Pojem laktační poradkyně se v poslední době skloňuje poměrně často. Co můžeš od laktační poradkyně očekávat, kdy se na ni obrátit a jak ji hledat? I těmto otázkám se, mimo jiné, věnujeme v našem článku.
Poradenstvo odborníčky na laktáciu môžeš využiť vždy, keď si niečím ohľadom dojčenia nebudeš istá.
Laktační poradkyně je certifikovaná osoba, která těhotným ženám nebo maminkám poskytne podporu při kojení, usměrní je v technikách kojení a pomůže s řešením konkrétního problému, který má na kojení negativní dopad.
S laktační poradkyní se můžeš bavit zcela otevřeně. Má za sebou roky praxe, během kterých pochopila individualitu každé maminky a pomůže ti odstranit problém, se kterým se dlouhodobě trápíš a pro který se kojení stává stresujícím. děláš správně.
Certifikované laktační poradkyně sdružuje Občanské sdružení Mamila. Na jejich webových stránkách vedou seznam laktačních poradkyň seřazených podle krajů. Celý seznam najdeš na tomto odkazu: Seznam certifikovaných laktačních poradkyň na Slovensku av Čechách.
Při výběru pamatuj na to, že laktační poradkyně není zdravotník a nemůže nahradit autoritu lékaře. Vždy kontaktuj jen takovou poradkyni, která má k provádění své praxe příslušný certifikát a prošla si školením.
Laktační poradkyni si můžeš najít:
Laktační poradkyni si můžeš zavolat i tehdy, pokud plánuješ miminko odstavit.
Aby mohla laktační poradkyně identifikovat příčinu vzniklého problému, musí vidět celý průběh kojení. Sleduje, v jaké poloze je miminko kojeno, způsob, jakým se přisálo, a jak se u prsu chová. I takový moment, který ti může připadat jako nepodstatný, jí může pomoci najít přesný důvod, proč se vám kojení zkomplikovalo.
Jakmile laktační poradkyně pozoruje kojení, bude ti schopná říct, kde děláte chybu, a vysvětlí ti příčinu vzniklého problému. Pokud ses na ni obrátila proto, že sis chtěla ověřit, zda všechno děláš správně, poskytne ti podporu, usměrnění a cenné tipy z praxe.
Rozhovor s odborníkem: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová
Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Kousání při kojení může potrápit nejednu kojící maminku. Ale v naprosté většině případů ho lze řešit ke spokojenosti maminky i miminka a není nutné dítě zbytečně odstavit, řešením není ani používání kloboučků (nese s sebou řadu rizik).
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu