Příznaky porodu, tedy čas, kdy se miminko rozhodne opustit maminčino bříško, drtivá většina těhotných žen, včetně prvorodiček, bezpečně pozná. Není třeba mít obavy, že se včasný příjezd do porodnice24 nestihne.
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou
V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ Můj porod byl dokonalý
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
🎞️ Porodní plán.
Den porodu29 se nedá přesně naplánovat, jen velmi malé procento miminek se narodí přesně v termínu porodu74. Některá novorozeňátka vykouknou na svět klidně i 14 dní před termínem, jiná na sebe nechávají čekat i 10 dní po termínu. Takové časové rozpětí je však v normě, proto nejde o nic mimořádného.
Den D, kdy se skutečně spustí porod, je pravděpodobně vyvolán hormony, které produkuje matka a na základě kterých dostane tělo budoucí maminky pokyny k vypuzení plodu z těla ven.
Zkrátka těhotenství a porod je věda. Mnoho budoucích maminek trápí řada věcí - jak se na porod připravit, kdy odjet do porodnice, jaké jsou první příznaky porodu, apod.
V době, kdy se těhotenství24 blíží ke konci, mohou budoucí maminku začít přepadat různé obavy a stavy neklidu. Mimo četné fyziologické změny, jako je růst bříška15, zadýchávání, nucení na časté močení9 a řada dalších, se mohou objevit také časté změny nálad, které pramení převážně ze strachu z porodu12 nebo také obavy z péče o novorozeňátko.
Určitá míra strachu a nervozity patří ke všemu, co je pro člověka nové, nepoznané nebo s čím se setkává pouze občas. Těhotenství a porod do této škatulky spadá naprosto samozřejmě. Důležité je však pozitivní myšlení a víra, že vše dopadne na výbornou. Porod děťátka je sice poměrně dlouhou a bolestivou záležitostí, ale vzpomínky na bolest a strach se naštěstí rychle rozplynou, tím rychleji při pohledu na to nejcennější - miminko.
Základem je zjistit o porodu co možná nejvíce. K tomu může dopomoci:
Více v hlavním článku Předporodní kurzy6.
Více v samostatném článku Cvičení pro těhotné9.
Další cenné informace naleznete v článku Doprovod u porodu137.
Více informací, jak připravit starší děťátko na miminko najdete v článku Těhotenství a starší sourozenec1.
Dva až tři týdny před porodem se u ženy mohou objevit tzv. předporodní kontrakce, které se lidově nazývají i poslíčci40. Jak již název naznačuje, jsou posly blížícího se porodu. Není důvod utíkat hned do porodnice, pokud se u ženy objeví prvních pár kontrakcí. Je vhodné vyčakať doma, jak se bude situace vyvíjet. Žena by si měla odsledovat zda se bolesti stupňují, zpravidelní. Poslíčci mohou trvat i dvě až tři hodiny a nakonec sami vymizí.
Kontrakce je ztvrdnutí dělohy doprovázeno bolestmi v podbřišku. Pokud se kontrakce objeví a nejste si jistá, jestli jsou to ty pravé nebo teprve poslíčci, zkuste si odpočinout, dát si teplou sprchu, pokud budou bolesti prodlužovat, tedy interval mezi nimi bude stále delší, znamená to, že poslíčci ustupují a porodní činnost se nerozbíhá.
V posledních týdnech těhotenství ženám zvykne klesnout bříško. Je to způsobeno tím, že miminko sestupuje do porodních cest. Druhým signálem, že asi budete rodit v brzké době je odtok hlenové zátky8. Hlenová zátka může být bělavá, průhledná růžová. Má táhlé konzistenci a ženy si ji často najdou na toaletním papíře po návštěvě WC. Při odtoku hlenové zátky, není důvod k tomu, aby se žena vybrala do porodnice. Počkejte co se bude dít, zda se objeví kontrakce, začne odtékat plodová voda a podobně. Odtok hlenové zátky je pouze znakem toho, že se krček uvolnil, čímž umožnil miminku tlačit se do porodních cest a sestupovat níže.
Týden až dva před porodem se objevuje u žen časté nucení na WC. Miminko se tlačí do porodních cest, tlačí na močový měchýř . Potřeba chodit na záchod je stále častější a intenzivnější.
Některé ženy trápí před porodem průjem. Je to způsobeno na jedné straně i stresem a obavami, na straně druhé je to znakem toho, že děloha začíná pracovat. Tím, že má žena průjem, může se stát, že se kontrakce zesílí. A začne se porodní činnost.
Některé ženy mají představu, že by byly schopny se samy vaginální vyšetřit, aby zjistili, zda se porod začal nebo nezačal, zda mají vyrazit do porodnice. Není to však jednoduché. Nevědí si ho pro velikost bříška udělat ani samotné porodní asistentky. Je však na sobě lze pozorovat příznaky, jako nalité vnější pysky, prokrvení a zarudnutí rodidel.
Organismus ženy se během těhotenství připravuje na velké finále - porod. Např. klesáním bříška, prokrvením rodidel, odtečením hlenové zátky, průjmy, kontrakcemi. Jsou věci, které nikdo z nás neovlivní. Porod je fyziologická záležitost a dítě se rozhoduje, kdy se narodí. Zda se porod začne v termínu, před termínem nebo chvíli po. My jsme jen součástí tohoto celého procesu. Žena by se tedy měla připravit na to psychicky a pochopit, že tyto procesy neovlivní. To co se má udát nastane a nic z toho se nedá přeskočit. Čim bude žena na všechno připravená, tím bude pro ni porod lepší, fyziologickejší a hladší.
Mnoho žen má už těsně před porodem různé problémy, které je trápí. Například bolesti v podbřišku, bolesti křížů, v pánvi, pod vlivem rozšiřování, zvýšenou únavu. Tyto pocity mohou a nemusí souviset s porodem. Je logické, že čím je miminko větší, tím pociťuje žena větší diskomfort. Jsou však signály, které by žena neměla ignorovat a vyhledat pomoc svého gynekologa nebo jít na pohotovost. Souvisejí například s pohyblivostí miminka. V poslední fázi těhotenství je už miminko velmi velké a nemá takový prostor na pohyb, ale pokud jste necítili žádné pohyby několik hodin nebo naopak, pokud pociťujete prudké pohyby miminka, které se do té doby neobjevovaly, třeba raději jít k lékaři anebo na pohotovost a zjistit, zda je vše s děťátkem v pořádku.
Hnědé špinění před porodem je ve většině případů způsobeny popraskáním drobných žilek v děložním čípku, v pochvě a může souviset s gynekologickým vyšetřením během těhotenské poradny. Pokud se tak stane a vy po návštěvě gynekologa zaznamenáte hnědé špinění, nemusíte s tím utíkat do porodnice. Je to jen příznakem toho, že krček je otevřený a porod se v nejbližší době spustí.
Zvracení před porodem je většinou způsobeno nesprávným dýcháním během porodních bolestí. Pokud žena dýchá příliš zhluboka, dává do toho příliš energie, může to způsobovat nevolnost. Tehdy je důležité dostat dýchání pod kontrolu, zpomalit ho a uklidnit. Ženy, které jsou příliš vystresované a jdou naplno už do prvních bolestí, pak těžko zvládají celý porod, který trvá několik hodin. Prvorodičky běžně rodí 10 - 12 hodin od začátku pravidelných kontrakcí. Z toho důvodu je důležité odpočinout si mezi kontrakcemi, správně a klidně dýchat, nebýt příliš vystresovaná, snažit se pospat si a sesbírat všechny síly, které budou během porodu potřebné.
Nepravé kontrakce jsou kontrakce, které mohou maminky pociťovat přibližně od 34. - 35. týdne, někdy i 20-krát denně. Je to ztvrdnutí bříška, které se uvolní. Tyto kontrakce jsou znakem, že děloha začíná vyvíjet nějakou aktivitu.
Kontrakce, které spějí k porodu jsou takové, kdy ženu začíná bolet podbřišek nebo kříže a spolu s touto bolestí ztvrdne i bříško. třeba zintenzivňovat, zpravidelní. Bolesti by tedy měly být stále častěji a stále silnější. Doporučuje se vyčkat doma co nejdéle, aby žena nepřišla do porodnice zbytečně brzy a obrala se o možnost strávit značnou část porodu domácím prostředí, v pohodlí domova.
Pokud nechce žena strávit v porodnici zbytečně velký čas, měla by se vybrat do porodnice21, až když bude mít kontrakce pravidelné, alespoň každých 5 minut , kdy se bolest zintenzivňuje a je třeba je prodýchávat a opakují se alespoň hodinu. Když si spočítáte, že takových kontrakcí jste za hodinu měli deset, je třeba se sbalit a jít do porodnice.
Když odteče plodová voda6, vždy je jí hodně. Nejsou to dvě kapky, není to malý flek na kalhotkách. Vždy si dejte vložku, začněte se hýbat po místnosti, protože při pohybu voda "vyčľupkáva", určitě to poznáte. Vody je mnoho (3-4 litry), teče od začátku dokud neporodí. Je průhledná, mléčná, narůžovělá.
Ideální model porodu je, když začnou kontrakce, které se stupňují, zintenzivňují, zpravidelní. Na to vám praskne plodová voda. Je to možné i slyšet. Uvnitř pocítíte prasknutí. Na to vám něco začne téct po nohách, vy se to snažíte zadržet stažením pánevního dna, močové trubice, ale nejde to. Tehdy se bolesti zintenzivní a porod začíná, nemáte co řešit jdete do porodnice.
Druhou možností je, že odteče plodová voda bez kontrakcí. Většinou se dostaví po určitém čase, dokud se sbalíte, osprchujete, někoho zavoláte, první kontrakce se většinou objeví po krátkém čase. I v tomto případě je jasné, že se porod blíží.
Existuje i situace, že voda odteče a bolesti se nedostaví po hodině, ani po dvou ani pěti. Při odtoku plodové vody platí zásada, že nezáleží, zda jsou přítomny bolesti nebo ne, do dvou hodin byste měli přijít do porodnice. Je důležité sledovat miminko. Mohou se totiž objevit komplikace, o kterých vy nevíte. Žena se sice může dobře cítit, ale miminko ne.
Další specifický případ je, pokud má žena pozitivní nález na streptokoka2. Toto vyšetření se provádí v 35. - 36. týdnu těhotenství u gynekologa. Pokud streptokok vyjde pozitivní, po odtoku plodové vody třeba jít do porodnice okamžitě, aby se rodičce mohla podat antibiotická léčba. Zabraňuje se tak infekci miminka.
Pokud ženě začne odtékat plodová voda, neznamená, že musí hned porodit. Ve většině porodnic se čeká 12 - 24 hodin, zda nezačne porod spontánně, jak zareaguje děloha na odtok plodové vody. Při odtoku plodové vody se většinou spustí různé biochemické procesy, které spustí následně kontrakce. Pokud se nespustí do nejpozději 24 hodin, porod začne vyvolávat85.
Krvácení není růžový ani hnědý výtok. Krvácení3 je nebezpečné, pokud je podobné silné menstruaci, je přítomno velké množství krve nebo velkých krných sražením. V takovém případě je třeba vybrat se do první porodnice, která je na blízku, aby se zjistilo, proč krvácíte. Pokud je to krvácení nebezpečné, je těhotenství většinou ukončeno císařským řezem z důvodu krvácení. Pokud je to hlenová zátka8, prasklá cívka vlivem kontrakcí (barva je však většinou nahnědlá), v takovém případě se čeká, jak se bude porod vyvíjet.
Může se stát, že porod jde rychle. Za normálních okolností u prvorodiček trvá několik hodin, dokud se děloha dopracuje ke 5-minutovým kontrakcím. Někdy to mohou být 2 hodiny, někdy 7. Je to individuální. Pokud bychom hovořili o extrémně rychlém, nebo tzv. prekontom porodu, v takovém případě žena porodí do 2 hodin od první kontrakce. Do nemocnice jděte tehdy, jestliže se bolest stupňuje, je intenzivní. Může se stát, že 5 minutové intervaly se dostaví během třičtvrtě hodiny od první bolesti. Pokud platí, že se bolesti zpravidelní a zintenzivňují, v takovém případě se sbalte a do porodnice vyražte hned. Pokud je ještě k tomu přítomen pozitivní vaginální nález, že už jste otevřená na 3, 4 či 5 cm. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že porod půjde rychle a tedy třeba jít do porodnice dříve.
V případě druhého, třetího nebo dalšího porodu, porod jde rychleji. Ve většině případů platí, že každý další porod jde o polovičku rychleji než ten předchozí. Při vícerodičky je tedy nutné, vydat se do porodnice dříve. Pokud žena cítí tlaky do konečníku je to čas, kdy by tam měla být, aby se nestalo, že porod proběhne doma nebo v autě po cestě do porodnice.
= Příznaky předčasného porodu
O předčasný porod20 se jedná v případě, že k němu došlo mezi 23.12-37. týdnem těhotenství30.
Mezi příznaky porodu, který bude před stanoveným termínem patří:
Více v samostatném článku Předčasný odtok plodové vody.
Další informace týkající se předčasného porodu najdete v samostatném článku Předčasný porod20.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, porodní asistentka
II. gynekologicko-porodnická klinika LF UK a UNB
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu