8. měsíc těhotenství představuje v porovnání s tím, co už máš za sebou, jen krůček k vytouženému cíli. Přesto se ti čas může vléci nesmírně pomalým tempem – pokud totiž každý den bojuješ s narůstající hmotností bříška, bolestmi páteře či těhotenskými příznaky, o kterých sis myslela, že navždy zůstanou v prvním trimestru, nelze se divit, že počítáš dny do porodu. Pojď se podívat, co jsi pro tebe předposlední měsíc těhotenství připravil.
V 8. měsíci těhotenství se ženám často vrací únava, jakou prožívaly v prvním trimestru.
Přečti si víc o osmém měsíci a týdnech, které ho tvoří:
Na předporodních kurzech se dozvíš informace o závěru těhotenství, příznacích porodu, prostředcích tišení bolestí a technikách tlačení. Navíc, pokud absolvuješ kurz, který dělá porodnice, kde máš v plánu rodit, můžeš na něm poznat část personálu, díky čemuž nebudeš mít při porodu pocit, že jsi ve zcela cizím prostředí obklopena neznámými tvářemi. Jestli máš zájem zúčastnit se nějakého předporodního kurzu, mysli na to už teď a podívej se na nabídku kurzů, které se pořádají ve tvém okolí.
Předporodní kurzy jsou pro budoucí maminky i jejich partnery velkým přínosem. Kurzy pomohou připravit partnery na porod a poporodní období s novorozeným dítětem a zároveň jsou skvělou příležitostí zeptat se na cokoliv ohledně porodu. Většinou se předporodní kurzy pořádají přímo v porodnici a organizují je porodní asistentky. Pokud inklinuje budoucí maminka k přirozenému porodu, je možnost absolvovat kurz s dulou.
Na otočení miminka hlavičkou dolů toužebně čeká každá maminka, v jejímž těhotenství se neobjevila indikace k císařskému řezu. Právě poloha miminka nožkami dolů může (ale i nemusí) být rozhodujícím faktorem pro sekci. Pokud se ani v 8. měsíci tvé děťátko nepřetočilo, zbytečně nepanikař, má na to ještě nějaký čas, ale stejně se snaž mu k tomu trošku dopomoci. Zeptej se své duly (pokud ji máš) nebo gynekologa na vhodné cviky, díky kterým by se miminko mohlo ve tvém bříšku přetočit. V případě, že by se do porodu děťátko nepřetočilo, lékař se bude rozhodovat mezi vaginálním porodem koncem pánevním a císařským řezem.
Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.
Nepřibíráš podle tabulek? Nedělej si proto zbytečné starosti. V případě, že se nepřejídáš, stravuješ se zdravě a vyhýbáš se kalorickým bombám, nemáš si co vyčítat. Přibírání v těhotenství je nesmírně individuální, protože za hmotnostní přírůstek neodpovídá pouze „nové“ procento tuku, ale například i míra zavodnění organismu, kterou příliš neovlivníš. Určitě se nedávej na žádnou redukční dietu, protože kalorický deficit by nyní tvé tělo nemuselo zvládnout.
Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.
6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu máš nárok na zahájení mateřské dovolené. Zbývající týdny ti tak dávají dostatek času na nákup výbavičky a psychickou přípravu na porod.
Mateřská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnankyně, kterou je zaměstnavatel povinen strpět v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o narozené dítě. Na mateřskou dovolenou (MD) nastupuje těhotná žena dle své volby mezi počátkem 8. týdne a počátkem 6. týdne před očekávaným termínem porodu.
Záleží, jaká pravidla má porodnice, ve které chceš rodit. Možná už máš registraci dávno za sebou, ale v některých porodnicích se vyřizuje až od 34. do 36. týdne těhotenství.
Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod.
Kolem 30. týdne těhotenství absolvuješ detailní ultrazvuk, jehož součástí bývá také flowmetrie – měření průtoků krve v pupečníku a dalších dvou důležitých cévách. Pokud jsi na tomto ultrazvuku ještě nebyla, ve 32. týdnu tě určitě čeká.
Ultrazvukových vyšetření v těhotenství absolvuješ hned několik, přičemž zejména během prvního těhotenství je náročné rozlišit, který ultrazvuk má jaký význam a na co se zaměřuje. Dnes si povíme více o flowmetrii neboli průtocích v těhotenství. Pojď se podívat, proč je flowmetrie důležitá a co všechno lékař během ní zkoumá.
Od 34. týdne těhotenství přichází malá změna, co se týče intervalu dojíždění do těhotenské poradny. Namísto jedné návštěvy za měsíc, tam teď budeš chodit jednou za jeden či dva týdny. Pokud se vyskytly nějaké komplikace, bude to častěji.
Jakmile ti lékař potvrdí těhotenství, začneš chodit do tzv. těhotenské (neboli také prenatální) poradny. Co tě v ní čeká, jak často budeš docházet a s čím vším se můžeš lékaři svěřit? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Pod názvem GBS screening se skrývá jednoduché vyšetření v podobě stěru z pochvy, díky kterému se vyloučí, nebo potvrdí přítomnost streptokoka skupiny B ve tvém organismu. Provádět se může od 35. až do 37. týdne těhotenství.
Kdyby ti test na streptokoka vyšel pozitivní, nelekej se, nejde o žádnou mimořádnou komplikaci. V drtivé většině případů se tato situace řeší tak, že ti budou před vaginálním porodem infuzně podávána antibiotika. Tím se zabrání přenosu bakterie na miminko, neboť zatímco pro tebe tento streptokok neznamená žádné riziko, děťátko by se jím mohlo během porodu nakazit, a to by mohlo vést k závažným komplikacím.
Proč se v těhotenství provádí vyšetření na streptokoka skupiny B a co se stane, když bude výsledek pozitivní? Pojď se s námi podívat, jak toto vyšetření probíhá, proč je důležité a jak se pozitivní streptokok v těhotenství léčí.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
8. měsíc těhotenství sestává z 32. až 35. týdne.
Zápis týdnů v 8. měsíci těhotenství: 32. týden + 0 dní až 35. týden + 6 dní (31tt + 0 až 34tt + 6).
Týden těhotenství v 8. měsíci | Počet ukončených dní těhotenství | Počet dní do porodu |
32. tt (31tt + 0 až 31tt + 6) | 217 až 223 | 63 až 57 |
33. tt (32tt + 0 až 32tt + 6) | 224 až 230 | 56 až 50 |
34. tt (33tt + 0 až 33tt + 6) | 231 až 237 | 49 až 43 |
35. tt (34tt + 0 až 35tt + 6) | 238 až 244 | 42 až 36 |
V závěru těhotenství tě může lékař zaskočit zprávou, že se děťátko v děloze stále nepřetočilo a může ti navrhnout tzv. těhotenství. obrat vnějšími hmaty. Proč je ohledně tohoto úkonu tolik mýtů, jak se vlastně provádí a umí jej udělat každý lékař? I na to se, mimo jiné, podíváme v našem článku.
Strach z porodu provází během těhotenství mnoho žen. Existují i ženy, které trpí přímo chorobným strachem z porodu, tzv. tokofóbií, kvůli které jsou schopny se dokonce vzdát mateřství. Porod je bezesporu velká životní událost pro každou ženu a ač se o porodních bolestech mluví jako o jedné z největší možné bolesti, výsledek jistě stojí zato. Strach z porodu může provázet nejen první těhotenství, porod je vždy jedinečná záležitost a nelze dopředu říci, zda-li půjde vše "jako po másle". Důležité je však myslet pozitivně, na konci tohoto procesu čeká nastávající maminku i tatínka nejsladší odměna v podobě toužebně očekávaného miminka.
Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.
<< 7. měsíc těhotenství / 9. měsíc těhotenství >>
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu