Příprava na porod

Příprava na porod by měla být komplexní, t.j. připravit budoucí rodičku1 po stránce fyzické, psychické a vědomostní. Předporodní příprava není povinná, proto si některé ženy myslí, že je pro ně zbytečná. Porod29 je přirozenou věcí, ale je to pro organizmus a psychiku člověka velká námaha. Díky přípravě odbourá budoucí maminka aspoň část strachu a obav a taky udělá pro své tělo něco užitečného, aby lépe zvládlo porod a následné zotavení se po něm.

Předporodní kurzy6 jsou vedeny odborníky, obvykle porodní asistentkou, někdy fyzioterapeutem, dulou1. Budoucí rodička by tam měla dostat informace o porodu - polohy při porodu11, nácvik správného dýchání, porodní bolesti a jejich tišení10. Vhodné je, pokud jsou některé kurzy navštěvovány i s partnerem. Kurz by měl obsahovat i informace o kojení a péči o miminko v prvních týdnech života.


Video: Předporodní kurz online - příprava na porod (nejen) v nouzovém stavu

Rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou


V rozhovoru s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou najdete odpovědi na tyto otázky:

  • 01:00 Pár týdnů před porodem.
  • 02:20 Kdy se vydat do porodnice?
  • 04:40 Naplní se Vaše představy o porodu?
  • 06:15 Porod bez partnera nebo bez "bondingu"? Jak ho zvládnout?
  • 07:20 Vyvolání porodu. Je to lepší řešení?
  • 08:10 Délka porodu. Dá se porod zrychlit?
  • 08:50 Porodní hormony. Jak s nimi pracovat pro lehčí porod?
  • 09:50 Zásahy do porodu (léky na tlumení bolesti, bylinky, teplá voda, hudba ...)
  • 11:00 Taška k porodu (vlastní jídlo, nápoje ...)
  • 11:28 Pohyby na uvolnění pánve.
  • 11:42 Relaxace. Jak být v klidu během porodu?
  • 13:04 Komunikace s nemocničním personálem.
  • 14:20 Poloha při porodu a nástřih hráze v čase koronakrize.
  • 15:35 Kontakt s miminkem.
  • 16:10 Porod placenty. Je v pořádku si brát placentu domů?
  • 17:01 Jak dlouho zůstat po porodu v porodnici?
  • 17:55 Praktické otázky. Práce s pomůckami. 1. fáze porodu: Děloha a děložní čípek.
  • 21:41 Jak se děloha během porodu otevírá?
  • 23:21 Jaké pojmy je důležité si zapamatovat?
  • 24:07 Jak poznat doma, že je správný čas vyrazit do porodnice?
  • 26:42 Shrnutí. Kontrakce, jednotlivé porodní fáze a různé situace.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ „Muži mají zkreslené představy o porodu."
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Příznaky porodu.
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
🎞️ Porodní plán.


Jak se může žena na porod připravit po fyzické stránce?

Těhotná žena se na porod připravuje jako po psychické, tak po fyzické stránce. Součástí předporodních kurzů jsou i cvičení pod vedením fyzioterapeuta nebo porodní asistentky, či duly, které je vhodné absolvovat od 20. týdne těhotenství21. Budoucí maminka se tam připravuje v rámci posilování pánevního dna, procvičuje si páteř, nohy, zadek, prsní svaly, břišní svaly. Je to velmi důležité, protože žena, která během těhotenství cvičí, dokáže lépe zvládnout zátěž, kterou rostoucí bříško na celý organismus vyvíjí.

Jak se může žena na porod připravit po fyzické stránce?

Jak se může žena připravit po psychické stránce?

Psychoprofylaxie nebo tzv. Lamazova metoda je seznámení se s porodem pod vedením psychologa nebo speciální vyškolené porodní asistentky, která připraví a mentálně nastaví rodičku na to, co ji čeká, aby tak otupila pocit vnímání bolesti.

Pokud žena chápe průběh porodu a je o všem poučená, strach z porodu12 by měl být odstraněn a porod by měl probíhat snadněji - porodní bolesti tak budou pociťovány úplně jinak. Těhotná žena se při této metodě seznámí s těhotenstvím, dozví se vše o novorozenci7 a kojení, naučí se základy první pomoci. Dalším krokem terapie je příprava na samotný porod, kdy se klade důraz na pocity, emoce, nácvik dýchání a šestinedělí. U porodu se objevují krizové chvilky, kdy žena potřebuje podržet, potřebuje slyšet, že je všechno v pořádku a normální a porod takto probíhá a určitě nepotřebuje žádné léky a zásahy v průběhu porodu.

Je důležité si uvědomit, že něco jako správná délka porodu NEEXISTUJE, některé jsou krátké a některé dlouhé a náročnější, pokud se miminku daří dobře, má dobré srdeční ozvy, není důvod do porodu zasahovat.

Co všechno se žena dozví na předporodní přípravě a kdy ji může absolvovat?

Od 32. týdne těhotenství29 může žena absolvovat předporodní přípravu. Je vhodné, aby tento kurz absolvovala s porodní asistentkou, která jí přesně řekne:

Předporodní příprava

Příprava domácnosti před porodem - instinkt hnízdění

Po 30. týdnu těhotenství27 žena často objevuje instinkt nebo tzv. syndrom hnízdění3 - zintenzivňuje se pocit odpovědnosti za to, do jakého prostředí přijde dítě po narození. Budoucí maminka tedy cítí potřebu připravit se na porod, a to i úpravami v domácnosti. Často uklidí celý byt, vymaluje ho, nachystá oblečení, má potřebu nakupovat všechny potřebné věci pro dítě1, připraví základní výbavičku pro miminko18. Seznam věcí, které je třeba připravit před narozením dítěte většinou poskytnou maminkám i na předporodních kurzech.

Syndrom hnízdění

Syndrom hnízdění je přirozený, a neskrývá se za ním nic víc, než snaha rodičů docílit to, aby dítě přišlo do co nejkrásnějšího prostředí, aby se miminko cítilo dobře, aby měli k dispozici příjemné místo na odpočívání, kojení a na trávení volného času.

Jak se postavit k porodním bolestem?

Možná to zní přímo neuvěřitelně, ale maminka by se měla z příchodu porodních bolestí těšit. Důležitá myšlenka, kterou má mít žena během těhotenství na mysli je fakt, že bez bolesti se rodit nedá a musí se psychicky připravit a smířit s tím, že porod prostě bolet bude. Dá se ale prožít krásně a může si ho užít.

Každá žena prožívá porodní bolesti jinak a jinak k nim i přistupuje. No u všech žen platí, že porodní bolesti nejsou patologické a tudíž nejsou způsobené nemocí. Je to přirozená součást děje, který se odehrává v organismu každé rodičky. Zvládání porodních bolestí velmi souvisí s tím, jak se k nim žena postaví. Když si hned na začátku řekne: "Toto zvládnu, kontrakce a bolesti jsou přínosné, bude to dobré, protože se těším na miminko!" porod bude velmi příjemný a bude na něj ráda vzpomínat. A nebo bude vystresovaná, vyplašená a bude tak každou bolest prožívat nadměrně, protože ji cokoli zaskočí, bolest překvapí a všeho "nové" nesmírně rozhodí.

Jaké jsou možnosti nefarmakologické tlumení porodních bolestí?

Přijetí faktu, že porod bolí a kontrakce jsou kamarádky

Už samotné přijetí toho, že porod bolí a kontrakce jsou dobré. Mnoho žen přijde se zkreslenými představami a nereálnými očekáváními o průběhu porodu. Každý porod bolí a je třeba to vědět a počítat s tím. Důležité je myslet i na to, že abych porodila, potřebuji kontrakce. Jsou to tedy “kamarádky”, čím častěji a intenzivněji je budete mít, tím rychleji se miminko narodí a budete spolu. Těšte se na porod, na miminko a vnímejte bolestivé kontrakce jako proces, díky kterému se stále víc a víc přibližujete ke svému miminku.

Dýchání

Zaměřte se na dýchání, protože může během kontrakcí pomoct. Dýchání ale bolest jako takovou nezmenšuje. Pokud během kontrakce budete uvolněná, zvládnete ji mnohem lépe. Vždycky si představte, že kontrakce má začátek a nějaký konec. Ze začátku jsou kontrakce krátké, málo intenzivní, a je to proto, abyste se tělo naučily vnímat a poznaly, co vám pomáhá - jestli se chcete předklonit, zaklonit, ležet, chodit… Snažte se mít během kontrakce co nejvíce uvolněnou čelist. Je dokázáno, že pokud žena má při porodu stažené hrdlo, může to způsobit i stažené hrdlo děložní.

Úlevové polohy při porodu

Rodička by si měla najít takovou polohu při porodu, kdy bolest pociťuje nejméně. V mnoha českých porodnicích si rodící žena může sama zvolit libovolnou polohu, ve které bude rodit a taktéž polohy, které využije v jednotlivých porodních dobách - více se dočtete v článku polohy při porodu11

Horizontální poloha při porodu

Základem úlevy od porodních bolestí je nestahovat pánevní dno, abychom ho měli uvolněné. Doporučuje se ležet na zádech nebo na boku, s pokrčenýma nohama. Při poloze vleže na boku ležet na té straně, kde jsou zádíčka miminka, kterému to umožní lépe rotovat a tlačit se do porodních cest a tedy porod postupuje rychleji.

Poloha na boku při porodu

Pokud ženu táhne porodní proces intuitivně k zemi, pak je vhodná poloha na čtyřech.

Poloha na čtyřech

Přičemž je třeba, aby hlava rodičky byla vždy vyšší než zadek, jinak by miminko muselo jít "do kopce", což není dobré.

Hlava rodičky musí být vždy vyšší než zadek

Pokud chceme využít gravitaci, další vhodnou polohou je sedět si na patách.

Další vhodnou polohou je sedět si na patách

Druhou možností je čupět s rozkročenýma nohama. Pánevní dno se tak nestahujete, což umožňuje miminku rychlejší vstup do porodních cest, i jejich otevírání.

Žena smí čupět s rozkročenýma nohama

Teplá voda

Teplá voda je při tišení porodních bolestí velmi dobrým pomocníkem. Pokud má žena pouze kontrakce a ještě neodtekla plodová voda, doporučuje si dopřát teplou vanu. Porodní cesty se rychleji otevírají, teplá voda působí spazmoliticky - na uvolňování porodních cest, na uvolnění od porodních bolestí. Žena méně prožívá došlé kontrakce, jsou lépe zvládnutelné a slabší.

Ne všechny porodnice umožňují porod do vody2, proto tuto možnost využijte, dokud jste se ještě nevybrali do porodnice. V porodnicích se ale můžete sprchovat. Pokud máte takovou možnost, a v porodnici vás do sprchy posílají, neváhejte. Buďte co nejčastěji a co nejdéle v teplé vodě, sprchujte si kříže, podbřišek tam, kde to nejvíc bolí. Samozřejmě s ohledem na to, jak to organismus zvládne, abyste v horké páře neodpadly.

Homeopatika

Pokud jste využívaly homeopatickou léčbu2 i před těhotenstvím, je vhodné se obrátit na homeopata, který vám připraví homeopatii "na míru". Poskytne vám přesné instrukce, která homeopatika použít při silných bolestech, při pomalém otevírání, při krvácení apod.

Aromaterapie

Jednou z možností jak si zpříjemnit a usnadnit průběh porodu je i aromaterapie, kterou byste měli využít nejvíce v domácích podmínkách. Je třeba si uvědomit, že v porodnici, kde je mnoho porodů, přičemž každá rodička by použila jinou vůni, by to pro ostatní maminky nemuselo být příjemné. Nicméně, všechno se dá ale v porodnici dnes zařídit tak, aby to bylo příjemné a tak, jak jste si to představovaly. Proto je možné mít aromaterapii i v porodnici, ve svém pokoji, na svém porodním boxu.

 Aromaterapie při porodu

Při aromaterapii je vhodné zvážit i to, zda nejste v této oblasti nováček. Pokud jste dosud nepoužívali aroma svíčky, nebo olej, může vás to ještě více vystresovat, podráždit a budete ve finále mnohem nervóznější a následně snášet porod hůře.

Aniball, Epi-no a masáž hráze

Aniball, Epi-no44 a masáž hráze7 - všechny tyto pomůcky a metody slouží k uvolňování hráze, aby byla měkčí a průběh porodu byl tak jednodušší. Nedoporučují se v případě, že je to pro ženu nepříjemné nebo bolestivé, či pokud jsou přítomny infekce pochvy (hrozí krvácení způsobené trhlinkami).

Riziko roztržení je při porodu přítomno i přesto, že se žena touto formou připravovala. V praxi se v porodnicích setkáváme se situacemi, kdy došlo k porodním poraněním v oblasti hráze i přes cvičení s balónkem či masáži a naopak, ženy bez přípravy poporodní zranění neměly. Díky cvičení a masáži je větší pravděpodobnost, že nebude potřebné provést nástřih hráze19, no jestli se hráz nenatrhne neví nikdo. Porodní asistentka ale může ženě pomoci i tím, že hráz nahřívá (tzv. bylinná vaginální napářka hráze na speciální stoličce), chrání a kontroluje.

Je to velmi individuální a záleží to od tuhosti hráze a svalstva konkrétní ženy, od velikosti miminka, jak rotuje a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují jak se tkáň bude chovat. Proto se v praxi nedoporučuje dělat si velmi velké naděje, aby se předešlo případným zklamáním rodiček.

Jak přivolat porod, když se už blíží termín porodu?

"Babské" recepty, které připraví ženské tělo na porod

Existuje mnoho čajů a receptů, které by měly urychlit porod nebo jeho vyvolání. Mnohé ženy pijí odvar z malinových listů26 , který by měl pomoci při dozrávání děložního čípku, aby porod probíhal co nejdříve a nehrozilo tak přenášení.

Lněná semínka

Mezi budoucími maminkami je oblíbené i lněné semínko, které ovlivňuje lepší peristaltiku střev a vyprazdňování, což může podráždit dělohu a vyvolat tak porod. Některé ženy, když se už schyluje k porodu mají právě průjem, nebo jdou na velkou potřebu vícekrát za den. Těžko říci, zda je to způsobeno stresem nebo blížícím se porodem. Podobný efekt tedy mohou způsobovat lněná semínka22 - střevo rychleji pracuje, žena se vícekrát vyprázdní a dojde k podráždění dělohy a následně k prvním příznakům porodu.

Lety ověřený způsob, jak přivolat již očekávaný porod, je nešetřit se, hýbat se, cvičit, dělat domácí práce.

Kdy se začít před porodem aktivně hýbat?

Bez ohledu, zda je těhotenství fyziologické nebo rizikové, žena by se po 38. týdnu těhotenství22 měla začít aktivně hýbat. Fyzická aktivita nejvíce podporuje činnost dělohy, díky pohybu děloha pracuje, objevují se tonizace nebo tzv. tvrdnutí bříška a porod se tím pádem přibližuje.

Nechráněný pohlavní styk

Sex před porodem, především nechráněný, podporuje zrání děložního čípku. V ejakulátu se nacházejí látky, které k tomuto prospívají. Ženy, které se nebrání milování před porodem58 rodí rychleji, v termínu a obvykle nepřenáší.

Pozor na přesycenost informacemi

Při porodu je vidět, zda se žena na porod připravovala. Hodně závisí na povaze rodičky. Jsou ženy, které baží po informacích, absolvují několik kurzů a cvičení u různých odborníků od fyzioterapeuta, přes dulu, hypnoporod, těhotenskou jógu2 a podobně. Takový přetlak informací může potom způsobit v hlavě zmatek.

Pozor na přesycenost informacemi

Vhodné je, pokud si žena vybere jeden směr a jím se bude ubírat. Pokud si zvolím co nejpřirozenější porod5, najdu si dulu1, která mě připraví na to, co očekávat a budu se snažit, aby ten porod tak šel.

Pokud chci jen získat informace z praxe o tom, jak reálně probíhá běžný aktivně vedený porod v porodnici3, je vhodné absolvovat kurz s porodní asistentkou.

Průběh porodu s porodní asistentkou

V současnosti je v už téměř vše porodnicích snaha o to, aby jedna porodní asistentka absolvovala s ženou celý porod od příjezdu do porodnice. Velmi potřebná je snaha naladit se na stejnou notu a dospět k co nejlepšímu vzájemnému porozumění. Jak ze strany porodní asistentky, tak ze strany rodičky. Porodní asistentka se snaží pochopit a vycítit potřeby rodičky a rodička zase pochopit to, co jí porodní asistentka vypráví a vysvětluje. Pokud najdou společnou řeč a "půjdou" společným směrem, bude porod pro ženu co nejlepší, nejpřijatelnější a co nejpřirozenější.

Porodní plán

Mnoho žen si připravuje porodní plán32. Personál porodnice samozřejmě vítá přípravu ženy na porod, a proto vítá i připravené porodní plány. Ten by ale neměl být jen stažen z internetu. Žena by měla rozumět tomu, co v něm je, proč právě toto požaduje a je to pro ni důležité, stejně tak jako by měla rozumět i možným náslekům.
A proto:

  • Připravte si základní body.
  • Prodiskutujte je s porodní asistentkou nebo lékařem po příjezdu do porodnice, zda je reálné je splnit nebo ne, co lze očekávat. Jaká je možnost svůj názor během porodu změnit nebo na čem naopak trváte.
  • S již předem dohodnutou PA nebo lékařem ho samozřejmě můžete projít už před porodem.

Vše je o komunikaci a je třeba naslouchat i odborníkům. Ne ve smyslu poslouchat, ale poslechnout si názor porodní asistentky či lékaře, aby se porod vedl ke spokojenosti rodičky, ale bylo vše v pořádku s miminkem i maminkou.

Co je důležité si sbalit do porodnice?

Každá nemocnice má svůj seznam, podle kterého je třeba se řídit. Některé věci, které by v tašce do porodnice5 neměly chybět však často shodují ve většině porodnic. Tašku do porodnice byste měli mít sbalenou už v 36. týdnu25, abyste nemuseli na poslední chvíli shánět věci, které potřebujete nebo to nechat na partnera, pokud vás porod překvapí.

Co si sbalit do porodnice?

Doklady

  • nejdůležitější je však ve všech porodnicích těhotenská knížka3, která personálu porodnice o vás prozradí všechno - jaký průběh mělo těhotenství, jak probíhaly poradny, zda je vše v pořádku s miminkem, výsledky ultrazvukových vyšetření.
  • občanský průkaz,
  • kartička pojištěnce,
  • kopie oddacího listu,
  • pokud je maminka svobodná a chce, aby se děťátko volalo po partnerovi, potřebuje doklad o uznání otcovství, který vybaví na matrice,
  • některé nemocnice vyžadují informovaný souhlas s epidurální analgezií22. V prenatální poradně vám poradí, zda je třeba ho vystavit před porodem nebo lze vyplnit až přímo na porodnici, když přijde žena rodit,
  • pokud máte nasmlouvaného lékaře k porodu, nezapomeňte si tuto smlouvu vzít sebou do porodnice. (To stejné platí s porodní asistentkou v ČR)

Pro maminku

  • noční košile,
  • základní toaletní potřeby - mýdlo, ručník, zubní kartáček a pastu,
  • přezůvky a pantofle do sprchy,
  • neochucené minerálky,
  • kapky do nosu, pokud budete mít ucpaný nos, dokáží velmi pomoci,
  • balzám na rty, který zabrání nadměrnému vysychání úst při prodýchávání kontrakcí,
  • léky, které užíváte pravidelně (léky na štítnou žlázu, kardiologické léky, antihistaminika, léky na astma a pod. ...),
  • léky osobní potřeby - mobil, nabíječka, mp3 přehrávač, ...)

Pro miminko

  • čepičku,
  • rukavičky,
  • barevná dečka,
  • malé pleny do 3,5 kg,
  • krém na zadeček,
  • vlhčené utěrky,
  • doma připravená taška s věcmi na odchod z porodnice.

Co sbalit děťátku na cestu domů?

Při chystání věcí, které obléknete děťátku na cestě domů z porodnice myslete na to, že novorozenec ještě nemá vyvinuté termoregulační centrum a tedy potřebuje o jednu vrstvu oblečení více než dospělí. Pokud máte letní miminko, neoblečete mu jen body s krátkým rukávem, ale i svetřík. V zimě je dobré myslet na nějaký fusak nebo overal, aby mu nebylo chladno.

Co sbalit děťátku na cestu domů?

Kdy vyrazit do porodnice?

Pravidelné kontrakce

Pokud nechce žena strávit v porodnici zbytečně velký čas, měla by se vybrat do porodnice21, až když bude mít kontrakce pravidelné, alespoň každých 5 minut, trvající více ne 40sekund, kdy se bolesti zintenzivňují a je třeba je prodýchávat a opakují se alespoň hodinu. Když si spočítáte, že takových kontrakcí jste za hodinu měly deset, je třeba se sbalit a jít do porodnice.

Odtok plodové vody

Když odteče plodová voda6, vždy je jí hodně. Nejsou to dvě kapky, není to malý flek na kalhotkách. Vždy si dejte vložku, začněte se hýbat po místnosti, protože při pohybu voda "vyčlupkává", určitě to poznáte. Vody je mnoho (3-4 litry), teče od začátku dokud neporodíte. Je průhledná, mléčná, narůžovělá.

Ideální model porodu je, když začnou kontrakce, které se stupňují, zintenzivňují, zpravidelňují. Na to vám praskne plodová voda . Je to možné i slyšet. Uvnitř pocítíte prasknutí. Na to vám něco začne téct po nohách, vy se to snažíte zadržet stažením pánevního dna, močové trubice, ale nejde to. Tehdy se bolesti zintenzivní a porod začíná, nemáte co řešit a vyrážíte do porodnice.

Druhou možností je, že odteče plodová voda bez kontrakcí. Většinou se dostaví po určitém čase, dokud se sbalíte, osprchujete, někoho zavoláte, první kontrakce se většinou objeví po krátkém čase. I v tomto případě je jasné, že se porod blíží.

Existuje i situace, že voda odteče a bolesti se nedostaví po hodině, ani po dvou ani pěti. Při odtoku plodové vody platí zásada, že nezáleží, zda jsou přítomny bolesti nebo ne, do dvou hodin byste měly přijít do porodnice. Je důležité sledovat miminko. Mohou se totiž objevit komplikace, o kterých vy nevíte. Žena se sice může dobře cítit, ale miminko ne.

Další specifický případ je, pokud má žena pozitivní nález na streptokoka2. Toto vyšetření se provádí v 35. - 36. týdnu těhotenství u gynekologa. Pokud streptokok vyjde pozitivní, po odtoku plodové vody je třeba jet do porodnice okamžitě, aby se rodičce mohla podat antibiotická léčba. Zabraňuje se tak infekci miminka.

Pokud ženě začne odtékat plodová voda, neznamená to, že musí hned porodit. Ve většině porodnic se čeká 12 - 24 hodin, zda nezačne porod spontánně, jak zareaguje děloha na odtok plodové vody. Při odtoku plodové vody se většinou spustí různé biochemické procesy, které spustí následně kontrakce. Pokud se nespustí do nejpozději 24 hodin, porod se začne vyvolávat85.

Vyvolání by mělo mít vždy jen medicínský důvod, tj. zdravotní stav maminky nebo miminka. Vyvolávat porod jen kvůli nějakému termínu, kdy může porod končit třeba zbytečně císařským řezem, je nepřínosné.

Pokud je nutný jakýkoliv zásah do porodu, ptejte se, proč je to nutné, jaký má výkon rizika, co to může přinést a dobře to vše zvažte. Pokud porod probíhá normálně, bolest se dá většinou zvládnout i jiným způsobem než pomocí léků. Můžete využít bylinky, teplou vodu, termofory (které si ale s sebou musíte přinést), balóny, žíněnku, hudbu… Do mobilu si můžete nastahovat oblíbenou hudbu, nemusí být meditační, ale jakoukoliv, abyste eliminovaly rušivé faktory, které se v porodnici vyskytují (bouchání dveří atd.).

Krvácení

Krvácení není růžový ani hnědý výtok. Krvácení3 je nebezpečné, pokud je podobné silné menstruaci, je přítomno velké množství krve nebo velkých krných sraženim. V takovém případě je třeba vybrat se do první porodnice, která je na blízku, aby se zjistilo, proč krvácíte. Pokud je to krvácení nebezpečné, je těhotenství většinou ukončeno císařským řezem z důvodu krvácení. Pokud je to hlenová zátka8, prasklá cévka vlivem kontrakcí (barva je však většinou nahnědlá), v takovém případě se čeká, jak se bude porod vyvíjet.

Plánovaný příjem

V současnosti se ve většině porodnic čeká s vyvoláváním porodu co nejdéle, aby byl porod co nejpřirozenější. Pokud se porod nerozběhl v termínu7, žena chodí častěji na kontroly, je více sledována a čeká se zpravidla 7 - 10 dní a pak je naplánován příjem do porodnice. A už se uvažuje, jak porod vyvolat, aby nebylo ohroženo miminko.

Jak probíhá příjem do porodnice?

Ve větších porodnicích bývá tzv. centrální příjem, kde je potřebné se zastavit a zaevidovat, aby maminku zapsaly do systému, aby se dalo s pacientkou pracovat i v rámci administrativy. Když žena přijde do porodnice, převezme ji porodní asistentka a sepíše potřebné údaje. Samotný příjem trvá přibližně půl hodiny. Součástí je monitor miminka, aby se zjistilo, jak mu bije srdíčko a jaké má rodička kontrakce. Vypracovává se anamnéza - jaké žena překonala onemocnění, zda se na něco léčí, jaký měla menstruační cyklus, ptají se na partnera. Dále se provádí vaginální vyšetření, abychom věděli, jak se vyvíjí porod.

Jak probíhá příjem do porodnice?

Proč je někdy lepší poslat ještě rodičku domů?

Pokud přišla žena s nepravidelnými kontrakcemi, s hlenovou zátkou, hnědým výtokem bez bolestí, s podezřením na odtok plodové vody, které se nepotvrdilo, je možné, že ji ještě pošlou z porodnice domů. Pokud uslyšíte, že: "Je tam ještě čípek" a ne nic o "brance", není moc pravděpodobné, že byste porodily v blízkých minutách nebo hodinách a je lepší, když přežijete většinu porodu doma. Porod postupuje lépe, pokud je žena v domácím prostředí, v pohodlí domova, s partnerem. Pokud najela pravidelná porodní činnost, čípek se otevírá, odtekla vám plodová voda nebo krvácíte, je důležité, abyste byli v porodnici.

Na příjmu vždy zváží, zda je na místě, aby žena už v porodnici zůstala nebo ji pošlou ještě na několik hodin domů s tím, aby se vrátila, když se porod rozběhne.

Jak dlouho trvá příjem k porodu?

Příjem k porodu trvá přibližně 30 minut a probíhá bez přítomnosti partnera. Pokud je nález vaginálního vyšetření takový, že je rodička otevřená alespoň na 4 cm a přeje si mít partnera při porodu, po příjmu může být již partner s rodičkou dokud žena neporodí a také v poporodních chvílích.

Hodnocení a zkušenosti s přípravou na porod

Máš zkušenost s přípravou na porod?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bajjunka  7. bře 2017

Dá se to zvládnout

Jsem ráda připravená. Do školy jsem měla poznámky uspořádané tak, že ani přednášející na mě neměl, když jedu někam, kde to neznám, vytisknu si mapu a projdu trasu přes foto mapy, ve spíži mám všechno z jídla na dva obědy. A tak jsem chtěla být připravená i na porod.

Předporodní kurz jsem začala ve svém okolí hledat hned, když nám ve 12tt potvrdily pozitivní screening. Přihlásila jsem nás do kurzu ve vedlejším městě, v porodnici, která má velmi kladné hodnocení a kde jsem měla v plánu také rodit.

Měsíc před začátkem kurzu jsme se v porodnici byli podívat na veřejnou prohlídku. A přišlo velké zklamání. A ne z pokojů, porodního sálu, nebo možností, co porodnice nabízí. K tomu jsme ani nedošli. Hlavní sestra si nás posadila, asi 15 maminek s partnery, do čekárny očního oddělení, kam jsme se ani pořádně nevmáčkli a spustila.... chtěla po nás, abychom se představili, řekli odkud jsme, které dítě čekáme, jaké popřípadě byli předchozí porody. Taky jsme měli povídat o tom, jak se na porod připravuji soukromě, jaké jsou mé představy a přání k porodu, jak vidím porodní plán, čeho se bojím a tak vše okolo. S přítelem jsme se na sebe podívali, zvedli se, omluvili se, že toto není nic pro nás a jeli zase domů.

Mé zklamání bylo strašné. Mnoho kamarádek bylo z tého porodnice nadšených, že je tady spíše rodinná atmosféra. Jak jsem pak zjistila, prohlídky prostorů měly být až na předporodním kurzu. Z toho jsem se nakonec odhlásila. Nevím proč bych mezi tolika cizími lidmi měla mluvit o tak intimní věci, jako je porod mého dítěte.

Takže jsem přípravu vzala na sebe. Načetla jsem toho velmi mnoho na internetu. Šla na prohlídku porodnice u nás v Opavě, ze které jsme s přítelem byli velmi nadšení. Poslední týdny těhotenství jsem pila čaj z maliníku, lila do sebe litry odvaru z lněného semínka, které mi mnoho také pomohlo na pravidelné vylučování a hlavně jsem cvičila s Aniballem. Cvičení mi moc nešlo, byla jsem ve velkém stresu, unavená ze stěhování, ale i když jsem nedokázala vytlačovat balónek na 30 cm, porodu jsem se nebála. Čeho jsem se bála především, aby malý byl v pořádku.
1 člověk považuje za užitečné
blaablaablaa  9. led 2016

Příprava na porod

Moje příprava spočívala ze začátku hlavně ve čtení různých článků. Postupem času jsem se dopracoval k tomu, že jsem si přečetla nějakou ucelenou knihu. Z ničeho jsem si ale moc nepamatovala. :-)

Dalším zdrojem byly kolegyně v práci (pracuji ve školství, takže víceméně ženský kolektiv, "rodily" jsme prakticky denně :-) ). Jako klíčové vidím to, že hororové příběhy jsem stopla rovnou a vyžádala jsem si pouze zábavné historky (a věřte, že jich bylo dost :-D).

Nakonec jsem taky prošla takovým předporodním rychlokurzem, 1. lekce - porod, 2. lekce - porod (na tomto byl i manžel, byli jsme se podívat na sálech atd.), 3. lekce - operativní porod, 4. lekce - péče o miminko. Bylo to takové letem světem, ale já jsem byla spokojená, nechtěla jsem se v tom moc vrtat, vím, že bych se tím spíš vystresovala. Pokud ale někdo potřebuje podrobné informace a chce se připravovat víc svědomitě (lepší slovo mě nenapadá), tak by byl asi zklamaný.

Ke konci těhotenství jsem pila maliník, jestli to pomohlo, to netuším, ale pro psychiku to bylo fajn.

Dle mého je hlavní příprava v hlavě a každá žena potřebuje něco jiného, jen je třeba přijít na to, co to je. :-)
maruska116  13. říj 2015

Předporodní kurz

Předporodní kurz, za mě určitě ANO!
Chodila jsem od 24. týdne do nemocnice T. Bati ve Zlíně k paní Karle Štěpánové. Díky tomuto kurzu jsem byla v obraze co se bude dít, na co se mám připravit, na co připravit partnera, seznámili jsme se s porodními sály a mnoho dalšího. Díky kurzu jsem se uklidnila a na porod se těšila.
1 člověk považuje za užitečné
kejtyna  8. dub 2015

Příprava

Předporodní kurzy mi v době internetu a možnosti dohledání téměř jakékoliv informace přišly jako naprostá zbytečnost, proto jsem na ně nechodila.

Měla jsem koupený Ani-Ball a v 36. týdnu začla cvičit, cvičení mi ale bylo dost nepříjemné, proto jsem se "nepředřela". Rodit jsem šla na začátku 38. týdne, takže jsem tím pádem moc nacvičit nestihla. V čem byl skvělý, tak v tom vyzkoušet si samotné tlačení, to mi mnohé zjednodušilo. Příště už s ním však cvičit nebudu. Opravdu nic pro mne.

Od 30. týdne jsem jedla lněné semínko a v 35. týdnu přidala maliník. Jelikož se jedná o můj první porod, tak nedokážu zhodnotit, jak velký vliv na porod maliník a semínko měly, každopádně samotná fáze tlačení trvala pouze nějakých 15 minut a malá byla venku poměrně lehce.

V porodnici jsem začala popíjet homeopatický koktejl a musím říct, že porodní cesty se chystaly opravdu velmi rychle.
Poslední věc, kterou určitě musím doporučit, je pozitivní myšlení a těšení se na porod. Věřím, že právě proto byl můj porod rychlý a bezproblémový, a že jsem si ho, dá-li se to tak říct, moc užila.
2 lidé považují za užitečné
mavega  7. dub 2015

Homeopatika

I když jsem tomu moc nevěřila, tak za sebe můžu doporučit jako výbornou přípravu k porodu homeopatika. Cca 14 dní před termínem porodu se každý den užívá pět kuliček (od každého)
actaea racemosa 9ch
caulophyllum 9ch
arnica 15ch

a pak během porodu mít rozpuštěných 10 kuliček od výše uvedených v půl litru vody a popíjet to. Až se to dopije, tak klidně udělat další, V případě tuhých porodních cest a velkých bolestí 5 kuliček belladona 9ch rovnou do úst každé půl hodinky.

Mně to velice pomohlo. Dítě vážilo 3,75kg a měřilo 52cm a porod byl krásný, rychlý, bez následků.
4 lidé považují za užitečné
klarina_f  7. dub 2015

Zbytečnost?!

První těhotenství jsem si oživila kurzem. Už tehdy to byla zbytečnost. Většina informací byla přístupná na internetu, ale brala jsem to tak, že se dostanu mezi jiné maminky. Výhodou kurzu bylo to, že jsem si domluvila s PA poporodní péči.

U druhého jsem si těhotenství oživila pravidelnou návštěvou aquaparku, chodila jsem plavat.

Na kurzu nám PA povídala o stravování, pohybu, péči, kojení, příkrmech. Při dvou dětech můžu říct, že mi chyběla zmínka o nošení v šátku. Zmínila tehdy i látkové pleny, ale byla jsem jediná, takže mě odkázala na jinou zkušenou maminku s látkovými plenami.
evaamy  23. bře 2015

Zbytečnost

Podle mě naprosto zbytečná věc, hlavně kurzy dýchání. To já vůbec nepotřebovala, celou dobu jsem dýchala jak se mi chtělo, jak jsem to citila a porod jsem měla pohodový.
1 člověk považuje za užitečné
marie_anna  11. bře 2015

Předporodní kurz v porodnici

Před prvním porodem jsem absolvovala přípravný kurz v porodnici v Podolí. Musím říct, že to byly vyhozené peníze. Kurz připomínal spíše přednášku, nedověděla jsem se nic nového, co bych předtím neznala z povšechného pročítání internetu. Očekávala jsem nějaký nácvik manipulace s dítětem, trénink úlevných poloh při porodu a podobně. Jediné, co jsem si tam vyzkoušela, byla technika prodýchávání při kontrakcích. Na druhý porod jsem se již připravovala sama doma. :-)
rituska88  5. bře 2015

Moje příprava

Na cvičení pro těhotné, předporodní kurz apod. jsem neměla možnost chodit, protože nejbližší kurzy a cvičení jsem měla téměř 50 km daleko a protože jsem chodila do práce, nedalo se to časově stíhat. Proto jsem se na porod připravovala sama.

Moje příprava spočívala především v pozitivním myšlení a víře, že všechno dobře dopadne, vždyť porod zvládlo tolik žen. Koupila jsem si knížku Čekáme děťátko a po večerech ji pročítala, doplňující informace jsem hledala na internetu, kde mým hlavním zdrojem byl Modrý Koník. :-) Koupila jsem si olejíček na masáž hráze a začala přemýšlet o pořízení balonku Epi-no. Pár porodů jsem měla možnost vidět na praxi v porodnici, takže už jsem tak nějak věděla, co mě asi čeká.

Protože se ale náš chlapeček neotočil do polohy vhodné pro přirozený porod, začali mi plánovat císařský řez. To jsem byla hodně nejistá, protože vlastně až do konce nebylo jasné, jak vlastně budu rodit - pořád byla nějaká byť jen mizivá naděje, že se ještě otočí. Epi-no jsem nakonec nepořídila a s masáží hráze přestala ještě předtím než jsem pořádně začala. Strach jsem prostě pustila z hlavy a pořád se uklidňovala, že to nějak dopadne ať už porodím jakkoli. :-)

Nakonec se syn narodil plánovaným císařským řezem.
1 člověk považuje za užitečné
maminkazdenicka  15. únor 2015

Moje přípravy

Vždy než jsem si něco pořídila, tak jsem hodně četla. Než jsem si pořídila pejska, zjišťovala jsem, abych byla co nejvíc připravená. Jasná volba byla i když jsem otěhotněla, četla jsem samozřejmě i před otěhotněním.

Jak jsem tak pátrala, narazila jsem na hodně příběhů a rad, takže jsem si koupila knížku Hypnoporod - porod bez strachu. Za mě vynikající knížka, kde je krásně popsané, kde se vzal strach, který teď doprovází skoro každou rodičku, a je to smutné.

Určitě chci masírovat hráz a cvičit s anibalem, nejde jen o předejítí nástřihu, ale pro ten pocit klidu, že jsem pro to něco udělala.
Ještě se chystám na předporodní kurz do porodnice, kterou jsem si vybrala a uvidím, jak se mi tam bude líbit.
Mám připravený porodní plán a vezmu ho s sebou na předporodní kurz na konzultaci.

Věřím tomu, že když přijdu aspoň trošku připravená, mohlo by to pomoct. Můžou sice přijít komplikace, ale ty si nepřipouštím, a kdyby přišly, tak se poddám lékařům.

Jinak, na své praxi jsem viděla dva porody a každý byl úplně jiný. První byla z mého pohledu hysterka, která se zajímala jen o sebe, vůbec si miminka nevšímala a jen křičela. Druhý porod byl balzám na duši. Rodila maminka, která skoro nevydala hlásku, a jak jí položili malého na hrudník, přestala vnímat svět okolo. ;-)
lauramyn  13. únor 2015

Říct NE instituci a technice

Můžu zpětně říct, že jsem se na svůj vysněný porod připravovala čtyřmi porody, které nebyly dle mých představ. Potřebovala jsem asi lekci. Už u třetí jsem věděla, že vše chci jinak, ale instituce se mnou vždycky vybabrala. U čtvrté se opakovalo to, co s třetí, dlouho jsem přenášela a doktoři na mě vyvíjeli neskutečný nátlak na vyvolání.

Když jsem čekala páté miminko, tak jsem se opravdu pečlivě připravovala. Nechala jsem si jen nejnutnější vyšetření, domluvila se s porodní asistentkou a do porodnice jsem se dostavila předem, aby byla byrokracie sepsána před porodem a nerušila mi porod. V termínu jsem nechodila na monitory, protože jsem zjistila, že mě stresují, tak jako návštěvy porodnice a doktorů (po zkušenostech, které jsem získala). Nutno podotknout, že jsem měla bezproblémové těhotenství a cítila jsem se nejlépe ze všech těhotenství.

Tím, že jsem se nesvěřovala technice, jsem sama začala mnohem intenzivněji vnímat své tělo a co se v něm děje. Nakonec jsem porodila 6 dní po termínu, sama, spontánně a závěr v porodnici s PA. Díky víře v to, že to zvládnu sama, se mi to nakonec podařilo.
5 lidí považuje za užitečné
verka_motylek  12. únor 2015

Nejlepší příprava je zážitek ;-)

Když jsem zjistila, že jsem poprvé těhotná, samozřejmě jsem začala hledat informace všude možně. Koupila jsem si spoustu knížek, hledala na internetu, přečetla desítky časopisů pro maminky ale.

Předporodní kurz byl pro mě jasnou volbou. Manžel je naštěstí tak empatický a vše chce vždy prožívat se mnou, že jsme chodili spolu! Hodně nám to dalo a jsem ráda, že to byl normální předporodní kurz na 5 týdnů a ne nějaký rychlokurz na 6 hodin. Prohlédli jsme si i sál, pokoje atd. Byla jsem velmi spokojená. :-D To byl však jen první krůček, jak se na porod připravit!

Těhotenské cvičení byla další geniální volba! Naučila jsem se tam správně dýchat, a to mi u porodu neskutečně pomohlo při tlačení. :-) (I teď v druhém těhu už chodím :-) ).

K samotnému porodu jsem si pořídila HOMEOPATIKA a DIANATAL GEL, který je prostě geniální a díky němu jsem porod měla velmi rychlý a hlavně bez nástřihu a jakýchkoli poranění. :-) Tyto dvě věci stoprocentně doporučuji!!!

To, co mě na porod ale připravilo nejvíc, byla osobní zkušenost! Byla jsem u porodu své skvělé kamarádky. Neplánovaly jsme to (shoda okolností, náhoda a my dvě tomu říkáme osud!), ale celou dobu, co se kamarádíme, si říkáme, že jsme propojený a jsme skrytý dvojčata. :-)

Byla jsem v 5. měsíci těhotenství, když ona začala rodit. Šla jsem se za ní podívat jen na hekárnu, abych jí podpořila a nakonec když řekli: ,,Můžete na porodní box." obrátila se na mě a řekla: ,,Půjdeš tam se mnou?" V tu chvíli bych jí zkrátka nedokázala opustit (podotýkám, že tam měla manžela)!

Ne nadarmo se říká, že nejlépe se člověk učí zkušenostmi. :-) Byl to tak úžasný zážitek a nás dvě to ještě víc sblížilo!
Tím jak jsem si to reálně prožila, jsem se přestala bát ( a to jsem předtím říkala, že to nepřežiju, když šílím z píchnutí včelou). A je pravdou, že psychika dělá hodně. :-)

Takže milé dámy jestli Vám někdo dá nabídku abyste šly k porodu, neváhejte ani vteřinu je to prostě neuvěřitelný zážitek! :-)
3 lidé považují za užitečné
opravdova_luzy  12. únor 2015

Příprava na porod

Já jsem od 25.tt začala navštěvovat Těhobic - kurz pro těhotné. Skládal se ze 45 min cvičení v bazénu a následně hodinové besedy na určité téma (např. pojmy v těhotenské průkazce, co s sebou do porodnice, manipulace s novorozencem, kojení atp.). Byla jsem moc spokojená, protože ten kurz vedla má známá, sestřička z gynekologie, kam chodím, a která zároveň bude mou porodní asistentkou.

Poslední dny jsem začala pít maliníkový čaj, a taktéž lněné semínko. A to je vše, čím jsem se připravovala a připravuji. Aniball/Epino mi na gynekologii doporučeno nebylo, a tak jsem jej nekupovala :).
leia1  10. únor 2015

Vědomá příprava na porod

Na svůj první porod jsem se připravovala na klasických předporodních kurzech, vedený PA Kopřivovou, která působí v pražském pomadu. Kurz mi dal přesně to, co jsem potřebovala, spoustu cenných a praktických rad o kojení, péči o dítě a o matku v šestinedělí, první pomoci a také výbavičce pro dítě a lékárničce. V neposlendí řadě také samotnná příprava na porod, která byla i s manželem.

Na druhý porod jsem se chtěla připravovat hlavně psychicky a naladit se na miminko. Proto jsem se rozhodla navštěvovat kurz vědomé přípravy na porod u nás v Českých Budějovicích vedený skvělou Hankou Kalovou. Vedla kurz velice citlivě a empaticky, jak naslouchat svému tělu a potřebám svým a miminka. Prováděly jsme různé podpůrné techniky relaxace a vizualizace. Tento kurz mi velice pomohl se naladit na miminko, vyčistit si hlavu od negativit a uspořádat, co skutečně k porodu potřebuji - to jest hlavně věřit sama sobě i miminku. I proto byl druhý porod mnohem klidnější a pohodovější než první.
2 lidé považují za užitečné
tapato  4. pro 2014

Přípravu nepodceňovat

Nijak zvlášť jsem se na porod nepřipravovala. Říkala jsem si, že "nějak" to proběhne, protože nějak ven musí. :-) A čekala jsem, že mi při porodu budou říkat co a jak a pomůžou mi (což byl tak trochu můj velký omyl, protože mě v tom nechali tak trochu plácat samotnou).

Alespoň jsem tedy pila maliník, jedla lněné semínko - obojí však bez zjevného účinku. Masáž hráze jsme zkoušeli jednou. Absolvovala jsem předporodní kurz s cvičením a plaváním. Jsem za to ráda, protože díky cvičení jsem alespoň věděla, jak dýchat (na sále už mi nikdo nijak extra nepomáhal).

Hodně jsem věřila porodnici. Ve výsledku sice všechno proběhlo, ale oni se tedy nijak moc "nenadřeli". 8-( Dnes už se ani nedivím, že si maminky domlouvají dulu, která se jim po celou dobu maximálně věnuje. Přípravu tedy doporučuji nepodcenit a určitě se učit dýchat a zkoušet si různé úlevové polohy. ;-)
audreyi  3. pro 2014

Příprava na porod je nutná!

Za klíčové považuji zjistit si o porodu co nejvíc informací! Jak porod probíhá, jaké jsou doby porodní, co se v jednotlivých fázích děje s tělem a miminkem. V porodnici už při samotném porodu není čas na nic, doktoři i PA vám řeknou jen minimum informací, takže je dobré mít načteno a ty informace si zařadit a rozhodnout se podle toho, co jsem si už předem zjistila.

Kromě informací jsem před porodem cvičila s epinem, pila maliník a jedla lněné semínko. Porod probíhal celkem standardně, nastřihu jsem se nevyhla, ale byl minimální. Nevím, co zabralo nejvíc, asi všechno a především na psychiku. :-) Jít rodit s pocitem, že vím do čeho jdu a že jsem se maximálně připravila, je totiž k nezaplacení.
2 lidé považují za užitečné
pablinka  2. pro 2014

Příprava na porod z administrativního hlediska

U obou dětí jsem se na porod připravovala i po stránce administrativy. S manželem jsme vybrali jméno a vyplnili formulář "Prohlášení o jménu dítěte", v první (velké porodnici jej vyžadovali, ve druhé už nikoli). Také jsem měla sepsanou rodinnou anamnézu a všechny důležité údaje o mně - mé nemoci, alergie, léky, které beru, nemoci v rodině, povolání manžela, kontakt na osobu blízkou, komu sdělovat informace o mně, průběh těhotenství, u druhého dítěte pak i průběh těhotenství a porodu prvního dítěte, jméno praktického lékaře, gynekologa i pediatra, také datum svatby.

Udělala jsem dobře, při příjmu jsem byla u obou porodů docela zmatená a do svých "papírů", připravených spíš pro případ "co kdyby se něco dělo, co kdybych měla silné kontrakce a nebyla schopná sepsat papíry při příjmu", jsem do nich nahlédla. U prvního porodu to bylo datum svatby, u druhého porodu mi zase úplně vypadlo jméno pediatričky, ke které jsem už 2 a 8 měsíců chodila s prvorozeným dítětem :-).
1 člověk považuje za užitečné
marketkab  1. pro 2014

Pečlivá příprava

Na porod jsem se pečlivě připravovala jak teoreticky - načetla jsem spoustu knih a článků, došla na předporodní kurz, tak prakticky - cvičila jsem s Epinem, popíjela maliník, masírovala hráz. Nakonec můj porod skončil akutním CS, ale kdyby malý nebyl omotám ve šňůře, určitě by se příprava vyplatila.

První doba porodní byla úplně v pohodě, otevřená jsem byla poměrně rychle (díky maliníku) a místa bylo všude (díky Epinu a masážím) podle doktorů spousta, nástřih by nejspíš vůbec nebyl potřeba.
lucielo  7. lis 2014

Nejlepší příprava? Pozitivní myšlení

Těšila jsem se na porod. Ano těšila jsem se moc, popíjela maliník od 35 tt, papala lněné semínko a myslela na to jak brouček bude u mě. Do porodnice jsem dorazila s úsměvem od ucha k uchu, natěšená a zatím téměř bez bolesti. Porod jsem měla krásný, ani jsem nevěřila, že tam jsem už tak dlouho, protože mě to přišlo jako 2 hodinky. Porod bez nástřihu a tlačení šlo samo. Lehce poraněná asi čtyři pidi trhlinky, o kterých jsem ani nevěděla. :)
1 člověk považuje za užitečné
ikyki  7. lis 2014

Nakonec je všechno stejně jinak

Na předporodní kurz jsem nechodila, ale měla jsem načtenou veškerou literaturu, na MK jsem přečetla snad všechny příběhy porodů, a tak jsem si byla jistá, že jsem připravená na všechno. Nebyla jsem. Nakonec mě překvapila ( nemile ) :-D každá část, která přišla. Překvapila mě bolest, kontrakce, samotný porod i šití.

Takže připravit se určitě dá, ale každý porod je jedinečný a pokud si prvorodička, zaručeně tě překvapí.
miskadovci  6. lis 2014

Moje příprava

Ze všech možných rad, jak se připravit na porod jsem si vybrala tyto: asi od 34. týdne jsem začala pít maliník, nejdřív 1 šálek denně, za 2 týdny 2 šálky a za další 2 týdny 3 šálky denně až do porodu. Později jsem začala jíst lněné semínky a byli jsme s manželem na jednorázovém předporodním kurzu v porodnici, kde jsem se rozhodla rodit. Porod jsem měla vyvolávaný, od zavedení tablety trval 5h.

Nevím, jak moc velký vliv měl maliník a lněné semínko na porod, měla jsem ho vyvolávaný a od zavedení tablety trval 5h. Každopádně předporodní kurz mi pomohl psychicky, porodu jsem se předem moc nebála, ale i tak mi pomohlo, že jsem věděla, kam pojedu, kdy máme vyrazit, jak to bude probíhat, jaké jsou možnosti.

Takže předporodní kurz doporučuji.
apacheee  5. lis 2014

Strach - musí se překonat

Než jsem se rozhodla mít miminko, měla jsem z porodu skoro až panický strach - hrozně jsem se bála bolesti. Bylo mi jasné, že s takovými pocity jít rodit nemůžu a ani nechci, proto jsem se rozhodla, že se musím začít připravovat a tím se strachu zbavit.

Celé těhotenství jsem byl hodně aktivní a v pohybu, hodně jsem četla a zjišťovala si všemožné informace. Velice důležitá pro mě byla volba porodnice, chtěla jsem, aby se mnou sdíleli stejné postoje. Našla jsem skvělou porodnici a od 36. tt jsem začala pít maliníkový čaj, jíst lněné semínko a homeopatika, masírovat hráz a cvičit s aniballem.
Kromě toho jsem si také pořídila amulet pro štěstí a sílu k porodu (k vidění u mě v albu) a na porod jsem se čím dál více začínala těšit. Hlavně jsem byla zvědavá, jak to zvládnu a strach se postupně změnil ve výzvu.

K porodu jsem jela klidná a těšila jsem se, negativní pocity zcela vymizely a já jsem přesvědčená, že to bylo tím, že jsem se cítila po všech stránkách připravená :)
1 člověk považuje za užitečné
p_ch  4. lis 2014

Homeopatika

Do přípravy na porod bych chtěla zařadit homeopatika!

Hrozně mi pomohlo popíjení "drinku", které urychlilo přípravu porodních cest. Díky tomuto jsem se doma připravila a otevřená na 8 cm jsem jela do porodnice hned rodit ;)

Následná léčba byla rychlá taky. Krvácení minimální a hojení rychlé. Doporučuji.
1 člověk považuje za užitečné
kopeckovi  3. lis 2014

Přípava je velmi důležitá

Za sebe si myslím, že příprava na porod by se neměla podceňovat. Já osobně jsem chodila na těhotenské cvičení, které vedla PA a byl to i takový předporodní kurz. Probíraly jsme tam vše kolem porodu, kdy odjet do porodnice, nacvičovaly dýchání u porodu atd. Bylo to pro mě velice přínosné a některé informace se mi u porodu pak vybavily.

Dále jsme měli s manželem soukromou přípavu s dulou, která vše vysvětlila hlavně manželovi, aby byl připraven na různé varianty, které mohou nastat. Ukázala mu, jak mě může masírovat a ulevit od bolesti. A řekla nám i některé zásady péče o miminko.

Ovšem nejdůležitější pro mě bylo připravit se psychicky a ujasnit si své potřeby a přání. Četla jsem knížky, články, příběhy porodů zde na MK a to mi velmi pomohlo. I když mě nakonec u porodu hodně věcí překvapilo, myslím si, že nakonec byl v rámci možností dle mých představ a nemám z něj žádné trauma. A i přesto, že jsem si krátce po porodu nedokázala představit, že bych to ještě někdy měla podstoupit znovu, dnes už se těším a doufám, že budu mít ještě jednou tu příležitost, přívést miminko na svět :-)
2 lidé považují za užitečné
katyxq  14. zář 2013

Předporodní kurzy

S manželem jsme chodili na předporodní kurz k soukromé porodní asistentce, současně s námi chodilo několik dalších párů, kurz byl rozdělen na 10 tříhodinových bloků, nelituju času ani peněz (navíc mi zdravotní pojišťovna část peněz proplatila), které jsme na kurz věnovali. Probírali jsme přirozený porod a jak ho podpořit, co nejpřirozenější poporodní péči o miminko, jak zvládat třeba manipulativní řeči personálu nemocnice, jak sepsat porodní plán, jaká jsou rizika zásahů do porodu, jak poznat, kdy jet do porodnice, jak odlišit poslíčky od porodních kontrakcí, jak vybrat porodnici, kojení, kdy volat porodní asistentku a kdy laktační poradkyni, péči o miminko, jak prodýchávat kontrakce, jak tlačit, úlevové polohy, porodní polohy a spoustu dalšího. Takovýto kurz jen doporučuji.
3 lidé považují za užitečné
svoba  15. črc 2013

Cvičení

Vřele všem těhotným kamarádkám doporučuju masáž hráze a cvičení s Epi-nem. EPI-NO je sice dražší investice, ale vyplatí se rodit bez nástřihu.
Masáž hráze je sice zpočátku nepříjemná, nevzdávejte to a pokračujte až do porodu.
6 lidí považuje za užitečné
pajenka  23. kvě 2013

Předporodní kurz

Předporodní kurzy za sebe doporučuji, byla jsem moc spokojená. Nejlepší jsou kurzy, které pořádá vaše vybraná porodnice, protože má aktuální informace a ví, jak to konkrétně tam chodí. Absolvovala jsem ho v nemocnici, ve které jsem se rozhodla rodit, vedla ho PA, která byla nonstop na telefonu a emailu, což jsem jako prvorodička ocenila.
Součástí kurzu bylo sedm lekcí:
1. Výživa v těhotenství
2. Problémy v těhotenství
3. Porod
4. Vyvolávaný porod, porod CS, co si vzít do porodnice
5. Šestinedělí - poporodní období
6. Kojení
7. Péče o miminko
Dále bylo 2x týdně cvičení, tam se nacvičovalo správné dýchání u porodu a polohy, ve kterých se dá rodit a 1x týdně plavání, to byl skvělý relax a úleva bolavým zádům. Všechny lekce se mnou absolvoval manžel a byli jsme i na prohlídce porodnice, kterou nám ukazovala PA, která měsíc potom byla i u mého porodu, takže jsme se znaly a byla skvělá :-) Pro mě to v žádném případě nebyla zbytečnost a určitě doporučuji, ale je potřeba opravdu vybírat pečlivě, aby to stálo za to a něco vám to dalo.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce