Jsem těhotná a zaměstnaná na dobu určitou

osmicka88
17. srp 2016

Ahoj četla jsem už plno těchto diskuzí, ale všechny byly několik let staré, tak třeba se "zákony" změnily.

Moje situace je, že mi 15. listopadu 2016 končí v práci doba určitá - po roce. Tento týden jsem zjistila, že jsem těhotna, tj dnes 4.tt. Asi to nedokážu tak dlouho utajit před šéfkou a tak můj dotaz zní.

Co se bude dít, když mi smlouvu neprodlouží, budu cca ve 4 měsíci. Mám jít na pracák? Kdo za mě bude platit sociální a zdravotní? Budu mít nárok na PPM? A bude se případně PPM počítat z průměru mzdy nebo i z nemocenské?

Je těch dotazů hodně ale je to snad vše, nad čím už přemýšlime týden v kuse 😝 Děkuji všem za názory!!!!

yerry
17. srp 2016

@osmicka88 pokud pujdes na nemocenskou bude se ti pocitat i za dobu nemocenske. Tzn. Ze pokud nastoupis na nemocenskou v to 4 mesici budes to muset protahnout az do materske. Pokud pujdes na pracak. Socialni a zdravotni za tebe bude olatit stat. Na materskoz vys asi dosahla protoze podminkou je ucast min. 270 dni v uplynulych dvou letech coz by ti vyjit melo. Ale to se poptej radsi primo na OSSZ. Kazdopadne tak jako tak ta materska nebude zadne terno. Ja jsem byla u prvni dcery na nemocenske od pocatku tehu. Otehotnela jsem ve vypovedni lhute. V te dobe jsem nastoupila nemocenskou s bolavymi zady a pak jsem to jen protahla az do materske a materskou jsem mela jen kolem 5000 kc. Ale stale se da nechat si to doplatit z rodicovskeho prizpevku do vyse 7600 kc ale doplatek uz se pak odecita z celkove castky 220 000 kc.

handous
17. srp 2016

Já to měla stejné, ale už je to skoro 5 let zpátky. Musela jsem to tenkrát v práci říct, abych nemusela tahat jako těhotná těžké věci. Samozřejmě mi smlouva prodloužená nebyla. Taky jsem měla odpracovaný rok. Měla jsem v pohodě doktorku, že jsem šla na rizikový. Nárok na mateřskou jsem měla a počítali mi ji že mzdy.

Jestli se za tu dobu něco změnilo netuším.
Takže jsem ti vlastně moc nepomohla.😜

kytickaaa
17. srp 2016

Já si myslím, že je to takhle... Od konce smlouvy do nástupu na PPM musí být nejdéle 270 dnů (snad se nepletu), pokud je to víc tak nemáš nárok na PPM. Jenže jde o to, aby tě nevyhodili dříve když to zjistí. Asi by pro tebe bylo lepší ( i finančně) jít na nemocenskou a potom na PPM a rodičovskou. Tím tě samozřejmě na nic nenavádím, jen konstatuji a to jak si to uděláš je na tobě. Když budeš na pracáku, tak se ti to samozřejmě o dost sníží a pak budeš mít i PPM nižší (dle mého názoru). Jinak gratuluji.

yerry
17. srp 2016

@handous mozna je to to mzdy je pravda ze jsem mela tenkrat minimalni mzdu ☹

j.a.n.i
18. srp 2016

@kytickaaa Když o tom nic nevíš, tak raději neraď... ochranná lhůta od konce zaměstnání je maximálně 180 dnů a nikoliv 270, pak píše, že smlouvu měla na rok a končí v listopadu, tedy ve zkušebce není a tak ji nemohou vyhodit dřív, když zjistí těhotenství a registrace na UP nijak nesnižuje výši mateřské, protože ta se počítá pouze z platu z práce.

kytickaaa
18. srp 2016

@j.a.n.i můžeš mi to říct normálně.

osmicka88
autor
18. srp 2016

@kytickaaa
@yerry
@j.a.n.i
@handous holky děkuji za info / názory. Nakonec mi to nedalo a volala jsem přímo na sociálku. Údajně je to tak že, pokud by mi smlouvu neprodloužili tak jdu na pracák, tam se za mě platí soc a zdrav a po dobu než porodím pobírám nemocenskou. Na MD můžu jít nejdřiv den po porodu (to je jediný rozdil oproti tomu kdybych byla zaměstnaná) a pak naváže klasický rodičák s balíkem 220 tis. A ta PPM se opravdu počítá jenom 70% z HM kdy jsem byla zaměstnaná , takže mi to ta nemocenská neponíží, což je mega!!!! Ještě pro jistotu zavolám na druhou sociálku pro ověření 😀 Ale díky všem!!!

j.a.n.i
18. srp 2016

@osmicka88 To zavolej, protože ti rekli peknou pitomost, na ppm jdes tech 8-6 pred porodem, to, ze uz nemas zamestnani v tom nehraje roli.

xpila
18. srp 2016

@osmicka88 Prosím tě kam jsi to volala??? Jedna blbost za druhou.

yerry
18. srp 2016

@osmicka88 sorry ale ti je blbost. Na MD se nastupuje 6-8 tydnu pred porodem. Po porilodu se bastupuje na RD. Podle mne te ta zenska blbe pochopila nebo nevim...

handous
18. srp 2016

@yerry MD trvá do půl roku dítěte, až pak navazuje RD.

yerry
19. srp 2016

@handous ano ale pokud by ji nevznikl naro na MD tak ihned po porodu muze nastoupi na RD. Tak to bylo mysleno

xpila
19. srp 2016

@handous MD netrvá do půl roku dítěte, MD trvá 28 týdnů, takže záleží na tom, kdy na ni nastupuješ a hlavně kdy se ti dítě narodilo.

@yerry Na žádnou RD nastupovat nebude, když nebude zaměstnaná.

osmicka88
autor
19. srp 2016

No údajně to tak fakt je, že pokud jsem na pracáku, tak se nastupuje na MD později, než když je je žena v pracovním poměru. PPM pak pobírám těch 28 týdnů a pak na klasický rodičák. Asi to už nebudu řešit, co se má stát se stane a bud mi neprodlouží, nebo prodlouží smlouvu. Ale děkuji všem za snahu 😀 😀 😀

lenka.han82
19. srp 2016

Nemocenska nehraje roli pro vypocet PPM. Byt Tebou jdu na riziko, pracovni neschopnost Ti prodlouzi pracovni pomer. Vyhodit Te nemuzou. Jakmile nastoupis 6 tydnu pred porodem na MD, ukonci se Ti pracovni pomer, ktery si mela na dobu urcitou, po 28 tydnech MD nastoupis na RD.

osmicka88
autor
19. srp 2016

@lenka.han82 Taky možnost, ale někdo mi říkal, že pokud bych nastoupila na tu nemocenskou třeba v řijnu, nebo prostě před skončením smlouvy, tak zam-tel nemá povinnost mi smlouvu prodloužit. Jinak teď jsem našla super web a tu je asi všechno : http://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-kolik-... takže to vypadá, že mi to v pohodě vyjde v té ochranné lhůtě 180 dní do nástupu na MD a protože budu v práci 365 dní , kde mi platí nemocenskou - tak to splňuje i tu podmínku 270 dní účasti na nemoc. pojištění. Takže asi to nebude žádná hrůza 😎

yerry
19. srp 2016

@xpila zakladatelka psala ze bude nasrupovat na MD po porodu ale to je blbost na MD se nastupuje 6-8tydbu pred porodem. Pokud by ji nahodou nevznikl narok na PPM ma narok na rodicak a ten je az po porodu. Ale ona zrejme na PPM narok mit nude takze je to bezpredmetne. Byla ti jen reakve na to co psaka ze ji rekli na socce. Myslim ze se tu vsichni asi jen spatne chapeme.... 🙂

lenka.han82
19. srp 2016

@osmicka88 Zamestnavatel nikdy nema povinnost Ti prodlouzit smlouvu a pravdepodobne to ani neudela 🙂 Nema duvod. Pracuji na personalnim a taky to nedelame. Smlouva klasicky skonci nastupem na MD nebo terminem ukonceni pracovniho pomeru, pokud by to bylo pozdeji.

osmicka88
autor
19. srp 2016

@lenka.han82 Takže pokud mi končí smlouva 15.11. a na nemocenskou nastoupím třeba 1.11., tak mi domů během nemocenské nepříjde žádné vyrozumění o tom, že mi skončila smlouva, jo? Automaticky se pracovní poměr protáhne do té mateřské? Aspon takhle to teď chápu. Omlouvám se, jestli už jsem otravná, ještě nikdy jsem nebyla bez práce a ještě k tomu jen smlouvu na dobu určitou. Moc děkuji za odpověď. Pokud by to tak bylo a během října mi řeknou, že mi teda neprodlouží smlouvu, tak to tak udělám.

andysek2512
19. srp 2016

@osmicka88 to na té sociálce ti museli říct pěknou blbost, přeci když se nahlásit na UP tak ti nebudou vyplácet nemocenskou ne? Případně jen podporu v nezaměstnanosti, nebo ne?? Jinak smlouvu ti zaměstnavatel nejspíš neprodlouži, nebo třeba jen na 4-5 mesicu než bys porodila🙂 to záleží na domluvě... Mě třeba koncila smlouva v den co jsem porodila😀

j.a.n.i
19. srp 2016

@osmicka88 Ne, smlouva na dobu určitou končí k uvedenému datu, bez ohledu na to, zda jsi na nemocenské nebo ne.

lenka.han82
19. srp 2016

@osmicka88 Pracovni pomer nelze skoncit v dobe pracovni neschopnosti. Skonci az kdyz se ukonci marozeni, v Tvem pripade pri nastupu na MD. Je to ze zakona ochrana zamestnance.

lenka.han82
19. srp 2016

@j.a.n.i To neni pravda. Ted marodil tchan ve vypovedni dobe a taky se mu pracovni pomer, resp. vypovedni lhuta prodlouzila o nemoc. Toto je stejny pripad.

j.a.n.i
19. srp 2016

@lenka.han82 To fakt není stejný případ, podívej se do zákoníku práce...

lenka.han82
19. srp 2016

@j.a.n.i Mas pravdu v tom, ze sice pracovni pomer ofiko skonci, ale pro pani/slecnu na neschopence
@osmicka88 se nic nezmeni. Proste bude v pracovni neschopnosti. Nemusi se nikde hlasit, pojisteni je za ni placeno statem a pak nastoupi na MD. Pokud nepujde na neschopenku, bude mit vse trochu slozitejsi a behani po uradech...

j.a.n.i
19. srp 2016

@lenka.han82 Složitější? Ti nevím, bude muset tak cca 2x na UP a pak jednou s papírem na PPm k bývalému zaměstnavateli. Oproti tomu, když bude na neschopence, tak bude muset tak 2x do měsíce k doktorovi, jednou měsíčně s lístkem na peníze do bývalé práce a ještě každý den hlídat vycházky. S papírem na mateřskou bude muset úplně stejně.

lenka.han82
20. srp 2016

@j.a.n.i vec nazoru. At si vybere zakladatelka diskuse 🙂

sarunecka
14. zář 2016

Ahojte ženy,čtu tady vaše příspěvky a jsem ve stejném maléru,ted v září mi končí smlouva a musela bych jít na UP ,ale to budu v 16tt ,co jsem tak pochopila všude kde se píše tak pokud půjdu na UP tak po porodu dostanu hned řidičák a cau ,ale kdybych šla marodit az 6-8 týdnů pred porodem to ukončila tak mám narok na materskou v trvání 28týdnů,odpracovano mam přes 270 dni

j.a.n.i
15. zář 2016

@sarunecka To si pochopila blbe, to zda jsi po konci pp na up nebo na pn nema zadny vliv na narok na materskou. Podstatne je pouze to, zda mas odpracovano a vejdes se do ochrane lhuty.