Dohoda o provedení činnosti. Jak je to s pojištěním, když pobírám RP?

clarres
14. led 2021

Dobrý den doposud jsem měla formy pracovního poměru na dohodou... Prosím Vás vy maminky co se v tomto orientujete jak je to pak s placením zdravotního a socialniho pokud stále pobíram příspěvek na rodicovske? Vím, že teď od roku 2021 je tam částka 3.500, a když si vydělám do té částky tak se zdr. Ani soc. nezapocitava? A když více jak 3,5 tis. Tak ano? Prosím o vysvětlení z internetu mi to není příliš jasné...

amazonkajanik
14. led 2021

@clarres no,na rodičáku zdravotní platí stát,tudíž z příjmu by žádný odvod neměl být třeba

verysucha
14. led 2021

Pokud jsi na rodicaku tak nic neplatís

drep
14. led 2021

Ano, pokud jsi bez příjmů a jsi na rodičovske dovolené a/nebo pobíráš rodičovský příspěvek, pak jsi státní pojištěnec a zdravotní platí stát. Sociální se platil z výdělku. Pokud ale pracuješ (s pak je RD i RP irelevantní) a na dpp vyděláš do 10000 a na dpč do 3000 platíš pouze 15% daň. Pokud přesáhneš tyto sumy, platíš normálně zdravotní i sociální.

drep
14. led 2021

@drep pardon, od letoška je u dpč vyšší částka, teď na to koukám -3500, ale jinak viz výše

sabatko
14. led 2021

@clarres ano, je to přesně tak, pokud si vyděláte do 10 tis. na DPP a do 3500 na DPČ, tak vám bude pouze sražena daň 15%. Pokud je výdělek vyšší, odvádí se i sociální a zdravotní pojištění, ale protože jste na RD státní pojištěnec, tak se nedoplácí do povinného minima.

denski24
14. led 2021

@sabatko můžu se sem vetřít s dotazem? Jak je to prosím s ročním zúčtováním daní, když mám DPČ, pobírám RP. Mám si dělat daně, nebo to nemá smysl, každý mi říká něco jiného.. Výdělek mám co měsíc jinak, chodím podle dohody, občas si vydělám 4500,pak třeba zas jen 1500..moc děkuji

lenoulinkaa
14. led 2021

@sabatko plus teda pokud má podepsané prohlaseni, neodvede ani daň.

j.a.n.i
14. led 2021

@denski24 pokud mas podepsane prohlášení, tak to nema smysl, jinak ano.

denski24
15. led 2021

@j.a.n.i jake prohlášení prosím?

sabatko
15. led 2021

@denski24 podepsala jste u zaměstnavatele (toho kde máte dohodu) prohlášení poplatníka? Je to takový ten jak se občas lidově říká růžový papír? Pokud ano, je Vám uplatňována sleva na dani a při nizkém výdělku se pak většinou neplatí daň žádná. Pokud jste prohlášení nepodepsala, pak se Vám roční zůčtování vyplatí udělat, zaplacená daň by se Vám vrátila.

j.a.n.i
15. led 2021

@sabatko Pokud nemá podepsané prohlášení, tak ji nikdo zúčtování neudělá, musela by si podat daňové přiznání.

gramar
15. led 2021

@denski24 "růžový papír"

denski24
16. led 2021

@sabatko ano ten papír jsem podepsala

denski24
16. led 2021

@sabatko a i přesto, že jsem podepsala růžový papír, tak se mi nějaká daň odečetla.. Tak děkuji za rady, zkusím to vyřešit přes zaměstnavatele. Přinejhorším mi nic zpět nepřijde, nic jiného se stát nemůže ne?

gramar
16. led 2021

@denski24 Pokud jsi i přes podepsání prohlášení platila daň, tak to bude nejspíše z důvodu vyššího výdělku, sleva na poplatníka je (byla) 2070,- měsíčně. Je to vázáno pouze na daň. Pokud jsi vydělala více jak 3500/10000,- tak jsi platila sociální a zdravotní a na to se sleva na poplatníka nevztahuje, tak jestli to nebylo toto...?

denski24
16. led 2021

@gramar výdělek mám právě každý měsíc jiný, podle odpracovaných hodin, mám to dle domluvy. Někdy jdu jen 2x do měsíce a nekdy třeba 5x. Takže je to někdy 1200 měsíčně a pak třeba 4500.. Když si ty daně udělám nebo neudělám , tak mi nehrozí nějaký postih?

gramar
16. led 2021

@denski24 Pokud máš podepsané prohlášení, tak tam není důvod postihu. Daně jsi platila soc. a zdrav. taky... Jde spíš o to že pokud jsi měla někdy vyšší daň než je sleva na poplatníka, tak ti jí můžou vrátit protože máš nárok na 24840,- za rok. Ale i toto by měl v takovém případě vyřešit zaměstnavatel (tedy pokud jsi v tom prohlášení poplatníka neuváděla že si daně budeš dělat sama...) a případný přeplatek se pak vrací následující měsíc ve výplatě...

denski24
16. led 2021

@gramar moc děkuji za info. Nechám si je udělat u zaměstnavatele.

gramar
16. led 2021

@denski24 Je to asi nejsnazší řešení, jen si cinkni účetní a oznam jí že to tak chceš, abys případně doplnila nějaké věci, kdyby bylo třeba a navíc se tím i ujistíš, že ti je udělají 🙂

denski24
16. led 2021

@gramar určitě, musím ještě doložit že mám z práce (z hlavního pracovního poměru) nulu nebo co, mi řekla naše účetní.. Tak uvidím.. Moc děkuji za info..