Plodovým obalům se v těhotenství nepřikládá velká důležitost, ale jen do chvíle, kdy právě ony těhotenství zkomplikují. Teprve v tomto momentě těhotná žena přichází na to, které nepostradatelné funkce plodové obaly plní. Jaké problémy mohou nastat s plodovými obaly a jak je lékaři potom řeší? To se dozvíš v našem článku.
Plodové obaly spolu s plodovou vodou chrání miminko v děloze.
Co jsou plodové obaly a jakou mají funkci?
Plodové obaly neboli zárodečné listy jsou dvě elastické blány, které uvnitř dělohy chrání vyvíjející se plod. Vnitřní plodový obal se nazývá amnion, vnější zase chorion. Před porodem dochází k jejich protržení, důsledkem čehož nastává odtok plodové vody a většinou i nastupuje činnost dělohy – kontrakce.
Funkcí plodových obalů je vytvářet nepropustnou bariéru, která obklopuje plodovou vodu a v průběhu těhotenství tak zajišťuje její sterilitu. Jakmile by se plodové obaly předčasně protrhly nebo narušily, hrozilo by, že k miminku pronikne infekce.
Na konci porodu, přesněji během třetí doby porodní, kdy je již děťátko na světě a nastává porod placenty, se spolu s ní vylučují z těla ven i zbytky plodových obalů.
Protržení plodových obalů
Protržení plodových obalů by za ideálních okolností mělo nastat přibližně v předpokládaném termínu porodu, kdy se tělo připravuje na příchod dítěte na svět. Tehdy mluvíme o spontánním narušení obalů, které vede k odtoku plodové vody. Nicméně mohou nastat dvě komplikace, které se vyřeší jen zásahem lékařů. Jmenovitě se jedná o předčasné prasknutí plodových obalů nebo jejich neprotržení v průběhu porodu.
Předčasný únik plodové vody
Z řady důvodů se plodové obaly někdy naruší předčasně, důsledkem čehož plodová voda uniká v období těhotenství, kdy to není žádoucí. Vždy se jedná o problém, který je třeba monitorovat a při němž je nutné snížit riziko infekce na úplné minimum pomocí antibiotické léčby.
Předčasný únik plodové vody může nastat důsledkem těchto příčin:
slabá stěna plodového obalu nebo její narušení při úrazu,
důsledkem amniocentézy17 – odběru plodové vody, během které se stěna plodových obalů musí propíchnout, aby do plodového vaku mohla vniknout jehla k odebrání vzorku,
zánět plodových obalů.
Přečti si více o rizicích předčasného úniku plodové vody 👇
Opačnou situací je, když plodové obaly spontánně neprasknou „v pravý čas“, tedy v průběhu porodu, ale předtím než dochází k samotnému tlačení. Tehdy je lékař musí propíchnout manuálně, čemuž se říká amniotomie.
„Umělé“ prasknutí plodových obalů se provádí prostřednictvím kovového nástroje, na jehož konci se nachází ostrý háček. Přes pochvu se tento nástroj zavede až k plodovým obalům, které se jím propíchnou. Nastává tak odtok plodové vody a průběh porodu může pokračovat dále.
Pokud by porod dítěte pokračoval i bez narušených plodových obalů, mohlo by dojít ke komplikacím – například k předčasnému odloučení placenty.
Přečti si více o amniotomii v našem samostatném článku 👇
Zánět plodových obalů (neboli chorioamnionitida) je komplikací v těhotenství, kterou není dobré podceňovat. Často totiž vede k infekci plodové vody (jinak řečeno: k infekci amniové dutiny).
Infekce plodových obalů může vzniknout v těchto případech:
K plodovým obalům pronikne infekce z pochvy, případně z močového traktu – může se jednat o zánět močových cest nebo narušení bakteriální hladiny v poševním prostředí, tedy kvasinkovou infekci.
Infekci plodových obalů zapříčiní amniocentéza – při odběru plodové vody může nastat i tato komplikace.
Z toho důvodu v těhotenství rozhodně nepodceňuj neobvyklý vaginální výtok, problémy s močením nebo příznaky infekce močových cest. I banální onemocnění, které pro ženu za běžných okolností nepředstavuje žádné velké riziko, může v těhotenství způsobit řadu dalších problémů.
Příznaky infekce plodových obalů bývají nestandardní výtok a zvýšená teplota až horečka. Infekce se v raných stádiích nemusí vždy přenést i na děťátko, ale v případě, že už k přenosu dojde, dítě reaguje změnou své tepové frekvence. Po podání antibiotik se jeho srdeční činnost zase vrátí do normálu.
Zánět plodových obalů, který se nepodchytí včas, může vést k předčasnému úniku plodové vody, případně předčasnému porodu a v dřívějších týdnech těhotenství také k potratu.
Video: Vše o předčasném porodu
Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.