Alkohol v těhotenství - jeho nadměrná a pravidelná konzumace může ublížit nejen matce, ale také plodu. Pravidelné nebo i nárazové pití nadměrného množství alkoholu je pro dítě velmi nebezpečné, protože se alkohol dostává přes placentu9 do krevního oběhu dítěte. Malá a nevyvinutá játra dítěte odbourávají alkohol daleko déle než u zdravého dospělého jedince a dítě tak může mít vyšší míru alkoholu v krvi.
Pro ženu je nevhodnější, když se vzdá konzumace alkoholu už během plánování těhotenství a snažení se o miminko. Pravidelná (více než dvakrát do týdne) a nadměrná konzumace alkoholu (více než 2 jednotky alkoholu) mohou ohrozit vývoj menstruačního cyklu2 a ovlivnit plodnost.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
0:00 Úvod
0:21 Návykové látky v těhotenství. Co je v pořádku a co už ne?
0:38 Kofein a káva v těhotenství
1:13 Nikotin a kouření v těhotenství
1:45 Alkohol v těhotenství: Víno, pivo, sekt, tvrdý alkohol …
2:28 Alkohol v začátcích těhotenství, kdy žena o svém těhotenství nevěděla
3:20 Měkké a tvrdé drogy v těhotenství
4:30 Antidepresiva a jiné léky v těhotenství
Pokud žena otěhotní během užívání alkoholických nápojů, může se zvýšit riziko samovolného potratu13 nebo předčasného porodu20. Pije-li žena v těhotenství pravidelně, může se jí v hraničním případě narodit i mrtvé dítě.
Alkohol v těhotenství13 má vliv na vývoj dítěte. Jeho konzumace závisí na:
I malý drink každý den může způsobit, že se dítě narodí s nízkou porodní hmotností, bude mít problémy s učením, s rozvojem řeči, udržením pozornosti či hyperaktivitou.
Míra ohrožení plodu závisí na různých faktorech, např. věk rodičky, množství vypitého alkoholu, procentuální objem alkoholu.
Ženy se na začátku těhotenství, resp. před samotným otěhotněním obává, co udělá alkohol s dítětem v případě, že jsou těhotné nebo ve velmi krátké době otěhotní. Důležité je pro ženu, která plánuje otěhotnět, mít pod kontrolou množství a složení vypitého alkoholu předtím, než si žena provede těhotenský test56 a její gravidita se tak potvrdí.
Nadměrné pití alkoholu během prvních třech měsíců37 poškozuje ještě nevyvinuté orgány dítěte a jeho nervovou soustavu. Nejdůležitější pro vývoj mozku je 3.1 až 6.28 týden gravidity, kdy může mít pití alkoholu během tohoto období nejhorší dopady. Alkohol v těhotenství a jeho vliv se projevuje nejčastěji chybným vývojem orgánů a ztrátou buněk v mozku, nejvíce ohrožený je mozek, čímž může mít dítě v pozdějším věku různé poruchy učení (specifiecké nebo ostatní).
Pití alkoholu během druhého17 i třetího13 trimestru ohrožuje dítě možnou retardací1, může dojít k poruše chování nebo k fyzickým problémům dítěte ihned po porodu29. Alkohol brzdí růst celého těla.
Žádné lékařské studie dosud nepotvrdily, jak velké množství alkoholu je pro těhotnou24 ženu a její plod bezpečné. Jediná zaručená bezpečnost je vyvarovat se zcela pití alkoholu během těhotenství. Pokud ale má žena v létě chuť na sklenici vinného střiku nebo malé pivo, nemělo by to dítě nijak ohrozit v jeho vývinu.
Když si žena dá sklenici vína, piva nebo malého panáka, neznamená to, že bezprostředně ohrozila plod a má to na něj vliv. Záleží na množství alkoholu, který daný nápoj obsahuje a kolik toho vypije. Pro plod je bezpečná příležitostná konzumace jednoho 0,5 l desetistupňového piva, 1,5 dcl vína nebo jednoho velkého „panáka“. Pokud žena před konzumací alkoholu něco snědla, může se alkohol v těhotenství z krve matky do krve dítěte dostat pomaleji.
Riziko pro plod je daleko nižší, když se žena napije příležitostně, než když pije pravidelně, i když v malých dávkách. Častá a nadměrná konzumace alkoholu má toxičtější účinky než jeho příležitostná konzumace.
Fetální alkoholový syndrom je specifická klinická jednotka, která vzniká, když je ženou konzumován alkohol v těhotenství7. Etylalkohol je teratogén, který nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu během celého těhotenství.
Většina případů FAS vzniká u matek, které pijí větší množství alkoholu, ale teratogénní působení i jednorázový příjem většího množství alkoholu. Alkohol projde placentou do krevního oběhu plodu a dostane se tak k vyvíjejícím se orgánům. Plod nemá vyvinuty enzymatické systémy, které by alkohol odbouraly.
Podle studie z roku 1991, kterou provedl profesor Stressguht a kol. se zjistilo, že dospělí lidé s fetálním alkoholovým syndromem měli snížené IQ a to v rozmezí 20-105. Proto je velmi důležité alkohol v těhotenství vyřadit.
Jsou-li ženu na alkoholu "závislé" a jsou zvyklé dát si večer skleničku vína, je dobré tento zvyk nahradit něčím prospěšnějším pro zdraví své i nenarozeného dítěte.
Pro ženu, která trpí těhotenskými nevolnostmi15 je zbavení se konzumace alkoholu snadné. Pokud má žena i tak tendenci dát si alkohol v těhotenství, je jeho zbavování se trošku náročnější. Žena by si měla uvědomit, že už se nerozhoduje jen za sebe, ale také za dítě, které jí v bříšku roste. Sklenici vína nebo piva může žena nahradit teplou koupelí, poslechem příjemné hudby, návštěvou kosmetičky, přihlášením se na těhotenské cvičení9 nebo oprášením průkazky do knihovny.
Nealkoholické pivo či víno
Slovo nealkoholický je trošku zavádějící, protože i nealkoholické pivo nebo nealkoholické víno obsahují malé množství alkoholu, i když je to méně než 0,5 %. Naopak koupí-li žena láhev vína nebo piva s označením bez alkoholu (alkohol free), má jistotu, že ani kapka alkoholu se v nápoji nevyskytuje.
Takže i v létě může mít časté popíjení nealkoholických nápojů na vývoj plodu vliv. Je potřebné si pamatovat a uvědomit si, že slovo nealkoholický a bez alkoholu jsou dva odlišné pojmy.
Pokud je žena těhotná nebo se snaží otěhotnět a nechce o svém stavu nikomu říkat, může využít jeden z následujících tipů, jak se konzumaci alkoholu ve společnosti vyhnout nebo jak snížit četnost jeho konzumace.
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu