Ahoj holky, zajímalo by mě, jak je to se žárlivostí u dětí s větším věkovým rozdílem, třeba 6 let... Je to lepší než třeba rozdíl 3 roky..? je menší rivalita a pak následně tedy i lepší vztahy mezi sourozenci, když se netahají o hračky, o maminku apod.. děkuji moc za zkušenosti
Mezi dětmi mám 5let a zarleni starší dcery 0. Fakt už měla dost rozumu, aby si to srovnala v hlavě.Přesně jsem nechtěla ty boje o pozornost, když se 2 nebo 3 letemu narodí mimi sourozenec. I když nepopírám, že určitě existují i výjimky, kdy i takhle malé děti nežárlí.
Mám kluky 6 let od sebe a žárlení ani náznak. Naopak už dokázal opravdu i pomoct a zároveň si spolu ještě i pohraji a jako bonus jsem byla doma, když šel do první třídy, za mě nejlepší věkový rozdíl ever.👌
Kamaráduv kluk má 5 let a je to strašný, segru bere fakt špatně. Moje dcera 2,75 a úplně v pohodě, teď je brachovi 3 a to už teda na sebe žárlí oba co kdo apod 😂 ale jsou to i super parťáci a vyhrajou si.
Podle mě nejde ani tak o věkový rozdíl jako o "povahy" dětí. Starší by na miminko žárlil i snad v pubertě, je to lev, kluk, rád se nechává opečovávat a navíc je prvorozený, po dlouhé době první miminko v rodině z obou stran - zvyklý, že se kolem něj točili všichni dospěláci, takže má z nátury velikou potřebu pozornosti, snahu hájit si teritorium, malou empatii. Dcerka je typicky opečovávací pomáhací holčička, račice, co by se rozdala, když jí syn něco vezme, tak ona mu k tomu s úsměvem přidá i to, co jí zbylo. V okolí mám příklady, kdy dvě a dvě ségry od sebe cca 5,5 roku...jedny jsou od mala spolu nej kámošky, druhé se rvaly už jako děti a až v dospělosti se spolu naučily vycházet.
Svým způsobem žárlí všechny děti. Jen ty starší už to umí třeba zpracovat jinak než že mladšího mlátí a berou mu věci. A taky žárlí třeba kratší dobu, protože se s tím umí už vypořádat. Ale často tady čtu, že vlastně žárlí i dospělí, protože "rodiče ségře vždycky nadržovali....brácha nikdy nic nemusel.... ségře dali dům, mně nic...." Je prostě důležité, aby si rodič našel čas na každé z dětí.
Mám mladšího bráchu o necelých 6 let. Žárlila jsem hodně a dlouho.
@dagikk samozrejme zarli, ale projev je jiny a muze to byt i dost skryte,.coz p9kladam za horsi.
Lepsi vztahy nemaji. Jsou uz od sebe daleko, nebaví je stejne veci, nemaji tolik sdilene zazitky, kazdy jsou jinde. Starsi pak napul chuva.
Muzou mit hezky vztah, ale uz to neni vrstevnicky vztah. Zvlášť pokud mezi nimi neni dalsi sourozenec.
@netopejr pro myslíš, že žárlí každé dítě? Já teda u našich dětí nikdy neviděla ani náznak žárlivosti, a to jsem je pozorovala opravdu bystře. Nejstarší měl 22 měsíců, když se mu narodila ségra. Byl z ní totálně odvařený a stejně hezky přijal i další sourozence. Stejně tak ti mladší. U nás je prostě každé nejmladší dítě naprosto nedotknutelné a milované všemi - a to rozhodně ne z pozice nás rodičů, že bychom to nařizovali, ale z pozice sourozenců, kteří to tak cítí. Období hájení končí kolem 3. roku a pak už se začínají mydlit hlava nehlava 😀 . Už to není mimčo, které je potřeba chránit, ale rovnocenný soupeř na všechny lumpárny 🙂 .
Abych odpověděla na úvodní otázku - z okolí mám pocit, že nejvíc žárlí děti kolem 2,5-3,5 let. Ale mám dojem, že první roky života nemají vcelku vliv na to, jak velcí parťáci děti budou v dospělosti. Ty vztahy jsou v dětství dost dynamické a každou chvíli to může být jinak.
Povaha povaha moje sestra na me žárlí a už ji je přes 30 a mezi sebou máme rok a 7 měsíců a furt žárlí a vyčítá mamce ze chudák musela chodit protože já se vozidla c kočáru a takové kraviny 🙃
Mně přijde,že nejvíc žárlí děti 3-6. Co tak sleduju kolem.
U nás se nežárlilo vůbec, protože mám rozdíly mezi prvním a druhým 22 měsíců a mezi druhým a třetím 7 let.