog sleduje sliznici na čípku – její barvu, cévní změny, ústí žlázek, přítomnost bílých míst a podobně. K tomuto testu musí mít gynekolog speciální licenci k provádění tzv. kolposkopické expertízy. Ta má zaručit, že vyšetření provádí proškolený lékař.
Kolposkopie

Přidanou metodou, kterou lze cytologii a kolposkopii doplnit je testování na přítomnost vysoce rizikových (high risk) HR HPV virů. Vzhledem k jeho vysoké ceně (1000 Kč až 1500 Kč dle ceníku laboratoře) se doporučuje zejména u sporných a nejasných výsledků.

Popis obrázku: Kolposkopie je vyšetřovací metoda, při níž se pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu) prohlíží pochva a děložní čípek.

Biopsie = knips biopsie

Neboli odběr tkáně o velikosti 2 až 4 milimetry je rychlé a takřka bezbolestné. Bezprostředně po odběru je normální slabé krvácení z místa odběru. Proto je doporučováno nemít 3 dny pohlavní styk. Vzorek se odesílá na podrobný rozbor pod mikroskopem - na tzv. histologii.

Diagnostické zákroky - rozšířené biopsie

Odběr tkáně nemusí být jen bioptickými klíšťkami (knipsem). Pokud lékař potřebuje odebrat větší množství vzorku, musí použít diagnostický zákrok. Většinou v krátké anestezii.
Patří sem:

  • diagnostické konizace - odstranění postižené tkáně pomocí jehličky skrze děložní hrdlo. Podle velikosti tkáně se přistupuje buď k lokálnímu umrtvení nebo anestezii
  • excize ze zevního genitálu - malý chirurgický zákrok, kdy se tkáň z děložního čípku vyjme přes pochvu
  • excize z konečníku - malý chirurgický zákrok, kdy se tkáň z děložního čípku vyjme přes konečník

Očkování

Princip očkování proti rakovině děložního čípku4 spočívá ve vytvoření protilátek, kterou bojují proti rizikovým typům lidských papillomavirů.

  1. Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům viru obsaženým ve vakcíně.
  2. Vakcíny obsahují pouze obaly virů (tj. vakcínou se není možno nakazit).
  3. Mohou souhrnem zabránit asi 80 - 90 % všech případů rakoviny děložního hrdla (pokud se očkuje před přirozeným kontaktem s HPV).
  4. Snižují také riziko rozvoje rakoviny pochvy, zevních rodidel, konečníku, krku a rozvoje všech stupňů předrakovinových změn v těchto oblastech.
  5. Vakcíny jsou velmi bezpečné a rizika jejich podání jsou minimální.
  6. Očkování provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost a gynekologové.
  7. Injekce se aplikuje do ramenního svalu.
  8. Nejlepších výsledků a nejvyšší spolehlivosti je dosaženo u žen a dívek, které se ještě s HPV infekcí nesetkaly (před prvním stykem).
  9. Očkování má smysl i po zahájení sexuálního života, existují důkazy, že je prospěšné pro ženy do 45 let.
  10. Každá očkovaná žena má snížené riziko vzniku rakoviny děložního hrdla, přesto se u ní rakovina může objevit (protože vakcína nechrání proti všem rizikovým typům HPV).

Vakcíny proti rakovině děložního čípku

Vakcíny používané v současnosti působí zejména na jedny z hlavních rakovinotvorných typů HPV, jedná se o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tyto typy jsou příčinou až 70% rakoviny děložního hrdla. Vakcíny Cervarix a Silgard jsou navíc různě obohaceny a poskytují tzv. zkříženou ochranu i proti dalším typům HPV:

  1. Vakcína Cervarix - působí proti virům HPV 31, 33, a 45.
  2. Vakcína Silgard - proti virům HPV 31.

Tato zkřížená ochrana pomáhá významně znásobit účinek vakcín. Předpoklad ochrany proti rakovině děložního čípku u vakcíny Cervarix je až 9 z 10 žen, vakcína Silgard by měla teoreticky ochránit přibližně 7 z 10 žen. Vakcína Silgard navíc může zabránit vzniku některých typů nezhoubných genitálních bradavic.

Vakcíny poskytují ochranu nejen v oblasti prevence proti rakovině děložního hrdla, ale snižují i riziko rozvoje rakoviny vulvy, zevních rodidel a všech fází předrakovinových stavů děložního hrdla. Injekce se aplikuje do ramene. Nejvyšší spolehlivosti a nejlepších výsledků je dosaženo u mladých dívek a žen, které prozatímně s infekcí HPV nepřišly do styku, zejména z toho důvodu, že dětem do 15 let věku se tvoří nejvyšší možné množství protilátek.

U každé očkované ženy klesá výrazně riziko vzniku rakoviny děložního čípku, navzdory očkování se však rakovina může stále projevit, neboť vakcína není obranou proti všem typům HPV. Je tedy nezbytné, aby žena podstupovala nadále pravidelné gynekologické prohlídky, protože pouze kombinace očkování a pravidelných kontrol, je tou nejspolehlivější metodou, jak předejít tak vážnému onemocnění, jakým rakovina bezesporu je.

Očkování dětí provádí pediatr, popř. dětský gynekolog nebo specializovaná centra.

Vakcína Cervarix

Je cíleně vyvinuté očkovací sérum na ochranu před rakovinou děložního čípku. Před samotným uvedením na trh byla tato vakcína podrobena řadě klinických studií, byla schválena ve 126 zemích a do dnešního dne bylo bylo aplikováno už přes 30 miliónů dávek. Vakcína Cervarix je určena dívkám a ženám od 9 let věku.
Vakcína Cervarix

Ideální doba pro očkování, je stejně jako u vakcíny Silgard, ještě před zahájením pohlavního života, v době, kdy se dívka ještě stěží setká s virovou infekcí HPV.

Přínos očkování přináší i ženám, které již sexuální život zahájily. V případě nákazy HPV infekcí a navzdory jejímu spontánnímu vymizení, nevzniká dostatečná ochrana a žena se tak může nakazit znovu, dokonce i stejným typem infekce. Díky očkování ale vzniká dostatečně vysoká hladina protilátek, která opakované nákaze může zabránit. Vakcína není určena k léčbě nemocí způsobených virem HPV.

Pozn: Očkování touto vakcínou je v současné době pro všechny třináctileté dívky plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcína Silgard

Je vysoce účinná proti typům HPV virů 16 a 18 a dále proti typům 6 a 11, které způsobují genitální bradavice.

Očkování touto vakcínou je určeno ženám ve věku od 9 do 26 let a chlapcům ve věku 9-15 let. Očkování žen od 27-45 roku života je závislé na doporučení lékaře. Očkování se provádí ve třech dávkách, z čehož poslední dávka by měla být aplikována do 1 roku od zahájení očkování.

Vakcína Silgard
Očkování by mělo být provedeno ideálně ještě před začátkem pohlavního života, avšak velmi prospěšné a účinné je i u žen, které jsou již sexuálně aktivní, avšak pouze u těch, které ještě nebyly nakaženy žádným z typů lidských papilomavirů obsažených ve vakcíně. Dokonce i ženy, které již přišly do styku s některými z HPV virů obsaženými ve vakcíně, mohou mít z očkování také částečný prospěch, ve smyslu toho, že očkováním získají imunitu proti zbylým typům virů obsažených ve vakcíně. Vakcína není určena k léčbě nemocí způsobených virem HPV.

Cena očkování vakcínou Silgard se v současnosti pohybuje mezi 8-9 tisíci Kč.

U všech žen, bez ohledu na věkovou kategorii, však nadále zůstává potřeba preventivních gynekologických prohlídek.

Více o děložním čípku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Delozni-cipek-a-co-o-nem-vime-310202
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. http://www.symptomy.cz/kontrola-delozniho-cipku
  4. http://gyn.cz/tree.php?up=260
  5. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  6. http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/
  7. https://www.webmd.com/women/cervix-18980
  8. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
  9. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
  10. http://hpvinfo.cz

Použité zdroje obrázků

  1. https://www.webmd.com/women/cervix-18980
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. https://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-delozniho-cipku
  4. https://goo.gl/dnvcLW
  5. http://www.gynprenatal.cz

Hodnocení a zkušenosti s děložním čípkem

Máš zkušenost s děložním čípkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce