Laktační poradkyně je zdravotnice nebo matka, která úspěšně absolvovala kurz laktačního poradenství. V České republice působí dvě sdružení laktačních poradkyň - Laktační Liga a Mamila. Prací laktačních poradkyň je seznamovat maminky a širokou veřejnost s prospěšností a funkcemi kojení70, s tím, jak má vypadat správné přisátí5 dítěte, jak předcházet a řešit problémy s kojením, jak kojit předčasně narozené děti10. Některé poradkyně se specializují na kojení dvojčat3, ty velmi dobře vyškolené a hodně zkušené poradí i s kojením adoptovaných dětí.
Pomoc můžete využít hned v porodnici24. S přivoláním pomoci určitě neotálejte, pokud se miminko nepřisává, nebo se přisává špatně, málo přibývá na váze nebo pokud bojkotuje kojení8 (až do přibližně 2,5 roku se nehovoří o přirozeném odstavení, ale právě o bojkotu kojení), neváhejte, ani pokud jsou vaše prsa nalitá a zatvrdlá, pokud jsou horká a bolí, kojení je bolestivé12, máte popraskané bradavky, které se zásluhou špatné techniky kojení a nebo kvasinkové infekce12 nehojí. Pokud máte pocit, že kojení nejde jak má, že dítě dobře nesaje, máte problémy s prsy, potřebujete se naučit zacházet se suplementorem4, chcete se vyhnout kojení s kloboučky12, rovněž volejte laktační poradkyni. Jedna návštěva laktační poradkyně stojí přibližně tolik, jako jedno balení umělého mléka, nejedná se tedy o velkou investici.
Často návštěva dobře vyškolené a zkušené laktační poradkyně pomůže i s maličkostmi a nastartuje tak dlouhodobé kojení, které je pro dítě ideální volbou. Neváhejte se na ni obrátit ani v případě, že jde vše dobře, může vám dát kontakty na podpůrné skupiny kojících maminek v okolí. Laktační poradkyně vám může odpovědet i na otázky ohledně výživy kojící matky, zavádění příkrmů10, cvičení nebo možnosti otěhotnění24 v době kojení, podpoří v kojení do přirozeného odstavení21.
Při vážnějších problémech se nespokojí s telefonickými radami, ale nabídne vám osobní návštěvu. Nebude tvrdit, že maminka si po porodu musí odpočinout bez miminka a je jedno, kdy se dítě přiloží, naopak bude podporovat samopřisátí, není-li možné, pak alespoň co nejdřívější přiložení. Nebude maminku první dny po porodu stresovat, že nemá mléko, protože ví, že po tuto dobu prsy produkují kolostrum. Při novorozenecké žloutence11 nebo refluxu4 nedoporučí přerušit kojení. Neřekne Vám, že problémy s kojením vyřešíte, až budete doma z porodnice. Při problémech s kojením nebude tvrdit, že stačí jen víc kojit, pro plačtivé miminko nedoporučí dudlík85 nebo umělé mléko (UM). Jako řešení bolavých bradavek nenabídne kloboučky12 nebo kojení s omezováním jeho délky či méně časté kojení, místo toho mamince pomůže se správnou technikou kojení. Nedoporučí dokrmování UM jako první volbu, poradí nejprve řadu jiných postupů, které by měly pomoci (stlačování prsu, bylinky nevo léky na podporu laktace, zvýšení doby těsného fyzického kontaktu). Ví, že kojení je důležité a UM je jen nedokonalá náhrada, pokud je dokrmování UM nutné, doporučí dokrmovat suplementorem4 či z pohárku a ne z láhve41 nebo stříkačky. Nebude mamince podsouvat, že dítě má velké přírůstky na váze a že má tedy kojení omezovat co do délky i četnosti, naopak jí vysvětlí, že má dál kojit na požádání. Ví, že děti krmené UM se chovají jinak než děti kojené, ví, že není vhodné dát večer UM, aby dítě spalo delší dobu v kuse, ví, že usnutí u prsu6 je přirozené a normální, ví, že i po 6. měsíci může mít dítě potřebu se kojit v noci20 a uspokojovat tak i své jiné potřeby než jen hlad. Při nemoci miminka nebo maminky nedoporučí přerušit kojení, naopak bude maminku v kojení nemocného dítěte podporovat, nemocné mamince doporučí léky vhodné při kojení. Nebude tvrdit, že po roce nebo dvou již dítě mateřské mléko nepotřebuje, že mu kojení nic nedává, naopak mamince vysvětlí výhody kojení i starších dětí, probere s ní kdy a jak probíhá přirozené odstavení.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu