Během celého těhotenství těhotenství24 dochází k významným hormonálním změnám, které mimo jiné ovlivňují také stav a kvalitu pokožky. Po narození dítěte29 se zpravidla kůže vrací do stavu, v němž byla před otěhotněním. Některé změny (například strie) jsou však bohužel trvalé.
Často se stává, že pokud nastávající maminka trpěla kožními potížemi (například ekzémem) před graviditou, tento stav se v těhotenství buď výrazně zlepší nebo naopak zhorší.
Na čele, tváři nebo na krku se mohou objevit tmavé skvrny, tzv. maska v těhotenství, která obvykle vymizí hned po porodu29 nebo v následujících pár týdnech.
Více o těchto pigmentových skvrnách se dočtete v samostatném článku: Chloasma.
Těhotná žena může na okolí působit, že její pleť září. Toto rozjasnění je způsobeno zvýšenou hladinou progesteronu a také větším objemem krve, která koluje v těle ženy.
Nevýhodou zvětšeného množství krve v těle je pocit nafouknutí, který je způsoben zadržováním vody v těle. Ženě mohou ztmavnout červené skvrny v obličeji a tím se více zvýraznit. Tento stav po porodu29 zmizí. Do té doby by měla žena pleť dostatečně hydratovat pomocí krémů a zároveň dodržovat pitný režim7.
Vlivem zvýšeného objemu krve jsou na pokožce mnohem výraznější jemné cévy, tzv. kapiláry. Prevencí jejich vzniku je ochrana před extrémním chladem nebo horkem. Červené žilky se začnou po porodu ztrácet.
Během prvního trimestru37 může zvýšená hladina hormonů produkovat více mazu, který ucpává póry a vzniká akné.
Více o akné v samostatném článku: Akné v těhotenství5.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu