Ragáda bradavky

Prsa po porodu čeká mnoho nástrah – začátky kojení totiž mohou jejich limity pořádně přezkoušet. Mezi jeden z nejčastějších problémů, který maminky potrápí ostrou a intenzivní bolestí, patří tzv. ragáda bradavky. O co přesně jde, jak vzniká a co ji pomůže vyléčit? To se dozvíš v našem článku.

Ragáda bradavky

Prasklinky na bradavkách jsou bolestivou záležitostí.

Co je ragáda bradavky?

  • Ragáda na bradavce představuje ranku nebo trhlinku, která může mít různou hloubku a rozsah. Některé maminky ji na bradavce vidí pouhým okem, jiné cítí jen bolest, ale samotnou ranku nedokážou najít. Projevuje se bolestí, která je ostrá, pálivá a řezavá a objeví se vždy, jakmile se miminko k prsu přisaje. Sáním se pak bolest někdy ještě zhoršuje, jindy trochu ustoupí. Vše závisí na rozsahu a hloubce prasklinky.
  • Příčin, proč prasknutí bradavky vzniká, může být několik, přičemž většinou se jedná o kombinaci více faktorů. Nejčastěji za vznik ragády na bradavce odpovídá nesprávná poloha při kojení, případně špatná technika kojení. Děťátko pak svým sáním bradavku namáhá tak, až místo, které čelí největšímu náporu, jednoduše praskne.
  • Obvykle k ragádě přispívá také chybná péče o bradavky a prsa. Může se jednat o vlhké a těsné prostředí podprsenky, ve kterém jsou prsa po celý den i noc, případně zanedbání hydratace dvorců a bradavek nebo používání mýdla, které bradavky nadměrně vysušuje. Pokud se k tomu přidá nesprávná technika kojení, je jen malý krůček k tomu, aby na bradavce vzniklo bolestivé poranění.
  • V závislosti na tom, jak velká a hluboká ragáda je, se může přidružit i další problém – krvácení z ragády během kojení, což není příjemné pro maminku ani pro miminko. Možná ses někde doslechla, že pokud na bradavce ragáda vznikla, měla bys kojit jen z druhého prsu, případně bys s kojením měla skončit úplně. Ani jedna z těchto rad však není správná a ragáda jako taková neznamená, že bys měla dát kojení stopku.

Prsa po porodu

Ostrá a nesnesitelná bolest při kojení, popraskané bradavky či horká a nalitá prsa, která okamžitě reagují na dotek a tlak… I s tím se mohou novopečené maminky během šestinedělí setkat. Jak by měla vypadat péče o prsa po porodu, jaké změny můžeš očekávat a jak vybrat kojicí podprsenku? Kdy ti pomůže návštěva lékárny a kdy zase laktační poradkyně? Přečti si o tomto tématu víc v našem článku.


Kojení a ragáda bradavky

  • Prasknutí bradavky není důvodem k ukončení kojení, ačkoli zpočátku se to tak může jevit. Jakmile zpozoruješ na bradavce prasklinku, případně budeš při přisátí miminka cítit řezavou bolest, měla bys kontaktovat laktační poradkyni. Ta zkontroluje, zda je miminko přisáté správně a ukáže ti, v jaké poloze ho můžeš nakojit tak, aby se trhlinka na bradavce namáhala co nejméně.
  • V souvislosti s ragádou bradavky ti možná v lékárně doporučí použití kloboučku12 při kojení. Jedná se o malou pomůcku, která na bradavce působí jako chránič a často se využívá například u vpáčených bradavek. Množství laktačních poradkyň má však na tuto pomůcku jiný názor a u ragády ji rozhodně nedoporučují, protože může kojení zkomplikovat, případně po čase zcela znemožnit. Jsou však i takové maminky, kterým právě kloboučky na bradavky při problémech s ragádou zachránily kojení.
  • To, že prasklá bradavka krvácí, nemusíš vědět – krvácení se může objevovat jen při tom, jak miminko z bradavky saje, ale jakmile je prs v klidu, krvácení se objevovat nemusí. I z toho důvodu mnohé maminky s prasklými bradavkami vystraší, když si děťátko odříhne mléko zbarvené dorůžova, případně se v jeho stolici objeví příměs natrávené krve. Oba případy jsou vždy výstražným symptomem vážného problému u děťátka, ale pokud maminka trpí ragádou bradavky, o žádný problém nejde a krev se ve stolici nebo mlíčku, které občas miminko vyzvrací, přestane objevovat, jakmile se ragáda zacelí.

Bolavé bradavky při kojení

Bohužel, bolest bradavek při kojení vůbec není výjimečná. Především na začátku šestinedělí se s tímto problémem čerstvé maminky setkávají poměrně často. Proč bolest bradavky vzniká, jaké může mít příčiny a jak ji odstranit? Je pravdou, že povede k předčasnému odstavení miminka? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.


Léčba prasklá bradavky

Pokud ti začátky kojení komplikuje popraskaná bradavka, vyzkoušej tyto rady:

  • Laktační poradkyně – po úpravě techniky a polohy při kojení ustoupí bolest, která ti dosud kojení znemožňovala. Mnohé maminky jsou překvapeny, že řezání, které pociťovaly a nedalo se snést, ustoupilo, jakmile jim laktační poradkyně ukázala, jak správně miminko přiložit k prsu.
  • Odsávání mléka – pokud ragáda krvácí, miminku nemusí dělat dobře příměs krve v mlíčku. Kromě toho, že se může objevovat ve stolici nebo při ublinknutí, může mu způsobovat také bolesti bříška. Dokud ragáda nepřestane krvácet, koj miminko z prsu, na kterém žádnou ránu nemáš, a z bolavého prsu mlíčko odsávej. Předejdeš tak nerovnováze produkce mléka v obou prsou.
  • Nenos vložky do podprsenky14 – savá vložka do podprsenky nevytváří ideální prostředí pro hojení bolavé bradavky. Jakmile je bradavka ve vlhkém prostředí, celý proces zacelování rány se prodlužuje a komplikuje, přičemž hrozí vznik zánětu.
  • Vyhni se mýdlům a sprchovým gelům – na prsa bys (minimálně v období šestinedělí) neměla používat mýdla a sprchové gely. Kromě toho, že miminku mohou vadit parfémované přípravky, bude se tato oblast i nadměrně vysušovat. Proto, stejně jako v těhotenství, si po porodu umývej prsa jen vodou.
  • Včas odlož podprsenku – těsné prostředí podprsenky může prsa nejen dráždit, ale také nepříznivě ovlivňovat regeneraci prasklé bradavky. Během dne stráveného doma tedy nos tenké bavlněné triko a nezapomeň na jeho častou výměnu. Pokud by ti mléko protékalo na oblečení, opět by se prsa ocitla ve vlhkém prostředí, které není žádoucí.
  • Ošetření vhodným přípravkem – pokud by se ti zdálo, že jsou bradavka a dvorec nadměrně suché, můžeš je lokálně ošetřovat vhodnou mastičkou. S výběrem ti poradí buď laktační poradkyně, nebo lékárník v lékárně. Před každým kojením si však bradavky opláchni vlažnou vodou, abys zbytky krému smyla, a to i v případě, že na obalu přípravku píší, že tak dělat nemusíš. Některá miminka jsou v začátcích kojení nadměrně citlivá na změny a nemusela by se k bradavce ošetřené mastičkou chtít přisát.

Laktační poradkyně

Pojem laktační poradkyně se v poslední době skloňuje poměrně často. Co můžeš od laktační poradkyně očekávat, kdy se na ni obrátit a jak ji hledat? I těmto otázkám se, mimo jiné, věnujeme v našem článku.

Jak pečovat o prsa po porodu?

  • Ragáda bradavky není jediným bolestivým problémem, který může tvá prsa po porodu potrápit. Jak pečovat o prsa nejen v šestinedělí10, čemu se vyhnout a jak vybrat vhodnou kojicí podprsenku? O tom si můžeš přečíst v našem článku:

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.

Břicho po porodu

Představa, že si při odchodu z porodnice oblékneš slim džíny, které jsi nosila před těhotenstvím, je sice hezká, ale od pravdy může být hodně vzdálená. Tělo totiž po porodu potřebuje čas na to, aby se zotavilo, a jen 10 % žen odchází z porodnice domů, jako by před chvílí ani nerodily. První týdny po porodu dokonce můžeš vypadat, jako kdybys byla pořád těhotná. O tom, jak pomoci bříšku v dosažení původní formy, i o mnoha dalších informacích, si přečti v našem článku.

Formovače bradavek

Formovače bradavek by měly sloužit k prodloužení zkráceného vaziva u plochých či vpáčených bradavek tlakem na toto vazivo. Nicméně jejich používání může být bolestivé a může dojít ke zhmoždění a poranění tkáně prsů.

Vpáčené bradavky

Vpáčené, vpáčené, ploché či inverzní bradavky představují pojem, který nerada počuje žádná kojící maminka. Jak vpadlé bradavky vypadají a skutečně při kojení mohou být překážkou? Co dělat, když se miminko přisaje k prsu len s obtížemi? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více o ragádě bradavky

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.

Hodnocení a zkušenosti s ragádou bradavky

Máš zkušenost s ragádou bradavky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce