Zavinování dělohy

V šestinedělí tě čeká množství změn, jejichž průběh tě možná zaskočí. Jedním z procesů, kterým ti bude tělo signalizovat, že se vrací do stavu, v jakém bylo před těhotenstvím, je zavinování dělohy. Co to vlastně znamená, jaké symptomy můžeš pociťovat a jak zavinování dělohy pomoci? Pojď si o tom přečíst víc…

Zavinování dělohy

Zavinování dělohy napomáhá kojení.

Zavinování dělohy

  • Protože se děloha v průběhu těhotenství zvětší ze své původní velikosti hrušky na velikost vodního melounu, po porodu začíná její návrat do původních rozměrů. Říká se tomu zavinování dělohy a tento proces ovlivňují hormony – především oxytocin.
  • Oxytocin se ve tvém těle vyplavuje zejména při kojení, proto právě při něm můžeš v prvních dnech šestinedělí10 pociťovat nejostřejší bolest v podbřišku. Některé ženy ji přirovnávají k porodním kontrakcím různé intenzity, jiné zase k silnějším či mírnějším menstruačním bolestem. Častou praxí je, že výraznější bolest vnímají vícerodičky. Tak či onak, právě bolest a pnutí v podbřišku jsou signálem, že byl zahájen žádoucí proces zavinování dělohy.
  • Jelikož je vnímání bolesti nesmírně individuální, mnoho žen, které zaskočí její intenzita, zůstane na pochybách, zda náhodou nejde o signál nějakého problému. Jak tedy rozeznat, že se děloha správně regeneruje? V případě, že by bolesti provázela horečka, třes, malátnost či nesmírně silné poporodní krvácení, mohlo by se jednat o závažnější problém, který si žádá okamžitý zásah lékaře. Tyto příznaky mnohdy značí, že ve tvém organismu zůstala část placenty9, která vyvolala infekci.

Jak dlouho trvá zavinování dělohy

  • Mnoho žen krátce po porodu nepříjemně překvapí, že ačkoli je děťátko na světě, jejich bříško stále vypadá jako těhotenské. Za vypouklé bříško odpovídá právě nezavinutá děloha, které ještě pár týdnů potrvá, než se vrátí do původní velikosti.
  • Přestože se opět jedná o nesmírně individuální časový rámec, obecně lze říci, že zavinování dělohy by mělo být ukončeno během šestinedělí. První týden po porodu můžeš pociťovat nejvýraznější bolest v podbřišku, jejíž intenzita bude postupně klesat. To, zda se děloha správně zavinuje a zda se zcela zavinula, budou sledovat jak zdravotní sestry v porodnici, tak i tvůj ošetřující gynekolog, který ji zkontroluje ultrazvukem v rámci vyšetření po ukončení šestinedělí .

Jak pomoci zavinování dělohy

  • Kojení – nejvýraznější vliv na poporodní zavinování dělohy má právě kojení, jelikož v ženském organismu rozpoutá celou škálu hormonálních procesů. Pokud nekojíš, můžeš si pomoci manuální stimulací bradavek.
  • Tlak na bříško – pravděpodobně ti už v porodnici doporučí přikládat si na bříško menší zátěž. Může jít o speciální zátěžový sáček či termofor. Tou nejpřirozenější zátěží je ovšem právě tvé miminko. 🙂
  • Teplo – teplý termofor, nahřátý polštářek s třešňovými peckami či těhotenský pás vyvinou na bříško nejen tlak, ale díky působení tepla zmírní bolesti při zavinování.
  • Odpočinek – mysli na sebe a dopřej svému tělu zasloužený odpočinek.
  • Časté vyprazdňování močového měchýře – močový měchýř se nachází bezprostředně u dělohy a je-li plný, může ztěžovat proces jejího zavinování a způsobovat větší bolest.
  • Fyzioterapie – odborná fyzioterapie dokáže usnadnit proces poporodního hojení. Fyzioterapeut ti mimo jiné ukáže speciální masážní techniky, kterými zavinování dělohy podpoříš.

Zavinování dělohy po sekci

  • Císařský řez81 nemá na zavinování dělohy výrazný vliv, a tak pokud jsi rodila sekcí, děloha se ti zavine během šestinedělí –⁠ stejně jako ženám, které měly vaginální porod.
  • Jiné je to s vnímáním bolesti – důsledkem jizvy, která při operaci vznikla, můžeš čelit větším bolestem. Plus se musíš o jizvu starat.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Rozestup břišních svalů (diastáza)

Diastáza břišních svalů některé novopečené maminky nepříjemně zaskočí. Co to diastáza vlastně je, proč se po porodu může vytvořit, jak zjistíš, že ji máš, a co dělat, pokud se vyskytla? Jedná se o vážný problém, nebo estetickou vadu? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Vypadávání vlasů po porodu

Nadměrné padání vlasů a jejich zhoršenou kvalitu po porodu zaznamená přibližně 85 až 90 % žen. Jaké jsou příčiny a můžeš poporodnímu vypadávání vlasů nějak zabránit? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se zavinováním dělohy

Máš zkušenost se zavinováním dělohy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce