Paragraf na dítě musí být na mě, protože pobírám RP?

pavelfilip
22. bře 2017

Zdravím dámy.Mohla by mi některá moudrá hlava poradit ? 17.3.2017 mi skončila rodičovská . V práci jsem si zažadal o neplacené volno,které mi bylo schváleno ještě na 3 měsíce.Zároveň jsem na prac.úřadu požádal o prodloužení výplaty (rozpočítání rodič.příspěvku na tyto 3 měsíce) Tam mě řekli,že přivídělky už se nezkoumaji a rodičák můžu brát třeba rok při zaměstnání.Dělám brigádu(smlouva o díle).Teď dcera onemocněla a je na antibiotikách,takže nemůže do školky.Manželka dostala od doktorky paragraf,který ji ale zaměstnavatel nechce uznat,že by musel být napsaný na mě,protože pobírám ještě rod.příspěvek. Máte ponětí,nebo vlastní zkušenost,zda to tak je,nebo ne ? . Děkuji za rady a postřehy

xpila
22. bře 2017

@pavelfilip Je to tak. Pokud jeden z rodičů pobírá na dítě RP, tak druhý rodič nemá na paragraf nárok.

blahova_andrea
22. bře 2017

je to tak, jak vám bylo řečeno:
- k rodičáku si smíš vydělávat
- ty jsi doma a máš pečovat o dítě, tudíž manželka může dostat očr jen v případě, že ty se starat nemůžeš a ona se jakoby musí starat i o tebe, zastoupit tě v péči o to dítě. proč by jí měl uznávat paragraf, když druhý rodič je ofiko s dítětem doma a má se starat? 😉 my to tak měli, když jsem byla v porodnici s mladší. o staršího jsem se starat nemohla, musel s ním být doma otec, proto mu v porodnici po dobu mého pobytu vystavili paragraf na mě (ne na dítě)

pavelfilip
autor
22. bře 2017

Díky za reakce,ale já nejsem doma .Chodim do práce,jen na ,,dohodu o provedení práce,,a u zaměstnavatele,u kterého jsem měl rodičovskou,mám neplacené volno,tedy si myslím jsem zaměstnanec.Když dcera není marod,chodí do školky.V únoru jsem si tu poslední dávku rodičovský,kterou mi chtěli vyplatit nechal rozpočítat na ty tři měsíce nepl.volna a od března(ještě v průběhu rodičovský)se naskytla ta brigáda,kde za mě normálně odvádí zaměstnavatel soc i zdr.

xpila
22. bře 2017

@pavelfilip Je jedno, jestli jsi doma nebo ne, na tom nesejde. Podstatné je to pobírání RP. Takže jedině si můžeš vzít paragraf ty sám, když za tebe odvádí zdravotní i sociální, na to máš nárok.

blahova_andrea
22. bře 2017

@pavelfilip no to, že nejsi doma fyzicky je věc druhá. ale ne podstatná. rodičák na dítě pobíráš a tím je to dáno. proč sis tedy nevzal paragraf ty?

pavelfilip
autor
22. bře 2017

No budu muset,jestli to doktorka nějak předělá.Nevěděli jsme to.Až dneska (manželka je doma od pondélí) jí volali z práce kvůli tomu.Přitom to tam nesla hned v PO a neřekli jí nic ☹

blahova_andrea
22. bře 2017

@pavelfilip no asi si to hned neuvědomili. neschopenky lze vystavovat tři dny zpětně, víc ne. počítám, že s paragrafem to bude asi stejné. tak možná to pondělí bude muset mít jako dovolenou a od úterý pak očr na tebe