Podala jsem výpověď a teď jsem zjistila, že jsem těhotná

denisadenisse
8. zář 2015

Ahoj Holky,
v srpnu jsem podala v práci výpověď a teď mi běží dvou měsíční výpovědní lhůta. Teď v září jsem ale zjistila že jsem těhotná. Zkoušela jsem v práci stáhnout mojí výpověď ale bez úspěchu... Co mě tedy čeká teď? už několik let mě provázejí zdravotní problémy a i nám dlouho trvalo něž se nám miminko povedlo. Myslím že půjdu na rizikové těhotenství tudíž na neschopenku. jak to teď ale bude? budu mít na neschopenku nárok? Mělo by se mi to počítat z posledního zaměstnavatele ne? na internetu jsem toho četla už hodně ale nějak furt nevím jak to tedy je... Já se na miminko moc těším ale nedokážu si představit že bych teď půl roku byla bez peněz :( Chci se na miminko připravit a k tomu jsou potřeba i finance. Víte někdo jak to tedy v takovém případě je? Děkuji moc

xpila
8. zář 2015

@denisadenisse Na neschopenku máš samozřejmě nároku, pokud na ni nastoupíš ještě za trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud nebudeš mít nárok na mateřskou (což nejspíš nestihneš, ale nepíšeš přesná data), tak bys na neschopence byla do konce šestinedělí a poté začala pobírat rodičovský příspěvek. Kdybys na mateřskou nárok měla, tak neschopenku ukončíš a 8-6 týdnů před TP (v tomto případě je výhodnější 6 týdnů před TP) nastoupíš na mateřskou. Po mateřské (trvá 28 týdnů) bys začala pobírat rodičovský příspěvek.

nikdo17
8. zář 2015

@denisadenisse pred nedavnem jsem resila to same jako ty. podala jsem vypoved, mela nastoupit v nove praci a na konci dvou mesicni vypovedni lhuty jsem zjistila tehotenstvi s tim ze jsem hned musela na rizikove z duvodu hroziciho potratu. na neschopenku jsem nastoupila tedy v ramci jeste stare prace. nemocenskou mi uz ted normalne vyplaci ceska sprava soc. zabezpeceni a vypoved jako takova nabyla platnosti tak jak mela ale tim ze jsem na te neschopence tak jsem v ochranne lhute a penize dostavam. materska by mi mela taky nastesti tak tak vyjit. to je podle terminu porodu. musis mit odpracovano tech 270 dni plus se musis vejit do ochranne lhuty 180 dni coz ti vypocitaji primo na te ceske sprave kdyz tam zavolas. takze treba u me pokud nastoupim tech 8 tydnu pred porodem tak by mi to melo sice tak tak ale vyjit.

mrshka
5. říj 2015

ahoj holky, tak mám podobný problém.. na konci měsíce bych měla skončit v dosavadní práci, ale nemám nic jiného, problém je v tom, že koncem měsíce mám jít na KET. co když v listopadu zjistím, že jsem těhotná? a šla bych na rizikové? vztahuje se na to nějaká ochranná lhůta? jak dlouhá je?
a úplně si nejsem jistá, jestli jsem dobře pochopila i těch odpracovaných 270 dní (to chápu) a ochrannou lhůtu 180 dní (to je na co, počítá se od kdy, jak..?). díky moc za vysvětlení, mám z toho teď docela nervy ☹

aklin
5. říj 2015

I když jsi ve výpovědní lhůtě, můžeš jít na nemocenskou. Když budeš na nemocenské jsi zákonem v ochranné lhůtě. Jakmile dítě bude na světě, nemocenská skončí a hned půjdeš na rodičák.

xpila
5. říj 2015

@aklin Není to pravda, u výpovědi pro nadbytečnost to je jinak. Nehledě na to, že i kdyby byla na nemocenské, tak by na ní byla až do konce šestinedělí.

mrshka
5. říj 2015

@aklin takže bych musela nastoupit na PN ještě koncem října.. tomu rozumím. a když nenastoupím na PN a v listopadu zjistím, že jsem (díky IVF) těhotná, což by bylo datum početí např. 26.10.?

mrshka
5. říj 2015

@xpila hlavně nevím, jestli někde bude uvedena ta nadbytečnost, takže tou se moc neoháním ☹

xpila
5. říj 2015

@mrshka Uvedena být musí, nemůžou ti dát výpověď jen tak.

nikdo17
5. říj 2015

@mrshka 180 dni se počítá od doby jakoby posledního odpracovaného dne. Respektive od toho, kdy ti skončí smlouva. Ještě v rámci výpovědní lhůty můžeš jít na nemocenskou a na ní už zůstaneš pokud ti vyjde těch 180 dní tak do mateřské nebo pak do rodičáku. Pokud v práci máš skončit z vlastní vůle, tak i když v rámci té výpovědi nastoupíš na PN, tak sice budeš v ochranné lhůtě, ale výpověď normálně platí. Pokud máš skončit v práci pro to, že tě oni vyhodili, tak to netuším, jak to je, ale myslím, že tudíž když nastoupíš v rámci té výpovědní doby neplatí pak výpověď z jejich strany a jsi v pohodě. Pokud ale skončíš na konci října v práci a pak žádnou mít nebudeš a zjistíš v listopadu, že jsi těhotná, tak se do ochranné lhůty 100% nevejdeš a jak to je s PN nevím, ale určitě nebudeš mít nárok na mateřskou

xpila
5. říj 2015

@nikdo17 Pokud by byla na neschopence a neměla nárok na mateřskou, tak na ní bude až do konce šestinedělí. Pokud dostane výpověď a otěhotnění, tak ta výpověď samozřejmě taky platí, jen se případně posouvá uběhnutí výpovědní doby. A i kdyby zjistila, že je těhotná, až v listopadu, tak prokazatelně byla těhotná už v říjnu, tzn. za trvání pracovního poměru, takže ten by jí neskončil a žádnou ochrannou lhůtu by nepotřebovala.

cabalkova
5. říj 2015

@denisadenisse Jsi v ochranne lhute, dokonce kdyz zjistis jeste 40 dni po rozvazani pracovniho pomeru, ze jsi tehotna, tak jsi v ochranne lhute u puvodniho zamestnavatele, takze myslim, ze bude vsechno v poradku, muzes bud pozadat o zruseni vypovedi nebo si nechat napsat nemocenskou...

xpila
5. říj 2015

@cabalkova O zrušení výpovědí požádat nemůže, protože je výpověď platná. A nemocenskou určuje doktor, ne ona.

Ach jo, to jsou tady zas "odborný" odpovědí ☹

nikdo17
5. říj 2015

@xpila to samozrejme nevim, ze je tam ta 40ti denni ochranna lhuta ze muze clovek zjistit tehotenstvi i po vypovedi to je v tom pripade v pohode. a pokud cloveku neskonci pracovni pomer tak je jasne ze ochrannou lhutu nepotrebuje. psala jsem ze nevim jak to je pokud clovek neni sam ten co da vypoved. ptz kdyby jo, tak je nezajima ze otehotni ale vypoved proste tak ci tak plati i kdyz jsi na PN a to potom je dulezite zda se vleze do tech 180 dni ci ne

xpila
5. říj 2015

@nikdo17 A proč teda "radíš", když nevíš, jak to je? Ona jasně psala, že dostane výpověď.

mrshka
5. říj 2015

@xpila prosím tě, co tedy s tou informací s těhotenstvím, nahlásím to v listopadu bývalému zaměstnavateli? a pak co? nebo musím jít na PN? radíš tu asi jedna z mála odborně, tak se nezlob, že toho využívám, ale nerada bych si zavřela nějaká vrátka 🙂

mrshka
5. říj 2015

@xpila a ještě - těch 40 dní se opravdu na těhotenství vztahuje? taky nějaká ochranná lhůta? rozumím PN a 7 dní.. ale 40 jsi nezmiňovala 🙂

xpila
5. říj 2015

@mrshka Piš radši jen do jedné diskuze, pak nevím, co kam píšu 😀
Zaměstnavateli písemně oznámíš, že jsi těhotná, a že trváš na přerušení výpovědní doby. Bylo by potřeba, abys tam uvedla, od kdy se přerušuje - tzn. ideálně na základě lékařského potvrzení začátek těhotenství. Pokud bys to ještě v té době neměla, tak alespoň oznámení, že jsi těhotná a žádáš o přerušení výpovědní doby, on by si to stejně vyžádal. Tady jsou celkem hezky popsané příklady http://www.epravo.cz/top/clanky/prodlouzeni-vyp....
Po oznámení jsi vlastně normálně dál v práci. Pokud nebude mít žádnou práci, kterou by ti mohl zadávat, tak budeš doma na překážkách na straně zaměstnavatel za 100 % platu. Na neschopenku nemá smysl chodit, pokud bys neměla zdravotní potíže. Jen by ses tím připravila o peníze a musela dodržovat vycházky.

xpila
5. říj 2015

@mrshka Viz zákoník práce, jsou to 2 měsíce:

§ 72
Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

xpila
5. říj 2015

@mrshka Nicméně bych mu to oznámila okamžitě, co to zjistíš, určitě bych na nic nečekala.

xpila
5. říj 2015

@mrshka Tak předchozí odpověď se týká vymahatelnosti u soudu. U oznámení zaměstnavateli to má být "bez zbytečného odkladu písemně".

zuzina24
7. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

kristyna1564
3. pro 2019

Ahojky prosím o radu v práci jsem podala výpověď měla jsem od listopadu nastoupit do nové práce jenže jsem v půlce října zjistila že jsem těhotná do nové práce mě z toho důvodu nevzali tak jsem vše řekla na gynekologii a ty mě hned dali na rizikové protože v práci mi výpověď zamítli stáhnout. Jenže dnes jsem šla odevzdávat lístek na peníze do práce a z té mi volali že proč to tam nosím když u nich už nejsem zamestnana. Tak kam mám nosit lístky na peníze a lístky ze stále má neschopnost platí? Jsem prvorodicka a vůbec se v tomhle nevyznám a nikdo mi nehodlá poradit. Děkuji

lenoulinkaa
3. pro 2019

@kristyna1564 lístky na peníze můžeš posílat rovnou na ossz.

kristyna1564
4. pro 2019

@lenoulinkaa Takže když jsem z děčína mám to odnést na sociálku? Moc Vám dekuji

lenoulinkaa
4. pro 2019

@kristyna1564 zaměstnavatel tam je taky? Případně poslat na socialku kam spadal zaměstnavatel.

kristyna1564
4. pro 2019

@lenoulinkaa Ano donesla jsem to zaměstnavateli a oni mi volali proč to tam nosím když už nejsem zaměstnanec a personální mi řekla že to dnes zjistí a dá mi vědět a nikdo nevolal tak snad to pošlou oni abych dostala peníze na nájem takže se trochu bojím neboť žiju sama tak snad to bude v pohodě

lenoulinkaa
5. pro 2019

@kristyna1564 oni nevi, kam spadají? Pokud to je firma, že má mzdovou účtárnou v Děčíně, tak bude spadat tam . Případně by spadla podle toho, kde je mzdová uctarna. To jsou treba supermarkety po čr, ale mzdy se jim delaji v Praze. Tak maji socku tam. Si to muzes zjistít na socialce podle názvu firmy nebo variabilního symbolu firmy, který najdeš na ELDP.

kristyna1564
5. pro 2019

@lenoulinkaa No účtárnu mají v praze ale to bych mohla podat tady na socialce aby to tam poslali? Protože česká pošta naše než by to tam odeslali a hlavně každý měsíc to posílat v obálce nevím no snad to zjistili v práci protože se neozvali tak snad je vše ok

lenoulinkaa
5. pro 2019

@kristyna1564 oni to přepošlou. Ale rychlejší máš, když to pošles správně. U nás si to nesli na místo, kde je pracoviště a pak se divili, že jim vyplata nejde, když to cestuje po republice. Na tohle by měla být fajn e-neschopenka, že to bude chodit přímo na ossz.

kristyna1564
5. pro 2019

@lenoulinkaa dobře děkuji tak já to budu nosit dál do práce Kdyz se neozvali a kdyby něco tak na sociálku