Těžká školní taška. Řešíte nějak?

13. říj 2024

Už delší dobu mi vadí, jak těžkou tašku nosí syn do školy. Vím, že to moc nevyřeším, ale je v páté třídě a mají toho moc. Na vše mají učebnici a pracovní sešit. Píše se, že by taška měla mít 10-15% váhy dítěte, což u syna naprosto neodpovídá. Navíc jejich učitelka hodně řeší zapomínání, takže syn má občas stavy si vzít raději i něco navíc.
Syn má v páté třídě 25 kg, taška má kolem 5 kg bez svačiny a pití a někdy o víc. Máte nějaké vychytávky, jak to dětem ulehcujete?

galatea_a
13. říj 2024

Pití si naplnit až ve škole (vzít prázdnou láhev).

kamino
13. říj 2024

Děti u nás ve škole si nechávají učebnice ve skříňce v šatně. Berou si je domu před písemkou a na úkoly (podle potřeby) . Penál také dost váží, druhé pero a pastelky mít doma je také výhoda. A jak bylo psáno - vodu čepovat ve škole.

ada22
13. říj 2024

U nás si mohou nechávat hodně věcí ve škole. Ale je to logistika co bude nebo nebude potřebovat. Dcera taky tahá raději vše, co kdyby náhodou bylo něco potřeba.

autor
13. říj 2024

@kamino
@ada22 u nás si ve škole nemůžou nechávat nic, nemají kde.
Pití nosí z domova, má teplý čaj, čistá voda mu nejede, nepije a pak mu je zle.

malytlustyhroch
13. říj 2024

Vysvetlila jsem tuhle situaci pani ucitelce a pani ucitelka to nejak vymyslela, kde ty veci nechavat, takze njednou o 1-2kg lehci taska, jsem ji moc vdecna.

kamino
13. říj 2024

Tak tašku s kolečky - už jsem taky u dětí viděla.

autor
13. říj 2024

@malytlustyhroch u nás opravdu není kde. Ve třídě se jim sotva vejdou věci na VV.

veroniquecz
13. říj 2024

Školní skříňku nemá? Taky bych nosila jen striktně to co potřebuje, ostatní tam nechávala.

eloise02
13. říj 2024

Řešíme totéž, syn je drobný, aktovka přes 5 kg. Pořád si stěžuje, že ho bolí záda. V minulých letech nebyl problém nechávat si věci ve škole ve skříňce ve třídě. S novou učitelkou je problém všecko. Prý jim řekla, ať ať si zvykají. Nechávat to v šatně asi není úplně špatný nápad.

konidana
13. říj 2024

Neulehcuju. Naopak uz od predskolaku trenovali noseni svych batohu na vandrech, takze i skolni tasky zvladaji. Chce to obecne hodne pohybu...

Naopak syn asi ve 3. , ve 4. , a asi i v 5.tride, nosil furt vsechno, aby si nemusel tasku denne pripravovat🙄😅🤣

konidana
13. říj 2024

Deti byly take spis drobnejsi

kamino
13. říj 2024

@konidana To synáček taky - vzhledem k tomu, že je línej se připravovat, tak tahá vše. Jeho volba. Sportovec, at posiluje když chce 🙂 Ale ani v jeho škole, ani v té kde pracuji není problém si věci nechat ve skříňce v šatně v poličce.

prejeta_zaba
13. říj 2024

Vzdycky to jde, stačí si stát za svým u učitelky. Minimálně každá lavice má pod lavicí přihrádku, ne? Nebo se k lavici připne kapsář a tam si dá to, co nepotřebuje. Vyargumentovat si to, že se ti zdá, aby děti tam a zpět tahaly minimálně takové ty doplňkové předměty typu hudebka, pavouka …a že určitě není denně potřeba do hlavních předmětů nosit pět věcí, stejně se nepřipravují ze všeho přece. Slušně, ale nenechat se odbýt, oni si vzdycky ve škole myslí, že mohou všechno, ale proč jako? Pak se mají děti podporovat v pohybu, když tahají zbytečných 10 kilo na zádech. 🤷‍♀️

kamino
13. říj 2024

@prejeta_zaba To asi není reálné, když se ve třídách kolikrát žáci střídají . Tedy rozhodně ne řešení prostor pod lavicí a kapsář. Ideál je zavírací skříňky.

autor
13. říj 2024

@prejeta_zaba mají nějaké nové lavice, nejde na ně ani kapsář a ani nemají tu vnitřní přihrádku.
Prvouku nemají, ale mají přírodovědu a vlastivědu 2x týdně a to už se musí víc učit.

prejeta_zaba
13. říj 2024

@kamino vsak v 5. třídě se ještě nestřídají, mají na 90 % rozvrhu jednoho třídního, v jedné třídě. A i kdyby, každý má svou kmenovou třídu a tam má přece své místo. Fungovalo to tak vždy. No kazdopadne, kdo chce, hleda způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Zrovna tohle je věc, která je naprosto snadno řešitelná i kdyby si měli žáci nechávat nepotřebné učebnice v komínkách vzadu ve třídě. Když teda není žádné jiné místo. A prosímvás netvrďte mi, ze se dítě na prvním stupni musí denně připravovat ze všech učebnic a sešitů, včetně hudebek, vlastivěd a čtyř dílů matiky…stačí si nenechat 💩 na hlavu a vést k tomu i děti. 😀

kamino
13. říj 2024

@prejeta_zaba Vidíš, u nás se využívají třídy když jsou děti na TV pro výuku jiných tříd, děti se stěhují např. na HV do hudebny už na prvním stupni. Jak jsem psala, u nás si děti mohou nechat své věci ve skříňce v šatně, ve třídách ani na jedné škole se kterou mám zkušenost na to není místo.

korin
13. říj 2024

U nás ve škole navíc ve třídách odpoledne funguje družina a děti mají jako družinovou třídu jinou než tu, ve které se učí.

autor
13. říj 2024

@prejeta_zaba u nás se stěhují na jazyk, na hudebku, když mají tělocvik a informatiku, je u nich ve třídě jiná třída třeba na ten půlený jazyk.
Jejich třídní učí angličtinu, takže se jim tam střídají jiní učitelé. Svoji třídní mají na 16 hodin týdně. Syn ještě méně, protože se dělí na angličtinu a on má jinou učitelku.

jajulin
13. říj 2024

Přiznám se, že váhu tašky moc neřeším, protože cesta do školy trvá cca 3 minuty, ve škole ji nosí minimálně. Takže i tento aspekt hraje roli. Pokud někdo cestuje do školy 20-30 minut a celou dobu má tašku na zádech, je to úplně jiné. Prostřední syn je ve 4. třídě, váží 26 kg a nosí vše, odmítá se chystat podle rozvrhu. V dřívějších letech jejich třídní dbala hodně na to, aby si děti domů nosily jen to, co opravdu potřebují, takže většina věcí zůstávala ve třídě. Teď jim třídní zůstala jen na ČJ a M, tak není možnost to nijak řešit.

alkena
13. říj 2024

Z trošku jiného soudku, učebnice a pracovní sešity už řeší jiní. Já bych se podívala i na to, co všechno další v té aktovce nosí. Dcera si taky občas stěžuje, ale když aktovku probereme, vyhážeme navarhánkované papíry na spodu aktovky, patnáct nejrůznějších zlomků tužek a pastelek, klíčenky, plyšáky a spoustu dalších blbin, o kterých vlastně už ani neví, že je tam má, aktovka najednou váží asi půlku...

2veverka
14. říj 2024

Řeším to třeba lehkou svačinou, jen jeden malý boxík a zbytek svačiny v látkové kapsičce. Láhev obyčejná, ultralehká.

tereza0111
14. říj 2024

A kde si nechavaji boty a prezuvky? I kdyz nemaji skrinku, nejaky prostor tam mit musi, ne? Na vesacek v satne kapsar, kde bude nechavat ucebnice a domu koupit 2 sadu, at to muze zustavat ve skole?
Jinak bych taky pomohla s tou pripravou tasky, taky obcas potezkam rano a kdyz jim tu tasku otevru, tak se ukaze, ze tam preventivne nesou i predmety, ktere zrovna vubec nemaji...

autor
14. říj 2024

@tereza0111 mají v šatně háček, háčky jsou tak 10 cm od sebe, nemají tam prostor na to, aby si tam nechali cokoliv jiného než boty a věci na tělocvik.

siebs
14. říj 2024

Doporučuji pořídit aktovku s pořádným bederním pásem. U nás taky nešlo aktovku odlehcit, ale v komfortu nošení je to nebe a dudy!

audreyi
14. říj 2024

Mám kvalitní aktovku s bedernim a hrudnim popruhem a nevidím v noseni žádný problém. Obecne mi prijde, že kvalitní aktovku je základ a pak to proste nevadí...🤷‍♀️

enoli
14. říj 2024

@prejeta_zaba spíš by se děti měly ucit tahat v těch taskach jen to, co opravdu potřebuji. Nez učit rodiče vyskakovat si na učitelky. Já do tvé práce taky nekecám.....
Když vidím u svých vlastních děti, co jsou schopni si narvat do taky, je mi vcelku jednu, že má snad 20kg...
Navíc není nutné nosit každý den např. prirodovedu a vlastivedu- ty jsou 2x týdne, angličtina 3x týdne a na informatiku a výchovy snad pracovni sesit nebo sesit nikdo nemá. Každý den se nosí pouze čeština a matematika....

autor
14. říj 2024

@enoli dnes měli 7 hodin. Čeština, matematika, čtení, angličtina, vlastivěda - na vše mají učebnici, pracovní sešit, sešit. Pak měli informatiku na tu mají jen sešit a pracovní sešit a nakonec pracovní vyučování, na to nemají nic. Je toho poměrně dost.

enoli
14. říj 2024

Tak ale 7 hodin přece nemají každý den. V 5.tride tak max. jednou tydne a pak jeste k tomu nekdy maji hodiny 4, ne? Dohromady mají 26 hodin týdně, pokud se nepletu a nemaji navic nejake disponibilni. Nejdriv bych tedy zkusila probrat tašku.

vanilkacka
14. říj 2024

Dcera to ma taky tezky, ale neda si rict. Taha pouzdro narvany pastelkama (+urcite nekde dalsi s fixama), pak desky na ucebnice a sesity a minimalne 1 denik. Do toho obcas noty, protoze se nestihne vratit domu. Ale rikam si, ze tech 10 min. snad zvladne. Kdyz litaji po skole v parku, tak snad ten batoh sunda a uz se postupne uci, ze si aspon nejaky sesity vynda, kdyz ten predmet nema.