Bolavé bradavky při kojení

Bohužel, bolest bradavek při kojení vůbec není výjimečná. Především na začátku šestinedělí se s tímto problémem čerstvé maminky setkávají poměrně často. Proč bolest bradavky vzniká, jaké může mít příčiny a jak ji odstranit? Je pravdou, že povede k předčasnému odstavení miminka? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.

bolestivé bradavky pri dojčení

Bolest bradavky při kojení může být způsobena dlouhodobou nesprávnou technikou kojení.

Bolest bradavky při kojení

  • Prsa procházejí mnoha změnami nejen v těhotenství, ale především po porodu. Kojení jako takové dokáže ženu překvapit hned několika „novinkami“ – bolestivá a nalitá prsa, horkost na hrudi, bolest jedné nebo obou bradavek, či dokonce i vzniklá trhlinka v oblasti dvorce.
  • Bolestivý problém v oblasti bradavky nebo dvorce se nejčastěji vyskytuje už na začátku kojení, ale může se objevit pravděpodobně kdykoliv. V závislosti na konkrétní příčině, která za ní stojí, se mění i intenzita, lokalizace a typ bolesti (ostrý bolest, bolest trvající jen pár sekund nebo přítomná během celého kojení).
  • Často si čerstvé maminky myslí, že bolest bradavky pramení z jejího „opotřebení“. Miminko ji totiž hodně namáhá, a tak samotnou bolest neřeší, dokud její intenzita nezačne být takřka nesnesitelná. Pravdou však je, že bradavka při kojení bolet nemá a pokud se tak děje, něco není v pořádku.
  • Nejčastěji bolest bradavky při kojení způsobují tyto faktory:
    • nesprávná technika kojení,
    • nesprávné přisátí dítěte,
    • přítomnost kvasinek.

Kousání při kojení

Kousání při kojení může potrápit nejednu kojící maminku. Ale v naprosté většině případů ho lze řešit ke spokojenosti maminky i miminka a není nutné dítě zbytečně odstavit, řešením není ani používání kloboučků (nese s sebou řadu rizik).

Ragáda nebo prasknutí bradavky

  • Pod pojmem ragáda bradavky se v praxi skrývá tržná ranka, která může nesmírně bolet už při nejmenším dotyku. Bolest je skutečně ostrá a řezavá, což komplikuje, případně až znemožňuje přisátí miminka. Její rozsah bývá různorodý – od okem neviditelné maličké ranky až po jasně patrnou trhlinu, která při kojení krvácí.
  • Tzv. prasknutí bradavky pramení z nesprávné techniky kojení a předejít mu tedy může právě konzultace s laktační poradkyní.10 Pokud už ragáda na bradavce vznikla, laktační poradkyně ti pomůže odstranit její příčinu a poradí ti, jak si pomoci tak, aby se ranka co nejrychleji zahojila.
  • Důležité je, aby:
    • bradavka nebyla ve vlhkém prostředí,
    • neumývala se mýdlem, které by pokožku dvorce mohlo jen vysušit,
    • sis na určitý čas vynechala používání vložek do podprsenky.

Ragáda bradavky

Prsa po porodu čeká mnoho nástrah – začátky kojení totiž mohou jejich limity pořádně přezkoušet. Mezi jeden z nejčastějších problémů, který maminky potrápí ostrou a intenzivní bolestí, patří tzv. ragáda bradavky. O co přesně jde, jak vzniká a co ji pomůže vyléčit? To se dozvíš v našem článku.


Vazospazmus bradavky nebo bílá bradavka

  • Vazospazmus představuje další pojem, se kterým ses jako bezdětná pravděpodobně nesetkala. Mateřství však bohužel otevírá i takovéto obzory, a daný termín označuje jev, kdy obvykle po nakojení miminka dochází k náhlému zúžení cév.
  • Bradavka tehdy změní barvu z růžové na bílou a danou oblast zaplaví nepříjemná bolest. I z toho důvodu se o tomto problému hovoří jako o syndromu bílé bradavky, další název je také Raynaudův fenomén.
  • Příčinou je opět nesprávná technika kojení, která vede k poškozování bradavky, a proto největší pomoc poskytne konzultace s laktační poradkyní. Kromě toho je důležité, aby sis daný prs udržovala v teple a rozhodně by ses neměla snažit bolest zahnat studeným obkladem. Chlad by jen vedl ke zhoršení celého problému.

Kvasinková infekce

  • I taková oblast, jako jsou bradavky a prsní dvorce, může být postižena kvasinkovou infekcí5, konkrétně přemnožením kvasinek Candida albicans. Zhoršují ji například mokré vložky do podprsenky a používání kloboučků při kojení. Stejně jako v předchozích případech, i zde se dostavuje bolest v oblasti bradavek, která se většinou projevuje až po nakojení dítěte.
  • Důležitou informací je i samotný fakt, že kvasinková infekce se může přenést i na miminko, které kromě jiných projevů může trpět například bílým výsevem uvnitř úst. Pokud bys měla jakékoli podezření, neváhej kontaktovat svého lékaře, který buď potvrdí, nebo vyvrátí podezření na kvasinkovou infekci a zahájí případnou léčbu.

Video: Kojení a výživa novorozence

Rozhovor s odborníkem: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Odstavení dítěte

Na odstavení dítěte a ukončení kojení existují různé názory. Průměrný věk přirozeného odstavení je 3 až 5 let, že se takto "staré" děti chtěji kojit, není závislost, ale fyziologický a normální stav.

Jak kojit

Kojení je přirozené, ale ne vždy zcela snadné. Jak správně přiložit miminko, aby bylo kojení pohodlné a bezbolestné? Co dělat, pokud máš jako maminka potíže se správným přisátím? V našem článku najdeš rady a tipy od laktační poradkyně, praktické video a užitečné informace, které ti pomohou zvládnout kojení s jistotou a klidem.

Mateřské mléko

Lze říct, že bez mateřského mléka by lidstvo jako takové nepřežilo – v dobách, kdy nebyla k dispozici umělá výživa pro dítě, představovalo jediný způsob, jak nakrmit novorozence. Kdy se mateřské mléko začíná tvořit v prsou, jaké je jeho složení a co všechno miminku poskytuje? Pojď si o tom přečíst víc.

Vpáčené bradavky

Vpáčené, vpáčené, ploché či inverzní bradavky představují pojem, který nerada počuje žádná kojící maminka. Jak vpadlé bradavky vypadají a skutečně při kojení mohou být překážkou? Co dělat, když se miminko přisaje k prsu len s obtížemi? I o tom si můžeš přečíst v našem článku.

Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Kojicí kloboučky

Kojicí kloboučky jsou prakticky silikonovou protézou bradavky, vyrábějí se ve více velikostech. Jejich používání by vzhledem k možným krátkodobým a dlouhodobým rizikům mělo být omezeno pouze na některé specifické případy. Kojení s kloboučky je složitější a méně pohodlné než bez nich.

Odsávačka mléka

Odsávačka mléka slouží, stejně jako ruční odstříkávání, k získávání mateřského mléka z prsu, aby jej bylo možné později podat dítěti, které maminka nemůže z nějakého důvodu nakojit nebo je nutné ho dokrmovat, jedná se například o krmení nedonošených dětí s oslabeným nebo nevyvinutým sacím reflexem, krmení kojenců, pokud se maminka opravdu nutně musí na určitou dobu vzdálit, dokrmování špatně se přisávajících a na váze málo přibývajících kojenců. Vhodnými způsoby podání odsátého mateřského mléka, které nekazící techniku kojení, jsou použití suplementoru (laktační pomůcky) přímo na prsu nebo krmení z pohárku či lžičkou, přinejhorším z injekční stříkačky cévkou přes prst.


Více o bolavých bradavkách při kojení na modrykonik.cz

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách se spojují uživatelky, které mají něco společného. Seznámíš se zde s maminkami, které právě řeší stejné záležitosti, problémy a situace jako ty.
  • Odborné poradny
    • Máš otázku, na kterou neumíš najít srozumitelnou a jasnou odpověď? Zeptej se některého z našich odborníků v Poradnách. Jsou zdarma a nabízejí možnost anonymity.

Externí linky

Použité zdroje

  1. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/
  2. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/zablokovane-mlekovody/
  3. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/mastitida/
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/jestlize-maminku-prisavani-detatka-boli/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/formovani-bradavek-pomoci-pomucek/
  6. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/
  7. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/bolave-bradavky/
  8. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/hryzenie/
  9. http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-pocas-tehotenstva/

Hodnocení a zkušenosti s bolavými bradavkami při kojení

Máš zkušenost s bolavými bradavkami při kojení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  7. únor 2016

Bepanthen aneb reklama je od slova klamat

S ragádami a kvasinkami jsem si užila až až. Samozřejmě, že jako první možnost jsem měla Bepanthen, protože obsahuje ovčí lanolín a je to bezpečná mast pro dítě. Nicméně problémy se nelepšily, ba naopak horšily.

Naštěstí jsem narazila na laktačku, která mi vysvětlila, že ovčí lanolín přímo vyživuje kvasinky, tím pádem bych se bolestí vůbec nezbavila. Poradila mi, ať si tam dám genciánu (mýty o karcinogenních účincích jsou už vyvráceny, takže žádný strach...) a taky mi řekla, že všeho s mírou, genciána vysušuje, takže nepřehánět, aby se mi nevysušila kůžička a nebyla tak ještě citlivější. Prý to mám střídat s olivovým olejem a vlastním mlékem. To je prý dostatečně hojivé. Její rady se mi opravdu osvědčily.

Doporučuji vyzkoušet. :-)
2 lidé považují za užitečné
pexinka81  12. bře 2015

Ragády a kojení

Moje kojení prvního syna bylo neskutečně bolestivý. Bradavky mám hodně citlivé, takže od začátku jsem tušila, že to bude asi problém.V porodnici jsem chtěla být za "hrdinku" a snažila jsem se to překonat. Jak jsem ale byla celá ztuhlá, miminko se blbě přisávalo a ragády byly na světě.

Domů jsem odcházela s tolik zhuntovanými bradavkami, že i letitá laktační poradkyně (která už ledacos viděla), tak když za mnou přijela, se nezmohla chvilku na slovo.
Cesta vyléčení byla hodně zdlouhavá. Trvala přes tři měsíce - úplně zhojení bylo až po pátém měsíci - tam jsem si to teprve začala užívat.

Nicméně za mě rady:
- kojit klidně přes kloboučky (dvojčata jsem pak kojila na začátku přes něj, než si prsa zase zvykla na zátěž)
- používat náplasti na bradavky (ty mě hrozně moc pomohly)
- a nechat je co nejvíce větrat!
adenka84  12. bře 2015

Důležitá je správná technika kojení

Důležitá je správná technika kojení. Dost mě pomohl také Purelan, ale nejlepší byla obyčejná genciána. Sice jsme byli zmazaný obě dvě, ale pomáhala nejlépe a nejrychleji. No a pokud to jde, tak pak doma chodit bez podprsenky - to bylo také pak mnohem lepší.

Důležité je vydržet a myslet pozitivně. Bohužel mě ani tohle nepomohlo a po 7 týdnech jsem díky problémům s jizvou po sekci o mlíčko přišla.
lenjii  9. bře 2015

U kojení jsem brečela

V porodnici jsem se pěkně rozkojila. Nebyl žádný problém.
Po necelém měsíci jejího života dostala soor (moučnivku). Bohužel jsem to chytla od ní a následovala hrůza. Brečela jsem, nešlo mi odstříkávat. Mastila jsem vším možným, větrala... prostě nic. Až čas vše zahojil. No dva měsíce hrůzy a pláče. Naštěstí malé mlíčko nechybělo a nemuseli jsme přejít na UM. Zvládla jsem to a vydržela to kvůli ní.
katyxq  11. led 2015

Bolavé bradavky jako důsledek špatného přisátí

Bradavky mě bolely vlastně 3 různě dlouhá období, pokaždé to ale mělo stejnou příčinu.

Poprvé první dny po porodu, než jsme doladily techniku kojení a než si bradavky na kojení zvykly. Pak kolem 6.-9. měsíce, kdy jsem jí přisátí pokazila snahou podstrčit dudlík na usnutí místo prsu, pak ho odmítla úplně a začala se přisávat lépe, i když ne úplně dokonale, ale nebolelo to. A potřetí zase špatné přisátí, po druhém roce si oblíbila na pití brčko, ale moc se ho nechtěla vzdát, pak ho používala jen výjimečně, jenže to byla technika kojení v trapu úplně, bradavky mě při kojení bolely občas až do doby, kdy se odstavila (v necelých třech letech).

Pomahálo natírat je mateřským mlékem, větrat, občas máznout bambuckým máslem (neměla jsem tam kvasinku), vložky do podprsenky jsem měla pratelné bambusové od Anavy, velmi příjemné, nelepí se k bradavkám, můžu jen doporučit.
kate02  11. led 2015

Bolest celé šestinedělí

Bolest při kojení mě trápila snad prvních šest nebo sedm týdnů než si prsa zvykla na kojení. Měla jsem popraskané bradavky a při každém přisátí dcery mi tekly slzy bolestí. Jsem ale ráda, že jsem vydržela a kojím dál. Investovala jsem do mastičky Purelan, která moc pomohla. Super byla i mast od Aventu přímo na bradavky, která je velmi podobná Purelanu, akorát řidší. Bepanthen byl taky fajn. :-)
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  7. led 2015

Zničené bradavky a alergie

Rodila jsem sekcí, takže mlíčko první 3 dny vůbec nebylo. Nikdo mi v porodnici nepomohl a malý se do mě s jekotem zakusoval. Než se mlíko začalo tvořit, už jsem měla bradavky úplně zničené, krvácející a doslova se modlila, aby malý měl hlad až po dlouhé době a u kojení mi tekly slzy. Když jsem šla na sesternu poprosit o nějakou radu, bylo mi řečeno: ,, Ukažte! Hm. To je ještě dobré, některé to mají ještě horší." Mazala jsem Bepanthenem, Purelanem, ale kojila jsem hodně často a dlouho, takže se to nestíhalo hojit.

Pak mi jedna sestřička poradila jakési chrániče bradavek - měla jsem radost, docela se mi ulevilo. Jenže druhý den se mi začaly dělat po celých prsou bolestivé puchýře, které praskaly a kůže se strhávala do živého. Zjistilo se, že ty chrániče sestry špatně umyly od dezinfekce a já dostala alergii. Bylo to něco příšerného - jak malý pil, tak se mi o ty živé rány otíral bradičkou a já řvala bolestí. Těšila jsem se domů, že koupíme UM a bude klid. V porodnici to bylo všem jedno a nikdo mi ani nebyl schopen říct, jestli máme správnou techniku kojení nebo mi nějak poradit, povzbudit mě.

Naštěstí přítele napadlo koupit Hemagel - po něm se rány začaly hojit před očima a mně se ulevilo. Když bylo nejhůř, použila jsem odsávačku a mlíko dala malýmu z lahvičky - byl zvyklý od začátku, že 1-2 krmení denně pil z lahvičky napodobující prso, jinak byl kojený, takže se naštěstí nestalo, že by už pak nechtěl z prsu tahat. Laktační poradkyně mi moc pomohla a uklidnila mě, já zatla zuby a vydržela. Trvalo asi 2 měsíce, než jsem se úplně zahojila, ale nechtěla jsem to jen tak vzdát.

Malý má 7 a půl měsíce a kojím dodnes. :-) Akorát na ty začátky strašně nerada vzpomínám, říkám si, že bolest, které jsem byla ušetřena při porodu (protože jsem rodila sekcí), jsem si asi musela prožít jinak.
1 člověk považuje za užitečné
hadruska  6. led 2015

Na prasklou bradavku homeopatiky

Čím je má dcerka větší, tím víc flinká techniku kojení. Došlo mi to až s hodně bolavou, rozpraskanou bradavkou. Chvilku mi to nevadilo, ale když to trvalo přes týden, tak jsem začla studovat a mazat. Když nic z vyčteného nezabralo, tak se probral instinkt a koupila jsem homeopatika Arnica Montana 9ch. Stačilo 5 granulek 4x denně, pak snížit a bylo vyléčeno. :-)
1 člověk považuje za užitečné
cmacuba  5. led 2015

Bolavé bradavky po porodu + rozkousnutá bradavka

Po porodu jsem měla bradavky bolavé, krvavé a při každém kojení se mi kroutili prsty u nohou. :-( Přešlo to asi po 14 dnech, kdy si bradavky na kojení zvykly. Používala jsem mastičku na bradavky z DMka. A byla super.

Asi v 10-ti měsících měla Julča kousací období. A rozkousla mi bradavku tak, že to prostě nešlo. A při každém dalším kojení si kousla. Byla jsem zoufalá. Až reklama v televizi na Hemgel mě zaujala. Šla jsem ho koupit, protože všechny dostupné mastičky prostě zklamaly. 5 g mast za 150Kč, ale vyplatilo se. Do 4 hodin po namazání byla bolest pryč, ragáda se zatáhla a do 24 hodin už byl stroupek. Do několika dní nebylo po ragádě ani památky. Hemagel mám doma stále v pohotovosti. :-)
1 člověk považuje za užitečné
janiseq97  5. pro 2014

Bolestivé kojení

Bohužel naše kojení nedopadlo dobře. Nejdříve se malý nemohl přisát vůbec, měl malý sací reflex a já malé bradavky. Všechni mi řikali - zkus kloboučky, jenže mě to bolelo i přes to. Nakonec sem skončila u odsávačky MM, a ta taky musela skončit. Větši bolest jak u porodu. Nakonec mi bylo řečeno, že mě kojení bude bolet u každého dítěte. Ani jsem si nemohla kojení pořádně užít jako některé maminky. Neměla sem z toho ten dobrý pocit, bohužel jen neskutečný pocit bolesti. :-(
vevina14  5. lis 2014

Bolavé bradavky

Kojení nezačalo bohužel úplně dobře a často jsem měla naprosto zničené bradavky až do krve tak, že ji i E. sála.

Dostala jsem tedy chrániče bradavek (kloboučky), aby se mi to lépe hojilo, ale po své zkušenosti bych to už nikdy neudělala. Bylo velice těžké pak dceru odnaučit kloboučku, navíc kvůli nim špatně sála. Nakonec jsem prostě zatnula zuby, poplakala si u kojení, jelikož začátek kojení než to nasála a znecitlivěla byl horor, chodila doma s holými prsy namazanými Calciovou mastí, aby rány větraly a rychleji se zatáhly. Bolelo to, ale do 14 dní se mi vždy bradavky zahojily, pak jsem jen preventivně každý večer na noc mazala mastí a měla jsem po starostech.
oktarina  4. lis 2014

Co pomáhá?

Bohužel mam zkušenost jak s ragádama, tak kojenim přes kojící kloboučky, odsáváním a dokrmem, tak i syndromem bilé bradavky a modřinkama (špatná technika sání a defakto pokousané bradavky). Co je ale podstatné, je třeba najít funkční rady, co uleví od akutní bolesti.

Mě pomohly hydrogelové polštářky (vyrábí medela, tommee teepee a určitě i jiné značky). Cena cca 110,-/ks. Fungují na principu suchého chladu, který uleví bolavé a namáhané tkáni bradavky. Každý polštářek je možno rozstřihnout na 4 dílky a na bradavku přikládat jeden. Polštářky se nechávají nachladit v lednici. Jeden lze opakovaně používat 24 h.

Dalším pomocníkem je promazávání. Purelan od medely je drahá maličká mast. Lze si v lékárně koupit buďto vážený čistý lanolin (používá se jako základ masti vyráběných lékárnou) nebo dm krém na bradavky (obsahuje lanolin, vitamin E aj učinné látky).

Dalším tipem pro pomoc je časté větrání prsou (doma v teple, ne v průvanu ;-) a po kojení i na prsou nechat zaschnout kapičku mléka.

Další tip, vlastně ten úplně první a nejdůležitější je, zlepšit techniku kojeni!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce