Prsa po porodu

Ostrá a nesnesitelná bolest při kojení, popraskané bradavky či horká a nalitá prsa, která okamžitě reagují na dotek a tlak… I s tím se mohou novopečené maminky během šestinedělí setkat. Jak by měla vypadat péče o prsa po porodu, jaké změny můžeš očekávat a jak vybrat kojicí podprsenku? Kdy ti pomůže návštěva lékárny a kdy zase laktační poradkyně? Přečti si o tomto tématu víc v našem článku.

Změny na prsou po porodu

  • Asi tě nepřekvapí, že o všechny změny na prsou se po porodu postarají hormony související s kojením. Přikládání miminka k prsu spustí ve tvém těle celou škálu procesů – aktivaci mléčných žláz spojenou s nástupem laktace a zavinování dělohy, s níž úzce souvisí bolest v podbřišku i intenzivnější vylučování očistek.
  • Právě tyto hormonální změny budou mít za následek spoustu „novinek“, kterými tě tvá prsa mohou překvapit. V praxi se může jednat o tyto typické projevy:
    • pnutí a větší citlivost prsou,
    • bolest při dotyku a tlaku,
    • pocit horka na hrudi,
    • napnutá pokožka, která jako by se většímu objemu prsou nechtěla přizpůsobit,
    • případná tvorba strií.
  • Individuální reakce prsou na porod, stejně jako jejich objem, se ustálí během šestinedělí, jakmile se případně rozjede laktace a s děťátkem si najdete společný režim. V případě, že kojit nechceš nebo nemůžeš, všechny výše zmíněné projevy se dají do pořádku o něco dříve.
  • Pokud patříš mezi ženy, kterým se prsa v těhotenství zvětšila o několik čísel, určitě sis řekla, že už dosáhla své finální velikosti a po porodu se žádné velké změny dít nebudou. Avšak realita může být úplně jiná – může se lehce stát, že opět povyrostou, klidně o další konfekční velikost.
  • S tím je úzce spjatý výběr kojicí podprsenky. Pokud sis v těhotenství zakoupila pár kousků a zvolila velikost, která ti před porodem dokonale sedla, s největší pravděpodobností tě taková podprsenka začne později tlačit.
  • V případě, že tě porod teprve čeká a nechceš nechat výběr spodního prádla na šestinedělí10, mysli na to, že není rozumné vybírat kojící podprsenku na základě aktuální velikosti prsou. I na konci třetího trimestru si klidně nech rezervu o jedno číslo navíc.

Jak vybrat kojicí podprsenku

Co se týká materiálů a střihu, můžeš si být jistá, že více než estetickou stránku po porodu oceníš funkčnost a pohodlí. Prsa mohou být citlivá, lehce je podráždí hrubší látka a během dne navíc zatěžují tvou páteř. Těmto, ale i dalším problémům se vyhneš, budeš-li ke koupi kojicí podprsenky přistupovat obezřetně.

  • Prodyšný materiál – zvol materiály, které jsou prodyšné a jemné na dotek, aby zbytečně nedráždily pokožku a bradavky. Nejlepší volbou je tkanina, jejíž převážné procento tvoří bavlna.
  • Elastická látka – jakmile se kojení rozjede, objem tvých prsou se bude během dne měnit – po kojení, případně odsávání mléka se o něco zmenší, po delší kojicí pauze zase budou o poznání plnější. I z toho důvodu je důležité, aby košíčky neměly pevnou výztuž, která není přizpůsobivá, ale byly z elastické a poddajné látky. Pokud se obáváš, že nevyztužené košíčky neposkytnou oporu těžším prsům, můžeš si být jistá, že tento úkol splní jiné prvky na podprsence.
  • Dostatečně široká ramínka – tenká ramínka by se pod hmotností prsou nepříjemně zařezávala do pokožky. Dbej proto, aby kojicí podprsenka disponovala širšími ramínky, která na vnitřní straně nemají výrazné švy. Kromě ramínek si zkontroluj také spodní okraj podprsenky, který bude lemovat obvod tvého hrudníku. Rovněž by měl být poměrně elastický, široký alespoň 3 až 5 cm a z vnitřní strany dokonale hladký, bez výrazných švů.
  • Jednoduché rozepínání – s podprsenkou budeš po porodu manipulovat mnohem častěji, než před těhotenstvím či v těhotenství. Ať už půjde o přikládání děťátka k prsu, natírání pokožky, nebo výměnu vložek, určitě oceníš, když bude mít podprsenka snadné zapínání.

Péče o prsa po porodu

  • Pohodlí – zdálo by se, že správně zvolená podprsenka je jediným pilířem, který dokáže tvým prsům dopřát pohodlí. Ovšem ve skutečnosti tento pocit mohou ovlivňovat i další faktory. Citlivá prsa během spánku ocení správnou polohu, ke které ti dopomůže například těhotenský či kojicí polštář. Kvalitní vložky do podprsenky zase podpoří pohodlí během dne.
  • Hygiena – z bradavek ti během prvních týdnů šestinedělí budou spontánně vytékat mlezivo a mléko. Nezapomínej proto na pravidelnou výměnu vložek do podprsenky, případně převlékání spodního prádla nebo trička. Vlhké prostředí je totiž rájem pro bakterie, a pokud tento proces podceníš, může vzniknout nepříjemné zanícení bradavky či dokonce kandidóza.
  • Péče o pokožku – ať už chceš zmírnit vznik strií, nebo minimalizovat pocit napnuté pokožky, při natírání těla krémem bys neměla zapomínat na poprsí. S ohledem na kojení však zvol vhodný tělový přípravek. Může jít o gel, olej či krém, který se vyznačuje těmito vlastnostmi – snadno se vstřebává, nezanechává na pokožce mastný film a je neparfémovaný. Pokud se rozhodneš používat kosmetiku i na bradavky, případně na ně budeš používat nějakou speciální mast, před každým kojením si je umyj čistou vlažnou vodou.
  • Laktační poradkyně – bolest bradavky či prsu při kojení má ve většině případů původ v nesprávné technice přikládání miminka. Pokud ti tedy krmení děťátka z prsu navozuje nepříjemné až nesnesitelné problémy, určitě zvaž možnost vyhledání laktační poradkyně. Často jsou maminky, které jejich služby využijí, překvapeny, jak rychle a snadno se zbavily bolesti, a to třeba i po několika týdnech trápení.

Bolestivé problémy s bradavkami

Ragáda neboli prasknutí bradavky

  • Pod pojmem ragáda bradavky se v praxi skrývá tržná ranka, která dokáže nesmírně bolet už při sebemenším doteku. Bolest je opravdu ostrá, což komplikuje, případně až znemožňuje přisátí miminka. Její rozsah bývá různorodý – od okem neviditelné ranky až po jasně patrnou trhlinu, která při kojení krvácí.
  • Tzv. prasknutí bradavky pramení z nesprávné techniky kojení, a předcházet mu tedy může právě konzultace s laktační poradkyní. Pokud už ragáda na bradavce vznikla, laktační poradkyně ti pomůže odstranit její příčinu a poradí ti, jak si pomoci, aby se ranka co nejrychleji zahojila. Důležité je, aby bradavka nebyla ve vlhkém prostředí, nemyla jsi ji mýdlem, které by pokožku dvorce vysoušelo, a abys na čas vynechala používání vložek do podprsenky.

Vazospazmus bradavky

  • Vazospasmus představuje další pojem, se kterým jsi se jako bezdětná pravděpodobně nesetkala. Termín pojmenovává jev, kdy (obvykle po nakrmení miminka) dochází k náhlému zúžení cév. Bradavka tehdy změní barvu z růžové na bílou a danou oblast zaplaví nepříjemná bolest. I z toho důvodu se o tomto problému mluví jako syndromu bílé bradavky, další název je zase Raynaudův fenomén.
  • Příčinou je opět nesprávná technika kojení, která vede k poškozování bradavky, a proto ti nejlépe pomůže laktační poradkyně. Kromě toho je důležité, abys daný prs udržovala v teple a rozhodně by ses neměla snažit zahánět bolest studeným obkladem. Chlad by problém jen zhoršil.

Kvasinková infekce

  • I taková oblast, jako jsou bradavky a prsní dvorce, může být postižena kvasinkovou infekcí, konkrétně přemnožením kvasinek Candida albicans. Zhoršují ji například mokré vložky do podprsenky a používání kloboučků při kojení. Projevem je opět bolest, která se objevuje většinou po nakrmení děťátka.
  • Kvasinková infekce se může přenést i na miminko, které kromě jiných projevů může trpět bílou vyrážkou uvnitř úst. Pokud bys měla jakékoli podezření, neváhej kontaktovat lékaře, který buď potvrdí, nebo vyvrátí podezření na kvasinkovou infekci a zahájí případnou léčbu.

Nezapomeň se podívat: Pokud tě zajímá, jak se projevují zanícené prsní žlázy nebo ucpaný mlékovod, přečti si článek, v němž se věnujeme kojení a problémům, které mohou jeho průběh zkomplikovat.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.



Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s prsy po porodu

Máš zkušenost s prsy po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce