42. týden těhotenství je posledním týdnem fyziologického těhotenství24 a ty bys pravděpodobně už ráda porodila. Protože se tak ale ještě nestalo, nejspíš tě čeká zátěžový test oxytocinem. Ten má za úkol vyzkoušet, jestli je tvoje děloha porodu schopná a zda ho miminko zvládne. Přečti si o tom, jak probíhá a také o dalších věcech, které se ti v závěru těhotenství mohou hodit.
Ve 42. týdnu těhotenství už lékaři budou chtít porod vyvolat.
Co se ve 42. týdnu těhotenství děje?
Vzhledem k tomu, že v této fázi těhotenství mohou nastat potíže s placentou, nízkou hladinou nebo špatnou kvalitou plodové vody nebo také s omotanou pupeční šňůrou, bude tě lékař velmi pečlivě sledovat.
Pokud lékař podle ultrazvuku zjistí, že bude tvé miminko velké a bude mít i vysokou hmotnost, doporučí ti porod císařským řezem.
Jak se vyvíjí miminko?
Vzhledem k tomu, že miminko je ve tvém břiše už opravdu dlouho, shodilo pravděpodobně prvotní ochlupení (lanugo) i mázek, který ho chránil před působením plodové vody, takže až se narodí, bude jeho pokožka nejspíš trochu vysušená.
Miminko už neroste ani moc nepřibírá.
Jak velké je tvoje miminko? Na konci čtyřicátého druhého týdne těhotenství (tedy 41 tt + 6) je miminko dlouhé asi 51 cm a vážit může okolo 3,8 kilogramu. Lékaři mu stále říkají plod a pro představu svou velikostí připomíná vodní meloun... velký vodní meloun 😉
Těhotenská kalkulačka
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Na co se ve 42. týdnu těhotenství soustředit?
Tašku do porodnice sis nejspíš balila už před pár týdny, tak ji pro jistotu zkontroluj, jestli v ní něco nechybí.
Určitě už ses dávno rozhodla, jestli budeš používat jednorázové, nebo látkové pleny. V tuto chvíli bys měla mít doma připravenou zásobu alespoň na první týden společného soužití s miminkem.
Chceš si zdřímnout během dne nebo máš chuť na kopeček zmrzliny, i když venku mrzne? Dopřej si to, vždyť jsi ve 42. týdnu těhotenství, takže tvoje tělo i mysl si zaslouží hýčkat.
Nedojde-li ke spontánnímu porodu do 42 tt+0, tedy do ukončeného 42. týdne těhotenství, přistupují lékaři k indukci, tzn. k vyvolání porodu. Pokud ale k tomu budou mít důvod, doporučí ti ho podstoupit i dříve.
42. týden těhotenství je už opravdu hlavně o čekání na porod.
Vyšetření ve 42. týdnu těhotenství
1. Poradna pro těhotné
S lékařem se teď uvidíš často, pravděpodobně každý druhý den. Bude kontrolovat, v jakém stavu je tvoje miminko a zda se tvoje tělo chystá k porodu. Také ti bude dělat CTG vyšetření – neboli vyšetření kardiotokografem (CTG), které je známé jako tzv. monitor. Snímány jsou při něm srdeční ozvy miminka a děložní činnost.
2. Případný oxytocinový zátěžový test
Lékař ti může doporučit podstoupení tzv. oxytocinového zátěžového testu.
Jak probíhá oxytocinový zátěžový test?
Skládá se v podstatě ze dvou částí. První spočívá v monitorování kardiotokografem přibližně 20 minut v klidovém režimu. Poté ti je nitrožilně postupně (cca po dobu 10 minut) aplikována malá dávka oxytocinu rozpuštěného v glukóze.
Oxytocin má za úkol povzbudit děložní činnost, tedy spustit kontrakce a zjistit reakci miminka na porodní zátěž.
Infuze s oxytocinem je podávána ve třech stupních a rychlost podání se s každou dávkou zdvojnásobuje.
Zátěžový test je poté zakončen opět dvacetiminutovým kardiotokografickým záznamem.
Toto vyšetření prokáže, zda je miminko schopné tolerovat zátěž, kterou pro něj porod bude znamenat, a posoudí i citlivost dělohy a její schopnost zahájit porodní činnost. Po ukončení zátěžového oxytocinového testu lékař zhodnotí CTG záznam a rozhodne o dalším postupu.
Výsledky testu mohou být:
Pozitivní – znamená, že během vyšetření došlo k vyvolání kontrakcí a miminko na test reagovalo dobře..
Negativní – poukazuje na to, že se kontrakce nedostavily, ale srdeční činnost miminka byla v pořádku.
Suspektní – prokazuje negativní reakci děťátka na kontrakce, což bývá důvodem pro hospitalizaci budoucí maminky.
Pro zajímavost: Často se stává, že po zátěžovém testu dojde k podráždění dělohy a oxytocinem vyvolané kontrakce nezmizí, ale začnou naopak zesilovat a vedou k vyvolání porodu.
Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu
Tento text má pouze informativní charakter, není reklamou, neslouží k podpoře užívání léků ani doplňků stravy a nenahrazuje poradu s lékařem či lékárníkem. V případě jakýchkoli pochybností o svém zdravotním stavu, neváhejte kontaktovat svého ošetřujícího lékaře.
Dnes jsem 41+0 - doposud snad jen dvakrát nějaké pseudoposlíčky, nález je už měsíc stejný: otevřená na prst, děloha klidná, hlavička balotuje nad vchodem. Prostě se neděje vůbec nic. :/ Dnes jsem se pokoušela zlomit lékaře na dřívější vyvolání, ale prý to ještě přece musím vydržet, když je všechno v pořádku.
Placenta stará není a u plodovky prý stejně zjistit nejde, jestli se už nekazí, :/ takže příjem ve 41+3 a vyvolání...
Vím, že je nejlepší čekat, až se porod rozjede sám, než do něj chemicky zasahovat. A kdybych si mohla dovolit odpočívat s nohama nahoře, asi bych to i zvládla, ale mám doma dost aktivního syna, který moji pozornost a péči prostě potřebuje, :/ a to nemluvím o sms a telefonátech typu UŽ? Nechce se jí? Jakto, že ještě nic? Už mě to unavuje, ale teď mám aspoň jistotu, že nejpozději za 3 dny už bude malá se mnou. :)
S oběma syny jsem se dopracovala do 42. týdne těhotenství. Prvního jsem vlastně rodila až na začátku 43. týdne (42+0) a druhého v 41+4. Kdyby mě neustále nehonili do porodnice na monitory a nejrůznější kontroly, cítila bych se báječně, jako ostatně celé těhotenství. Nejhorší bylo to čekání, jestli se něco rozjede nebo ne.
10 lidí považuje za užitečné
Těhotenský newsletter
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu