Nemohu najít novou práci. Máte také problém v době koronaviru?

14. únor 2021

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli taky máte problém najít práci v době koronaviru? Hledám už několik měsíců poslala jsem už několik životopisu asi 50, a nikdo se mi ani neozval, a 2x mě přišla odpověď na e-mail že nesplňuju požadavky ani na prodavačku. Přitom jsem v obchodě prodávala a teď jsem dělala 3roky asistentku ve firmě. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak se vám podařilo něco najít?jsem zoufalá. Moc děkuju za rady. Plzeň a okolí 🍀

abig
14. únor 2021

Já hledám práci už 6 měsíců ... 3 pohovory po telefonu, příštím týdnu 2 pohovory osobně .... Zaslané životopisy už ani nepočítám. Na úřadu práce semnou mluví jako s povlem. Celý život jsem pracovala ( letos mi bude 40 ) ... Z prodavačky jsem se vyšvihla na mzdovou účetní. Mám předškoláka a školáka. Pokud děti nepůjdou trvale do škol, obávám se, že mě nikdo nezaměstná, že strachu, že bych mohla jít na OČR, kvůli distanční výuce.

jakreb
14. únor 2021

@abig Ak si mzdova účtovnícka v pohode môžeš pracovať z domu aj pri distancnej vyuke. Len áno, nájsť takú prácu. Drzim prsty.😉

mourovatakocka
14. únor 2021

Holky moc vám držím palce, tohle je strašně smutný fenomén doby, lidi zvyklí pracovat teď prostě práci neseženou 😢 Určitě se to zlomí 🍀

keksik002
14. únor 2021

Bohužel mám totéž, kvůli manzelove práci nemůžu noční/odpolední.. Takze me v oboru nechteji a "brigadnic" je tu az az.. 🤷‍♀️

lidija1234
14. únor 2021

asi záleží jakou práci hledáte u nás ve firmě hledáme na víc jak 3 pozice a nikdo "normální" se moc nehlásí nebo nemají zájem...ale co mohu doporučit tak mrknou na fabriky ve vašem okolí, věřím že se tam nějaké místo najde 🙂

sparkles9
14. únor 2021

Záleží, na jaké pozice reagujete. Pokud máte v CV, že jste poslední 3 roky byla asistentka a hlásíte se na prodavačky a nebo níže kvalifikované pozice, tak to na personalisty může působit tak, že teď hledáte a až se situace vrátí zpět, tak utečete za lepším.

vaculovav
14. únor 2021

Já během půl roku vystřídala práce 2 a teď jsem stejně bez.. musím vozit a vyzvedávat syna ve školce a to je pro většinu problém.. navíc teď je stejně většina gastro zavřená.

zelenaesmolda
14. únor 2021

@abig a proc nedelas ucetnictvi na sebe?

kittystar
14. únor 2021

Tak já jsem na tom bohužel stejně.
Hledám vlastně od léta a nic. Mám vysokou školu, ale bohužel skoro zadnou praxi a jsem po mateřské. Všude na mě koukají jako na blbce. Na nižší pozice mě nechtějí, protože zkrátka "paní inženýrka" a na odpovídající pozice mě nechtějí, protože nemám zkušenosti a s detma jsem samozřejmě trochu zhloupla. Vůbec nevím, co budu dělat. Teď vymýšlím nějakou živnost, protože jinak už vážně netusim. Vždycky vidím práci "vhodnou pro absolventy a lidi bez praxe",mám radost a na pohovoru mě vyvedou z omylu stylem. "aha, vy jste teď byla dlouho doma, tak to pardon". No co Vám budu povídat, dvacet let školy k nicemu zřejmě. 😒

westie
14. únor 2021

Verim, ze situace je ted pro spoustu lidi slozita, neumim si predstvavit podlat 50 zivotopisu, musi to byt na hlavu. Tak mou poznamku neberte jako nejske rypani, ale dobre minenou radu. Na kazdou pozici doporucuju napsat kratky motivacni dopis, ktery resguje na danou firmu a danou pozici. Jako clovek, ktery delal vyberova rizeni, jsem toto vzdycky ocenila - dulezite je, kdyz je z toho patrne, ze vite neco o firme, o pozici a strucne napisete, proc se na pozici hlasite.
@kittystar A co do motivacniho dopisu primo napsat, ze jste byla na materske, ale i v te dobe jste na sobe pracovala, treba jste resila nejake zapeklite veci okolo domacnosti, nejakou slozitejsi administrativu? Dulezite je vypichnout neco pozitivniho a najit duvod, proc by si meli vybrat prave vas.
Vsem preji hodne sil a uspech pri hledani!

lillitha
14. únor 2021

Jsem v evidenci pracáku od prosince a zatím nic, naposledy jsem dělala operátorku výroby, jenže tam mi lékař zakázal se vrátit, že by to pro mě byla sebevražda, auto nemáme dojíždět nemůžu, vše daleko a v našem malém městě nabídka šílená. Horší je, že už meleme z posledního, podpora malá, nevím jestli tenhle měsíc vůbec vyjdeme s jídlem. Máme malou holčičku, nastoupila do školky, ale pořád je nemocná, což mi to dost stěžuje. Takhle za chvíli nebudeme mít ani co do pusy ☹ navíc i provozní doba školky není ideální, je to na bednu.

anetka1701
14. únor 2021

Hele a prošel ti někdo CV? Nemas tam nejakou botu, hrubky, cokoliv? Ten životopis dělá strašně moc...

gracinka7
14. únor 2021

@kittystar mám stejnou zkušenost 😢

kevi1
14. únor 2021

Autorka, moze to byt v cv. Ak chces, napis spravu a mozem ti ho pomoct upravit 🙂

brunetka11
14. únor 2021

@anetka1701 Napadlo mne totéž.
Upřímně mne teď šokovalo, když dorazily desítky CV na asistentskou pozici a 95 % bylo s gramatickými chybami a překlepy 🤷🏻‍♀️

kevi1
14. únor 2021

@kittystar
@gracinka7 baby fakt mate po rodicaku a po skole problem najst uplatnenie? S vysokou skolou? Tak to fakt bohuzial len svedci o tom, ze v tejto krajine je v niektorych oboroch asi vela ludi a v inych nikto, lebo u nas v obore sa hlada furt a je uplne jedno ci si absolvent, matka na materskej alebo po materskej absolventka. Ja som ten posledny pripad a nastastie som nemala problem, chlap do firmy uz x mesiacov nevie najst asi 5 ludi co z nasho fachu potrebuje.. drzim palce, nech sa vam skoro zadari, to je smutne aby vysokoskolak nevedel najst pracu :( podla mna zena po materskej lepsia jak mlada bezdetna.. co mate za obory ? 🙂

kevi1
14. únor 2021

@brunetka11 ja som sa aj bavila s nasou HR osobkou, co ma na starosti zivotopisy a hovorila ze spravna fotka a CV-cko fakt najviac. Plus sprievodny mail/sprava. Ja som motivacny nikdy nepisala, nenavidim to a ked ho niekde chcu, hned scrollujem dalsi inzerat, ale spravny odstavec dva k cvcku podla mna skoro vie "garantovat" pohovor. Inak som minule videla cv, ktory bol na 10 stran a boli tam vsetky brigady od 15ky az do 35 rokov 🤦🏻‍♀️

gracinka7
14. únor 2021

@kevi1 po rodičáku teda zatím ještě nemám, ale měla jsem problém najít i před ním. Buď jsem jim přišla málo kvalifikovaná nebo se zase báli, že jsem na ně moc chytrá a že časem uteču za lepším. Na nižší pozice už jsem kolikrát do životopisu tu školu ani neuvedla a stejně se nikdo neozval. Třeba na postačku. U nás je ta pojízdná, ráno naloží auto, rozveze, hotovo. V podstatě podle mě stačí řidičák a vycházet s lidmi. S lidmi vycházím, řídím už roky, různá auta, bez nehody... A stejně se mi ani neozvali. Deprimující 🤷
A hledala jsem jak v oboru, tak mimo něj. Už se děsím, co bude po rodičáku. To bude další mínus, že bych mohla mít nemocné děti.

lotosek
14. únor 2021

Já jsem nemohla najít práci hned po VŠ, byla zrovna krize a absolvent bylo vyloženě sprosté slovo, strašila jsem na pracáku přes rok. Ano, přiznávám, nechtěla jsem k pásu ani za kasu, nechtěla jsem jakoukoliv práci za každou cenu, chtěla jsem hlavně praxi na nějaké "normální" pozici, od které bych se mohla třeba odpíchnout dál. Nikdo mi nechtěl tu šanci dát. Práci jsem sehnala až po známosti, na osobní doporučení. Takže rozhodit sítě mezi známé a ptát se, jestli u nich někoho nehledají.
Teď hledám novou práci po RD. Zrovna nedávno jsem odpovídala na jednu nabídku, v popisu obligátní Vhodné pro absolventy. Na pohovoru se mne personalistka ptala na docela detailní věci z praxe, takže pochybuju, že by skutečně chtěli vzít absolventa bez zkušeností, tomu se mi nechce věřit. Možná tak někoho s 10letou praxí, ale za absolventský plat, to jo.

anetka1701
14. únor 2021

@kevi1 jojo, byli s ZŠ i se zmenama, důvody odchodu z praci jako "kolegové byli debilove", CV od paní kde popisuje své tři IVF... a podobně. Občas to jsou perly... Taky vyloženě lži a nesrovnalosti, které si overim během par minut nebo i primo protireceni si primo v tom CV...tak 50% z toho co mi přijde je fakt hrůza...

eviicka
14. únor 2021

@anetka1701 🙂, ale věřím, já přímo výběrové řízení nedělala, občas mi ale přistál na stole nějaký životopis, a souhlasím, že dobrá polovina lidí se odškrtla úplně sama...

niski
15. únor 2021

@zelenaesmolda účetnictví je živnost vázaná, nedají to jen tak někomu, je potřebné konkrétní vzdělání a délka potvrzené praxe

zelenaesmolda
15. únor 2021

@niski a je slozite to vzdelani doplnit?

niski
15. únor 2021

@zelenaesmolda vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru, nebo
vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru, nebo
střední vzdělání s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru, nebo
osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a 5 let praxe v oboru - není to nic rychlého, si to doplnit, hlavně ty roky praxe

zelenaesmolda
15. únor 2021

@niski tak to je naprd no

teeerez
15. únor 2021

Doporucuji nechat si od nekoho zkouknout CV + pisete k tomu i nejakou tu motivacni zpravu? Co jsme davali volne pozice, tak 95% lidi jen pres jobs nebo prace.cz nebo podobne posle zivotopis a ani carku k tomu. Ti co se obtezovali napsat alespon par vet o tom proc k nam chteji a co od prace cekaji meli pozvani na pohovor temer jiste

hojda
15. únor 2021

Co jsem si všimla, tak dost prací na nabízí na facebooku, zkuste si najít nějakou skupinu v okolí.

lotosek
15. únor 2021

@teeerez Tak to je mazec, že nenapíšou ani čárku, pozdrav, nic. To je pak vidět, že asi posílají zoufale cv všude tam, kam se proklikají. Ty bych taky hned vyřadila, to je asi tak, jako kdyby mi někdo vtrhl do kanceláře, hodil po mně životopis a beze slova zase zmizel.

kittystar
16. únor 2021

@kevi1 mám technicky obor, stavebnictví, strojírenství... A přesně jak jsem tu někde četla - v skoro každém inzerátu uvedeno "vhodné pro absolventy a osoby bez praxe" a na pohovoru z Vás všude nakonec udělají blbce, že nic nevite a že potřebuji nekoho, kdo se v tom vyzná. A kde mám jako získat praxi? Už je mi z toho do breku. Říkám si tak, že jsem měla jít na nějaké poctive řemeslo, nemusela bych se trápit tolik let ve škole a možná bych teď měla vystaráno s prací. 🤦‍♀️

orisek56
16. únor 2021

@niski no na sebe jsem taky zvědavá. Defakto mám praxi v DE ale neofiko potvrzenou... Zatím. Vzdělání mám, kurzem si ho teď oprasuji. Ale buď budu muset někam do firmy na pár let, nebo splasit granta, což nevím teď o nikom.