Anovulace je označení menstruačního cyklu, při kterém nedochází k ovulaci. Trochu detailně řečeno - v rámci mensturačního cyklu se ve fázi ovulace stane chyba a vůbec nedojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníků. A právě díky této skutečnosti nemůže dojít ani k oplodnění zralého vajíčka spermií. V současnosti se jedná o jednu z častých příčin neplodnosti. Na svědomí má asi 30 - 40 % všech případů neplodnosti.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s gynekologem MUDr. Štěpánem Machačem:
00:00 Úvod
00:10 Představení hosta a tématu
00:19 Co je to ovulace?
00:46 Co ovulaci předchází?
01:30 Dochází u ženy k ovulaci vždy?
01:54 Kdy má žena ovulaci?
02:33 Cítí žena ovulaci?
03:42 Jaký význam má ovulace?
04:50 Jak často žena ovuluje?
05:12 Je třeba absenci ovulace řešit s lékařem?
06:36 Jak se léčí problémy s ovulací?
08:05 Kdy je nutné navštívit lékaře?
09:37 Shrnutí a rady na závěr.
Zdroj: Nejsport.cz
Zdroj fotografií: Hojdavak
Zdroj: Nejsport.cz
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka
Příčiny anovulace mohou být různé, mohou se vyskytovat jednotlivě nebo také hromadně. Patří mezi ně například:
Popis obrázku: Fáze menstruačního cyklu
Pokud se vám nedaří otěhotnět a pokoušíte se s partnerem o dítě krátce (pár měsíců), nepropadejte panice. Některé příčiny anovulačních cyklů se můžete pokusit zmírnit sama. Například právě zaměřením na snížení nebo zvýšení váhy, odstranění stresu, celkové zvolnění životního stylu, kvalitnější stravu1, dostatek pohybu. Zkrátka a dobře, dostaňte se “do pohody”. Podobné doporučení uslyšíte s největší pravděpodobnostíi od svého gynekologa. A vzpomeňte si na příhody, které jste ve svém okolí určitě slyšela několikrát a jsou vždy založené na stejném vzorci - "Dokud jsme se s mužem vědomě snažili, plánovali a hlídali plodné dny, nešlo to. Pak jsme to přestali řešit a najednou jsem byla těhotná!" Ta nejprostší řešení se často schovávají hlavně v naší hlavě.
Ne všechna řešení však můžeme najít v psychice. Jednou z nejčastějších vědeckých příčin anovulace, kterou je potřeba řešit s lékařem, bývá tzv. syndrom polycystických vaječníků. Jedná se o onemocnění, které může mít tyto průvodní jevy:
Popis obrázku: Hodnoty krevního tlaku
Některé z nich můžete pozorovat sama (a nemusí nic znamenat), s některými vám bude muset pomoci lékař (hladiny krevních tuků, krevní tlak, vyšetření štítné žlázy). Podstatné však je návštěvu lékaře neodkládat - syndrom polycystických vaječníků sice není možné zcela vyléčit, ale jeho projevy se dají různými způsoby zmírnit nebo odstranit. Většinou se jedná o nějakou variaci hormonální léčby (lékař vám může předepsat pilulky s hormony, případně aplikace hormonů pomocí injekcí). Podstatné je, že dodání potřebných hormonů většinou ovulaci odblokuje6.
To, jestli vaše vajíčka dozrávají tak, jak mají, můžete zjistit poměrně přesně i samy. Jedním ze způsobů jsou ovulační testy, které zakoupíte v každé lékarně a které fungují podobně jako testy těhotenské - tedy na základě přítomnosti konkrétních hormonů v moči. V tomto případě jde o hormon, který se jmenuje luteinizační. Právě ten ovulaci spouští. Tvoří se v těle asi 12 hodin před začátkem ovulace, jste tedy upozorněna s dostatečným předstihem. Pokud vám v několika po sobě jdoucích cyklech, kdy ovulaci očekáváte, vyjdou testy negativně (tedy neovulujete), je nejvyšší čas poradit se s vaším gynekologem. K návštěvě gynekologie by vás měly vyburcovat již 2 po sobě jdoucí neovulační cykly.
Vyšetření, které prokáže, zda je anovulace právě vaší překážkou v otěhotnění je dvojí. Obvykle se přistupuje k rozboru krevního obrazu ženy v pravidelných intervalech v rámci několika po sobě jdoucích menstruačních cyklech. Ano, tušíte správně, vyšetření rozhodně není otázkou jednoho sezení u gynekologa. Naopak ho začnete vídat celkem pravidelně. Druhá varianta je také založena na opakovaných návštěvách, jen s tím rozdílem, že se lékař podívá ultrazvukem přímo na vaše vaječníky.
Popis obrázku: Ultrazvukové vyšetření
Potvrdí-li se, že v rámci vašeho menstruačního cyklu skutečně k anovulaci dochází, bude vás s největší pravděpodobností čekat hormonální léčba. Hormonální léčba spočívá ve stimulaci dozrávání vajíček. Tělu se dodají hormony, které mu scházejí. Ty mají zajistit to, aby k dozrávání vajíček došlo. Hormonální léčba je většinou tabletová.
Tabletová léčba spočívá v tom, že je ženě předepsán lék, který pravidelně užívá. Nejčastěji se jedná o lék typu klomifencitrát a tamoxifen. Jedná se o tzv. antiestrogenní léky a působí přímo na podvěsek mozkový, který následně produkuje víc hormonů, díky kterým dochází ke stimulaci folikul a ovulaci tak podporují. O správném dávkování vás samozřejmě informuje lékař. Po nasazení léčby počítejte s tím, že je nutné v rámci každého léčebného cyklu znovu ověřovat, zda je léčba učiná a k ovulaci dochází. Lékaři většinou pracují s tím, že počáteční dávky léků doporučují nižší (1-2 tablety denně). Pokud k vyvolání ovulace nedochází, je možné počet tablet navýšit (vždy na doporučení lékaře!). Jako téměř každý lék, i tento má své vedlejší účinky. Nejvíce diskutovaným vedlejším účinkem je možnost vícečetného těhotenství. Ta se zvyšuje z 1 % u početí přirozenou cestou (bez léčby) na 10 %.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu