Sedmiletá dcera. Prosím, poradíte?

sussi0623
24. zář 2020

Ahoj, dobrý den. Začínám být bezradná a vlastně i tak trochu zoufalá. Mám bezva dceru,hodnou,milujici sestricku ctyrmesicniho miminka. Co mě trápí je,ze se posledniho třičtvrtě roku nekde "vznasi". Abyste rozuměli...vsechno ji musim opakovat pětkrát a ani to nezaruci,ze udela,co potrebuji,zapomina,neplni na cem se domluvime... Nefunguje kdyz na ni mluvim v klidu,nefunguje,kdyz se rozcilim,nefunguje,prijde mi, zkrátka tak nejak vubec. Ted zacala chodit do skoly,tak tam dobre. Ucitelku posloucha,s tim problem nikdy nebyl. Pripada mi zkratka,ze cizi vnima,"domaci" spis ne. Mate někdo dobrou radu,jak ji dostat zpet do koleji a nezblaznit se? Mam strach,ze se temi vecnymi rozepremi vzdalime a nebudeme mit do budoucna hezky vztah. Rada bych se vymotala ze zacarovaneho kruhu a prestala nadavat. Vzdyt o tom život neni! Chci si svoje deti uzit a ne s nimi "bojovat". Prosím o radu. Diky

lv
24. zář 2020

S novou školou, povinnostmi je informací asi hodně a nedokáže je úplně zpracovat. Co systém psát si to - třeba obrázkově, když ještě nečte, něco jako tabulku na ledničku, nástěnku, podobně jako rozvrh a odškrtávat splnění. Dávala bych ji čas na odpočinek, volné hraní. A možnost volby, kde to jde.

neomenia
24. zář 2020

Mám podobnou zasněnou pohadkovou vílu, co si trochu žije ve svém světě, má ohromnou fantazii a taky je teď v první třídě. Ve škole, zdá se, funguje dobře, občas zapomene ve škole svetr apod. To ale beru v pohodě, však je tam teprve chvíli, musí si zvyknout se starat o své věci, kde co má atd. Doma ji taky kolikrát říkám několikrát, co má dělat ( obleč se - nasnidej se- vyčistit zuby - odchod....) občas se taky vzteknu, že ji zo trvá a proč místo oblékání si třeba kreslí, ale většinou ji beru, jaka je. Myslím, že to, že je trochu zasněna a mimoň, není nic tak hrozného, neboj, jsou daleko horší dětské problémy k řešení 🙂 a taky myslím, že takové děti potřebují hodně času pro sebe a svůj vnitřní svět, tak ji Nechat v klidu relaxovat, asi pro ni nebude vhodné mít našlápany den až do večera.

sussi0623
autor
24. zář 2020

@lv to zkusim. Seznam. Cist umi,o to to bude jednodušší. Iv,volnosti ma dost. Jedine,co si vzala sama za sve,je vyklizeni mycky. To udela vyjimecne,ale prave kvuli skole to neresim a "neprudim" ji s tim. Co ale dennodenně resim je: vycistila sis zuby,vyhodilas spinave veci do pradla?, nevalis je nekde v pokoji?, odnes si hracky a uklid si je (toto zopakuji treba petkrat,nez to udela). Ja si nechci stěžovat,neceho je na ni zrejme asi vazne moc,asi vic myslenek venuje i braskovi,ale je to strasne narocne. Nebyvala takova. Prijde mi,ze cim je starsi,tim je to horsi. Desi me,co prijde v puberte. A do te doby bych si přála,abychom zas nasly spolecnou notu,abych pro ni mohla byt,az ji nebude uplne hej a aby ona neziskala pocit,ze mama porad jen nadava a tak mi radeji nic nerekne

sussi0623
autor
24. zář 2020

@neomenia jj, já vím. Máš pravdu. Naslapany den ale nema. Naopak si myslí, že tím,ze mame "cerstve" mrnouse,ji nechavam pristoru vic nez obvykle. Chci jen zaklad! Ty zuby,uklidit si po sobe apod. On bude nejspis problem i ve mně, že mam na ni možná vyšší nároky. Budu se muset uklidnit a asi se do jiste miry smirit. Je to moje štěstí,a nechci mit myslenky,ze mam chut ji pretrhnout. Dekuju!

lvicek2000
24. zář 2020

@sussi0623 mám podobnou mimoňku. Ber ji takovou, jaká je. Té mojí bude 9 let, je ve 3. třídě a stále něco zapomíná, vše se jí musí říct víckrát, neví, co jsem říkala včera atd. Pomáhají jí na její povinnosti třeba tabulka, kde má nakreslené a napsané věci, které každý den musí udělat (převléknout, uklidit oblečení, úkoly, klavír...), pak už si to docela zvládá ošéfovat sama. Ale u dalších věcí se držím hesla-dávat jeden pokyn. Jak ji zahltím, půlku zapomene. Ráno si musíme zopakovat, kam po škole jde, kdo ji kde vyzvedne, popř.jestli jde sama. Ono to září je náročné i pro mě, vše si zapamatovat. Ségra je mladší, v první třídě a funguje úplně jinak. Prostě to má takhle, jinak je šikovná, chytrá, snaživá, ale prostě má svůj svět. Prostě to beru tak, jak to je, každý máme své mouchy a nikdo není perfektní.

lv
24. zář 2020

Taky tohle opakuju do zblbnuti, zuby, sprcha, pradlo do koše, odnest použité nadobi, vycisti klec ptakovi, uklid pouzdro atd....

camelinka
24. zář 2020

V klidu, moje devitileta je uplne to samy, porad ji rikam, ze posloucha prdeli 😀 Chce to porad pripominat, psat, upozornovat, do zblbnuti...

sussi0623
autor
24. zář 2020

@lvicek2000 seznam/tabulka...to určitě zkusím!! 👍 A asi to taky zkusím dávkovat 😁. V tom nejspíš taky dělám chybu 👀

sussi0623
autor
24. zář 2020

@camelinka 😂... Mě pak hrozně mrzí, že řvu. Jednak je to úplně k ničemu, jednak tím ničím náš vztah a jednak to určitě nepřináší domácí pohodu...
Sobecky řeknu že se mi ulevilo, že v tomto módu nejedeme jen my. Pardon

zmrzlinka
24. zář 2020

Já mám syna 8 let a toho pošlu do patra pro knizku a za minutu vola,co jsem chtěla 🙈 Chce to obrnit se trpělivostí ,ale je to někdy hodně těžké 🤣

ninive211
24. zář 2020

Moc jste mě nepotěšili, my máme "mimoňku" snad od narození, je to Váha, vzdušný znamení a ano, přesně to odpovídá tomu, jaká je, věčně myšlenkama někde v oblacích. Všechno jí člověk říká 10x. Do toho je povahově přecitlivělá, když už se na ni řve(protože v klidu po dobrém žádná odezva), tak začne nervačit, hysterčit, jančit...no a její mladší brácha 3roky je zas Blíženec, opět vzdušný znamení a opět někdy těžká ignorace toho, co mu někdo řekne. A on si teda nedělá nci moc ani z tety, babičky...jako třeba že by měl respekt z těch cizích, když ne z mámy (my třeba jako děti taky s mámou kejvaly a měly ji někde, kolikrát poslechly až na počtvrté, ale když houkl táta nebo něco řekl děda, byly jsme hned v pozoru)

ninive211
24. zář 2020

@sussi0623 Taky mě vždycky mrzí, když pak musím zvyšovat hlas, řvát, já to strašně nemám z mé povahy ráda, z dětství právě si pamatuju to "houkání" "uklidˇsi, udělej, nedělej, ty seš taková, maková...) a chci být jiná...opravdu chci, ale někdy mi to ty moje děti svých chováním vlastně ani neumožňují☹ No a puberta, té se děsíme doma s manželem už teď. Pokud se "něco" s ní nezlomí, tak si asi užijeme...drzá a vzpupná je už teď v 6 letech. S našima tam jsme si právě v době "předpuberty" nastavili pravidla důvěry, věděly jsme se ségrou, co si můžem a nemůžem dovolit, a snažily jsme se tu důvěru nezklamat. Potom v pubertě to bylo v pohodě, mamka se o nás nemusela bát, co jsme slíbily, jsme dodržely... naše dcera je slibotechna, slíbí cokoliv, když z toho vidí pro sebe prospěch (hračku, kokino, pohádku) a pak na to brzy zapomene...ale už si jaksi neuvědomuje, že už teď si buduje základy pro naše vzájemné vztahy a důvěru za 5,7,9 let...a bude sklízet, co nyní zasela. Snad se to změní se školou...

sussi0623
autor
24. zář 2020

@ninive211 úplně mi mluvis z duše! Kruci, jak je možné, že našim to fungovalo? Co děláme jinak, že nastavit pravidla nějak nelze?? V čem to je?

camelinka
24. zář 2020

@sussi0623 no me to pak taky mrzi no, ale nejsu uplne klidny clovek, ani zastance vychovy, vysvetlim to trpelive stokrat....posledne sem na kocku cekala hodinu a pul pred skolou, zapomnela, ze prijedu po o a sla do druziny 😀 A pak kdyz sem ji konecne pohledala, tak prisla, jako frajerka nejvetsi....a uz to litalo 😀

pipi_puncocha
24. zář 2020

Vše už bylo napsáno, jenom k těm úkolům - přijde mi super systém s kolíčky na prádlo. Když danou věc splníš (zuby např.), tak kolíček "vyčistit zuby" přesune do zóny hotovo.

https://primanapady.cz/clanek-1824-sikovna-tabu...

ajka198
24. zář 2020

a není to věkem. Syn bude mít 7 v listopadu a je momentálně úplně mimo. Žije v nějakém světě mimo realitu. Když jsme šli v září první den do školy, tak jsem z něj byla úplně na prášky. Stokrát mu říkám, co má udělat, třeba si oblíct pyžamo po koupání, příjdu po 15 minutách a on ho furt drží v ruce a čučí na pohádku. Tisíckrát mu můžu říct, že si má plnit své povinnosti a on na mě hledí jak z jara. Každé ráno se mě ptá, proč se musí převlíkat, jestli může jít do školy v pyžamu. Pro mě za mě, ať klidně jde, třeba ho to poučí 😀 a tak bych mohla pokračovat. Žádnou jinou změnu nemá, krom školy a klavíru. Ale asi se s tím vyrovnává po svém.

barulina
24. zář 2020

@sussi0623 vyssi naroky? Moje 8 letla si vysava pokoj, cistime krecla, chodi se psem, utira si prach v pokoji a do toho je bravurninsegra 5mesicnimu brachovi. Chodi do druhe tridy. Plus ma ut a ct dvouhodinovve treninky mazoretek. Ale knpodstate, vysoke naroky nemas, ale mas asi stejne dite jako ja 😆 ona je ve vsem uzasna ale v podstate silena. Myslim, ze je to obdobi... A nekdy toho mam taky plnou dupu a uvazuju uplne stejne jakonty, ale tohle je proste vychova nk

sussi0623
autor
24. zář 2020

@barulina hmm,tak to se může jit zahrabat... Gratuluji! To seš fakt dobrá,ze mas takovy úspěch ve výchově. Smekam!

barulina
24. zář 2020

@sussi0623 uspech? Ja to myslela tak, ze si fakt nemusis nic vycitat. Ja kladu vetsi naroky teda asi zrejme. Myslela jsem to dobre, ne vychvalovacne

sussi0623
autor
25. zář 2020

@barulina to tak ani neberu,ze by to mělo být nějaké vychvalováni! Vždyť je to super! To je spíš záviděníhodné, že tak vyslapuje 😁

izz76
29. zář 2020

Já myslela, že to je normální, mám 6letou a všechno ji musím připomínat i několikrát.. Ráno kdybych ji nepomohla, tak ani nejsme včas v práci a ve školce.. Prostě děti no😉

korin
29. zář 2020

Šestiletá dcera v pohodě, osmiletý syn nepoužitelný... Řeknu-li "Máš triko naruby", dcera se okamžitě převléká. Syn se usměje, příp. mávne rukou. Občas dodá "To bych nebyl já". Každopádně pro něj tato informace nepředstavuje impulz, aby s tím něco dělal, jen ji bere na vědomí...

alpakovo
1. říj 2020

@sussi0623 syn má deset,dělá mi to samé a s věkem se to zhoršuje 😁 teď to už přičítáme pubertě,protože i s chováním to tak vypadá.... Jen mě trápí,že tento přístup se za oba projevovat i ve škole a má prostě všechno "na háku" a nic ho nevykoleji

zelenaesmolda
31. říj 2020

@sussi0623 muze to mit i zdravotni duvod,treba epilepsie