Poporodní trauma

Porod představuje prožitek, který může ženu posílit, nebo naopak nepříznivě ovlivnit její prožívání mateřství a případně plánování dalšího těhotenství. Jak se definuje poporodní trauma a co dělat, když se při porodu stane něco, s čím jsi nepočítala? Dá se zcela vyrovnat s traumatizujícím porodem a jak v co největší míře zamezit negativním důsledkům? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíš v našem článku.

Trauma po porodu, poporodní trauma

Trauma z porodu může vzniknout z různých příčin a mít různé důsledky.

Co je to poporodní trauma a jaké jsou jeho příčiny?

  • Trauma z porodu může být psychické i fyzické, přičemž obě roviny jsou velmi úzce propojeny.
    • Fyzické trauma se týká porodních zranění, která na těle ženy vznikla, nebo děťátka, pokud během průchodu porodními cestami utržilo poranění (například zlomeninu klíční kosti). Přestože se tato zranění po čase zahojí, strach, vzpomínky na bolest nebo pocit, že porod nevyšel podle představ, v ženě mohou zůstat celé roky.
  • Definovat nejčastější situace, po nichž vznikne psychické poporodní trauma, není jednoduché. Každá žena je jiná, a tak každá zaujme odlišný postoj k různým skutečnostem, které během porodu nastanou. Obecně by se však za traumatickou dala označit situace, kdy žena během porodu ztrácí kontrolu nad tím, co se odehrává kolem ní, s jejím tělem a s děťátkem. Právě tento pocit bezmoci dokáže zanechat na psychice největší stopy.
  • V praxi tedy může jít o mnoho událostí, které dokážou rodičce způsobit trauma:
    • bolestivý a dlouhý porod,
    • nepříjemná zkušenost s personálem v porodnici,
    • nepředvídatelná situace, která ohrozí zdraví nebo život dítěte či ženy,
    • neplánovaný císařský řez81,
    • nástřih hráze proti její vůli,
    • použití instrumentů při porodu – vakuový zvon nebo kleště,
    • krátký nebo žádný bonding33,
    • nepříjemné zážitky na oddělení šestinedělí,
    • problémy s kojením a porovnávání se s ostatními maminkami na oddělení, kterým se tyto problémy vyhnuly,
    • ztráta děťátka při porodu.
  • Trauma z porodu může mít na svědomí jeho idealizování v těhotenství. Některé nastávající maminky si totiž vyslechnou, že porod nebolí a jak by pro ně měl být v podstatě nadpozemským zážitkem. Jenže pak je jejich zkušenost třeba úplně jiná a porod jim navodí odlišné pocity. Následně se dostaví pocit selhání a namlouvání si, že něco podcenily nebo udělaly špatně. Tím pádem se během šestinedělí10, tedy v tom emočně nejvypjatějším období, deptají výčitkami a myšlenkami, že už do počáteční etapy mateřství nevstoupily jako „dobré matky.“

Příznaky a důsledky poporodního traumatu

  • Psychické poporodní trauma by se dalo zpočátku definovat jako špatný a nepříjemný pocit, který je spjatý s myšlenkami na porod. Může to vést k tomu, že se žena takovým vzpomínkám raději vyhýbá, protože jí navozují úzkosti.
    • Stejně tak se však ty nejsilnější okamžiky z porodu mohou ženě vracet v podobě častých tzv. flashbacků, ať už během dne při vykonávání běžných činností nebo před spánkem. Pokud se toto psychické rozpoložení včas nezpracuje, je zde riziko rozvinutí například posttraumatické stresové poruchy, jejíž důsledky se mohou projevovat i celé roky.
  • Za příznak porodního traumatu, který může nastat již v průběhu šestinedělí, lze považovat i tzv. depersonalizace (odosobnění se od citového a smyslového prožívání současného okamžiku, který jako by se ženy vůbec netýkal), nezájem o okolí, o své potřeby či dokonce o děťátko samotné.
  • S odstupem času, klidně pár let po porodu, lze za jeden z příznaků poporodního traumatu označit odmítání dalšího těhotenství, a to i přesto, že by jinak žena další dítě chtěla. Strach z porodu a případného opakování traumatického zážitku je však příliš silný.

Jak částečně předejít poporodnímu traumatu?

Přestože se nečekané události na porodním sále nedají předvídat, a tedy jim nelze ani předejít, nastavením mysli lze alespoň částečně zmírnit dopad případného traumatického zážitku:

  • Přiznat si, že porod je o vypětí sil a námaze a po něm se může dostavit pocit dobře odvedené práce i nespokojenost, přičemž obě varianty jsou pro porod naprosto přirozené.
  • Neidealizovat si porod jako zážitek, ve kterém není místo pro bolest, a smířit se s tím, že případné komplikace, které mohou nastat, nevznikly vinou ženy. Pozitivní psychické nastavení sice dokáže udělat zázraky, ale při porodu může dojít k celé škále komplikací, kterou žena pod svou kontrolou prostě nemá.
  • Důkladně si promyslet výběr porodnice, protože jde o rozhodnutí, které velmi ovlivní tvé vzpomínky na porod a první chvíle s miminkem. Informuj se, jak jednotlivé porodnice přistupují k nástřihu hráze a bondingu a jak v praxi řeší závažnější situace, které na porodním sále mohou vzniknout.
  • Nevnímat přirozený vaginální porod jako jediný správný způsob porodu a připustit si možné komplikace, která povedou k porodu sekcí. Rovněž je třeba se vyhnout myšlenkám, že případný císařský řez nastal, protože žena v roli matky nebo rodičky selhala.
  • Soustředit se nejen na porod, ale i na nové životní období, které nastane poté. Porodem totiž nic nekončí, ale právě naopak, vše jím teprve začíná.
  • Připravit se na šestinedělí a připustit si skutečnost, že to může být i nesmírně náročné období, které přezkouší psychiku i fyzické síly ženy. Nezapomenout na to, že poprosit o pomoc není ostuda. Odpočinuté tělo se totiž snáze vyrovnává s těžkými zážitky z uplynulých dnů.
  • Netrvat na tom, že vše bude dokonalé, a dopřát si odpočinek, a to i za cenu toho, že nebude perfektně uklizená domácnost či vyžehlené veškeré prádlo. Namísto toho, aby byl pořádek navenek, je třeba se v první řadě soustředit na to, abys měla pořádek v duši.

Léčba poporodního traumatu

  • Důležitým krokem k úspěšné léčbě je přiznat si, že se něco děje, že trauma během porodu vzniklo a má následky, které komplikují život, a proto je potřeba je odstranit. Jelikož je však pojem poporodní trauma široký a jednotlivé traumatizující zážitky zpracuje každá žena jinak, nelze v krátkosti definovat ideální postup.
  • Některé ženě „postačí,“ dopřeje-li si odpočinek, soustředí se kromě mateřství také na své potřeby a dá si čas na zpracování traumatu, před kterým nebude zavírat oči a nebude ho bagatelizovat. Jiným ženám zase přijde vhod, věnovat se traumatickým důsledkům pod vedením psychoterapeuta. V takovém případě je vhodné obvolat několik psychoterapeutů a zeptat se jich, zda umí pracovat s poporodním traumatem.
  • Trvání léčby a zotavování se z poporodního traumatu je nesmírně individuální. Může jít o dny, týdny i měsíce –⁠ a v případě dlouhodobě přehlíženého traumatu bohužel také roky.
  • Doba léčby poporodního traumatu je obecně závislá na:
    • hloubce traumatického zážitku a jeho zpracování bezprostředně po porodu,
    • času, který žena sama sobě věnuje,
    • „načasování“ momentu, kdy si žena uvědomí, že trauma zažila.

Co když se poporodní trauma neřeší?

  • Porodní trauma, ať už je jakékoli, rozhodně nepodceňuj. I v případě, že okolí tvou zkušenost zesměšňuje, případně se ti zdá, že ty jsi ta, kdo přehání a daný zážitek jen zbytečně „nafukuje,“ nenech se odradit.
  • Neléčené poporodní trauma totiž v těch nejhorších případech může vyústit v těžké deprese, které, jak jistě víš, mohou mít fatální a nezvratné následky. Proto nepotlačuj své pocity, s nikým se nesrovnávej a bude-li se ti zdát, že porod zanechal následky na tvé psychice, určitě nad tímto stavem převezmi kontrolu a nečekej, že všechno vyléčí čas.

Video: Vše o porodním traumatu

Rozhovor s porodní asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou

Co ve videu zaznělo:


Poporodní deprese

  • Poporodní deprese představuje samostatnou kapitolu nástrah. Jde o stav, který může, ale nemusí být vázaný na trauma z porodu. Projevuje se apatií, nechutí do života, spánkovými problémy a depresivními či úzkostnými epizodami, které trvají více než tři týdny. Samozřejmostí však je, že konkrétní symptomy se mohou lišit.
  • Neléčená poporodní deprese v některých případech vyústí v ještě závažnější problémy – do tzv. poporodní nebo laktační psychózy. Zatímco při depresi ženě obvykle dokáže pomoci psychoterapie, poporodní psychóza si již žádá mnohem větší odbornou pomoc a v těch nejvážnějších případech i hospitalizaci.
  • Přečti si víc o poporodní depresi a poporodní psychóze v našich samostatných článcích 👇

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Laktační psychóza

Více o laktační psychóze v hlavním článku Poporodní deprese.


Jak pečovat o psychiku po porodu?

  • Jak poznáš, že se dostavilo tzv. baby blues, co to vlastně je a jak s tímto pocitem zabojovat? Kdy už přerůstá do deprese, na kterou bys rozhodně neměla zůstat sama? A existují nějaké možnosti, jak se na náročné období šestinedělí připravit, abys z něj vyšla v co nejlepší psychické kondici?
  • Přečti si článek o duševním zdraví po porodu a všechno se dozvíš 👇

Duševní zdraví po porodu

Šestinedělí a první měsíce života miminka často idealizuje nejen společnost, ale také samotné nastávající maminky. Ve skutečnosti však období krátce po porodu nemusí působit jako procházka růžovou zahradou – kromě toho, že se jisté změny týkají těla, někdy nepříjemně překvapí také duše. Jak tedy pečovat o psychiku po porodu a které signály ti mohou dávat najevo, že něco není v pořádku? To se dozvíš v našem článku.



Mohlo by tě také zajímat

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s poporodním traumatem

Máš zkušenost s poporodním traumatem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce