Jízda autem v těhotenství by měla být pro těhotnou24 ženu a plod hlavně bezpečná. Bezpečí lze dosáhnout používáním bezpečnostního pásu a neměly by se vypínat během jízdy airbagy v místě, kde těhotná žena sedí.
Existuje jen velmi málo případů, kdy airbagy ženě nebo nenarozenému dítěti uškodily. Airbagy neslouží jako náhrada za bezpečnostní pás a žena by během jízdy neměla zapomínat na připoutání se. Jsou i výjimečné případy, kdy žena nemusí během těhotenství ze zdravotních důvodů užívat bezpečnostní pás, musí mít ale od lékaře potvrzení a to mít neustále u sebe. Nejčastějším úmrtím plodu během dopravní nehody je skutečnost, že zemře matka.
Dojde-li během jízdy v autě k dopravní nehodě a lékař chce ženu prohlédnout v nemocnici, neměla by se tomu žena bránit, zvlášť pokud je ve třetím trimestru13. Pokud žena začne pociťovat po dopravní nehodě bolesti břicha4, krvácí3 nebo jí předčasně praskla plodová voda, popř. začíná mít kontrakce33, měla by se okamžitě dopravit k lékaři, který ji prohlédne.
Těhotné ženy, které se během jízdy autem nepřipoutají, vystavují sebe i plod 7 krát vyššímu riziku, než kdyby se připoutaly. Při nehodě se tělo ženy obrovskou rychlostí vymrští směrem k volantu a může dojít k ublížení na zdraví nejen matky, ale i nenarozeného miminka. Ženu před fatálními následky neuchrání ani airbagy, které sice náraz ztlumí, ale síla airbagů odsune tělo zpět dozadu a může dojít k dalším poraněním. Žena by se neměla zapomenout připoutat na jakémkoliv sedadle, nejen za volantem.
Pokud nastávající maminka nemusí auto řídit, jsou z hlediska bezpečnosti nejvhodnější zadní sedadla ve vozidle. Zranění, která pocházejí ze zadních sedadel, jsou méně závažná než ta, ke kterým dochází v přední polovině auta. Také na zadním sedadle je samozřejmostí připoutání se bezpečnostním pásem. Samotný pocit, že žena sedí na bezpečném místě, v případě nehody nestačí.
V pokročilém stádiu těhotenství5 bývá dlouhá jízda autem pro ženu nepříjemná a vyčerpávající. Je dobré naplánovat si pravidelné krátké přestávky, minimálně každých 90 minut, kdy si žena může protáhnout nohy a kotníky a předejít tak křečím nebo otokům nohou9. V případě bolesti zad3 je dobré vzít si na cestu malý polštářek, kterým si může těhotná záda podepřít nebo si na něj může sednout a udělat si pohodlí. Každé 3 až 4 hodiny by měla žena jíst4 a během jízdy mít také dostatečný příjem tekutin7.
Těhotné ženy by se měly vyhnout užívání volně dostupných léků2 podávaným na nevolnost8 při cestování (kinedryl či travel gum). Pro ženu jsou vhodné přípravky se zázvorem. Jejich užití by měla ale nastávající maminka vždy konzultovat se svým lékařem (např. Avioplant nebo lízátka TravelPop).
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu