Pouze okolo 4 % budoucích maminek porodí v předpokládaném termínu porodu74, vypočítaném na základě údajů o poslední menstruaci. Drtivá většina těhotných žen (přibližně 80 %) porodí v rozmezí 14 dnů okolo předpokládaného termínu.
K přenášení dojde přibližně u 4-14 % nastávajících maminek. Statisticky však počet potermínových gravidit klesá. Hlavní příčinou je zejména určování termínu dle ultrazvukového vyšetření. Až 40 % žen má nepravidelný menstruační cyklus1 nebo udá chybný údaj o své poslední menstruaci, což vede často ke stanovení chybného předpokládaného termínu porodu.
Nejpřesnější stanovení předpokládaného termínu porodu a fáze gravidity lze zjistit pomocí měření plodu při ultrazvukovém vaginálním vyšetření, a to nejlépe do 12. týdne těhotenství22. Pozdější měření již nejsou tak přesná.
Další příčinou poklesu potermínových gravidit je zavedení tzv. programovaných porodů. Jde o plánovaný, vyvolávaný porod85 na přání rodičky1, bez zdravotních důvodů.
Důvody, proč dojde k přenášení, nejsou známy, stejně tak, jako nelze určit, u kterého těhotenství k přenášení dojde. Jednou z předpokládaných příčin přenášení by mohla být porucha dozrávání hormonálních systémů v placentě, neboť vývoj plodu je řízen hlavně placentou .
Obvykle 10. den po termínu porodu budoucí maminka podstupuje několik vyšetření7 ke zjištění zdravotního stavu a komfortu děťátka. Podle výsledků vyšetření lékař doporučí další vhodný postup, případně hospitalizaci.
Jaká vyšetření je třeba podstoupit:
Podle výsledků zmíněných vyšetření a na základě vaginálního vyšetření je lékařem určen adekvátní postup. Prokáží-li vyšetření nesrovnalosti nebo ohrožení miminka, lékaři přistupují k možnosti okamžitého ukončení těhotenství, buď pokusem o rychlé spuštění porodu nebo operativním způsobem (císařský řez81).
Naopak, vyjdou-li výsledky vyšetření bezchybně, je lékaři volen spíše konzervativní, vyčkávací postup.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu