Absolutní nespavec, co s tím?

efe
13. črc 2016

Ahoj holky.
Ikdyž vím, že asi není pomoci, už jsem úplně zoufalá a tak sem napíšu. Když to shrnu - mám děti přesně rok a půl od sebe, oba kluky. Ten starší nebyl žádný spáč, i teď se za noc jednou dvakrát vzbudí, ale to co zažívám s tím mladším, mne už dostane brzo do blázince. 21.7. mu bude sedm měsíců, je plně kojen. Není to dlouho co mu konečně odezněla těžká kolika, nicméně starosti jsou pořád. Už víc jak tři měsíce usne kolem deváté večer, budí se co půl hodiny a vstává ve čtyři. Přes den usne třikrát na 20minut. Mít jedno dítě, tak to ještě nějak fyzicky a psychicky dám, ale když se musíte k tomu plně věnovat dvouleťákovi, muž dlouho v práci a babičky neexistujou, je to už opravdu na zhroucení. Zkoušela jsem oddělené spaní, dávat kašičky na noc i UM. Nic nepomáhá, je jak hodinky. A

Navíc nechci aby starší trpěl za to, že má mámu trosku, která je už v deset dopoledne hotová, protože je už šest hodin vzhůru.

zuzanaorlinska
13. črc 2016

Naší Natálku vždy uspalo když jsem ji měla v náručí a pomalu a opatrně hopsala na hopsacím míči... Rozhodně to nezabírá na všechny děti ale dítě se tím pohybem uklidní a usne...Taky bach doporučila spát s děťátkem v jedné posteli.Dítě pak má větší pocit bezpečí...Kašičky jsou také dobrá věc ale jestli ti to nepomáhá...
Pomocí Estvillovy metody lze dítě naučit správnému usínání i nepřerušovanému spánku v průběhu noci i dne.Dítě ulož ke spánku. Zvol si činnost ke zklidnění — čtení pohádky, zpívání ukolébavky atd.Následuje rozloučeni: odhodlaným hlasem dítěti „vysvětli“ proč bude spát samotné v postýlce. Pomoci může plyšová hračka, dudlík, apod. Mělo by pochopit, že jde o přirozenou věc. Tvoje„řeč“ by měla trvat zhruba třicet vteřin. Poté z místnosti odejdi.Poté většinou následuje brečení.Nenech se vyvést z rovnováhy nech ho brečet.Pokud ale bude po 1 minutě stále plakat vrať se a utiš ho.Trvá tak 2 noci než si na to dítě i ty zvykneš ale potom už dídě bude vědět že brekot nepomůže a bude klidně spát celou noc...Na děti to skvěle působí... 🙂 🙂
Snad jsem pomohla
Zuzana 🙂

evaamy
13. črc 2016

Tak zkus společné spaní, bez kasicek, jen nakojit. U nás se to osvědčilo.

panickatlamicka
13. črc 2016

Estvilova metoda ee da popsat i takto: predstav si,ze te tvuj milovany clovek odveze do lesa,do nijak strasidelneho,proste normalni les. Da ti pusu a odejde. Za chvili ho volas,protoze ti je samotne smutno. Brecis. Slava,tvuj clovek prichazi! Ten prijde k tobe,da ti pusu a odchazi ( netusis,proc). Tak ho zas volas,on prijde,obejme,odejde. Tak se to opakuje tak dlouho,dokud si odevzdane neusteles pod stromem.

Jsem tez pro spolecne spani.

efe
autor
13. črc 2016

Děkuju holky. Asi sem to spatne napsala 🙂 u nas neni problem ani tak usinani jako buzeni po pul hodine a brzke vstavani ve ctyri rano. Kasicky sem jen zkusila, nedavama je na noc stale a v posteli spime spolu. Proto jsem psala, ze jsem zkusila i oddelene spani (kdyby se budil kvuli tomu ze citi mliko)

efe
autor
13. črc 2016

A vyrvat deti opravdu nenechavam, to radsi natahnu backory 🙂)

efe
autor
13. črc 2016
veeeraf
13. črc 2016

ono se to brzy zlomí, dětský spánek se každou chvilku mění, takže tenhle měsíc se nevyspíš a příští to může být o něco lepší. Chce to jen vydržet a vyzkoušet kde je to spaní kvalitnější. Můžeš změnit pokoj, způsob uspávání, můžeš pustit hudbu nebo šum přírody..můžeš zátáhnout, aby spinkal ve tmě nebo při zapnuté lampičce. Mě se třeba hodně pomohla kaše a sunar podaný ve spánku než jdu spát.
A taky nechat miminko pobrečet, vypustit ventil, ne vybrečet EM pokud to neuznáváš.
Já nechávala obě děti chvilku plakat a nevyndavala ihned z postýlky když začali pofňukovat

efe
autor
13. črc 2016

@veeeraf děkuju, přesně jak píšeš, zataženo, noční lampička a šum je spása 🙂 byli sme teď týdne u mé mámy v Krkonoších a stejný.. Snad máš pravdu a brzo se to změní k lepšímu, nevim kde brát energii.

bachovy_esence_poradna
13. črc 2016

@efe vyplakat bych určitě nenechávala, to by mohlo způsobit později psychické potíže, úzkosti nebo pocity osamělosti 😔

pokud jste zkoušela spát s ním i odděleně a je to takhle vyhrocené a jste vyčerpaná, tak bych doporučovala Bachovy esence namíchané na míru... viz zpráva 😉
jsou výborné nejen pro děťátko, aby se mohlo konečně vyspat (ono pro něj je to taky nepříjemné, potřebuje se naučit spát bez přerušování), ale i pro maminku na vyčerpání, přetížení, pocity zoufalství, nervozity apod...

bachovy_esence_poradna
13. črc 2016

@efe jinak mi to připomnělo jak jsem měla novorozenou dcerku, která usínala tak v půlnoci a jakmile se napila okolo 2. nebo 3. hodiny ráno, tak obrovská kolika a už nemohla spát (nepomáhalo nahřívání, probiotika, nošení, vyzkoušeli jsme snad vše)...

usínala mi okolo 6. hodiny ráno... kdy se budil dvouletý brácha 🤐

pavlikovarenata
13. črc 2016

Měli jsme to dost podobně, před blázincem mě zachránila kineziologie. Rozdíl teda 22 měsíců, ve třičtvrtě roce menšího už ze mě troska byla, už jsem nebyla schopná absolutně fungovat, spala jsem půl roku denně tak dvě tři hodinky, hodinu v kuse maximálně. Po první návštěvě se to hned začalo lepšit, měli jsme i vytestované bachovky a během týdne začal spát dvě hodiny nebo tři v kuse. Byli jsme pak ještě dvakrát a v roce spal celou noc!!!

pavlikovarenata
13. črc 2016

A samozřejmě jsme vyzkoušeli krom plakání úplně vše, tmu, lampičky, společné i oddělené spaní, s tatínkem, bez tatínka, zavinutého, nezavinutého, hačku, šum, kaše, sunar, atd. prostě vše co mi radili. Ale pomohla až ta kineziologie s bachovkama 😉

alboo
13. črc 2016

@efe a co delas, kdyz se vzbudi?

vannilla
13. črc 2016

@efe Soucítím s vámi. Zkuste ty bachovky, mohli by pomoci na zklidnění vám oběma. Jinak moje maminka se mnou prý prožívala to samé do mých dvou let. Nespala jsem v kuse, ani ve dne, ani v noci déle než hodinu, max. dvě, tři. Trpěla jsem kolikami a asi i úzkostí, jelikož jsem stále plakala. Chodila jsem na různá vyšetření a nikdo nic nezjistil, tak to nechali být. Mamka se střídala v hlídání s tátou a později s dědou, co byl na blízku, aby se alespoň párkrát v týdnu vyspala. Musí to být hrozné.

@bachovy_esence_poradna Dříve se bohužel dětičky nechávaly vyplakat. Také to nechápu. Bohužel jsem jedno z nich. Co to bylo za inteligenta, který toto vymyslel?! Dnes tedy rozhodně nedoporučujete? Jaká je maximální časová hranice? Ta 1 min? Děkuji za odpovědi 😉

efe
autor
13. črc 2016

@alboo přitulím, nabídnu prso, nosím chodím. Dlouho vzhůru není, jen nevydrží spát delší časový interval než hodinu a budí se s křikem. On má hrozně citlivou povahu. Buď se chechtá, nebo řve 🙂 nic mezi tim mi přijde..

efe
autor
13. črc 2016

To je on, partizán jeden!

alboo
13. črc 2016

@efe asi to bude znit hrozne, ale vyprdla bych se na nej. Lezi s mamou, sam neni. Nenosila bych, po pul hodine bych teda prso nedavala. (Ale sem nekojici matka a muj nazor je ten, ze spousta kojenych deti v noci nespi kuli kojeni, nerikam novorozenec, ale od pul roka vejs)
Ja byla desny dite. Nasi se mnou delali psi kusy a stejne jim to nepomohlo. Mozna kdyby me chvili nechali pomohlo by to. Kdyt bylo dceri asi ani me 14dni, rozjelo.se mi siti po porodu. Manzel byl sluzebne pryc, chtela nosit, chovat... bohužel sem byla natolik hotova, ze to proste neslo. Byla u me v posteli, ale tot vse. Prorvala chvili a dobry. A pak pokud se to nekdy opakovalo. Tak sme si ji vzali k sobe ale zadny noseni a pod. Chodim od jejicj 5m do prace, by me zničilo v noci nespat, staci ze v praci v noci nespim

efe
autor
13. črc 2016

@alboo kazdy dítě je jiny, co funguje nekde, jinde ne 🙂 My mame zkusenost, ze kdyz se mu pozornost nevenuje (ne vzdy to s o rok a pul starsim sourozencem jde), tak rev sili a zalyka se az se dusi. Karlíka (to je ten starsi) jsem brecet nenechala a důsledkem bylo i to, ze od třetího mesice vlastně nebrecel. Stačilo mu heknout a věděl že přijdeme, důvěřoval nám. Jsou mu dva roky, usíná suprove, separační úzkost ho netrapila. Spi od roka a pul sam. Ale kazdy dite je vazne kniha sama o sobe 🙂
Proste verim tomu, ze takle maly dite si jeste pozornost nevynucuje, potrebuje blizkost a naruc.. asi si to nespani dělám sama 🙂)
Omlouvám se za diakritiku, pisu narychlo z mobilu jak tatar 🙂)

marhulinka
13. črc 2016

Chápu a přeji pevné nervy...zažila jsem to a jediné co mohu říct,že se to upravilo až časem....do roka a půl jsem nevěděla co je spánek - můj nejlepší přítel bylo kafe a čokoláda 😀 I teď se mi děti minimálně 2x v noci vzbudí /jdou se napít,vyčůrat/

efe
autor
13. črc 2016

@marhulinka to je boží😂
Jen škoda, že tohle miminní obdobi je pak už fuč. Z půl roku si pamatuju hlavne mlhu 😂

bachovy_esence_poradna
13. črc 2016

@vannilla určitě nedoporučuji vyplakání, vytváří to bloky v psychice, které se pak mohou objevit kdykoli, i v dospělém věku (deprese, úzkost, nejistota v celkovém postoji, nižší sebevědomí a také také třeba potíž s plným prožíváním partnerského vztahu)

nějakou přesnou časovou hranici, která je ještě nějakým způsobem "v pořádku" nechat dítě plakat, těžko uvést....hodně záleží na věku a také na tom jaké je dítě povahově... něco jiného je, když je dítěti třeba 4 nebo 5 let a už se mu dá leccos vysvětlit.....a dostává běžně dostatek pozornosti i fyzické blízkosti od rodičů 😉 (pokud ji nedostává z jeho pohledu dostatek, tak může vyžadovat pozornost např. v noci)

a něco jiného je u malého miminka... děti v prvních pár měsících mají z našeho pohledu někdy až nenaplnitelnou potřebu blízkosti - je to ale tím, že děťátko bylo před narozením s matkou 100 % času, bylo mu teplo, bylo houpané a bylo vlastně neustále "objímané" a cítilo se v bezpečí...
pokud to uvidíme z pohledu dítěte, tak už narození a fyzické oddělení od maminky může být dost náročné ... miminko samozřejmě pak maminku potřebuje, je pro něj středobodem světa, je zvyklé na její tlukot srdce atd...
v takzvaném 4. trimestru (první tři měsíce života) je určitě dobré poskytnout dítěti stoprocentní oporu a blízkost... neumí mluvit, neumí se samo ani otočit nebo držet hlavičku... zkusme si to na chvilku představit....když něco potřebuje, pláče, protože jinak to neumí... někdy to je kolika, jindy ho něco tlačí, nemůže usnout nebo se cítí osamělé, bojí se apod.... důvodů je mnoho... 😔

pro maminky tohle může být samozřejmě někdy hodně vyčerpávající... leckdy mají třeba i zdravotní potíže, psychika kvůli hormonům na houpačce, cítí se přetížené zodpovědností nebo řeší další věci jako péči o starší sourozence a vztah s partnerem atd...

z mého pohledu je proto zásadní, aby měla maminka podporu od okolí... aby si řekla o pomoc... a to včas - a neměla v sobě zábrany pomoc přijmout 😉 i když třeba ta pomoc není dokonalá

péče o sebe jako maminku by měla být na první místě... protože z maminky čerpají její děti... a není možné stále dávat - je důležité neustále (třeba po kouscích) dočerpávat, aby nedošlo k vyčerpání, depresi, vyhoření.....někdy může jít o drobnosti: namasírovat sama sobě ruce krémem, naložit se do vany, jít se na 15 minut projít, když tatínek dorazí domů, nechat dítě pohlídat od babičky a místo uklízení si třeba lehce zacvičit...
často my maminky říkáme, že nemáme čas... a přitom stihneme upéct koláč, vyžehlit atd... z dlouhodobého hlediska je ale mnohem důležitější si odpočinout a potulit se s dětmi 😉

takže odpověď na Vaši otázku nemám... myslím, že ji každá maminka najde ve svém srdci... intuice a láska jsou nejlepším vodítkem

alboo
13. črc 2016

@efe za me proste staci kdyz chce blízkost. Tak to spolecne spani. To ze se s nim bude litat po byte a co hodinu kojit. Tak to mozna vyresi jeho problem. Ale ne treba starší ho sourozence, jehoz matka je zrejme totalne vyrizena. Ale kazdy dela, co uzna za vhodny 🙂

efe
autor
13. črc 2016

@alboo co mate s tim kojenim co hodinu 🙂) rekla jsem nabidnout prso. Ne vzdy ho potrebuje. Nekdy chce jen utesit, to same s chozenim, houpanim. Nedovedu si predstavit, ze v noci kazdou hodinu posloucham rev a delam ze ho neslysim, dokud vycerpanim neusne..protoze tak by to u nas bylo, nedovede se uklidnit sam jako je to u vas :( Starší syn je šťastný, protoze delam co je v mych silach.. každý den minimálně dvakrát dvě hodiny na hřišti, vařím, čteme... ale jak sem psala nepujde to takhle se spanim donekonecna a zacne se to na mne podepisovat a nechci aby tim trpel :(( zatim se to nestalo. Jedu jako fretka a snazim se usmivat, ikdyz mi do smichu neni..

To jen abych to uvedla na spravnou miru. Je tezky celou situaci krátce vysvetlit, kolem ctvrty rano uz vubec 🙂)

efe
autor
13. črc 2016

Děkuju moc vsem za milá slova, nápady a podporu. Ono je nakonec největší vzpruha, kdyz vi, ze neni uplne sam 🙌

karlajasmine
13. črc 2016

@alboo tohle zni krasne, ale tohle lze aplikovat jen u nekterych deti. Nektere moje kamaradky maji deti, ktere sami usnou, kdyz breci tak spis tak poplakavaji... Muj syn je neco podobneho jako @efe, kdyz jsem parkrat ze zoufalstvi zkusila ho dat do postylky, aby usnul, tak spustil uplne hystericky rev, strasne se ocividne bal, proste desny.. tohle bych ho v zivote nemohla nechat delat. On by proste nekolik hodin rval az by se poblil a vycerpanim usnul...a takhle porad dokola.. a psychicky blok by mu to zpusobilo.. Pokud mas dite klidnejsi povahy tak to proste nepochopis. Muj syn pak jeste 2 dny v postylce automaticky natahoval a bal se ze odejdu... proste chyba (kdyz clovek da na rady okoli...).

Na myho syna zabira to, abych byla maximalne v klidu ja.. potom jsem zjistila, ze je strasne citlivy na to, kdyz jim cukr (kafe mu nevadi ale jakmile si dam cokoladu a kojim tak je strasne nabuzenej).. Dale ho budi brisko, kdyz se mu chce kakat.. na tyhle problemy nejvic pomohly probiotika biogaia.... a zkouset ho mozna casteji uspavat?.. jakmile je dite pretazeny tak je to konec... cim vic muj syn spi pres den, tim lepe a dele spi v noci. On obecne nastesti v noci spi pekne, ale neni to rozhodne moji zasluhou.. a vim co to je kdyz se dite budi i po hodine, protoze to tak taky obcas ma. A jinak u nas strasne moc pomaha hudba.. kdyz mu pustim vaznou hudbu a drzim ho v naruci tak ho to hodne uklidnuje... A jinak taky dbat na to aby v noci bylo ticho, tma (myho syna strasne budi svetlo, I trosicku svetla z venku...), aby mu nebylo prilis teplo ani prilis zima...
No drzim palce, pokud se to nezlepsi tak se bude muset zapojit manzel a nechat te nekdy o vikendu poradne dospat.
Jo a muzes I zkusit ho treba dat do postylky vedle vasi postele, je mozne ze se v noci nejak hybes ze spani a ze ho tim budis..

karlajasmine
13. črc 2016

@bachovy_esence_poradna krasne napsano 🙂 Ja velice casto necham stat zehleni, necham nadobi spinave, objednam si jidlo z restaurace a kdyz dite spi tak se valim... A pak uklid samozrejme dodelam, neziju v bordelu... ale je fakt potreba si ty chvile pro sebe udelat a dbat na svoji psychickou pohodu, protoze z toho ty deti cerpaji nejvic... nadobi je jim ukradeny.

efe
autor
13. črc 2016

@karlajasmine teda ty mi presne mluvis z duse 🙂! S tim cukrem me to nenapadlo a treba je to opravdu tim. Protoze se dobijim dobrotama zeano 😨 Zkusim par dni vysadit. Uf bude to dřina.

efe
autor
13. črc 2016

@karlajasmine nezehlim krom par plin uz leta 😂 Nepeču. A dneska spali vyjimecne pres poledne oba soubezne, tak sem si hodila nohy na gauč a na chvili zavřela oko!

nikolatje
13. črc 2016

Drzim palce! Urcite se to zlepsi! Od 6m chodim do pracea.Dcera spinkala v noci pul hodky a pak me hledala...ted uz spi i dve hodky vkuse...porad praktikuji spolecne spani, nabidnu v noci prso a hooodne mazleni. Uz takhle chodim do prace znicena, vstavani a houpani by me dodelalo 😉 Manzel hodne pomaha,ale dcera hold v noci chce me. Je ji 14 mesicu

efe
autor
13. črc 2016

@nikolatje tyjo tak to držím palce ať je to jen lepší a lepší! Po roce se to láme a za pár měsíců bude spat celou noc, ani vědět nebudeš🙂