Bolavé bradavky při kojení jsou velmi vážný problém, který je, pokud chce maminka dále kojit70, nezbytné řešit. Bolest bradavek a dvorců může mít různé příčiny, s jejich rozlišením a řešením by měla umět pomoci laktační poradkyně10.
syndrom bílé bradavky (vazospasmus, Raynaudův syndrom): jedná se o stažení cév, bradavka po kojení pálí, je bělavá, poté se jí vrátí barva a znovu se objeví pulzující bolest
Nejdůležitějším bodem při předcházení bolestem bradavek je správná technika kojení5. Nejzásadnější okamžiky ovlivňující přisávání miminka se dějí již první hodiny po porodu29. Ideální je ihned po porodu položit nezabaleného novorozence7 do tzv. savčí pozice na nahé břicho matky a během bondingu33 ho nechat dospět k samopřisátí a pít kolostrum3. I po císařském řezu81 je obvykle možné provést kontakt kůži na kůži (více ve článku Kojení po císařském řezu27, v ostatních případech se doporučuje kontakt kůži na kůži zahájit co nejdříve (např. u nedonošených dětí4 klokánkováním3).
Správné asymetrické přisátí dítěte k prsu je takové, když je hlavička dítěte mírně zakloněná, takže se dítě musí natáhnout mírně dopředu, aby se přisálo. Brada dítěte pak bude co nejblíže k prsu (ideálně do něj zabořena) a nos naopak od prsu dále. Zároveň bude spodní čelist pokrývat většinu dvorce. Pamatujte si, že miminko se správně nepřisává na bradavku, ale na dvorec.
Prs v ústech a sací pohyby neznamenají, že dítě dostatečně pije mléko, když dítě mléko z prsu dostává, projevuje se to viditelnou "pauzou v bradě" - dítě má doširoka otevřená ústa, při nasávání mu brada klesne a zůstává tak dokud pije a když přestane sát, má plná ústa mléka a brada se mu vrátí zpět nahoru. Čím delší je pauza, tím více se dítě napilo. Když se dítě snaží sát, ale nedaří se mu získat mléko, jeho brada se hýbe rychle, bez pauz.
Bolavé bradavky je vhodné co nejvíce větrat. Pokud žena nemůže chodit bez podprsenky16, lze používat chrániče bradavek14 (odkapávací misky). Klasické absorpční vložky mohou problémy s bradavkami zhoršovat.
Velmi důležité je nepoužívat dudlíky85 (šidítka), kojenecké láhve41 všech značek a kojící kloboučky, protože negativně ovlivňují přisávání. V případě nutnosti dokrmování miminka se má používat suplementor4. Tato pomůcka nekazí techniku kojení a umožňuje během dokrmování stimulaci dvorců, kontakt dítěte s prsem, který má jak pro maminku, tak i pro miminko prospěšný emocionální vliv a zároveň podporuje laktaci. Mezi ústy děťátka a prsními bradavkami a dvorci probíhá chemická komunikace, mateřské mléko se tvoří miminku na míru, během dokrmování se tvoří v prsu další mléko, které miminko saje. Maminka i miminko se učí kojit kojením. Miminko je možné takto přímo po prsu dokrmovat odsátým nebo odstříkaným mateřským mlékem7 nebo v případě jeho nedostatku umělým mlékem49.
Při problémech s kojením, bolestivých bradavkách a špatném přisávání děťátka má smysl jej zkoušet nechat se samopřisát stejným způsobem jako po porodu při kontaktu kůži na kůži přibližně do 31 až 4 měsíců věku3. Nicméně to vyžaduje obrovskou trpělivost maminky, pokud ale vytrvá, je velká pravděpodobnost, že se tak podaří příčinu problémů odstranit.
Děti se obvykle nejlépe přisávají v polospánku, mnoho miminek se nejlépe přisává při kojení kůži na kůži v tzv. savčí pozici (břicho na břicho). Špatně přisáté dítě od prsu neodpojujeme, znásobuje to bolest a zvyšuje poškození bradavky. Vyvineme ale přiměřený tlak na zátylek děťátka a posuneme ho dolů, tím bude muset lehce zaklonit hlavičku a více otevřít pusinku. V některých případech může ke správnému přisátí pomoci přestřižení podjazykové uzdičky (jedná se o velmi rychlý zákrok) nebo při zapadlé bradičce orofaciální stimulace.
Kvasinkou Candida albicans infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem), naopak by to kvasinky pomnožilo. Je třeba je ošetřovat genciánovou violetí (jakmile se setře fialová barva, bradavky znovu natřít) nebo Citrovitalem (použít po každém kojení). Genciánová violeť ani Citrovital se nemusí smývat před kojením.
Také je možné, po poradě s lékařem, použít Nystatin či antimykotické masti, ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky. Navíc Candida albicans je často rezistentní vůči působení běžných antimykotických přípravků, jako jsou Canesten, Imazol a Pevaryl.
Některé laktační poradkyně při kvasinkové infekci na bradavkách doporučují Univerzální mast Dr. Jacka Newmana. Ta současně obsahuje antibiotikum1, antimykotikum a kortikosteroid, má proto řadu možných velmi závažných nežádoucích účinků na zdraví matky i kojeného dítě.
Při kvasinkové infekci na prsních bradavkách a dvorcích je také třeba vyvařit nebo jinak dezinfikovat vše, co přichází s nimi přichází do kontaktu, tedy kojící kloboučky, formovače bradavek, chrániče bradavek (odkapávací misky) a také pratelné prsní vložky. Je také třeba hlídat správné přisátí dítěte.
Významným faktorem při boji s kandidózou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka), protože kvasinky na kůži matky jsou jen odrazem stravy jejího přemnožení ve střevech vlivem nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, ale třeba i vařená mrkev či nadbytek složitých sacharidů) a nezakysané mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 (mají se brát po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (obvykle se kvůli své nepříjemné kyselé chuti bere před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik a jiných léčiv.
Pokud tato poranění nejsou infikovaná kvasinkami, je možné použít např. bambucké máslo, lanolín (vážený z lékárny, mast na bradavky Babylove Mama, Medela Purelan 100), za studena lisovaný kokosový olej6 či Bepanthen. Na čerstvé rány je vhodný HemaGel, ten je třeba před kojením jemně otřít. Existují také hojení napomáhající hydrogelové polštářky (např. Chicco, Medela).
Velmi důležité je dbát na co nejlepší přisátí dítěte. Ihned po kojení se na bradavku použije suché teplo (termofor, nahřátá plenka, fén). Dále je možné zkusit užívat vitamín B6 (pyridoxin).
Pokud je na bradavce bílý či žlutý puchýřek, lze ho propíchnout sterilní jehlou, někdy se ho může podařit odsát bez propíchnutí i děťátku. Miminko přikládáme co nejčastěji k prsu a necháme ho co nejvíc vysát, je možné ho zkusit polohovat bradičkou směrem k zarudlému a zatvrdlému místu, stlačovat prs prsty rukou okolo zablokovaného místa. Před kojením a během něj je vhodné prs nahřívat (pomocí teplé sprchy, termoforu, nahřáté látkové plenky, pitím teplého nápoje), po kojení naopak chladit (např. zábalem z tvarohu, pytlíkem mražené zeleniny zabaleným v utěrce). Problém se obvykle do 24 až 48 hodit vyřeší.
Někdy ale může retence mléka přerůst v zánět prsu (mastitidu)14, objeví se horečka1 a bývá nutné nasadit antibiotika. Je ale potřeba pokračovat v kojení, užívání antibiotik nebývá jeho kontraindikací. Pokud je bradavka poraněná, s ragádami, mohou baktérie pronikat snáze dovnitř prsu a riziko mastitidy je vyšší.
Pokud jsou bolesti bradavek nesnesitelné, je poslední možností kojení na několik dní přerušit a během této doby mléko ručně odstříkávat či odsávat pomocí odsávačky mléka (její používání ale může bolesti a poranění bradavek zhoršovat) a miminko zatím krmit technikou nenarušující kojení, nejlépe tedy z pohárku.
Povšimněte si, jak miminko vystrkuje jazýček, aby se napilo mléka. Mléko se miminku nelije z pohárku do pusinky.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu