Známkování v první třídě

elu
13. zář 2016

Ahoj holky, mohly byste mi prosím napsat, jak u vás probíhala první třída, co se týče hodnocení? Myslím, od kdy dostávaly děti jiné známky než jedničky, kdy se začalo známkovat natvrdo podle chyb...a otázka pro maminky, jejichž děti jsou teď v první třídě....kolik jedniček, nebo razítek ( prostě motivačních implusů) dostaly děti za těch 10 dní???

drzticka81
13. zář 2016

jsem ucitelka na nizsim stupni-v prvni tride jsem zatim ucila jednou a razitka jsem davala tusim cele zari, v rijnu jsem pridavala jen jednicky (kdo nemel jednicku, nedala jsem treba nic), listopad jsem zavadela dvojky, pak trojky, do pololeti dalsi dve znamky- ale jako mi bylo lito, kdyz nekdo nemel dostat peknou znamku 🙂)) kdyz jsem videla, ze se snazi, tak dostal jednicku (pamatovala jsem vzdy na jirku olivu ze serialu My vsichni skolou povinni 🙂))proste ja mam za to, ze prvni trida je takova snazici se a nemela by deti odradit 🙂)) jinak jsem ucitelka, co dava vzdycky plno znamek, takze mi zaci meli vzdy plnou ZK ci denicek 🙂)))

elu
autor
13. zář 2016

@drzticka81 díky za reakci, chci nasbírat různé zkušenosti, jak je to jinde...mam dceru v první třídě a jelikož jsem taky učitelka, moc to prožívám 🙂...teda jen v sobě, ne že bych paní učitelce něco říkala....no a příjde mi, že těmi impulsy nějak šetří 🙂, dcera je natěšená, každej den se těší, ve škole jí to jde...pořád se hlásí 🙂....mají tam zavedeno, že aktivitu v hodině mohou dostat korunku....dcera ji samozřejmě strašně chce...a zatím byla asi jen jedna....ostatní děti, co jsou v první třídě mají třeba už 5 jedniček a my zatím jen jednu...ne že bych se hroutila...včera na rodičáku jsem se dozvěděla, že většina nemá ani tu jednu....prostě abych to shrnula, myslím si, že s tím moc šetř
í 🙂...asi bych ze začátku davala odměnu za jakoukoliv snahu a pak postupně ubírala

betelgeuzz
13. zář 2016

Můžu ti to večer spočítat, ale dcera dostává skoro u každého cvičení jedničku, nebo razítko, tipuju, že celkově toho má minimálně 20. Včera donesla první 3 jedničky v žákovské, jinak to mívá napsané u těch cvičení.

elu
autor
13. zář 2016

@betelgeuzz no právě, všude jinde to je tak jak u vas

rou
13. zář 2016

Syn měl za ten minulý týden v žákovské 7 jedniček a jinak skoro u každého cvičení nějaké razítko. Kdo to má hodně pěkné dostane myslím hvězdičku, ale i ti, co to nemají úplně super dostanou jiné razítko za snahu.

aronek
13. zář 2016

@elu ahoj, jen a dnešek máme 8 jedniček 😀 Jinak každý den minimálně tři od třetího dne jsou, takže u nás pozitivní motivace probíhá ve velkém 😉

elu
autor
13. zář 2016

@aronek zavidím a tak to má být!!!

copa
13. zář 2016

tak my jedničku žádnou, v žákovské razítka 3, pak razítka u každého cvičení v pracovních sešitech a nemyslím si, že by to bylo špatně, všude je to jinak, já i dcera jsme s naší školou spokojené 🙂

aronek
13. zář 2016

@elu hlavně tatínek mu řekl, že za každou jedničku dostane 10kč 😀 takže teď je prvňáček nejbohatší z rodiny 😵 netušil, že jich bude tolik 😉

elu
autor
13. zář 2016

@copa já jsem tAKY spokojená, protože dcera ma paní učitelku ráda a baví jí to...zatím...

drzticka81
13. zář 2016

@elu ja prave nemohla delat ani nejake motivacni souteze - me bylo lito vsech deti, ktere by to nedostaly, takze jsem davala vsem - akorat to nemelo tu pointu viteze, hahaha 🙂)) proste jsem videla vsechny ty natesene tvare 🙂)) chjoooo, ale v pate tride jsem jim uz davala za hrichy DU navic a ten nechtel nikdo, hahaha 🙂)) takze vetsinou sekali latinu 🙂))

berenika39
13. zář 2016

@elu ahoj, a proč si myslíš, že "to tak má být"? přeci odměna by nemusela nutně být tím jediným za čím se děti ženou. svádí to k tomu, že se děti pachtí, aby měly razítko...Tymáš o tom nějakou představu - chtěla bys - asi jako každá máma - aby tvoje dcera byla fakt dobrá, nejlepší a aby to bylo měřitelné - počtem razítek, jedniček, korunek....já ti rozumím, to je v každé z nás, ale dětem to zase tak moc neprospívá, si myslím já. Z vyučování se stane sport, soutěž, kdo má víc, hlava nehlava se hrnou a hlásí, i když nemají třeba odpověd ani na jazyku - jen pro tu korunku, přízeň paní učitelky, přízeň mámy.

Ale ony jsou tam proto, aby se něco naučily. Aby se těšily, že příklad vyřeší třemi způsoby, že vymyslí sto slov, za čínajících na A atd a td.
Nic pomocného k tomu nemusí být - jen ta chut se učit- jde to i úplně bez toho.

Takže nabízím pohled z druhé strany, co kdyby neměly děti ve škole skoro nic, krom dobrého pocitu, že jsou dobré a jde jim to????

Petr nemá žádné známky, vůbec, a umí úplně všechno úplně stejně jako ostatní vrstevníci v jeho věku. Proto vím, že honba za razítky a jedničkami nemusí být ta jediná správná🙂.

elina_
13. zář 2016

Souhlasím s berenika39.. nemyslím si, že honba za jedničkami je správná. Dítě by mělo být rádo za vědomosti a dovednosti, ne za nějaké zástupné symboly. Pak přijde doba, kdy nedostane 10 jedniček a jeho den nebude mít smysl (tolik známek mají žáci vyšších ročníků klidně za rok). Omezí se počet jedniček = omezení motivace? Nedejbože až se mu něco nepovede a nedostane nic nebo nedejbože dvojku.
Také jsem učitelka (i když sš) a syn má do školy ještě daleko, možná budu jeho první třídu prožívat jinak, ale pochybuju.

elu
autor
13. zář 2016

Asi jsem magor, je pravda, že možná chci ty jedničky víc já než ona...jdu se sklidnit 🙂...

elu
autor
13. zář 2016

@berenika39 já vím a rozumím, adelka umí v podstatě už učivo první třídy, číst, psát počítat....a naučila se to i bez jedniček v podstatě sama...

berenika39
13. zář 2016

@elu 🙂, super, jdeš na to dobře. za mě největší nešvar dneška je srovnávání - neustálé - ale nejen dětí,resp. nás maminek, ale i hodnot, které uznáváme - a necháme se válcovat, jendou nás to sežere. abychom z porovnávání vyšli dobře, ztrácíme vlastní rozum, vlastní názor - a ženeme se za dalšími hodnoceními, abychom byli lepší..lepší než....(a ne lepší než jsem byla včera..).

a to právě začíná ve škole. vím, že děti musí mít dne ostré lokty a kořínky z lesní školky ho neuživěj, jen stále naivně hledám ve všem to původní jádro - ve škole se mají učit o životě. ne závodit🙂))

nikinelinaty
13. zář 2016

u nás první 2jka padla v lednu jinak samý 1čky a razítka povhcvala na konci měsíce. A na vízo jsme ty 1čky ustály i v druhém pololetí.
Ted jsme v 2 třídě a už to teda fakt jede máme tři jedničky ale teda už fakt jako jedou diktáty velký písmeno, kde se píše. Tvrdila mi dcera, že to bude za 1. A já teda málem pošla u psaní ukolu a čtení.
Tak to jsem fakt jako zvědavá!

konidana
13. zář 2016

@berenika39 Fakt si vybrala dobrou školu a dobře že sis počkala🙂
@elu u nás dnes první sluníčka v žákajdě, ale synek už před pár dny říkal, že má jedničky(sluníčka nebo smajlíky) v pracovních sešitech. Známky budou tak za měsíc, za dva.

berenika39
13. zář 2016

@konidana děkuju, normálně ho to baví, což je u praštěného fotbalisty docela výkon😀.

Známky taky budou, nevím, nakolik je to objektivnější než slovní hodnocení, ale odpadl ten počáteční stres a obavy - co když to nebudu zvládat a dostanu pětku....

Ted mají prosím pěkně projekt "lichožrouti" (animovaný nový český film), mají ponožku, na ní dostávají kolíčky za úspěšné řešení složitých věcí - denně mají možnost získat jeden až tři, nebo žádný🙂, na konci týdne se za pět kolíčků dává pochvala do žk.
Lichožrouti jsou ti, co z pračky žerou fusekle🙂. Strašně je to baví, takže vlastně tam to hodnocení je🙂)))

anipp
13. zář 2016

Milé maminky já mám opačný problém. Jsem motivační přístupem znechucená. Bohužel s tím nic nenadělám. Vím že syn není povahou takový aby se hnal za oceněním typu smajlík hvězdička jednička tak jak to pan učitel má zavedené a jak je to více méně běžné .Aspoň ne dlouhodobě. Už teď mám strach že ho to spíš do budoucna demotivuje .Do školy se těšil pro to že bude hltat nové informace ale stává se to pro něj bojem o postavení ve třídě. Čekám kdy mi sdělí že se snažit nebude ptz to nemá pro něj smysl. A přemýšlím jak to celé aspoň trochu zachránit.

anazuzzuzana
13. zář 2016

ty jo... já mám sice ještě mimino, ale nenapadlo by mě, že by prvňáčci dostávali nějaké "hodnocení" již první týden ve škole... měla jsem za to, že jsou tak přirozeně natěšení, že vůbec není nutné je nějak "uměle" motivovat... já teda nevím, ale když už mají X razítek a jedniček po tak krátké době, neomrzí se jim to příliš? Nesmrske se jejich školní docházka jen na honbu na razítka a přirozená zvědavost a potřeba se učit a rozvíjet se bude oslabovat? No a že děti mohou v první třídě klidně dostat trojky nebo něco horšího, tak to by mě už vůbec nenapadlo... to jsem myslela, že bylo jen za nás za komoušů...

dana3262
14. zář 2016

@elu syn má v zakovske asi 16 jednicek. Je z toho nadšený, ale mě to taky moc nepřipadá jako trvalá motivace. Spíš jako krátkodobá. Taky těžce nesem oba těch 5hod.. :(

elu
autor
14. zář 2016

u nás je problém ten, že učivo první třídy témeř už ovládá...takze ted jde opravdu jen o to, získat nějakou tu korunku, či jedničku, protože nové info se minimalně pul roku nedozví....jde mi o to, že když tedy zavedla ty korunky, tak by je měla rozdávat, už na rodičáku říkala, že si začíná psát čárky za zapomínání..za pet čárek, černá korunka a jelikož jsme rodina flinků 🙂, tak tu černou dostanrme asi dřív 🙂, i když už má holka v ruce křeč, jak se hlasí 🙂))...celkově má problém, je to tichá introvertka a už dopředu se bojí neuspěchu...kolikrát mi říká, já stejně nevyhraju, ja stejně korunku nedostanu atd. atd.... samozřejmě jí říkáme...na co korunka, vždyt si jediná co už umí číst, to je ta výhra...jenže to jaksi to dítě ještě nechápe...taky jsem proti tomuto systému hodnocení...ale když je, když už existuje, tak je potřeba se sním nějak vyrovnat

elu
autor
14. zář 2016

A už je to tady...dnes celý odpoledne smutná, pláč, proč nemá korunku, když se hlásí...ach jo...debilni korunky

martiina_k
14. zář 2016

@berenika39 úplně chápu tvůj přístup, že by se děti neměly hnát za jedničkou, razítkem, pochvalou, ale za svými znalostmi... jen mě trošku zarazilo to s těma lichožroutama - není dostání kolíčku ale naprosto totéž, jako když dostane to razítko nebo jedničku? Mě to přijde úplně stejné.

berenika39
14. zář 2016

@martiina_k je, proto jsem to psala, že nějaká forma "odměn", motivace, se vždycky asi najde...berou zrovna tohle jako hru. úplně se tomu nejde asi nejde vyhnout.
mají ty lichožrouty tak nějak jako celoroční hru, která zasahuje i do výuky...jj, máš pravdu.

nata22linka07
22. zář 2016

Dcera dostává razítko za každý napsaný úkol takže má i třeba 3 razítka na jedné stránce. Za krásně nakreslený nebo napsaný úkol mají Berušku a za špatný nebo škaredý úkol mají Hrošíky. A jelikož dcera není moc výtvarně nadaná má těch Hrošíku víc.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
berenika39
23. zář 2016

@sarihy já jsem měla celou zš samé jedničky, jen v sedmé třídě jednu dvojku z výtvarky, a to mi teda viselo v hlavě hodně dlouho. 🙂))))

drzticka81
23. zář 2016

@sarihy kdyz to je tezke-jedna se o upravu a vzhled sesitu - ja treba tohle nikdy nechtela hodnotit (proste si myslim, ze je to vizitka deti, jak si vedou zapisy a jakym pismem pisi-pro me je dulezite, ze to prectu)-jenze vedeni pri hospitaci melo jiny nazor a dostala jsem pokarani......jj, ve vytvarce a pracovkach skutecne hodnotim ten proces vzniku nez samotny vysledek 🙂))