Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška20, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí33 pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru6. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy3 k porodu29 a miminku nijak neškodí.
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou
V rozhovoru s Mgr. Martinou Didekovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:
🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?
🎞️ Porodní bolesti a jejich tišení.
Braxton-Hicksovy kontrakce jsou způsobeny stahem děložní svaloviny po dobu několika sekund (zpravidla 30-60 vteřin), poté přichází opětovné uvolnění bříška. Zpravidla jsou provázeny mírnými bolestmi v podbřišku2 nebo dolní části zad. První poslíčci se začínají objevovat už od 6. týdne těhotenství28, ale rodička je začíná cítit až po 20. týdnu těhotenství21, takto ze začátku bývají ovšem velice slabé. Většina nastávajících maminek si poslíčky začne uvědomovat teprve ke konci druhého trimestru17, mnohdy až ve třetím trimestru13 těhotenství24. Najdou si však i budoucí maminky, které falešné kontrakce nevnímají vůbec nebo si poslíčků všimnou až při dalším těhotenství.
S rostoucím stádiem těhotenství mají poslíčci tendenci přicházet častěji. Tuhnutí jsou ale stále nepravidelná a méně bolestivá než "pravé" kontrakce při porodu. Někdy je obtížné rozlišit poslíčky od kontrakcí značících předčasný porod20. Pokud si není žena jistá, měla by raději zajet na kontrolu ke svému ošetřujícímu lékaři nebo zajet rovnou do porodnice24.
Intenzita a objevování poslíčků se liší dle postavy těhotné ženy. Některé mohou mít 3 až 4 poslíčky do hodiny, jiné ženy jednou do hodiny, některé ženy naopak v rozmezí několika dní. Poslíčky se stejně jako náhle objeví, tak se také náhle ztratí. I práh bolesti mají ženy různý, některé říkají, že jsou poslíčci velmi bolestiví, jakmile ale zažijí porodní bolesti, označují poslíčky jako bolest mírnou.
Přibližně dva týdny před termínem porodu74 se poslíčci začínají objevovat častěji a nastávající maminka je již nepřehlédne. Stále se však nejedná o kontrakce pravé. Poslíčci přichází náhle a nepravidelně, časový interval je různý a jejich intenzita nemá vzrůstající charakter.
Mnoho těhotných žen se trápí otázkou, zda rozpoznají rozdíl mezi falešnou kontrakcí, nebo-li poslíčky a mezi opravdovými kontrakcemi, které značí blížící se porod. Zde je tabulka s přehledem charakteristických znaků pro poslíčky a kontrakce:
Poslíčci | Kontrakce |
---|---|
Poslíčci se nevyskytují blízko k sobě. | Kontrakce se vyskytují blízko k sobě. |
Poslíčci se nezintenzivňují. | Kontrakce jsou stále silnější. |
Poslíčci jsou patrní pouze v přední části bříška. | Kontrakce mají tendenci být cítit po celém těle. |
Poslíčci netrvají dlouho. | Výskyt kontrakcí je po dlouhou dobu. |
Díky procházce poslíčci odezní. | Během procházky se kontrakce stávají silnějšími. |
Děložní čípek se s poslíčky nemění. | Děložní čípek se s kontrakcemi otevírá a ztenčuje. |
Ačkoliv Braxton-Hicksovy kontrakce nebývají výrazně bolestivé, mohou být budoucí mamince nepříjemné.
Zde je několik tipů na úlevu:
V případě jakýchkoliv pochybností, jestli se náhodou nejedná o skutečné předčasné porodní kontrakce, je vždy vhodnější absolvovat lékařskou prohlídku, při které lékař provede všechna nezbytná vyšetření.
Zaznamená-li nastávající maminka v časném stádiu těhotenství (od 37. týdne) ztuhnutí bříška více než 4 - 5 krát za hodinu či více než 10 - 15 krát za den, nebo se dokonce kontrakce objevují v pravidelných intervalech, je na místě navštívit lékaře, popřípadě porodnickou ambulanci.
V případě, že budoucí maminku kromě nepravidelných kontrakcí doprovázejí i jiné příznaky, např. v podobě krvácení3 z rodidel, vaginální výtoky či prudké bolesti břicha4 podobající se menstruačním bolestem, je nezbytné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Jen takto se dá zabránit ohrožení života těhotné ženy a miminka.
Žena by neměla mít strach odjet do porodnice, ať se necítí hloupě, že nepozná poslíčky od kontrakcí, raději jet do porodnice několikrát než pak něco zanedbat.
Zaznamená-li rodička pravidelné kontrakce po 12 minutách před 37. týdnem těhotenství30, měla by ihned vyhledat lékařkou pomoc, může se jednat o předčasný porod. Kontrakce vyskytující se po 37. týdnu těhotenství po pěti minutách v délce 1 hodiny signalizují blížící se porod21.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu