Těhotenství v 7. týdnu ještě není příliš patrné, ale uvnitř tvého těla se odehrává řada změn. Miminko roste jako z vody a tobě začínají být těsné kalhoty, nejspíš tě trápí těhotenské nevolnosti a tvůj vnitřní klid dokáže narušit i naprostá banalita… třeba reklama na prací prášek 🙂 Pojď s námi zjistit, jakým jídlům by ses měla vyhnout, kdy těhotenství oznámit v práci, co tě čeká za vyšetření a řadu dalších zajímavých informací.
V 7. týdnu ještě těhotenství není navenek vidět.
Jak velké je tvoje miminko?
Na konci sedmého týdne těhotenství (tedy 6tt + 6) je miminko dlouhé 6 až 8 mm, vážit může asi ¾ gramu a lékař ho stále označuje jako embryo. Je teď velké asi jako kulička hrášku.
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Zaměř se na vyvážený jídelníček, bohatý na vitamíny a minerály. Určitě se vyhni extrémům, jako je přejídání se a diety (pokud ti určitý typ diety nenasadí lékař s ohledem na tvůj zdravotní stav). Zařaď do svého denního přijmu ovoce a zeleninu. Skvěle se hodí jablka, švestky, hrušky, lesní ovoce, ideálně od tuzemských producentů.
Ze zeleniny jsou vhodné brambory, okurky, papriky a další druhy, opět nejlépe u nás vypěstované. Nicméně právě zelenina v těhotenství může způsobovat zažívací potíže, a tak sleduj, jak se cítíš, a zjisti, které druhy ti nedělají dobře.
Opatrnější buď v případě citrusů, ořechů, ryb a mořských plodů, protože v těhotenství se zvyšuje riziko vzniku alergií. Neznamená to, že by ses jim měla zcela vyhýbat, ale raději je měj jen jako občasné zpestření jídelníčku. Specifické jsou potom jahody, které obsahují vysoké množství histaminu, a tak se ti může objevit vyrážka nebo začervenání kůže. Nejde ovšem o vznik alergie, jen podráždění.
Tip: Jestli tě trápí nevolnosti, vydatné hlavní chody si rozděl do několika malých porcí a vždy měj po ruce malou svačinku pro akutní případy hladu. Ta by měla být založená hlavně na bílkovinách a vláknině.
Co v těhotenství nejíst?
Existují potraviny, které si raději v době těhotenství odpusť, například tatarák není úplně dobrý nápad 🙂 Obecně se pro jistotu vyhni potravinám, u nichž hrozí přenos infekce, jako je salmonelóza či listerióza, které by mohly způsobit vážné komplikace. Těmito nevhodnými potravinami jsou:
Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.
Některé budoucí maminky mají na začátku těhotenství pocit, jako by právě procházely několikaměsíční kocovinou. Je to opravdu skoro stejné: žaludek na vodě, malátnost, nechutenství…
Jak na zmírnění nevolností?
Mezi běžné příznaky těhotenství patří také to, že ti některé vůně začnou vadit. Možná to bude tvoje oblíbená káva nebo parfém, z nichž se ti může zvedat žaludek.
Ale nelekej se, jestli nevolnostmi netrpíš. Ne každá žena musí nutně část těhotenství prozvracet… a jiným je pro změnu špatně mnohem déle než „jen“ prvních pár měsíců. Každé těhotenství je zkrátka individuální.
Svému lékaři nic nezatajuj, protože jen, když bude znát potřebné informace, ti může pomoci upravit životosprávu tak, aby byla pro vyvíjející se miminko nejlepší.
Co ve videu zaznělo:
Zvaž, jakou kosmetiku používáš. Neměla by totiž obsahovat syntetické složky, jež by mohly ohrozit vývoj plodu. Jsou to například chlorhydrát hliníku a aluminum chloride hexahydrate – časté v antiperspirantech, nebo oxybenzone – hlavně v opalovacích přípravcích. Také chemické barvy na vlasy, laky na nehty a materiály pro vytváření umělých nehtů mohou obsahovat toxiny. Popřemýšlej, zda jsou po dobu těhotenství tyto úpravy nutné, nebo alespoň sniž jeho četnost. Případně zvol přírodní kosmetické přípravky.
Tvoje těhotenství je sice ještě na začátku, ale zvláště v případě, že v práci nemáš potřebné podmínky, je lepší tuto novinu oznámit šéfovi co nejdřív. Rozhodně bys už neměla zvedat těžká břemena (obecně se jako maximální hranice doporučuje 15 kg), pracovat s chemikáliemi a sloužit dlouhé nebo noční směny.
Tvůj nadřízený je povinný ti zajistit pracovní prostředí, které pro tebe bude v těhotenství bezpečné, přičemž, pokud jsi v zaměstnaneckém poměru, nemusíš se obávat ani snížení platu. K tomu sice po přesunutí na jinou pozici dojít může, ale existuje tzv. vyrovnávací příspěvek. Dokument s názvem Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství ti dá tvůj obvodní lékař nebo gynekolog. Po jeho vyplnění ho dáš svému zaměstnavateli, který jej předá České správě sociálního zabezpečení pro schválení, případně zamítnutí s odůvodněním.
Ale pozor: Vyrovnávací příspěvek se nevyplácí, pokud tvoje mzda poklesla z tvé vůle – tedy třeba v případě, že jsi zažádala o zkrácení pracovního úvazku.
V případě, že tvoje práce nemůže těhotenství ohrozit, raději ještě s oznámením počkej. To platí hlavně pokud jsi sice na testu měla dvě čárky, ale ještě jsi nebyla u gynekologa, aby těhotenství potvrdil. Nicméně i potom je na zvážení, zda ještě chvíli nepočkat. Rozhodně nechceme malovat čerta na zeď a věříme, že u tebe bude vše v pořádku, ale ve 12. týdnu se snižuje riziko potratu, takže těhotenství je po něm stabilnější, proto není od věci vydržet alespoň do jeho uplynutí.
Žádný právní předpis ženě nestanoví lhůtu, v jaké musí své těhotenství zaměstnavateli oznámit. Nicméně se doporučuje tuto skutečnost oznámit co nejdříve, aby zaměstnavatel měl možnost včas ženě zajistit odpovídající pracovní podmínky a vyřešit organizační změny spojené s odchodem na mateřskou dovolenou.
V takto raném začátku těhotenství ke gynekologovi patrně zamíříš po pozitivním těhotenském testu, proto jde o vyšetření, které má jeho výsledek potvrdit, nebo vyloučit. Lékař tě prohlédne pomocí ultrazvuku, přičemž vaginální sondou je těhotenství zachytitelné zhruba od 5. týdne a sondou přes břicho ještě o trochu později. V 7. týdnu těhotenství už pravděpodobně bude viditelné, jak miminku bije srdíčko.
Výjimečný není ani krevní test, který prokazuje zvyšování hladiny hCG (hormon přítomný v krvi a moči během těhotenství).
Kromě vyšetření ti lékař případně doporučí doplňky stravy vhodné pro těhotné. Těmi nejčastějšími jsou ty, které obsahují kyselinu listovou37. Ta se totiž štěpí na na tzv. foláty, podílející se na správném dělení buněk miminka.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek, primář gynekologicko-porodnického oddělení
Co ve videu zaznělo:
Lékař píše: 6 týdnů + 0 dní až 6 týdnů + 6 dní (zkráceně 6tt + 0 až 6tt + 6)
Týden těhotenství | Počet ukončených dní těhotenství | Počet dní do porodu |
6tt+0 | 42 | 238 |
6tt+1 | 43 | 237 |
6tt+2 | 44 | 236 |
6tt+3 | 45 | 235 |
6tt+4 | 46 | 234 |
6tt+5 | 47 | 233 |
6tt+6 | 48 | 232 |
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Obzvlášť jsi-li prvorodička, nemusíš mít přesnou představu o tom, co všechno tě v těhotenství čeká. Proto se v našem článku dozvíš, jak probíhá měsíc po měsíci – jakými změnami projde tvé tělo, co se kdy bude vyvíjet miminku, kdy tě čekají důležitá vyšetření a na co bys v jednotlivých měsících neměla zapomenout.
Snad každá žena si v těhotenství kladla otázku, zda dodržuje správnou životosprávu a zda je její tělo zásobeno vitamíny a minerály natolik, aby umělo „posunout“ rostoucímu děťátku dostatek potřebných živin. Kromě kyseliny listové, která spadá pod vitamíny skupiny B, je v těhotenství jedním z nejčastěji suplementovaných minerálů také železo. Jaká je jeho funkce v organismu a jak v těhotenství rozpoznat jeho deficit?
Nálady v těhotenství jsou časté. Žena může být nadšená, že je těhotná, ale může být také vystresovaná a ohromená. Může mít neustále starosti, které přispívají k její náladovosti. Otázky, jako jsou např.: Budu dobrou matkou? Jak to mám zvládnout finančně? Bude mé dítě zdravé? Těhotenství je událost měnící život a je plná psychických a emocionálních změn.
Na Modrém koníku najdeš odborníky i uživatelky, které mají bohaté zkušenosti.
<< 6.týden těhotenství28 / 8.týden těhotenství >> 39
Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.
Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekolog a porodník FTN Praha
FTN Praha – gynekologicko-porodnické oddělení
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu