Možná jsi už v souvislosti s těhotenstvím slyšela o preeklampsii a eklampsii. Víš však, o jaká onemocnění nebo projevy jde, v čem jsou rozdílné a jaké symptomy je doprovázejí? Pokud ne, pojď si přečíst, co se za nimi skrývá. Ve skutečnosti totiž jde o život ohrožující stavy, jejichž příznaky by měla znát každá nastávající maminka.
Měření tlaku je v těhotenství velice důležité pro odhalení případných komplikací.
Co je to eklampsie?
Eklampsie představuje nejzávažnější komplikaci preeklampsie18, tedy těhotenského onemocnění, jehož nejčastější prvotní symptomy jsou zvýšený krevní tlak, zvýšená bílkovina v moči nebo nadměrná tvorba otoků.
Eklampsii lze považovat za následek neléčené preeklampsie, kterou doprovází eklamptický záchvat, při němž je třeba rychlá lékařská pomoc. Z toho důvodu jsou nesmírně důležitá pravidelná měření tlaku na těhotenské poradně a sledování hladiny bílkovin v moči.
Jen výjimečně se stává, že eklampsie nastoupí bez předchozí preeklampsie, čímž se ještě více zvyšuje její závažnost.
Onemocnění vyskytující se v těhotenství, vzhledem k týdnu těhotenství, ve kterém se objeví, se rozděluje na časnou a pozdní preeklampsii.
Důsledek neléčené preeklampsie, vážný a život ohrožující stav.
Projevuje se zvýšeným krevním tlakem, otoky a zvýšenými hodnotami bílkovin v moči.
Příznakem jsou zvýšený krevní tlak, silné bolesti hlavy, které zakrátko vedou k tonicko-klonickým křečím.
Včasná léčba je většinou úspěšná, výjimečně vede k předčasnému porodu.
Velice často vede k předčasnému porodu.
Při úspěšné léčbě nedochází k dalším komplikacím.
Eklampsie může poškodit nervový systém, srdce, ledviny.
Komu hrozí eklampsie?
Předpokládá se, že těhotenská eklampsie je způsobena kombinací několika faktorů, včetně genetiky, anamnézy a životního stylu.
Mezi rizikové faktory vzniku eklampsie patří:
nadváha nebo obezita,
těhotenská nebo chronická hypertenze (vysoký krevní tlak),
věk vyšší než 35 let, nebo naopak nižší než 20 let,
těhotenství s dvojčaty nebo vícerčaty,
první těhotenství,
diabetes nebo jiné onemocnění, které ovlivňuje cévy,
onemocnění ledvin.
Příznaky eklampsie
Mezi první příznaky eklampsie, které mohou i nemusí předcházet eklamptickému záchvatu, patří:
nevolnost a zvracení, které měly rychlý nástup,
silná a prudká bolest hlavy doprovázená závratěmi,
poruchy vidění.
Nebezpečí eklampsie spočívá v tom, že vede k předčasnému porodu. Po diagnostikování eklampsie, většinou po překonání eklamptického záchvatu, se totiž okamžitě zahajuje léčba, jejíž součástí je nejčastěji i urgentní ukončení těhotenství císařským řezem bez ohledu na týden.
Eklamptický záchvat a tonicko-klonické křeče
Typickým příznakem eklampsie je eklamptický záchvat s tonicko-klonickými křečemi. Ty začínají náhlou ztrátou vědomí, přičemž charakteristickým projevem může být pád doprovázený hlasitým výkřikem. Následně se dostavuje tonická křeč, při které se zastavuje dech a začíná modrat obličej. Tato fáze je vystřídána klonickými křečemi, pro které jsou typické rytmické záškuby celého těla, pomočení a dýchání, při kterém osoba chrčí. Není výjimkou, když žena po překonání eklamptického záchvatu upadne do kómatu.
Eklamptický záchvat se v mnohém podobá záchvatu epilepsie – objevit se může i nadměrné slinění.
Eklamptický záchvat je způsoben látkami, které uvolňuje placenta. Důsledkem nich dochází ke křečovitým stahům cév v mozku, což vede k typickým projevům tohoto záchvatu.
Léčba eklampsie
Jakmile se dostaví křečovité stavy, žena musí být urychleně převezena do nemocnice. Tam se jí podávají sedativa, hořčík a kyslík s cílem snížit krevní tlak a stabilizovat její organismus. Následně se přistupuje k porodu císařským řezem, čímž se zachraňuje život jak těhotné ženě, tak dítěti. Aktuální týden těhotenství se bohužel nebere v úvahu, protože vzhledem k závažnosti tohoto stavu nelze vyčkávat.
Důvodem, proč se volí urgentní porod, je fakt, že jedinou účinnou léčbou, která dokáže zachránit život matce, je odstranění placenty z těla. Právě tento úkon může dopomoci ke stabilizaci zdravotního stavu. Potom se přistupuje k další léčbě, na kterou mají vliv následky, které eklamptický záchvat v organismu zanechal.
Eklampsie a další těhotenství
Pokud se eklampsie objevila v prvním těhotenství, lékaři budou u druhého nesmírně opatrní. Tento stav se totiž může i nemusí opakovat v dalším těhotenství. Každopádně se připrav na častější kontroly v těhotenské poradně a je dost možné, že podstoupíš i některá doplňková vyšetření ve specializovaných ambulancích.
Jelikož se riziko výskytu HELLP syndromu zvyšuje při rozvinuté preeklampsii, na kterou je ve většině případů zase úzce navázaná eklampsie, představuje HELLP syndrom další potenciální nástrahu pro ženy s eklampsií a preeklampsií.
HELLP syndrom je stav, který vážně ohrožuje život dítěte i matky. Nejčastěji se vyskytuje ve třetím trimestru, ale jeho akutní nástup může zkomplikovat i porod, případně první dny poporodního období. Jedná se o poruchu funkce jater a problematickou krvetvorbu – konkrétně probíhá rozpad červených krvinek a prudce klesá hodnota krevních destiček.
Stejně jako eklampsie, i HELLP syndrom vede k okamžitému porodu císařským řezem.
říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V našem videu se dozvíš, jak probíhá těhotenství, na co si dát pozor ve stravování a v životním stylu a jakými emocemi tě toto období může překvapit. Rovněž zde MUDr. Štěpán Machač rozebírá možné komplikace v těhotenství, jejich příčinu a diagnostiku.
Napiš odborníkovi – zdarma a s možností anonymity – v Poradnách
Těhotenství týden po týdnu
Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
Ahoj děvčata, po pravdě jsem z toho vyděšená ještě teď. Byl to strašný zážitek a ten strach o malou ani nemluvím! :-( Ještě teď mám strach, že se mi něco stane. Jinak vysoký tlak mám ještě teď, beru Dopegyt třikrát denně dva prášky a taky mám ještě černé fleky před očima z toho tlaku. Jestli máte taky nějaké zkušenosti s Eklampsii napište, budu jen ráda, že v tom nejsem sama. :-(
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu