Ahoj, je tu nějaká fyzioterapeutka? Mám dotaz ohledně pokládání miminka od novorozeneckeho věku na bříško. Dosud to bylo doporučované kvůli správnému motor. vývoji, aby posílilo sijove a zádové svaly, a nyní jsem se setkala i s názorem od fyzioterapeuta, že je to naopak škodlivé, že časné polohování na bříško naopak škodí, vede k vadnému držení těla a skoliose v pozdějším věku z důvodu předčasného zátěžování zádových svalu. Tak jak je to tedy? Díky za objasnění... jak je jak
@neomenia Jsem fyzio a své děti jsem hned na břicho na rovnou podložku nedávala. Přijde mi zátěž hlavy brutální na svalstvo krčku. Nejdřív jsem je měla na sobě v polosedě a až postupně, aby to bylo pořád v jejich komfortní zóně jsem je dostávala na podložku. A nedělala jsem to x krát denně, prostě sem tam přes den, při mazlení a povídání.
@neomenia Nejsem odborník, ale to by pak skoliózou trpělo 99% nynější populace 😉 Já bych na to šla selským rozumem a trochu přirozeně a nenásilně. Já u druhého na polohování na břicho zapomínala a začal se otáčet sám od sebe ze zad na bříško ve 3m! Teď má 4 a na zádíčkách už ho neudržím, okamžitě je na břichu, takže nás nějaké postupné polohování by bylo stejně k ničemu 😉 Ale každé mimi je jiné, prostě bych si našla zlatou střední cestu.
@kajalka moje první dcera byla take podobně napřed, a právě ma trochu VDT ted v peti letech a takove vystouple konce žeber v dolní části hrudníku. Ale to ma i manžel, je možné, že to podědila a nema to souvislost. Davala jsem hodně na bříško, byla šikovná a spokojena, myslela jsem, že je to správné, jak se vsude tvrdilo,, tak někdy přemýšlím, jestli jsem jim timto pristupem nezadelala prave na VDT... Ted cekam další mimco, tak resim, jak na to tentokrát...
@g_m samozřejmě je těch vlivů více, je to pacient od pacienta, ale správný psychomotorický vývoj miminka je základ a skutečně ovlivní celý následující život člověka. Rozhodně nemohu říct, že všichni naši pacienti mají sedavé nebo fyzicky náročné zaměstnání. Chodí k nám věkové spektrum cca od 3 do 90 let. Já osobně jsem byla polohována, posazována a voděná za ruce při nácviku chůze, mám z toho trvalé následky, které se mi povedlo jen částečně "opravit", přestože jsem sportovec a fyzioterapeut. Svému dítěti to rozhodně dělat nebudu. Nechť se každá maminka rozhodne dle svého svědomí. 😉
@petula720 Nechť se každá maminka rozhodne dle svého svědomí.
Myslím, že tohle není o svědomí, ale o vědomí. Asi žádná matka nebude dělat něco, co ubližuje dítěti, ale prostě neví, že dělá něco špatně. Že existují výzkumy, které říkají, že je něco z této oblasti dobře/špatně. O tomhle tématu se mi zdá malá povědomost (včetně mne) ve společnosti, a je to škoda ☹ . Ráda bych si o tom něco přečetla, abych se vyvarovala nevhodné manipulace s dítětem.
@hankaviki ano, často se k maminkám nedostanou správné informace, bohužel. Ale na druhou stranu v dnešní době není těžké si potřebné informace zjistit. Mě spíše vadí to, že je spousta paličatých maminek, které se s odborníky hádají, přestože ty informace nemají. Dočetly se rozumy jiných maminek na těchto platformách, hned jsou chytřejší než všichni odborníci dohromady a bohužel to odnesou právě jejich děti.
@petula720 podle mě je těžké se v tolika informacích vyznat...obzvlášť, když rozdílné názory mají odborníci... Obecně si ale myslím, že je dobré jít zlatou střední cestou..;)
Omlouvám se poslední větu, píšu z mobilu, něco se mi tam zkopirovalo..