Dokáže tě ještě těhotenství něčím překvapit? Odpověď na tuto otázku ti dozajista poskytne šestý měsíc, který začíná 23. týdnem a končí 26. týdnem těhotenství. Čeká tě nějaké speciální vyšetření? A na co se bude nyní soustředit tvůj gynekolog? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
V šestém měsíci těhotenství se už spousta maminek vrhne na pořizování výbavičky.
Přečti si víc o šestém měsíci a týdnech, které ho tvoří:
Občas můžeš pozorovat zvláštní škubnutí v bříšku. Určitě se tohoto pocitu nezalekni, jedná se o přirozený vývojový milník miminka – začíná totiž škytat. 🙂 Polyká plodovou vodu a díky škytání trénuje mezižeberní svaly.
Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku – jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.
Předčasný porod je scénář, kterým si nechce projít žádná nastávající maminka. Namísto toho, aby ses přehnaně strachovala, raději pozorně vnímej své tělo. Zapisuj si případný výskyt poslíčků a objeví-li se, snaž se je co nejdříve zmírnit tím, že si lehneš na bok a napiješ se vody. Obvykle po doplnění tekutin a nalezení klidové polohy ustoupí.
Předčasný porod je porod, který proběhne mezi 23. a 37. týdnem těhotenství (do 259 dnů od prvního dne poslední menstruace nebo do 245 dnů od oplodnění) a narodí se při něm dítě s hmotností nižší než 2500 g.
Určitě ti každý bude říkat, aby ses vyspala ještě teď, protože jakmile se narodí miminko, spánku si moc neužiješ. Avšak tato rada je někdy pořádně iritující, protože spánek v těhotenství je samostatnou kapitolou. Může tě trápit nespavost, ke které přispívá i neustále se hýbající miminko, ale své zde udělají i zaměstnaná mysl či bolesti zad nebo v podbřišku.
Snaž se proto soustředit na to, aby sis do postele nebrala žádné problémy. S fyzickým diskomfortem ti zase docela dobře pomůže polštář na kojení. Než ho využijete s miminkem po porodu, hodí se pro nalezení správné polohy při spánku.
S každým nadcházejícím týdnem je spánek v těhotenství horší. Těhotná žena se díky rostoucímu bříšku nemůže pořádně vyspat, bříško jí překáží a dlouho hledá vhodnou polohu, která ji pomůže alespoň na chvilku usnout. Za chvíli se ale opět probudí s potřebou jít na záchod. Příčinou špatného spánku v těhotenství může být také strach z blížícího se porodu nebo ženu mohou trápit špatné sny.
3D nebo 4D ultrazvuk se provádí proto, aby měli budoucí rodiče na těhotenství pěknou vzpomínku, buď v podobě fotografie miminka nebo videozáznamu jeho pohybů. Nejde o vyšetření, které by sloužilo k lepšímu přehledu o zdravotním stavu miminka, proto ani není propláceno zdravotní pojišťovnou. Ideální čas na 3D nebo 4D ultrazvuk je od 24. týdne do 30. týdne těhotenství. Máš-li o něj zájem, zjisti, které ambulance ve tvém okolí ho dělají, a nezapomeň si projít i jejich ceník.
Kdo by nechtěl mít na těhotenství pěknou vzpomínku, že? Přestože jde o období, které nastávající maminku dokáže i docela potrápit, na ten pocit, kdy pod srdcem nosila vytouženého drobečka, nechce zapomenout nikdy. Jednou z možností, jak si památku na období s bříškem zvěčnit, je také absolvování 3D ultrazvuku. Jak 3D ultrazvuk probíhá, kolik stojí a kam se na něj objednat, se dozvíš v našem článku.
4D ultrazvuk představuje krásný zážitek pro nastávající rodiče. Konečně tak mají možnost spatřit človíčka, ke kterému dosud jen promlouvali přes bříško. Jak 4D ultrazvuk probíhá, kdy se nejčastěji provádí a na co si dát pozor, když se na něj budeš objednávat?
Lékař bude kontrolovat míru případných otoků a sledovat tvůj krevní tlak. Oba ukazatele mu totiž napoví, zda se u tebe nerozvíjí preeklampsie18. Také se bude více soustředit na změny na tvém děložním čípku, který může monitorovat i vaginální ultrazvukovou sondou. V takovém případě se tomuto vyšetření říká cervikometrie4.
Pokud bude vše v pořádku a gynekolog nebude nacházet žádné komplikace, až do 34. týdne těhotenství budeš chodit do prenatální poradny jednou za měsíc, přičemž stanovený interval je 4 až 6 týdnů.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Glukózového tolerančního testu se mnoho žen obává, protože neumí předvídat, jak zareagují na vypití roztoku glukózy. Obvykle však nejde o tak nepříjemný zážitek, jak se můžeš dočíst na internetu, proto se rozhodně zbytečně nestresuj. Během tohoto vyšetření si kromě toho pár hodin posedíš v čekárně a bude ti třikrát odebrána krev. Vyšetření se provádí od 24. do 28. týdne těhotenství.
Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
6. měsíc je tvořen 23. až 26. týdnem těhotenství.
Zápis týdnů v 6. měsíci těhotenství: 23. týden + 0 dní až 26. týden + 6 dní (22tt + 0 až 25tt + 6).
Týden těhotenství v 6. měsíci | Počet ukončených dní těhotenství | Počet dní do porodu |
23. tt (22tt + 0 až 22tt + 6) | 154 až 160 | 126 až 120 |
24. tt (23tt + 0 až 23tt + 6) | 161 až 167 | 119 až 113 |
25. tt (24tt + 0 až 24tt + 6) | 168 až 174 | 112 až 106 |
26. tt (25tt + 0 až 25tt + 6) | 175 až 181 | 105 až 99 |
Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.
Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Křestní jméno provází člověka celý jeho život.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
<< 5. měsíc těhotenství / 7. měsíc těhotenství >>
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu