Těhotenství24 je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.
Každý trimestr těhotenství je něčím specifický.
Trimestr tedy znamená třetinu délky těhotenství. Z uvedeného vyplývá, že rozlišujeme:
Zajímavé je, že na začátku prvního trimestru ještě vlastně nejsi těhotná. První týdny těhotenství lékař označí až zpětně, jelikož za první týden se počítá ten týden, kdy proběhla poslední menstruace. Až potom dojde k oplodnění vajíčka, což se projeví hlavně tím, že další menstruace už nepřijde.
Dobré vědět: Na úplném začátku tě může zmást slabé krvácení, které nejprve způsobí uhnízďování vajíčka v děložní sliznici a o měsíc později vznik placenty. Objevuje se jen u některých žen, z nichž si ho řada splete s menstruací. Proto jsi možná slyšela vyprávění o tom, že nějaká žena menstruovala i v prvních dvou měsících těhotenství – to je ovšem omyl, protože o menstruaci už nešlo.
S největší pravděpodobností se v prvním trimestru dozvíš, že čekáš miminko – ať už s pomocí těhotenského testu, nebo u lékaře. Kromě toho na něj nejspíš brzy poukážou těhotenské příznaky, jako jsou únava, nevolnosti, bolest prsou a citlivost na pachy. Každá žena je jiná, což platí i v těhotenství, a tak má některá tyto projevy silnější, jiná třeba i velmi slabé.
Bohužel smutnou pravdou je fakt, že dvě z deseti těhotenství končí samovolným potratem. Na takové věci ovšem vůbec nemysli, stres by ti akorát uškodil. Jen možná počkej s oznámením radostné novinky širšímu okolí, ideálně do 12. týdne, kdy se riziko potratu snižuje. Naopak, pokud vykonáváš zaměstnání, které by mohlo těhotenství ohrozit, pak se musíš co nejdřív domluvit se zaměstnavatelem na změně.
Běžná vyšetření v prvním trimestru těhotenství:
→ Přečti si víc o prvním trimestru37
→ Zjisti, co tě v prvním trimestru čeká týden po týdnu5
Většina maminek si druhý trimestr užije nejvíc. Příznaky, jako jsou nevolnosti a střídání nálad, obvykle ustupují a bříško ještě není tak velké, aby docházelo k většímu nepohodlí. Navíc budeš mít nejspíš víc energie, což jistě také oceníš.
Miminku se vyvíjejí orgány a celkově sílí. Od 24. týdne dokonce existuje určitá šance, že by mohlo přežít, pokud by se narodilo předčasně. I tak by samozřejmě šlo o extrémně nedonošeného novorozence s váhou cca 500 až 750 gramů.
Pokud si chceš prohlédnout miminko na 3D nebo 4D ultrazvuku, pak přelom druhého a třetího trimestru je k jeho absolvování nejvhodnější (konkrétně v rozmezí cca 24. a 30. týdne)
Běžná vyšetření ve druhém trimestru těhotenství:
Případná další vyšetření
Pokud by se lékaři nezdálo všechno v pořádku, navrhne ti vyšetření, která mu poskytnou více informací. Mezi ně patří:
→ Přečti si víc o druhem trimestru17
→ Zjisti, co tě ve druhém trimestru čeká týden po týdnu5
Ve třetím trimestru se na scénu mohou vrátit nepříjemné pocity, hlavně únava, změny nálad a nevolnosti. Nicméně jde o cílovou rovinku, za kterou čeká tvůj uzlíček štěstí, takže si užij chystání věcí pro miminko, sbal si tašku do porodnice a zjisti si, jak se připravit na porod.
Čím blíž k porodu, tím spíš tě může přepadat strach – obzvlášť jsi-li prvorodička. Vůbec se nestyď říct si o pomoc, třeba psychologovi, dule nebo porodní asistentce. Popovídají si s tebou, poradí ti, jak svou mysl na porod připravit, a dula s porodní asistentkou tě mimo jiné také naučí, jak si ulevit od bolesti, najít vhodnou polohu a dýchat. Od věci pak není ani předporodní kurz, který pořádají porodnice, nebo různé organizace.
Šest týdnů před předpokládaným termínem porodu můžeš začít s masáží hráze a od 37. týdne zase používat zdravotnické prostředky Aniball nebo Epi-no, pokud chceš. S nimi posílíš pánevní dno, zvykneš si na tlak, jaký bude na porodní cesty vyvíjet hlavička miminka, a naučíš se pomocí správné polohy a dechu ulevit uvolnit.
Běžná vyšetření ve třetím trimestru těhotenství:
→ Přečti si víc o třetím trimestru13
→ Zjisti, co tě ve třetím trimestru čeká týden po týdnu5
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Ano, rozdíl v trimestrech být může, protože některé léky jsou škodlivé hlavně v prvním trimestru, kdy je těhotenství nejnáchylnější. Nicméně bez ohledu na to, v jaké fázi těhotenství se nacházíš, bys měla užívání jakýchkoliv léků konzultovat se svým lékařem.
O lécích, které užíváš dlouhodobě, řekni gynekologovi hned na první prohlídce, ať se společně domluvíte na případném dalším užívání nebo výměně za jiné léky.
Pokud potřebuješ řešit akutní problém, třeba rýmu a kašel, pak se poraď buď s lékařem, nebo u volně dostupných léků s lékárníkem.
Léky v těhotenství a během kojení představují specifický problém. Některé léky se v těhotenství nemohou užívat, protože hrozí poškození plodu. Na druhé straně jsou situace, kdy je nezbytné podat těhotné ženě uvedené léky, a to tehdy, pokud jde o vážný stav.
Obvykle nemáš šanci poznat, zda trpíš těhotenskou cukrovkou. V nejzazších případech jsou jejími projevy nadměrná žízeň a časté močení, ale k tomu u těhotenské cukrovky většinou nedojde, protože je včas odhalena při kontrolách krve.
Těhotenský diabetes, gestační diabetes mellitus či lidově řečeno těhotenská cukrovka postihuje přibližně 2-6 % nastávajících maminek.
Poslíčci se mohou „ozvat“ už ve druhém trimestru, ale častější jsou ve třetím, kdy se tělo chystá na porod.
Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.
Nemusíš, ideální doba, kdy mít sbaleno do porodnice, je 36. týden těhotenství.
Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.
Hamiltonův hmat je lékařská metoda, která se provádí na konci těhotenství, zpravidla po 1. termínu porodu ve snaze vyvolat porod.
Nejen o jednotlivých trimestrech těhotenství, ale také o dalších tématech si můžeš povídat s uživatelkami Modrého koníka. Kromě toho jsou tady připraveni odborníci z mnoha odvětví.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu