Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.
Někteří rodiče se nechávají překvapit a pohlaví miminka zjistí až při porodu.
To, kdy lze zjistit pohlaví dítěte nebo ho alespoň zkusit poprvé odhadnout, je úzce spjato se skutečností, jaká vyšetření v těhotenství absolvuješ, přičemž částečně zde roli sehrává i přístrojové vybavení v ambulanci tvého lékaře. Níže jsme shrnuli jednotlivé metody, které jsou nápomocné při určení pohlaví tvého drobečka.
Prenatální screeningy, u kterých lze určit pohlaví miminka 👇
1. Prvotrimestrální screening – kombinovaný test
Prvotrimestrální screening je prvním „velkým“ vyšetřením v těhotenství, které posuzuje zdravotní stav miminka. Pojď se s námi podívat, z čeho sestává, kde ho můžeš absolvovat a proč bys ho neměla vynechat.
2. Morfologický ultrazvuk – druhotrimestrální screening
3. 3D nebo 4D ultrazvuk
4. Zjištění pohlaví dítěte z krve matky
5. NIPT test
6. Pohlaví dítěte zjištěno na indikovaném diagnostickém vyšetření
Jak zjistit pohlaví domácí metodou?
Jednou z metod určení pohlaví, která není podložena vědeckými fakty, je i výpočet na základě čínského lunárního kalendáře. Důležitými údaji jsou přitom věk matky a datum početí. Na internetu můžeš najít mnoho kalkulaček, proto si zkus tímto způsobem „zjistit“ pohlaví svého miminka a uvidíš, jestli předpoklad vyjde. Některé zdroje uvádějí 80% až 98% spolehlivost této metody.
Podle Jonáše a jeho metod se maminky prioritně snaží o početí, případně chtějí vypočítat plodné a neplodné dny. Výsledkem výpočtů Jonášovy metody2 je však i předpokládané pohlaví, které lze v daných dnech počít. Pokud bys ji chtěla využít, musíš mít připraveny následující údaje: tvé datum narození, přesný čas a místo tvého narození.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Většina metod má ve spolehlivosti určení pohlaví jistou odchylku. Nejčastěji se nastávající maminky dozvědí pohlaví miminka na ultrazvuku, ale tato metoda má jen 90 až- 97% spolehlivost. O něco výše (až 99 %) je to při NIPT testu. Jinou kategorií je odběr plodové vody, tedy amniocentéza – obvykle se z jejích výsledků budoucí maminka dozví i pohlaví a je zde jen nepatrné riziko, že by se výsledek mýlil. Amniocentéza je však invazivní diagnostické vyšetření, které naštěstí nemusí podstoupit každá těhotná žena.
Zda se chceš dozvědět pohlaví miminka, nebo ne, je jen na tobě. Rozhodneš-li se počkat až do porodu, určitě o tom informuj každého lékaře, který ti v těhotenství bude dělat vyšetření. Obvykle se specialisté provádějící screeningy ptají, jestli už pohlaví víš nebo chceš vědět, ale přece jen, mohou na to zapomenout a omylem ti během vyšetření nevědomky prozradit, co to bude. 🙂
Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.
**
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu