Příprava na porod by měla být komplexní, t.j. připravit budoucí rodičku1 po stránce fyzické, psychické a vědomostní. Předporodní příprava není povinná, proto si některé ženy myslí, že je pro ně zbytečná. Porod29 je přirozenou věcí, ale je to pro organizmus a psychiku člověka velká námaha. Díky přípravě odbourá budoucí maminka aspoň část strachu a obav a taky udělá pro své tělo něco užitečného, aby lépe zvládlo porod a následné zotavení se po něm.
Předporodní kurzy6 jsou vedeny odborníky, obvykle porodní asistentkou, někdy fyzioterapeutem, dulou1. Budoucí rodička by tam měla dostat informace o porodu - polohy při porodu11, nácvik správného dýchání, porodní bolesti a jejich tišení10. Vhodné je, pokud jsou některé kurzy navštěvovány i s partnerem. Kurz by měl obsahovat i informace o kojení a péči o miminko v prvních týdnech života.
Rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou
V rozhovoru s porodní asistentkou Mgr. Pavlou Kasparkovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Co byste měli vědět o porodu
🎞️ „Muži mají zkreslené představy o porodu."
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Příznaky porodu.
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
🎞️ Porodní plán.
Těhotná žena se na porod připravuje jako po psychické, tak po fyzické stránce. Součástí předporodních kurzů jsou i cvičení pod vedením fyzioterapeuta nebo porodní asistentky, či duly, které je vhodné absolvovat od 20. týdne těhotenství21. Budoucí maminka se tam připravuje v rámci posilování pánevního dna, procvičuje si páteř, nohy, zadek, prsní svaly, břišní svaly. Je to velmi důležité, protože žena, která během těhotenství cvičí, dokáže lépe zvládnout zátěž, kterou rostoucí bříško na celý organismus vyvíjí.
Psychoprofylaxie nebo tzv. Lamazova metoda je seznámení se s porodem pod vedením psychologa nebo speciální vyškolené porodní asistentky, která připraví a mentálně nastaví rodičku na to, co ji čeká, aby tak otupila pocit vnímání bolesti.
Pokud žena chápe průběh porodu a je o všem poučená, strach z porodu12 by měl být odstraněn a porod by měl probíhat snadněji - porodní bolesti tak budou pociťovány úplně jinak. Těhotná žena se při této metodě seznámí s těhotenstvím, dozví se vše o novorozenci7 a kojení, naučí se základy první pomoci. Dalším krokem terapie je příprava na samotný porod, kdy se klade důraz na pocity, emoce, nácvik dýchání a šestinedělí. U porodu se objevují krizové chvilky, kdy žena potřebuje podržet, potřebuje slyšet, že je všechno v pořádku a normální a porod takto probíhá a určitě nepotřebuje žádné léky a zásahy v průběhu porodu.
Je důležité si uvědomit, že něco jako správná délka porodu NEEXISTUJE, některé jsou krátké a některé dlouhé a náročnější, pokud se miminku daří dobře, má dobré srdeční ozvy, není důvod do porodu zasahovat.
Od 32. týdne těhotenství29 může žena absolvovat předporodní přípravu. Je vhodné, aby tento kurz absolvovala s porodní asistentkou, která jí přesně řekne:
Po 30. týdnu těhotenství27 žena často objevuje instinkt nebo tzv. syndrom hnízdění3 - zintenzivňuje se pocit odpovědnosti za to, do jakého prostředí přijde dítě po narození. Budoucí maminka tedy cítí potřebu připravit se na porod, a to i úpravami v domácnosti. Často uklidí celý byt, vymaluje ho, nachystá oblečení, má potřebu nakupovat všechny potřebné věci pro dítě1, připraví základní výbavičku pro miminko18. Seznam věcí, které je třeba připravit před narozením dítěte většinou poskytnou maminkám i na předporodních kurzech.
Syndrom hnízdění je přirozený, a neskrývá se za ním nic víc, než snaha rodičů docílit to, aby dítě přišlo do co nejkrásnějšího prostředí, aby se miminko cítilo dobře, aby měli k dispozici příjemné místo na odpočívání, kojení a na trávení volného času.
Možná to zní přímo neuvěřitelně, ale maminka by se měla z příchodu porodních bolestí těšit. Důležitá myšlenka, kterou má mít žena během těhotenství na mysli je fakt, že bez bolesti se rodit nedá a musí se psychicky připravit a smířit s tím, že porod prostě bolet bude. Dá se ale prožít krásně a může si ho užít.
Každá žena prožívá porodní bolesti jinak a jinak k nim i přistupuje. No u všech žen platí, že porodní bolesti nejsou patologické a tudíž nejsou způsobené nemocí. Je to přirozená součást děje, který se odehrává v organismu každé rodičky. Zvládání porodních bolestí velmi souvisí s tím, jak se k nim žena postaví. Když si hned na začátku řekne: "Toto zvládnu, kontrakce a bolesti jsou přínosné, bude to dobré, protože se těším na miminko!" porod bude velmi příjemný a bude na něj ráda vzpomínat. A nebo bude vystresovaná, vyplašená a bude tak každou bolest prožívat nadměrně, protože ji cokoli zaskočí, bolest překvapí a všeho "nové" nesmírně rozhodí.
Už samotné přijetí toho, že porod bolí a kontrakce jsou dobré. Mnoho žen přijde se zkreslenými představami a nereálnými očekáváními o průběhu porodu. Každý porod bolí a je třeba to vědět a počítat s tím. Důležité je myslet i na to, že abych porodila, potřebuji kontrakce. Jsou to tedy “kamarádky”, čím častěji a intenzivněji je budete mít, tím rychleji se miminko narodí a budete spolu. Těšte se na porod, na miminko a vnímejte bolestivé kontrakce jako proces, díky kterému se stále víc a víc přibližujete ke svému miminku.
Zaměřte se na dýchání, protože může během kontrakcí pomoct. Dýchání ale bolest jako takovou nezmenšuje. Pokud během kontrakce budete uvolněná, zvládnete ji mnohem lépe. Vždycky si představte, že kontrakce má začátek a nějaký konec. Ze začátku jsou kontrakce krátké, málo intenzivní, a je to proto, abyste se tělo naučily vnímat a poznaly, co vám pomáhá - jestli se chcete předklonit, zaklonit, ležet, chodit… Snažte se mít během kontrakce co nejvíce uvolněnou čelist. Je dokázáno, že pokud žena má při porodu stažené hrdlo, může to způsobit i stažené hrdlo děložní.
Rodička by si měla najít takovou polohu při porodu, kdy bolest pociťuje nejméně. V mnoha českých porodnicích si rodící žena může sama zvolit libovolnou polohu, ve které bude rodit a taktéž polohy, které využije v jednotlivých porodních dobách - více se dočtete v článku polohy při porodu11
Základem úlevy od porodních bolestí je nestahovat pánevní dno, abychom ho měli uvolněné. Doporučuje se ležet na zádech nebo na boku, s pokrčenýma nohama. Při poloze vleže na boku ležet na té straně, kde jsou zádíčka miminka, kterému to umožní lépe rotovat a tlačit se do porodních cest a tedy porod postupuje rychleji.
Pokud ženu táhne porodní proces intuitivně k zemi, pak je vhodná poloha na čtyřech.
Přičemž je třeba, aby hlava rodičky byla vždy vyšší než zadek, jinak by miminko muselo jít "do kopce", což není dobré.
Pokud chceme využít gravitaci, další vhodnou polohou je sedět si na patách.
Druhou možností je čupět s rozkročenýma nohama. Pánevní dno se tak nestahujete, což umožňuje miminku rychlejší vstup do porodních cest, i jejich otevírání.
Teplá voda je při tišení porodních bolestí velmi dobrým pomocníkem. Pokud má žena pouze kontrakce a ještě neodtekla plodová voda, doporučuje si dopřát teplou vanu. Porodní cesty se rychleji otevírají, teplá voda působí spazmoliticky - na uvolňování porodních cest, na uvolnění od porodních bolestí. Žena méně prožívá došlé kontrakce, jsou lépe zvládnutelné a slabší.
Ne všechny porodnice umožňují porod do vody2, proto tuto možnost využijte, dokud jste se ještě nevybrali do porodnice. V porodnicích se ale můžete sprchovat. Pokud máte takovou možnost, a v porodnici vás do sprchy posílají, neváhejte. Buďte co nejčastěji a co nejdéle v teplé vodě, sprchujte si kříže, podbřišek tam, kde to nejvíc bolí. Samozřejmě s ohledem na to, jak to organismus zvládne, abyste v horké páře neodpadly.
Pokud jste využívaly homeopatickou léčbu2 i před těhotenstvím, je vhodné se obrátit na homeopata, který vám připraví homeopatii "na míru". Poskytne vám přesné instrukce, která homeopatika použít při silných bolestech, při pomalém otevírání, při krvácení apod.
Jednou z možností jak si zpříjemnit a usnadnit průběh porodu je i aromaterapie, kterou byste měli využít nejvíce v domácích podmínkách. Je třeba si uvědomit, že v porodnici, kde je mnoho porodů, přičemž každá rodička by použila jinou vůni, by to pro ostatní maminky nemuselo být příjemné. Nicméně, všechno se dá ale v porodnici dnes zařídit tak, aby to bylo příjemné a tak, jak jste si to představovaly. Proto je možné mít aromaterapii i v porodnici, ve svém pokoji, na svém porodním boxu.
Při aromaterapii je vhodné zvážit i to, zda nejste v této oblasti nováček. Pokud jste dosud nepoužívali aroma svíčky, nebo olej, může vás to ještě více vystresovat, podráždit a budete ve finále mnohem nervóznější a následně snášet porod hůře.
Aniball, Epi-no44 a masáž hráze7 - všechny tyto pomůcky a metody slouží k uvolňování hráze, aby byla měkčí a průběh porodu byl tak jednodušší. Nedoporučují se v případě, že je to pro ženu nepříjemné nebo bolestivé, či pokud jsou přítomny infekce pochvy (hrozí krvácení způsobené trhlinkami).
Riziko roztržení je při porodu přítomno i přesto, že se žena touto formou připravovala. V praxi se v porodnicích setkáváme se situacemi, kdy došlo k porodním poraněním v oblasti hráze i přes cvičení s balónkem či masáži a naopak, ženy bez přípravy poporodní zranění neměly. Díky cvičení a masáži je větší pravděpodobnost, že nebude potřebné provést nástřih hráze19, no jestli se hráz nenatrhne neví nikdo. Porodní asistentka ale může ženě pomoci i tím, že hráz nahřívá (tzv. bylinná vaginální napářka hráze na speciální stoličce), chrání a kontroluje.
Je to velmi individuální a záleží to od tuhosti hráze a svalstva konkrétní ženy, od velikosti miminka, jak rotuje a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují jak se tkáň bude chovat. Proto se v praxi nedoporučuje dělat si velmi velké naděje, aby se předešlo případným zklamáním rodiček.
Existuje mnoho čajů a receptů, které by měly urychlit porod nebo jeho vyvolání. Mnohé ženy pijí odvar z malinových listů26 , který by měl pomoci při dozrávání děložního čípku, aby porod probíhal co nejdříve a nehrozilo tak přenášení.
Mezi budoucími maminkami je oblíbené i lněné semínko, které ovlivňuje lepší peristaltiku střev a vyprazdňování, což může podráždit dělohu a vyvolat tak porod. Některé ženy, když se už schyluje k porodu mají právě průjem, nebo jdou na velkou potřebu vícekrát za den. Těžko říci, zda je to způsobeno stresem nebo blížícím se porodem. Podobný efekt tedy mohou způsobovat lněná semínka22 - střevo rychleji pracuje, žena se vícekrát vyprázdní a dojde k podráždění dělohy a následně k prvním příznakům porodu.
Lety ověřený způsob, jak přivolat již očekávaný porod, je nešetřit se, hýbat se, cvičit, dělat domácí práce.
Bez ohledu, zda je těhotenství fyziologické nebo rizikové, žena by se po 38. týdnu těhotenství22 měla začít aktivně hýbat. Fyzická aktivita nejvíce podporuje činnost dělohy, díky pohybu děloha pracuje, objevují se tonizace nebo tzv. tvrdnutí bříška a porod se tím pádem přibližuje.
Sex před porodem, především nechráněný, podporuje zrání děložního čípku. V ejakulátu se nacházejí látky, které k tomuto prospívají. Ženy, které se nebrání milování před porodem58 rodí rychleji, v termínu a obvykle nepřenáší.
Při porodu je vidět, zda se žena na porod připravovala. Hodně závisí na povaze rodičky. Jsou ženy, které baží po informacích, absolvují několik kurzů a cvičení u různých odborníků od fyzioterapeuta, přes dulu, hypnoporod, těhotenskou jógu2 a podobně. Takový přetlak informací může potom způsobit v hlavě zmatek.
Vhodné je, pokud si žena vybere jeden směr a jím se bude ubírat. Pokud si zvolím co nejpřirozenější porod5, najdu si dulu1, která mě připraví na to, co očekávat a budu se snažit, aby ten porod tak šel.
Pokud chci jen získat informace z praxe o tom, jak reálně probíhá běžný aktivně vedený porod v porodnici3, je vhodné absolvovat kurz s porodní asistentkou.
V současnosti je v už téměř vše porodnicích snaha o to, aby jedna porodní asistentka absolvovala s ženou celý porod od příjezdu do porodnice. Velmi potřebná je snaha naladit se na stejnou notu a dospět k co nejlepšímu vzájemnému porozumění. Jak ze strany porodní asistentky, tak ze strany rodičky. Porodní asistentka se snaží pochopit a vycítit potřeby rodičky a rodička zase pochopit to, co jí porodní asistentka vypráví a vysvětluje. Pokud najdou společnou řeč a "půjdou" společným směrem, bude porod pro ženu co nejlepší, nejpřijatelnější a co nejpřirozenější.
Mnoho žen si připravuje porodní plán32. Personál porodnice samozřejmě vítá přípravu ženy na porod, a proto vítá i připravené porodní plány. Ten by ale neměl být jen stažen z internetu. Žena by měla rozumět tomu, co v něm je, proč právě toto požaduje a je to pro ni důležité, stejně tak jako by měla rozumět i možným náslekům.
A proto:
Vše je o komunikaci a je třeba naslouchat i odborníkům. Ne ve smyslu poslouchat, ale poslechnout si názor porodní asistentky či lékaře, aby se porod vedl ke spokojenosti rodičky, ale bylo vše v pořádku s miminkem i maminkou.
Každá nemocnice má svůj seznam, podle kterého je třeba se řídit. Některé věci, které by v tašce do porodnice5 neměly chybět však často shodují ve většině porodnic. Tašku do porodnice byste měli mít sbalenou už v 36. týdnu25, abyste nemuseli na poslední chvíli shánět věci, které potřebujete nebo to nechat na partnera, pokud vás porod překvapí.
Doklady
Pro maminku
Pro miminko
Při chystání věcí, které obléknete děťátku na cestě domů z porodnice myslete na to, že novorozenec ještě nemá vyvinuté termoregulační centrum a tedy potřebuje o jednu vrstvu oblečení více než dospělí. Pokud máte letní miminko, neoblečete mu jen body s krátkým rukávem, ale i svetřík. V zimě je dobré myslet na nějaký fusak nebo overal, aby mu nebylo chladno.
Pokud nechce žena strávit v porodnici zbytečně velký čas, měla by se vybrat do porodnice21, až když bude mít kontrakce pravidelné, alespoň každých 5 minut, trvající více ne 40sekund, kdy se bolesti zintenzivňují a je třeba je prodýchávat a opakují se alespoň hodinu. Když si spočítáte, že takových kontrakcí jste za hodinu měly deset, je třeba se sbalit a jít do porodnice.
Když odteče plodová voda6, vždy je jí hodně. Nejsou to dvě kapky, není to malý flek na kalhotkách. Vždy si dejte vložku, začněte se hýbat po místnosti, protože při pohybu voda "vyčlupkává", určitě to poznáte. Vody je mnoho (3-4 litry), teče od začátku dokud neporodíte. Je průhledná, mléčná, narůžovělá.
Ideální model porodu je, když začnou kontrakce, které se stupňují, zintenzivňují, zpravidelňují. Na to vám praskne plodová voda . Je to možné i slyšet. Uvnitř pocítíte prasknutí. Na to vám něco začne téct po nohách, vy se to snažíte zadržet stažením pánevního dna, močové trubice, ale nejde to. Tehdy se bolesti zintenzivní a porod začíná, nemáte co řešit a vyrážíte do porodnice.
Druhou možností je, že odteče plodová voda bez kontrakcí. Většinou se dostaví po určitém čase, dokud se sbalíte, osprchujete, někoho zavoláte, první kontrakce se většinou objeví po krátkém čase. I v tomto případě je jasné, že se porod blíží.
Existuje i situace, že voda odteče a bolesti se nedostaví po hodině, ani po dvou ani pěti. Při odtoku plodové vody platí zásada, že nezáleží, zda jsou přítomny bolesti nebo ne, do dvou hodin byste měly přijít do porodnice. Je důležité sledovat miminko. Mohou se totiž objevit komplikace, o kterých vy nevíte. Žena se sice může dobře cítit, ale miminko ne.
Další specifický případ je, pokud má žena pozitivní nález na streptokoka2. Toto vyšetření se provádí v 35. - 36. týdnu těhotenství u gynekologa. Pokud streptokok vyjde pozitivní, po odtoku plodové vody je třeba jet do porodnice okamžitě, aby se rodičce mohla podat antibiotická léčba. Zabraňuje se tak infekci miminka.
Pokud ženě začne odtékat plodová voda, neznamená to, že musí hned porodit. Ve většině porodnic se čeká 12 - 24 hodin, zda nezačne porod spontánně, jak zareaguje děloha na odtok plodové vody. Při odtoku plodové vody se většinou spustí různé biochemické procesy, které spustí následně kontrakce. Pokud se nespustí do nejpozději 24 hodin, porod se začne vyvolávat85.
Vyvolání by mělo mít vždy jen medicínský důvod, tj. zdravotní stav maminky nebo miminka. Vyvolávat porod jen kvůli nějakému termínu, kdy může porod končit třeba zbytečně císařským řezem, je nepřínosné.
Pokud je nutný jakýkoliv zásah do porodu, ptejte se, proč je to nutné, jaký má výkon rizika, co to může přinést a dobře to vše zvažte. Pokud porod probíhá normálně, bolest se dá většinou zvládnout i jiným způsobem než pomocí léků. Můžete využít bylinky, teplou vodu, termofory (které si ale s sebou musíte přinést), balóny, žíněnku, hudbu… Do mobilu si můžete nastahovat oblíbenou hudbu, nemusí být meditační, ale jakoukoliv, abyste eliminovaly rušivé faktory, které se v porodnici vyskytují (bouchání dveří atd.).
Krvácení není růžový ani hnědý výtok. Krvácení3 je nebezpečné, pokud je podobné silné menstruaci, je přítomno velké množství krve nebo velkých krných sraženim. V takovém případě je třeba vybrat se do první porodnice, která je na blízku, aby se zjistilo, proč krvácíte. Pokud je to krvácení nebezpečné, je těhotenství většinou ukončeno císařským řezem z důvodu krvácení. Pokud je to hlenová zátka8, prasklá cévka vlivem kontrakcí (barva je však většinou nahnědlá), v takovém případě se čeká, jak se bude porod vyvíjet.
V současnosti se ve většině porodnic čeká s vyvoláváním porodu co nejdéle, aby byl porod co nejpřirozenější. Pokud se porod nerozběhl v termínu7, žena chodí častěji na kontroly, je více sledována a čeká se zpravidla 7 - 10 dní a pak je naplánován příjem do porodnice. A už se uvažuje, jak porod vyvolat, aby nebylo ohroženo miminko.
Ve větších porodnicích bývá tzv. centrální příjem, kde je potřebné se zastavit a zaevidovat, aby maminku zapsaly do systému, aby se dalo s pacientkou pracovat i v rámci administrativy. Když žena přijde do porodnice, převezme ji porodní asistentka a sepíše potřebné údaje. Samotný příjem trvá přibližně půl hodiny. Součástí je monitor miminka, aby se zjistilo, jak mu bije srdíčko a jaké má rodička kontrakce. Vypracovává se anamnéza - jaké žena překonala onemocnění, zda se na něco léčí, jaký měla menstruační cyklus, ptají se na partnera. Dále se provádí vaginální vyšetření, abychom věděli, jak se vyvíjí porod.
Pokud přišla žena s nepravidelnými kontrakcemi, s hlenovou zátkou, hnědým výtokem bez bolestí, s podezřením na odtok plodové vody, které se nepotvrdilo, je možné, že ji ještě pošlou z porodnice domů. Pokud uslyšíte, že: "Je tam ještě čípek" a ne nic o "brance", není moc pravděpodobné, že byste porodily v blízkých minutách nebo hodinách a je lepší, když přežijete většinu porodu doma. Porod postupuje lépe, pokud je žena v domácím prostředí, v pohodlí domova, s partnerem. Pokud najela pravidelná porodní činnost, čípek se otevírá, odtekla vám plodová voda nebo krvácíte, je důležité, abyste byli v porodnici.
Na příjmu vždy zváží, zda je na místě, aby žena už v porodnici zůstala nebo ji pošlou ještě na několik hodin domů s tím, aby se vrátila, když se porod rozběhne.
Příjem k porodu trvá přibližně 30 minut a probíhá bez přítomnosti partnera. Pokud je nález vaginálního vyšetření takový, že je rodička otevřená alespoň na 4 cm a přeje si mít partnera při porodu, po příjmu může být již partner s rodičkou dokud žena neporodí a také v poporodních chvílích.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu