Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu29 (nebo po spontánním potratu13 či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím24.
Porodem začíná období plné hormonálních změn v těle novopečené maminky. Maminky mají radost, že čekání na miminko skončilo a mají svého novorozence7 konečně u sebe, na druhou stranu se musí žena vyrovnat s novou rolí matky, musí se naučit rozumět potřebám svého dítěte a naučit se skloubit denní harmonogram tak, aby vyhovoval matce, dítěti, ale také partnerovi.
Novorozenec může mít rozhozený spánek6 (spí ve dne a v noci pláče, křičí), někdy málo jí, jindy vyžaduje naopak krmení každou chvilku. Žena by si měla zavolat na pomoc někoho ze známých, komu důvěřuje, aby jí pomohl se do nové životní role dostat, protože nechávání vše v tak těžkých, nových okamžicích jen na svou osobu může způsobit i tak závažný stav, jako je poporodní deprese. Proto by se žádná čerstvá maminka neměla bát požádat o pomoc kohokoli z blízkých (maminku, sestru, tchýni, švagrovou, kamarádku, atd.), než podléhat stavu s myšlenkami, že je všechno špatně a s příchodem nového člena rodiny se dějí moc velké změny, které nejdou zvládat.
Šestinedělí má dvě fáze:
Ve velké míře se uvolňuje hormon oxytocin4, což způsobuje stahování dělohy3 do původních rozměrů. Tento proces může být provázen velkou bolestí podbřišku2, podobně jako u silnější menstruace2. Bolest se projevuje zvláště při kojení70. Čím více má žena za sebou porodů, tím bývá zavinování dělohy bolestivější. Při zavinování dělohy z těla odcházejí očistky (tekutina obsahující hlen, krev a děložní tkáně).
Na konci šestinedělí se u ženy může objevit první menstruace po porodu3.
Další nepříjemná situace může nastat s vyprazdňováním. Ženy, zvláště po vaginálním porodu29 a nástřihu hráze - epiziotomií19, mohou mít v prvních dnech po porodu problémy se stolicí. V takovém případě pomáhá strava bohatá na vlákninu a dostatek tekutin, aby se funkce střev navrátila do normálu. Doporučuje se jíst švestkový kompot či sušené švestky.
Některé změny však bohužel zůstávají navždy. Jedná se především o strie25 (pajizévky), kožní změny či trhlinky na děložním hrdle.
Cvičení v šestinedělí má značný význam. Nejen že pomáhá tělu k rychlejší regeneraci, ale také je to dobrá prevence poporodních obtíží, jako jsou:
Cvičení by mělo přinášet dobrý pocit a dobrou náladu a v žádném případě nesmí bolet.
Se cvičením by se mělo začínat pozvolna, nejlépe po kojení.
Více o možnostech cvičení v šestinedělí se dočtete v hlavním článku: Cviční po porodu3.
I v současnosti přetrvává pro čerstvé maminky nebezpečí infekce, proto v případě horečky1 či dlouhodobě zvýšené teploty, je potřeba vyhledat okamžitou lékařskou pomoc.
Vždy je nutno informovat lékaře o tom, že žena kojí.
V období kojení by maminky měly dbát na výživnou stravu, neboť nutriční nároky jsou vyšší než-li byly v těhotenství24. Strava má být vyvážená, nesmí chybět ovoce a zelenina a také je nutné nezapomínat na pitný režim7.
V souhrnu se dá říci, že tři bohatá jídla denně a svačinky mezi nimi složené z ovoce, zeleniny a mléčných výrobků, by měly pokrýt nutriční nároky kojící maminky tak, aby měla dostatek energie a netrpěla únavou.
Během kojení je vhodné omezit pití kávy a černého čaje, protože brání vstřebávání vápníku ve střevě.
Je nutno mít na paměti, že vše co vypije či sní kojící maminka, přechází následně do mateřského mléka.
Nejlépe bude začít v době, kdy budou mít o sex zájem oba partneři.
Více v hlavním článku: Sex po porodu39.
Po uplynutí šestinedělí by měla žena navštívit svého gynekologa, který v průběhu vyšetření zkontroluje poporodní poranění, stav děložního hrdla, hráze a poševních stěn. Lékař vyšetří i děložní čípek a provede odběr stěrů na cytologické vyšetření4. Toto se provádí v rámci prevence možného vzniku rakoviny.
Při této kontrole by se měla žena s lékařem poradit i o vhodné antikoncepci16.
Nejdůležitější činností by mělo být pro šestinedělku kojení, sžívání se s miminkem a také odpočinek a spánek. Starost o domácnost by měla jít v tomto období trošku stranou. Spánek je důležitý pro načerpání sil i k duševní pohodě novopečené maminky.
Není proto ostuda požádat o výpomoc např. s domácností své nejbližší.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu