Kontrakce se dělí na dva druhy, a to na pravé - porodní a nepravé - tzv.poslíčky. Zatímco pravé kontrakce naznačující neodkladně blížící se porod29, nepravé prokrvují dělohu3 a děložní hrdlo, čímž se připravují porodní cesty k porodu samotnému.
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, porodní asistentkou.
V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanály Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Porod v nemocnici od A po Z.
🎞️ „Kontrakce mi začaly den před porodem"- Porodní desatero s Barčou.
🎞️ Maminka Lucie: „V průběhu porodu se musíte uvolnit a nebýt v kreči."
Každá těhotná24 žena vnímá kontrakce individuálně. Zatímco jedné nastávající mamince mohou připadat nesnesitelné hned od začátku, druhé se je podaří prodýchat s lehkostí téměř až do samého porodu. Proto je vhodné v těhotenství navštěvovat předporodní kurzy6, kde porodní asistentka nastávající maminku mimo jiné naučí, jak nejlépe kontrakce prodýchat.
Stahy dělohy, nebo také děložní kontrakce, vznikají působením oxytocinu4. Těhotná žena je pociťuje jako ztuhnutí děložní stěny a zvýšení tlaku v děloze. Bříško na pohmat ztuhne. Tímto způsobem se rozevírá děložní hrdlo a hlavička miminka7 sestupuje do porodních cest.
Tyto kontrakce (poslíčci) se nazývají Brexton-Hicksovy a nebývají většinou nijak bolestivé. Poslíčky žena může pocítit již několik týdnů před porodem. Objevují se nepravidelně během dne či noci a jejich časová vzdálenost i délka bývá různá. Je to příprava na kontrakce pravé - porodní, které slouží k prokrvení děložního ústrojí a zároveň pomáhají k sestupu hlavičky miminka do pánevní oblasti.
Mnohé ženy je vůbec necítí. Citelné jsou mnohdy však již od 20. týdne těhotenství21. Nejčastěji se projeví při zvýšené fyzické námaze nebo při změně polohy (např. při dlouhém sezení). Neměly by být častější než 4 kontrakce za jednu hodinu nebo 8 x denně a jsou nebolestivé.
Nepravé kontrakce může zhoršit stres2, únava, dehydratace, nedostatek hořčíku a plný močový měchýř.
Nepravé kontrakce se od těch pravých liší tak, že intenzita pravých se postupně zvyšuje a intervaly se zkracují. Obvykle se objeví i jiné projevy blížícího se porodu21: špinění3, odchod hlenové zátky8, odtok plodové vody6, bolesti zad3 nebo tlak na konečník.
Více informací naleznete v hlavním článku Poslíčci40.
Jakmile se začnou kontrakce objevovat v pravidelných intervalech, které se zkracují a naopak délka stahu se prodlužuje, je zapotřebí začít sledovat časový rozestup. U prvorodiček tento stav může trvat i několik hodin. Příhodná doba pro odjezd do porodnice24 nastává při pravidelných kontrakcích po 10-ti minutách, kdy jednotlivé stahy trvají 1 minutu. Samozřejmě je potřeba brát ohled na vzdálenost do porodnice a také počet porodů26, které má maminka již za sebou.
Po příjezdu do porodnice lékař či porodní asistentka těhotnou obvykle připojí na přístroj CTG (kardiotokograf)6, kterým budou kontrakce32 a srdeční činnost miminka průběžně zaznamenávat až do porodu samotného. Srdeční tep miminka lze ale sledovat i poslechem pomocí stetoskopu nebo jednoduchým ultrazvukovým Dopplerovým přístrojem.
Kontrakce dělohy jsou základní porodní sílou během první doby porodní, tedy od počátku až k úplnému zániku branky dělohy. Charakterizují se jako mimovolné stahy dělohy, matka je nemůže ovládat, ani vyvolat ani zastavit. Intenzita je ovlivňována různými faktory, jako např. chůze, léky2, úzkost1 matky nebo vaginální vyšetření7.
Po každé kontrakci se sledují ozvy plodu nebo se trvale monitoruje srdeční akce plodu a intenzita kontrakcí, čímž se včas zachytí zpomalení činnosti srdíčka plodu, například při stlačení nebo dotažení pupečníku1.
Kontrakce jsou zodpovědné za ztenčování a otevírání (dilataci) hrdla dělohy, tím se umožní sestup plodu do porodního kanálu. Před porodem má hrdlo děložní trubicovitý tvar, který je dlouhý přibližně dva centimetry.
Kontrakce tlačí plod dolů a hrdlo dělohy nahoru. Tímto způsobem se hrdlo zkracuje a ztenčuje. Zkracování hrdla dělohy se dá zjistit při vaginálním vyšetření, obvykle se popisuje v centimetrech. Úplné zkrácení hrdla dělohy se nahmatá jako tenká, hladká branka kolem naléhající části hlavičky.
Otevření branky se zjišťuje také vaginálním vyšetřením. Plné otevření je na 10 cm. Zkracování hrdla a otevírání branky se vyšetřuje pomocí prstů než-li přesným měřením.
Při každé kontrakci se popisuje frekvence, doba trvání, intenzita a interval.
Každá kontrakce má tři fáze:
U 25% porodů jsou přítomny poruchy kontrakcí. Kontrakce mohou být příliš rychlé nebo pomalé. Dále mohou mít slabou nebo nadměrnou intenzitu. Existuje mnoho poruch, které jsou v dnešní době popsány. Patologie kontrakcí se zjišťuje pomocí CTG. CTG záznam upozorní porodníka na patologické kontrakce, lékař musí jednat rychle, protože hrozí ohrožení plodu.
Při kontrakci v první době porodní, tzv. otevírací, může mít rodička1 dojem sevření celého těla a někdy i vědomě sevře ruce v pěst, křičí a pánevní dno je křečovitě staženo. V tomto případě je potřeba nechovat se intuitivně, ale právě při kontrakci se pokusit tělo uvolnit a bolest10 prodýchat, pokud možno klidně a dlouze nádechem do bříška a opět klidným výdechem. Při zadržování dechu a v křečovitém sevření dochází k pomalému otevírání děložního hrdla a první doba porodní se tímto způsobem zbytečně prodlouží.
V poslední fázi kontrakcí je naopak potřeba dýchat rychleji a mělce. Může se stát, že se žena tzv. předýchá, toto může vést ke křečím (např. v končetinách) a tudíž k další bolesti.
Při porodu samotném žena opět dýchá hlouběji a po dobu tlačení dech zadrží, poté opět klidně vydechne.
Pro zmírnění bolestí může lékař během porodu podat tlumící prostředky, např. aplikovat epidurální analgezii22.
Pokud nastávající maminka pocítí pravidelné kontrakce před 38. týdnem těhotenství22, měla by vždy neprodleně navštívit svého ošetřujícího lékaře - gynekologa nebo odjet přímo do nejbližší nemocnice či porodnice. V krajním případě by se mohlo jednat o předčasný porod20.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu